آیا در کسب و کار نیاز به مشاور بازاریابی دارید؟

1396/10/12
129 506 0

در حال حاضر اضافه کردن یک برچسب با عنوان «مشاور» در انتهای نام هر شغل و کسب درآمد زیاد تا حدودی ممکن شده و این موضوع موجب سردرگمی برای کسانی است که به دنبال چنین شغلی بوده یا در پی کسب خدمات مشاوره می‌باشند. اغلب فارغ‌التحصیلان این رشته و حوزه کاری، از یک مشاور بازاریابی تصوری در حد کار کردن در یکی از دپارتمان‌های بزرگ مثلاً برندهای معتبر و بزرگ مصرفی و ارائه ایده‌های تبلیغاتی را در نظر دارند که درواقع می‌توان گفت بسیار متفاوت از وظایف و شغل یک مشاور بازاریابی در یکی از این شرکت‌ها است. با آکسان پلاس همراه باشید.

 

آیا در کسب و کار نیاز به مشاور بازاریابی دارید؟

به طور کلی اغلب مشاوران بازاریابی پس از کار و کسب تجربه‌ای 10 تا 15 ساله در حوزه بازاریابی که چیزی معمول و منطقی به نظر می‌رسد، به این عنوان شغلی دست پیدا می‌کنند. درواقع می‌توان گفت این شغلی نیست که هرکسی بتواند بلافاصله پس از خارج شدن از دانشگاه به آن دست پیدا کند. نکته اصلی در این رابطه این است که فرد مشاور باید بتواند تبدیل به یک کارشناس بی‌طرف شود که یک شرکت برای پرداختن به موضوعات و مسائل خاص بتواند از آن استفاده کند. در این صورت است که فرد مشاور می‌تواند بلافاصله پس از مطرح شدن مسئله به عمق آن نفوذ کرده و جزئیات آن را تحلیل کند، که بدون درگیر بودن در جنبه‌های مختلف بازاریابی و فروش ممکن نیست.

مشاور بازاریابی کیست؟

مشاور بازاریابی فردی است که تجربه کار و فعالیت عملی در حوزه‌های مختلف بازاریابی، جمع کردن کمپین‌های بازاریابی و تبلیغات برای شرکت‌های بزرگ و کوچک و همچنین اجرا آنها با کمترین و محدودترین بودجه و همچنین بودجه‌های بسیار بزرگ و گسترده را شاهد بوده و قادر به کمک به مشتریان و مراجعین به خودش برای بهره‌برداری مثبت از ریال به ریال بودجه خودشان باشد. مهم‌ترین تفاوت بین یک بازاریاب استخدام شده در یک شرکت و یک مشاور بازاریابی، تنوع نوع فعالیت این دو فرد است. یک مشاور در چندین و چند شرکت مختلف به طور هم‌زمان کار و فعالیت دارد که این شرکت‌ها می‌توانند شامل شرکت‌های عرضه کننده انواع طلا و جواهر لوکس تا شرکت‌های ارائه کننده نرم‌افزارهای پیشرفته باشند.

ممکن است یک فرد که در یک آژانس بازاریابی و تبلیغات مشغول به فعالیت است هم چنین تنوع شغلی و کاری را هم داشته باشد. اما به طور مستقیم کار کردن با هر یک از این شرکت‌ها موجب به دست آوردن تصویری کامل‌تر و دقیق‌تر از کل بازار آن کسب و کارها می‌شود. یک مشاور بازاریابی یک فرد کاملا حرفه‌ای و با مهارت است که قدرت درک و تحلیل عوامل انگیزشی مصرف‌کنندگان و چگونگی استفاده از استراتژی‌ها برای رشد هر کسب و کاری را دارا می‌باشد. برخی مردم، آژانس‌های تبلیغاتی را با مشاوران بازاریابی به اشتباه می‌گیرند. با فرض اینکه مشاوران بازاریابی همان کارها و خدمات آژانس‌های تبلیغاتی را اما به صورت مستقل و انفرادی ارائه می‌کنند.

با اینکه این دو، عملکردی مکمل یکدیگر دارند، ولی تفاوت‌های بسیار زیادی بین آنها می‌باشد. اگر شما بدانید که چه پیامی را باید به تبلیغ بگذارید، مطمئنا سراغ یک آژانس تبلیغاتی برای تهیه تبلیغات می‌روید. چرا که آنها تیم‌های اجرایی واقعا خلاقی متشکل از کارگردانان هنری، نویسنده و طراحان گرافیک در اختیاردارند که به شما کمک می‌کنند تا پیام تبلیغاتی خود را در قالب یک کمپین تبلیغاتی یا یک تبلیغ تلویزیونی نو و جدید ارائه کنید. در مقابل یک مشاور بازاریابی، شخصی است که به یک کسب و کار، چگونگی ارتباط و تعامل با مشتریان و بازار فعلی خودش را معرفی کرده و در این رابطه راهکار می‌دهد. علاوه بر این، مشاور بازاریابی در تعیین این موضوع که غیر از بازار فعلی و شناخته شده دیگر چه گروهی از مصرف‌کنندگان ممکن است نسبت به استفاده از محصول یا خدمت ترغیب شده و چگونه می‌توان بازار موجود را توسعه داد نیز کمک می‌کند. وی با نگاه کردن و بررسی طرح بازاریابی فعلی و سپس استفاده از ابزارهای تحلیلی و در نظر گرفتن پتانسیل بازار، استراتژی را برای دستیابی به اهداف بزرگ‌تر ارائه می‌نماید. مشاور در طی این فرایند، پایبندی به ماموریت شرکت را تضمین کرده و میزان موفقیت را از طریق بررسی نتایج در حین اجرا یک طرح بازاریابی استراتژیک اندازه‌گیری و گزارش می‌کند.

به طور کلی شما به یک مشاور بازاریابی نیاز دارید، اگر:

  • کسب وکار خود را راه اندازی کنید
  • نظارت بر معیارهای کلیدی به منظور اندازه‌گیری میزان موفقیت به کمک نیاز دارید
  • در تعیین معیارهای کلیدی شک دارید «ترافیک روزانه مشتریان یا مراجعین، نرخ تبدیل مراجعه کننده به مشتری، تعامل با مشتریان در شبکه‌های اجتماعی، تماس‌های دریافتی، حاشیه سود»
  • نیاز به تعیین اهداف به خوبی تعریف شده دارید
  • نیاز به یک طرح منسجم بازاریابی استراتژیک دارید
  • به ورود به بازارهای جدید و جذب مشتریان جدید نیاز دارید
  • به دنبال بهبود روابط و میزان وفاداری با مراجعین و مشتریان فعلی هستید

 

 

سایر مطالب مرتبط با کار و شغل را در سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
جذب سرمایه‌گذار جدید در 10 دقیقه

جذب سرمایه‌گذار جدید در 10 دقی...

شغل های پردرآمدی که از آنها خبر ندارید

شغل های پردرآمدی که از آنها خب...

چه شغلی شما را شاد می‌کند؟!

چه شغلی شما را شاد می‌کند؟!

۱۰ شغل عالی با یادگیری یک زبان جدید

۱۰ شغل عالی با یادگیری یک زبان...

جلوگیری از اشتباهات رایج مدیریتی

جلوگیری از اشتباهات رایج مدیری...

نحوه تعادل میان کار و زندگی

نحوه تعادل میان کار و زندگی

10 دقیقه آخر روز کاری

10 دقیقه آخر روز کاری

شغل های پردرآمد در خانه

شغل های پردرآمد در خانه

چه تصورات نادرستی درباره زنان در محل کار وجود دارد؟

چه تصورات نادرستی درباره زنان ...

در زمان رکود بازار سرمایه گذاران چه میکنند؟

در زمان رکود بازار سرمایه گذار...

چگونه پول پس انداز کنیم؟

چگونه پول پس انداز کنیم؟

داشتن کار پر درآمد با سرمایه کم

داشتن کار پر درآمد با سرمایه ک...

چگونه هر چیزی را به هرکسی بفروشیم؟

چگونه هر چیزی را به هرکسی بفرو...

چند کارگی چه تاثیری بر عملکرد مغز دارد!؟

چند کارگی چه تاثیری بر عملکرد ...

بلاک چین (Blockchain) چیست؟

بلاک چین (Blockchain) چیست؟

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
اردک رباتیک افلک

اردک رباتیک افلک "Aflac"

1396/11/26
در نمایشگاه "CES 2018"، «اردک رباتیک افلک "Aflac"» که محصولی از یک شرکت به همین نام بوده، معرفی شد؛ این گجت ...
کامنت کاربر
نظر شما
1400/01/22 , 06:26
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده