رقص لری و دانستنی‌های آن

1396/10/14
60 2,024 0

همانطور که می‌دانید، رقص‌های مردم لرستان مانند موسیقی، ریشه در کار و زندگی آنان دارد. هم آهنگ بودن ضرب آهنگ‌های موسیقی با حرکات موزون پاها و بدن رقصندگان، تند و کند شدن سرعت رقص‌ها و جهش و سکون در حرکات، همه و همه گویای آن است که رقص‌ها نشانگر روح ایستادگی، هیجان و شادمانی است. این جنب و جوش و هیجان، به تخلیه فشارهای روحی کمک کرده و به این ترتیب ذهن و جسم آزاد و رها شده و شادمانی، سرور، امید و پندار نیک از ژرفای وجود انسان می‌جوشد و برجان او جاری می‌گردد. با آکسان پلاس همراه باشید.

 

رقص لری و دانستنی‌های آن

دانستنی‌های رقص‌های لری

رقص لری معمولا به همراه سرنا و دهل در محوطه‌هائی باز اجرا می‌شوند. البته در محیط‌های سربسته و کوچک مناطق شهری، استفاده از سازهای کمانچه و تمبک مناسب‌تر است. در زندگی ایلات و عشایر زنان و مردان دوش به دوش یکدیگر کار کرده و زندگی را پیش می‌برند، در هنگام رقص هم، به طور جمعی می‌رقصند، رقصندگان پنجه در پنجه و بازو به بازو و سرشار از شادمانی و سرور به استواری کوه‌ها و با ایمانی به سترگی دار بلوط ، رقصی پر هیجان را نمایش می‌گذارند.

 

رقص لری بیشتر در عروسی‌ها ، جشن و میهمانی‌ها اجرا می‌شود.

به طور کلی، رقص دسته جمعی را در لرستان چوپی یا بازی می‌گویند، نفر اول صف رقصندگان را سرچوپی یا چوپی کش می‌نامند. تمام رقصندگان بایستی ریتم و حرکات بدن، پاها و دستان خود را با او هماهنگ کنند. سرچوپی با یک یا دو دستمال رنگین، حرکات نمایشی تهییج کننده‌ای را انجام می‌دهد و بقیه رقصندگان دستان یکدیگر را گرفته و با حرکات موزون پاها، سر و بدن، رقص را پی می‌گیرند. نفر آخر صف رقصندگان با تکان دادن دستمال حرکات نمایشی رقص را زیباتر می‌کند.

 

به لحاظ رعایت احترام دیگر رقصندگان یا از سرخستگی و احیانا عدم مهارت کافی، سرچوپی جای خود را با دیگر رقصندگان عوض می‌کند. تماشاچیان برای هواداری و احترام به دوستان و خویشاوندان و یا کسانی که زیبا می‌رقصند، پول شاباش می‌کنند و زنان و مردان با کِل و هلهله، هیجان شاباش را بیشتر می‌کنند.

 

به طور کلی، همه رقص‌های لری از مجموعه ترانه‌هائی تشکیل می‌شوند که تک خوان ابیات مختلف را می‌خواند و بقیه رقصندگان ترجیع‌وار یک بیت را تکرار می‌کنند. این ملودی‌ها با تغییرات «واریاسیون‌های» گوناگون به یکدیگر وصل می‌شوند و یک قطعه رقص، با زمان آزاد را به وجود می‌آورند.

 

رقص‌های لری اکثرا با یک گروه رقصنده ثابت شروع می‌شوند که این گروه یک دوره رقص را از سنگین، نیمه تند و در نهایت به تند ختم می‌کنند. البته در اجرای سنتی یک دوره رقص، از سنگین آغاز و پس از طی مراحل نیمه تند و تند، مجددا با اجرای سنگین پایان می‌پذیرد.

 

نوازندگان سرنا یا کمانچه با دنبال نمودن حرکات رقصندگان، سعی در به وجد آوردن آنان می‌نمایند و هرموقع حس کردند ملودی‌ها و حرکات در یک رقص به قدر کافی انجام گرفته است، قبل از این که کسل کننده شود، بدون قطع آهنگ، نوع رقص را تغییر می‌دهند. تغییر رقص‌ها گاهی هم توسط سرچوپی، دیگر رقصندگان و حتی تماشاچیان از نوازندگان خواسته می‌شود.

 

هرچند ملودی‌های اصلی رقص‌ها در نزد نوازندگان مختلف یکسان است، ولی نوازنده معروف و معتبر، شگردهای خاص خود را دارد که او را از دیگران متمایز می‌کند. برای مثال: رقص دوپای «علیرضا حسین خانی» با رقص دوپای «پیر ولی» و همین طور «شامیرزا مرادی» متفاوت است و این یکی از ویژگی‌های شگفت‌انگیز موسیقی محلی می‌باشد.

 

سایر مطالب مرتبط با فرهنگ ایران و فرهنگ ملل را در سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
10 اردیبهشت، روز ملی خلیج فارس

10 اردیبهشت، روز ملی خلیج فارس

ویرانی کاخ ناصری شهرستانک

ویرانی کاخ ناصری شهرستانک

کاشتن سبزه عید و تاریخچه آن

کاشتن سبزه عید و تاریخچه آن

انواع رقص محلی آذربایجان

انواع رقص محلی آذربایجان

جشن بهمنگان یا بهمن روز!

جشن بهمنگان یا بهمن روز!

عجیب‌ترین شهرهای زیرزمینی

عجیب‌ترین شهرهای زیرزمینی

روز بزرگداشت استاد شهریار

روز بزرگداشت استاد شهریار

رسوم عجیب ازدواج

رسوم عجیب ازدواج

جشن هالووین در 31 اکتبر

جشن هالووین در 31 اکتبر

ترسناک ترین مراسم های خاکسپاری

ترسناک ترین مراسم های خاکسپاری

رسم عجیب کتک زدن عروس در روز اول ازدواج

رسم عجیب کتک زدن عروس در روز ا...

12 اردیبهشت، روز جهانی کار و کارگر

12 اردیبهشت، روز جهانی کار و ک...

رسوم عجیب در اسپانیا

رسوم عجیب در اسپانیا

عجایب بارگاه خسرو پرویز یا هفت گنج

عجایب بارگاه خسرو پرویز یا هفت...

ازدواج در تابوت

ازدواج در تابوت

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
زعفران|عصاره زعفران|افشره زعفران|زعفران مایع|پودر زعفران
شرکت دنیز کشت و صنعت ایرانیان یکی از موفق ترین فعالان حوزه صنعت و کشاورزی در کشور، در زمینه های تخصصی تولید رنگ های خوراکی، تولید آرد سفید مرغوب و همچنین تولید محصولات گیاهی درجه یک فعالیت می کند.  
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
با «فین پلاس

با «فین پلاس "Phyn Plus"» مصرف آب را کنترل کن...

1396/10/30
به تازگی گجت «فین پلاس "Phyn Plus"» از کمپانی تازه تاسیس بلکین در نمایشگاه "CE 2018"معرفی شده است. دستگاهی پ...
کامنت کاربر
نظر شما
1399/03/07 , 16:20
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده