مهم‌ترین نکات برای خرید کت و شلوار

1398/02/02
10 427 0

به طور کلی برای هر کسی مجالس عروسی و مهمانی های رسمی پیش می آید و در این مواقع کت و شلوار بهترین انتخاب است. انتخابی که کاملا هم ریشه های ایرانی دارد. اگر به کتاب های معتبری که درباره تاریخچه پوشاک نوشته شد ه سری بزنید، می بینید که 2 نوآوری در دنیای تحولات پوشاک مربوط به ایرانی ها بوده است. اول اینکه ایرانیان باستان زیر بالاپوش خود پیراهن و شلوار می پوشیده اند و دوم اینکه به مرور زمان بالاپوش های ایرانی جای خود را به کت هایی دادند که روی شلوار پوشیده می شد. خلاصه اینکه کت و شلوارهایی که حالا جهانی شده و رنگ به رنگ و مدل به مدل در همه جای دنیا پیدا می شود، خاستگاه اولیه اش ایران بوده است. از تاریخچه این لباس رسمی که بگذریم نکاتی درباره انواع کت و شلوار وجود دارد که همه ما برای یک انتخاب درست به آن نیاز پیدا می کنیم. با بخش مد و آرایش سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

مهم‌ترین نکات برای خرید کت و شلوار
 • اهمیت دکمه: هنگام خرید کت و شلوار حواستان به تعداد دکمه های کت باشد. کت هایی که دکمه کمتری دارند رسمی تر هستند و باید برای مجالس رسمی انتخاب شوند. علتش هم این است که کت های یک یا 2 دکمه، یقه بازتری دارند و پیراهن زیر کت بیشتر دیده می شود، در نتیجه حالت رسمی تری پیدا می کند. در اروپا کت های 2 دکمه برای مهمانی ها رایج تر است ولی ایرانی ها انواع 3 دکمه را ترجیح می دهند. هر چه تعداد دکمه بیشتر می شود کت ها نیمه رسمی می شوند ؛کت های فانتزی و مدرن و با طراحی نو هم اغلب دکمه بیشتری دارند.
   
 • رابطه میان قد و دکمه: کت های 2 دکمه برای مرد ان کوتاه تر و کت های 3 دکمه برای مردان بلند تر مناسب هستند. این را هم فراموش نکنید که بعضی از کت ها یک ردیف دکمه دارند و بعضی دیگر 2 طرف دکمه دارند. دسته دوم برای افراد چهارشانه مناسب نیستند و عرض شانه ها را بیشتر نشان می دهند. کت های تک دکمه هم خیلی رسمی هستند و اگر قرار است فقط یک دست کت و شلوار در کمد لباستان داشته باشید، بی خیال این کت ها شوید چون خیلی خاص اند.
   
 • پشمی های اسم و رسم دار: جنس کت و شلوار هم رسمی و غیر رسمی بودن آن را تعیین می کند. هرچه میزان پشم پارچه بیشتر باشد رسمی تر از کار در می آید. معمولا کت های خیلی رسمی صد در صد پشم هستند. مرغوبیت شان هم به کیفیت و نوع پشم به کار رفته بستگی دارد. البته بهتر است نقطه ضعف شان را هم بد انید. پارچه های پشمی خیلی بیشتر و سریع تر چروک می شوند و باید فکر پوشیدن آنها در محیط های اداری و کاری را از سرتان بیرون کنید. چون نظم و آراستگی آنها در حد یک مجلس رسمی است و برای محیط کار مناسب نیستند.
   
 • اهمیت استاند ارد بودن: نباید سایز کت و شلوارتان خیلی بزرگ باشد. دقت کنید سرشانه های کت جذب شانه ها باشد نه بزرگ تر از شانه هایتان. قد کت و شلوار غیر از موارد استثنا استاندارد های ثابتی دارد که باید رعایت شود. همین نکات ظریف باعث می شود خوش تیپ و برازنده به نظر برسید. برای کت های معمولی که مدل شان خیلی بلند یا کوتاه نیست وقتی کت را می پوشید، در حالت ایستاده دست ها را کنار بدن قرار دهید، قد کت باید تا نوک انگشت شست باشد. قد آستین هم بهتر است به اند ازه ای باشد که یکی، دو سانتی متر از لبه آستین پیراهن از زیر آن بیرون بزند. بلندی یقه کت هم باید طوری باشد که یقه پیراهن از کت بیرون باشد. به قد شلوار هم توجه کنید. لبه پشت شلوار باید تا لبه پایین پاشنه کفشتان برسد و وقتی راه می روید جورابتان دیده نشود. البته حواستان به رنگ جوراب هم باشد که همرنگ شلوارتان انتخاب کنید. در ضمن این روزها دیگر پوشیدن شلوار خیلی گشاد و خیلی تنگ در کت و شلوار، رواج ندارد. یک نکته مهم در شلوارهای کت و شلوار این است که کمر آنها به اندازه نیم تا یک سایز امکان تنگ یا گشاد شدن دارد و برای آنکه شلوار مناسب اندامتان داشته باشید نگرانی زیادی نخواهید داشت.
   
 • با رنگ تیره بد رخشید: اگر می خواهید در یک مجلس رسمی مثل جشن عروسی شرکت کنید بهتر است سراغ رنگ های تیره بروید. طیف خاکستری تا مشکی که ساده و بدون طرح یا راه راه باشد، کاملا مناسب است. برای این نوع مجالس پارچه های چهارخانه را فراموش کنید چون اصلا رسمی نیستند. این طرح ها بیشتر به درد مهمانی های غیر رسمی می خورند.
   
 • متناسب با قد و بالای شما: اگر قد بالاتنه شما نسبت به پایین تنه کوتاه تر است باید کت هایی با یقه باز و برگردان یقه بلند و باریک بپوشید ولی اگر پاهای کوتاهی دارید کت های کوتاه تر برای شما برازنده تر است؛ چون کت های بلند باعث می شوند پاهای شما کوتاه تر از حدی که هست به نظر برسد. یادتان باشد حتی اگر دوباره شلوارهای دمپا پاکتی مد شد، اگر پاهای کوتاهی دارید از انتخاب آنها پرهیز کنید چون اصلا به شما نمی آید.
   
 • چاق یا لاغر، مسئله این است: در مورد آقایان چاق یا لاغر نکات مهمی وجود دارد. اصولا کت و شلوارهایی که پارچه های براق دارند شما را چاق تر از چیزی که هستید نشان می دهند. تاثیر پارچه های ضخیم و کلفت یا طرح های چهارخانه درشت هم همین است. این قبیل طرح ها برازند ه افراد لاغر است. آقایان چاق بهتر است از کت و شلوارهایی با رنگ های تیره و مات استفاد ه کنند. کت های پشت چاک دار به خصوص اگر 2 چاک در پشت داشته باشند، برای افراد درشت هیکل مناسب نیستند. چون چاک های پشت جلب توجه می کند و درشت بودن هیکل بیشتر به چشم می آید.
   
 • برش کت هم مهم است. بعضی کت ها به طور کامل در قسمت کمر جذب می شود ولی انواع دیگر از زیر بغل تا نزد یک ران پا برشی راسته دارد. برش های راسته برای مرد ان با اندام و بالاتنه درشت تر مناسب تر است.
   
 • کتان های غیر رسمی: کت و شلوارهای جنس کتان کاملا غیر رسمی ولی برای مهمانی های معمولی ساده و شیک هستند. بهتر است این نوع کت و شلوارها را به جای پیراهن با تی شرت های یقه هفت روشن بپوشید. البته حواستان باشد که بعضی از کت های کتان شانه های بزرگ و پهن دارند و چندان شما را خوش هیکل نشان نمی دهند. شاید انواع بدون آستر انتخاب بهتری باشند. برش و دوخت کت و شلوارهای کتان اهمیت خاصی دارد. برش شانه ها باید بلند و کت تا حدی تنگ باشد.
   
 • قد کوتاه ها دقت کنند: آقایان کوتاه قد نباید کت و شلوارهای با رنگ متفاوت و متضاد بپوشند. مثلا کت قهوه ای و شلوار کرم یا برعکس. رنگ های متضاد قد را کوتاه تر نشان می دهد. پیشنهاد می شود افراد قد کوتاه از کت و شلوارهای یکرنگ استفاده کنند. پارچه های راه راه هم انتخاب مناسبی است و تاثیر خوبی در بلند تر نشان دادن قد دارد.

 

دراپ

در سایزبندی کت و شلوارها واحد ی به نام دراپ drop  وجود دارد که اختلاف بین سایز کت و سایز شلوار را نشان می دهد. یعنی مثلا کت و شلوار سایز 48 با دراپ 4 شلواری با سایز 42 دارد یا به عبارتی اختلاف دورسینه و دور کمر 4 اینچ است. دراپ ها بسته به نوع برش کت متفاوت اند ولی 4، ۶ و 8 دراپ های رایج هستند.

 

کــت و شلوارهای آبی روشن معمولا چندان جالب به نظر نمی رسند ولی اگر رنگ آن نیلی خیلی روشن باشد و از پارچه نخی نرم، سبک و با کیفیت تهیه شده و به اصطلاح خوش دوخت هم باشد، به یک مدل عالی برای تابستان یا پاییز تبدیل می شود. این کت و شلوار را می توانید با پیراهن سفید موجد ار بپوشید. پیراهن آبی دریایی هم انتخاب خوبی خواهد بود. با کت و شلوارهای اسپرت تابستانی می توانید پیراهن آستین کوتاه هم بپوشید.

 

 

 

 

 

سایر مطالب مد و آرایش را در سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
نکات و باورهای رنگ مو

نکات و باورهای رنگ مو

آرایش چشم‌های درشت

آرایش چشم‌های درشت

مناسب‌ترین هایلایت صورت با رنگ پوست

مناسب‌ترین هایلایت صورت با رنگ...

اشتباهات خانم‌ها برای پوشیدن لباس

اشتباهات خانم‌ها برای پوشیدن ل...

صاف کردن مو

صاف کردن مو

دلیل تفاوت شکل بینی افراد

دلیل تفاوت شکل بینی افراد

چگونه موی مشکی را بلوند کنیم؟!

چگونه موی مشکی را بلوند کنیم؟!

نکاتی برای آرایش در بارداری

نکاتی برای آرایش در بارداری

نکات آرایشی برای زیبایی عکس

نکات آرایشی برای زیبایی عکس

لاغر بودن در لباس عروس

لاغر بودن در لباس عروس

تصمیماتی برای داشتن ظاهر مردانه بهتر

تصمیماتی برای داشتن ظاهر مردان...

رنگ موی خود را چگونه پاک کنید

رنگ موی خود را چگونه پاک کنید

چگونه ماندگاری عطر و ادکلن را افزایش دهیم؟!

چگونه ماندگاری عطر و ادکلن را ...

رنگ کردن ابرو

رنگ کردن ابرو

رنگ‌های مناسب برای پوست تیره

رنگ‌های مناسب برای پوست تیره

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
با «فین پلاس

با «فین پلاس "Phyn Plus"» مصرف آب را کنترل کن...

1396/10/30
به تازگی گجت «فین پلاس "Phyn Plus"» از کمپانی تازه تاسیس بلکین در نمایشگاه "CE 2018"معرفی شده است. دستگاهی پ...
کامنت کاربر
نظر شما
1399/09/15 , 08:57
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده