وقت خود را هدر ندهیم

1396/10/11
100 728 0

از هم اکنون شروع کنید و مانع گذران عمرتان به صورت بیهوده شوید. برای آغاز برخی پیشنهادات مفید برایتان داریم و از شما می‌خواهیم آنها را در پیش بگیرید. تا به حال برای شما پیش آمده که کارهایی مثل گرفتن وقت برای دکتر، تمیز کردن انبار و پرداخت مالیات را برای مدت زیادی به تعویق بندازید؟ همه ما گاهی اوقات کارهای خود را به تعویق می‌اندازیم، ولی اگر همیشه برای تمام کردن کارهای خود مشکل دارید ممکن است پای مشکل بزرگتری در میان باشد. باید روی دلایلی که باعث می‌شوند کارهای خود را به تعویق بندازید خوب فکر کنید و از وقت خود به خوبی استفاده کنید. با آکسان پلاس همراه باشید.

 

وقت خود را هدر ندهیم

استرس دارید؟

آیا با کارهایی مواجه می‌شوید که دوست ندارید آنها را انجام دهید و احساس می‌کنید که تحت فشار قرار گرفته‌اید و با به تعویق انداختن انجام آن کار ناخوشایند برای مدت کوتاهی خیالتان آسوده می‌شود؟! مشکل اینجاست که بالاخره در آینده باید آن کار را تمام کنید و احساس گناه یا عصبانیت می‌کنید و استرستان بیشتر می‌شود. اگر این کشمکش باعث شود که کارتان را انجام ندهید به طور کلی روی زندگی شما تاثیر بدی می‌گذارد. مثلا ممکن است مشکل خواب پیدا کنید، افکار زیادی به سراغتان می‌آیند، کمبود انرژی داشته باشید، در تمرکز کردن مشکل داشته باشید و یا سردرد یا گرفتگی عضلات داشته باشید. با داشتن فعالیت ورزشی منظم، مصرف نکردن نوشیدنی‌های الکلی و کافئین‌دار و داشتن خواب کافی روحیه‌تان عوض می‌شود. با یک دوست و مشاور هم در مورد افکاری که ذهن ما را مشغول کرده‌اند صحبت کنید.

 

دچار اختلال «کم توجهی یا بیش فعالی» شده‌اید؟

اختلال «کم توجهی یا بیش فعالی» اختلالی است که روی رفتار فرد اثر می‌گذارد. افرادی که دچار این اختلال هستند اغلب در تصمیم‌گیری یا انجام کارها قبل از مهلت تعیین شده مشکل دارند. برخی از آنها هم اتفاقات اطرافشان خیلی حواس آنها را پرت می‌کند و در برنامه‌ریزی مشکل دارند یا خیلی زود می‌ترسند و تسلیم می‌شوند. دیگر علائم اختلال «کم توجهی یا بیش فعالی» عبارتند از:

 • رویا پردازی
 • فراموشکاری یا گم کردن اشیا
 • بی خودی اشتباه کردن یا ریسک کردن بی فکر
 • ناآرامی و بی قراری

مصرف دارو اغلب موجب کنترل بسیاری از علائم این اختلال می‌شود. رفتار «درمانی – شناختی» هم به شناسایی و تغییر الگوی افکار منفی شخص کمک می‌کند. علاوه بر این به افراد کمک می‌کند تا زمانشان را بهتر مدیریت کنند.

 

آیا خسته‌اید؟

به طور کلی میزان اراده‌ی شما به طور روزانه تغییر می‌کند و بستگی به خیلی چیزها مانند داشتن خواب کافی دارد. اگر روزانه کمتر از 6 ساعت بخوابید، مغزتان نمی‌تواند خوب روی مسائل تمرکز کند. دیگر علائم کم خوابی عبارتند از:

 • خواب رفتن هنگام تماشای تلویزیون یا خواندن کتاب
 • زودرنجی
 • دیربیدار شدن از خواب در آخر هفته ها
 • مشکل در بیدار شدن از خواب هنگام صبح

برای اینکه شب‌ها خوب بخوابید، سر یک زمان مشخص بخوابید و بیدار شوید، سیگار نکشید و چند ساعت قبل از خواب از مصرف نوشیدنی‌های الکلی و کافئین‌دار و خوردن وعده‌های سنگین اجتناب کنید.

 

آیا اضطراب دارید؟

مغز افرادی که اضطراب دارند نسبت به احساسات منفی بیش از حد واکنش نشان می‌دهد. ممکن است دلیلی برای ترس وجود نداشته باشد ولی فرد انتظار بدترین اتفاقات را داشته باشد! اغلب افرادی که خیلی مضطرب هستند، انرژی زیادی را صرف نگرانی در مورد خانواده، سلامتی، پول یا کارشان می‌کنند و برای انجام فعالیت‌های روزمره انرژی کافی ندارند. افرادی که اضطراب زیادی دارند ممکن است علائم زیر را نیز داشته باشند:

 • گرفتگی ماهیچه‌ها
 • خستگی
 • مشکل خواب
 • زود رنجی

برای رهایی از اضطراب 10 نفس آرام و عمیق بکشید و افکار منفی خود را با افکار مثبت جایگزین کنید. داشتن خواب کافی، انجام منظم تمرینات ورزشی و خوردن به موقع تمام وعده‌های غذایی هم اهمیت زیادی دارد. روزانه عواملی که اضطراب شما را تشدید می‌کنند را یادداشت کنید. مشکل برخی افراد ممکن است با مصرف داروها یا صحبت با پزشک برطرف شود.

 

آیا افسرده شده اید؟

اختلال افسردگی باعث تغییراتی در مواد شیمیایی مغز می‌شود. ممکن است حتی برای سرگرمی‌ها و فعالیت‌های محبوب خود هم انرژی خیلی کمی داشته باشید. فرد افسرده احساس درماندگی می‌کند و از خودش بدش می‌آید و توانایی انجام کارهایش را ندارد. دیگر علائم افسردگی شامل موارد زیر می شود:

 • احساس دائمی غمگین بودن
 • کاهش اشتها و کاهش وزن یا برعکس افزایش اشتها و اضافه وزن
 • بی خوابی و زودرنجی
 • فکر کردن در مورد خودکشی و مرگ

در صورتی که هریک از علائم گفته شده را دارید، با یک مشاور یا روانپزشک مشورت کنید. برخی افراد با مصرف داروهای ضد افسردگی، حالشان بهتر می‌شود.

 

آیا دچار اختلال «فکری و عملی» شده‌اید؟

افرادی که دچار این اختلال هستند، مغزشان در هنگام انجام درست کارها پیام نمی‌دهد و فرد احساس می‌کند که عملکردش درست نیست. این افراد به جای تمام کردن یک کار زمان زیادی را صرف پیدا کردن راه حل می‌کنند. دیگر علائم این اختلال عبارتند از:

 • افکار یا تصاویر ذهنی ناخواسته
 • فرد نمی‌تواند افکارش را رها کند و احساس در ماندگی می‌کند
 • شستن مکرر دسترها
 • صرف حداقل یک ساعت از روز روی فکر کردن بیجا

داروهای ضد اضطراب یا ضد افسردگی، اغلب علائم این اختلال را بهبود می‌بخشند. برخی افراد هم از رفتار درمانی شناختی یا مواجهه درمانی استفاده می‌کنند تا بتوانند با ترس‌های خود مقابله کنند.

 

کارهایی که باید انجام دهید

عواملی که مانع از انجام کارهای شما می‌شوند را با دقت شناسایی کنید و به فکر راه‌هایی برای از میان برداشتن موانع باشید. اگر گمان می‌کنید که یک مشکل جدی سلامتی باعث شده است که نتوانید کاری را انجام دهید، به پزشک مراجعه کنید و به دنبال درمان باشید. اگر در حال انجام پروژه‌ای هستید، آن را به قسمت‌های کوچک تقسیم کنید تا انجام آن راحت باشد و برای هر قسمت یک مهلت زمانی تعیین کنید. برخی افراد هم با جایزه دادن به خودشان انگیزه بیشتری برای ادامه کارها پیدا می‌کنند. اگر متوجه شدید که زمانی را هدر داده‌اید، به جای اینکه عصبی شوید و از خود خجالت بکشید، خودتان را ببخشید. احساس عصبانیت و استرس باعث می‌شود که کارهای خود را بیشتر به تعویق بندازید.

 

 

سایر مطالب مرتبط با کار و شغل را در سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
آیا در کسب و کار نیاز به مشاور بازاریابی دارید؟

آیا در کسب و کار نیاز به مشاور...

عادت‌های اشتباه در محل کار و در خطر بودن سلامت

عادت‌های اشتباه در محل کار و د...

روشی برای رفع خواب‌آلودگی در محل کار

روشی برای رفع خواب‌آلودگی در م...

جذب سرمایه‌گذار جدید در 10 دقیقه

جذب سرمایه‌گذار جدید در 10 دقی...

صرفه‌جویی در هزینه‌ها در زمان بیکاری

صرفه‌جویی در هزینه‌ها در زمان ...

نشانه‌هایی از تنفر همکارتان از شما!!!

نشانه‌هایی از تنفر همکارتان از...

آشنایی با فرهنگ کار و تجارت در فرانسه

آشنایی با فرهنگ کار و تجارت در...

روش معذرت‌خواهی در محل کار

روش معذرت‌خواهی در محل کار

افراد موفق قبل از ساعت 8 صبح چه کارهایی انجام میدهند؟

افراد موفق قبل از ساعت 8 صبح چ...

شغل های پردرآمدی که از آنها خبر ندارید

شغل های پردرآمدی که از آنها خب...

نگاهی به برترین برندهای لوازم خانگی در جهان

نگاهی به برترین برندهای لوازم ...

چه شغلی شما را شاد می‌کند؟!

چه شغلی شما را شاد می‌کند؟!

اشتباهاتی که باعث از دست دادن مشتری می‌شود

اشتباهاتی که باعث از دست دادن ...

بالابردن تمرکز در محیط کار

بالابردن تمرکز در محیط کار

کسب و کار عطاری و بازار کار آن

کسب و کار عطاری و بازار کار آن

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
میدان نقش جهان اصفهان

میدان نقش جهان اصفهان

1396/10/29
میدان مرکزی شهر اصفهان که در قلب مجموعه تاریخی نقش جهان قرار دارد. میدان «نقش جهان» با نام تاریخی «میدان شاه» است که...
کامنت کاربر
نظر شما
1401/02/29 , 17:13
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده