از بازی‌های محلی مازندران چه می‌دانید؟

1396/10/13
31 991 0

از بازی های نمایشی سنتی مازندران به ویژه در غرب استان، ریسمان بازی است. این بازی غالبا در مراسم عروسی برگزار می‌شد. با آکسان پلاس همراه باشید.

 

از بازی‌های محلی مازندران چه می‌دانید؟

گاو جنگی

از دیگر سرگرمی‌های دیرپا، مراسم گاو جنگی در روستای «شیر کلا» شهرستان نور است که به زبان محلی «تشک جنگی» نامیده می‌شود. این مسابقه هر سال و یک هفته بعد از اتمام کشتی «لوچو» در اوایل مرداد ماه به مدت 10 روز برگزار می‌شود. قبل از انجام مسابقه از اهالی محل مبلغی پول بابت هزینه‌های ضروری جمع آوری می‌شود. چند روز پیش از مسابقه از طریق نامه، تاریخ برگزاری مسابقه به اطلاع اهالی روستاها وشهرها و حتی استان‌های همجوار رسانده می‌شود. هزینه نگهداری مهمانان در روستا و کرایه از پول جمع آوری شده پرداخت می‌شود.

 

سوچلا یا شکار به روش سنتی در آب‌بندان

یکی از راه‌های درآمد روستاهای مرکزی مازندران شکار پرنده به روش سنتی در آب‌بندان به هنگام کم آبی است. اواسط پاییز پرندگانی مانند قو، غاز، چنگر، انواع مرغابی و... از نقاط سردسیر به سواحل دریای مازندران که دارای آب و هوای معتدل است، مهاجرت می‌کنند و بیشتر در آب‌بندان‌ها که به علت کشت شالی، محل مناسبی برای تغذیه پرندگان است، ساکن می‌شوند.

 

چلیک مارکا

در این بازی بازیکنان به دو گروه تقسیم می شوند. برای بازی دو تکه چوب یا «چلیک» و چوب بزرگ یا «مارکا» نیاز دارند. ابتدا گروه اول، چوب کوچک را روی گودالی قرار می‌دهند سپس با چوب بزرگ به زیر چوب کوچک می‌زنند و آن را به طرف بالا پرت می‌کنند. چوب هر یک از بازیکنان که مسافت بیشتری را طی کند، آن گروه برنده می‌شود. افراد بازنده باید به برندگان سواری بدهند.

 

رزین کا

رزین وسیله چوبی به شکل «Y» است که تکه نوار لاستیکی به دو سر انتهای چوب بسته می‌شود. بازیکن با گذاشتن سنگ لای لاستیک و کشیدن آن به طرف عقب سنگ را پرتاب می‌کند و گنجشک شکار می‌کنند.

 

آغوزکا یا گردو بازی

برای این بازی، بازیکنان گردوها را دو به دو روی یکدیگر چیده و هر یک به نوبت با گردویی به نام کل یا تیره «گردوی بزرگ‌تر» به گردوها می‌زنند. اگر نفر اول به گردوها زد و آنها را انداخت فعلا برنده محسوب می‌شود و بقیه بازیکنان باید به تیره او بزنند هر کسی موفق شد صاحب همه گردوها می‌شود، در غیر این صورت نفر اول همه گردوها را جمع می‌کند.

 

ریسمان بازی

از بازی‌های نمایشی سنتی مازندران به ویژه در غرب استان، ریسمان بازی است. این بازی غالبا در مراسم عروسی برگزار می‌شد. ریسمان بازان دو نفر هستند یک نفر به عنوان بندباز بالای طناب راه می‌رود و دیگری به نام شیطانک در پایین می‌ایستد. بند باز بالای طناب با گذاشتن مجمع روی سر یا سوار شدن روی دوچرخه روی طناب راه می‌رود و شیطانک نیز در پایین با درآوردن شکلک و حرکات خنده‌آور تماشاچیان را سرگرم می‌کند. بعد از پایان نمایش شیطانک در بین تماشاچیان می‌چرخد و پول و شیرینی جمع می‌کند. از صاحب‌خانه نیز پول و شیرینی می‌گیرند.

 

سایر مطالب مرتبط با فرهنگ ایران و فرهنگ ملل را در سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
تهران قدیم و سرگرمی های آن

تهران قدیم و سرگرمی های آن

جشن مهرگان

جشن مهرگان

آغامحمدخان قاجار

آغامحمدخان قاجار

زنان قاجار در مراسم عزاداری

زنان قاجار در مراسم عزاداری

اورمزد روز

اورمزد روز

عجایب بارگاه خسرو پرویز یا هفت گنج

عجایب بارگاه خسرو پرویز یا هفت...

روز جهانی «بمار»، 18 نوامبر

روز جهانی «بمار»، 18 نوامبر

رسوم جالب کریسمس

رسوم جالب کریسمس

زرگداشت حافظ

زرگداشت حافظ

شجاع ترین زنان تاریخ جهان

شجاع ترین زنان تاریخ جهان

سالروز نخستین راهپیمایی فضایی

سالروز نخستین راهپیمایی فضایی

روز بانکداری اسلامی

روز بانکداری اسلامی

ازدواج در تابوت

ازدواج در تابوت

جشن شهریورگان

جشن شهریورگان

روز جهانی حمایت از قربانیان شکنجه، 26 ژوئن

روز جهانی حمایت از قربانیان شک...

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
زعفران|عصاره زعفران|افشره زعفران|زعفران مایع|پودر زعفران
شرکت دنیز کشت و صنعت ایرانیان یکی از موفق ترین فعالان حوزه صنعت و کشاورزی در کشور، در زمینه های تخصصی تولید رنگ های خوراکی، تولید آرد سفید مرغوب و همچنین تولید محصولات گیاهی درجه یک فعالیت می کند.  
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
با «فین پلاس

با «فین پلاس "Phyn Plus"» مصرف آب را کنترل کن...

1396/10/30
به تازگی گجت «فین پلاس "Phyn Plus"» از کمپانی تازه تاسیس بلکین در نمایشگاه "CE 2018"معرفی شده است. دستگاهی پ...
کامنت کاربر
نظر شما
1399/03/07 , 17:33
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده