تفاوت افسردگی و غمگینی

1398/01/22
19 108 0
تفاوت افسردگی و غمگینی

غمگین بودن یک امر نرمال و طبیعی می باشد ولی افسردگی این چنین نیست. افسردگی عمدتا می تواند سلامتی و حتی در بعضی مواقع زندگی شخص را به خطر بیندازد. اگر به راحتی نتوانستید بخوابید یا کارهایی که قبلا قادر به انجام آنها بودید ولی در حال حاضر نیستید و یا انرژی برای انجام کاری ندارید ممکن است که دچار افسردگی شده باشید. حدود 15 میلیون بزرگسال آمریکایی از افسردگی رنج می برند و تعداد زیادی نیز هستند که تشخیص داده نشده اند . آیا شما هم در میان آنها هستید؟ با بخش سلامت روان سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

افسردگی برای درمان نیاز به توجه و مراقبت پزشک متخصص می باشد و برخلاف فکر شما اینگونه نیست که در عرض یک شب آنرا درمان کنید. اولین گام این است که شما بفهمید که افسرده هستید یا غمگین تا بتوانید به خوبی تشخیص دهید و به راحتی درمان کنید.

 

علت شناسایی

به طور معمول غمگینی، نتیجه ی اتفاق افتادن بعضی چیز ها می باشد که برای ما نا خوشایند می باشد . ممکن است که بخاطر یک وضعیت ناخوشایند ، رویداد یا تجربه غمگین بنظر برسید که در برخی مواقع ممکن است مضر باشد . از طرف دیگر افسردگی ممکن است به دلایل بسیاری ایجاد شود که اکثرا نیز شامل یک پدیده ژنتیکی یا بیولوژیکی باشد که در نتیجه باعث افسردگی شود . به عبارتی دیگر ، در اکثر مواقع روحیات شما باعث می شود که دچار افسردگی شوید . استرس هاس شدید نیز می توانند منجر به افسردگی شود.

 

غمگینی در مقابل برخی چیزها

شما نسبت زمانی غمگین می شوید که به علت چیزی ناراحت شوید . از سوی دیگر ، افسردگی هیچ دلیل منطقی ندارد که شما به یک دلیل افسرده شوید. این یک احساس ناخوشایندی می باشد بنابراین هیچ دلیل خاصی برای افسردگی نسیت و به راحتی افسرده می شود.

 

ناراحتی بطور سرخود پیش می رود

به طور طبیعی غم و اندوه برای انسان براساس تجربیات و رویدادهای منفی ودلخراش اتفاق می افتد . بنابراین هنگامی که وضعیت شما به بدترین شکل تغییر می کند و اگر برخی دردهای عشقی و عاطفی به شما رجوع کنند ، دیگر یاد می گیرید باید با سختی به ادامه زندگی خود با حالت ناراحتی ادامه دهید . اساسا غم و اندوه از بین می رود ولی افسردگی تغییر نمی کند البته در صورتیکه شما به دکتر مراجعه نکنید این اتفاق می افتد.

 

غم و اندوه، یکی از نشانه های افسردگی

به طور کلی کسی که افسرده است، ممکن است غمگین هم باشد ، که این یکی از نشانه های افسردگی می باشد. افسردگی نیز علائم دیگری دارد که باید از آن مراقبت شود از جمله موارد زیر:

 • اضطراب
   
 • بدبینی
   
 • احساس گناه
   
 • بی کفایتی و ناامیدی
   
 • خستگی/سطح انرژی پایین
   
 • عدم تمرکز
   
 • عدم تصمیم گیری صحیح
   
 • مشکلات خواب
   
 • از دست دادن اشتها یا پر خوری
   
 • کاهش وزن یا افزایش وزن
   
 • افکاری مانند خودکشی

 

علائم فیزیکی ناشناخته

در واقع افسردگی علاوه بر ایجاد مشکلات روانی که به راحتی می تواند در خلق و خوی شما تاثیر بگذارد ، می تواند برسلامت جسمانی شما هم تاثیر بگذارد .بر خلاف غم و اندوه که فقط باعث عملکرد ذهن می شود ، افسردگی حتی ممکن است باعث بروز مشکلات فیزیکی شود که بنظر می رسد درمان آن بسیار سخت و طولانی است. برخی از مشکلات رایج که ممکن است با افسردگی ایجاد شوند عبارتند از:

 • مشکلات گوارشی
   
 • درد های ناشناخته
   
 • سر درد

 

افسردگی ممکن است بی صدا باشد

افرادی که افسرده هستند یا غمگین ، اغلب حرف نمی زنند و به آرامی و بی صدا گریه می کنند . در واقع افرادی که افسرده هستند توجه خیلی کمی به اطراف خود دارند . اگر فردی را دیدید که افسرده است و بی صدا گریه می کند و با هیچ کس صحبت نمی کند ، باید او را به هر نحو که باشد آرام کنید وگرنه از درون رنج خواهد کشید.

 

نقطه عطف

اگر حد شما از غمگینی افزایش یابد باید بیشتر مراقب خود باشید تا مشکلی شما را تهدید نکند و لازم است که بگوییم این مورد به راحتی حل نمی شود و یک مورد ساده نیست. اینکه شما بمدت طولانی گرفتار این مشکل شده باشید، پس به همان اندازه هم درمان آن طول می کشد. به راحتی عصبانی ، ناراحت و ناامید می شوید. هیچ دلیلی برای غمگین شدن وجود ندارد پس کسی که می تواند این وضعیت را تغییر دهد ، خودتان هستید.

 

 

از سوی دیگر ، کسانی هستند که ممکن است امید داشته باشند و این حالات را از خود دور کنند و از سوی دیگر کسانی هستند که به اشتباه تشخیص دادهمی شوند که افسرده هستند و این هم بدلیل وجود برخی از علائم است که تشخیص داده می شود آن شخص افسرده است یا خیر که اگر تشخیص داده شود که به اشتباه افسرده هستید ، می تواند باعثخودکشی شخص شود . در کل از روی واکنش های هر شخص نمی توان یقین داشت که افسرده است یا خیر.

 

درمان به موقع

در صورتی که به فرد افسرده کمک به موقع نشود ، این مشکل در آن شخص جدی تر خواهد شد و می تواند در بدن شخص گسترش یابد . این انزوا به خودی خود ممکن است باعث خودکشی فرد شود . پس در صورت این مشکل فورا به روان پزشک مراجعه کنید تا از گسترش این موضوع در شما جلوگیری کند .

 

 

 

 

سایر مطالب مرتبط با سلامت روان را در سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
کامنت کاربر
نظر شما
1398/06/04 , 04:37
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده