فعال کردن هورمون شادی

1398/01/22
28 78 0
فعال کردن هورمون شادی

به طور کلی انتقال دهنده های عصبی ماده شیمیایی مغز هستند که اطلاعات را بین مغزو بدن انتقال میدهند و توانایی انتقال پیام بین نورون و سلول های عصبی را ایجاد کرده در نتیجه احساسات ترس لذت اعصبانیت درد را درگیرمیکنند. با توجه به این نکات هوش احساسی که هر انسانی دارد با عث آگاهی درونی هر فردی می شود که چگونه احساسات بهتر کار کند که مغز را درگیر نکنند. چندین ماده شیمیایی با هم در ارتباط و نقش مهمی را در ایجاد شادی ایفا می کنند که در اینجا به چهار مورد از آنها می پردازیم. با بخش سلامت روان سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

مواد شیمیایی موجود در بدن که ایجاد شادی می کنند عبارتند از:

 • دوپامین: به سیستم منتقل می شود و وقتی به هدف یا به خوشی می رسیدتولیدان افزایش میابد.
   
 • اکسی توسین: این هورمون بنام هورمون عشق شناخته می شود و مستقیم اعتماد و صداقت انسان ها مرتبط است و باعث رشد و وفاداری می شود
   
 • سروتونین: سروتونین مولکول اعتماد است واحساس بزرگی را بالاو حس تعلق ایجاد می کند.
   
 • اندورفین: این هورمون در دونده ها بیشتر ترشح می شود شادی را بالا و استرس و دردرا کنترل میکند و گرسنگی را پایین می آورد و سیستم ایمنی را حفظ میکند

 

بالا بردن هورمون شادی

همه این انتقال دهنده های عصبی که در بالا گفته شد بنا بر سبک زندگی افراد فعال می شوند که می توان با ایجاد تغییرات کوچک فعالیت انها را بیشتر کرد.

 1. فعالیت های فیزیکی: یکی از کارهایی که باعث ترشح هورمون اندروفین و شادی میشود ورزش کردن است که بنابر سلیقه می تواند پیاده رویطناب زدن یوگاوحتی رقص باشد همیشه به یاد داشته باشید بی تحرک عامل اصلی افسردگی است.
   
 2. تقسیم کردن علاقه به دیگران: تقسیم کردن علاقه با شخص دیگر موجب تبادل اطلاعات در آغوش گرفتن دستان یکدیگر گرفتن هرنوع ابرازعشقی که فکرمی کنید میشود که ترشح هورمون اکسی توسین را بالا میبرد.
   
 3. لذت بردن از نور آفتاب: لذت بردن از اینکه در معرض نور خورشید باشید هورمون ملاتونین را فعال می کند که موجب تنظیم خواب و تولید سروتونین می شود.
   
 4. مصرف کربوهیدرات: غذاهای تند مغزها شکلات ها ترشح هورمون شادی را بالا می برد.
   
 5. لذت بردن از بوها: بوهاتاثیرمهمی روی احساسات دارندبوهایی مثل بوی وانیل نارگیل اسطوخودوس گلاب احساس خوبی رادرفردایجادمیکندرایحه ی که دوست دارید انتخاب کنید یا به شکل اسانس یاشمع های بودارروشن کنید و اطراف منزل قرار دهید.
   
 6. بدون خجالت گریه کردن: نه تنها خنده ترشح هورمون شادی را بالا میبرد گریه هم به این روند کمک می کند بنابراین هر وقت احساس کردید که نیاز دارید فریاد بزنید یا گریه کنید این کار را انجام دهید چون هورمون اندورفین ترشح می شود.
   
 7. ماساژ: انواع ماساژ موثر است ماساژ پاسطح استرس راکه توسط هرمون کورتیزول ایجاد شده کاهش می دهد و با هورمون سروتونین و دوپامین جایگزین می شود.
   
 8. خنده: مغز تفاوت بین واقعیت وخیال را تشخیص نمی دهد بنابراین بخندید حتی وقتی دلیلی برای خندیدن ندارید چون باعث ترشح هورمون می شود.
   
 9. گوش کردن به موسیقی: قدرت موسیقی واقعا فوق العاده است میتواند شمارا درعمق خوشی یا نومیدی ببرد همیشه افراد خود را با صداهایی که شما را جذب می کنند پر کنید.
   
 10. یادگیری: مهارت های جدید زبان هایی که نمیدانید یا بازی با وسایل جدید همه اینها درگیریهای جدیدی هستند که ذهن دوست دارد.
   
 11. تمرین سپاسگزاری: بهترین کاری که هر انسانی باید انجام دهد شکر گذاری برای زندگی که دارد است چون انرژی مثبتی ایجاد می کند محرک هورمون است.

 

 

 

 

 

سایر مطالب مرتبط با سلامت روان را در سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
کامنت کاربر
نظر شما
1398/06/04 , 05:02
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده