از این کلمات و عبارات در مقابل همکاران استفاده نکنید

1396/10/13
80 730 0

در این مطلب از آکسان پلاس، کلمات و عباراتی را می‌بینید که نباید در مقابل همکاران به زبان بیاورید.

 

از این کلمات و عبارات در مقابل همکاران استفاده نکنید

حقوق دریافتی شما چقدر است؟

«راندال» می‌گوید، این سوال غیرحرفه‌ای نیست، اما به زبان آوردن آن ناشیانه است. چرا می‌خواهید بدانید؟ اگر میزان حقوق شما در مقایسه با حقوق همکاران، غیرمنصفانه به نظر برسد، به رییس خود شکایت خواهید کرد؟ یا از جانب همکاران با رییس صحبت خواهید کرد و ادعا خواهید کرد که او افزایش حقوق داشته است؟

 

می‌توانم کمی پول قرض بگیرم؟

برای اغلب افراد پیش آمده است که یک یا دو بار کیف پول خود را جا گذاشته باشند یا پول نقد به همراه نداشته باشند. «راندال» می‌گوید، در این مورد خاص اشکالی ندارد اگر کمی پول برای ناهار از یکی از همکاران فهیم خود قرض بگیرید. او ادامه می دهد: اما اگر کیف پول شما همیشه در کیف دیگری جا می‌ماند، تعجب نکنید اگر از نخوردن ناهارهای بعدی محروم شدید!

 

واقعا؟

«باربارا پچتر»، کارشناس آداب و رسوم می‌گوید: «صحبت از صداقت، گاهی اوقات باعث ایجاد شگفتی در دیگران می شود. مگر خود تو همیشه با من روراست نیستی؟».

 

شنیدی که…؟

«ویکی اولیور»، نویسنده کتاب‌های «روسای بد»، «همکاران دیوانه» و «دیگر ابلهان دفتر کار» می گوید: «شایعه پراکنی کنید تا خودتان هم موضوع شایعه دیگری شوید». «راندال» می‌گوید: «صحبت‌های منفی درباره یکی از همکاران‌تان به همکار دیگر باعث می‌شود شما بدتر از شخصی که راجع به او صحبت می‌کنید، به نظر برسید». حدس بزنید بعد از این که حرف‌های شما به گوش کسی که راجع به او صحبت کرده بودید، رسید، چه کسی بد به نظر می‌رسد؟

 

به نظرم این شلوار خیلی به تو می‌آید.

«راندال» اشاره می‌کند: «تعریف کردن از دیگران، خلاف قانون نیست، اما درباره ی تعریف و تمجیدی که از دیگران می‌کنید، گزیده کار باشید». او می گوید: «صحبت درباره ظاهر فیزیکی یک همکار، غیرحرفه‌ای است و بدتر اینکه می‌تواند از سوی فردی که مورد تعریف قرار گرفته است، به عنوان نوعی تعرض جنسی تفسیر شود».

 

شماها همیشه دردسر درست می‌کنید

«راندال» می‌گوید، موضوعاتی مثل مذهب، سیاست و تربیت فرزند، گاهی اوقات در محیط کار مطرح می‌شوند. اما ارائه نظرات منفی درباره هر گروهی غیر عاقلانه و غیرحرفه‌ای است و ممکن است شما را به دلیل ایجاد آزار و اذیت برای دیگران دچار مشکل کند.

 

باردار هستید؟

این سوال به ندرت پیامد مثبتی دارد. «اولیور» می‌گوید: «اگر همکار شما باردار نباشد، شما به او توهین کرده‌اید و اگر باردار باشد، شاید هنوز برای صحبت درباره آن آمادگی نداشته باشد». باید از طرح چنین سوالاتی در محیط کار اجتناب کنید.

 

متاسفم اگر مایه ی دردسر شدم

«پچتر» می‌گوید: «چرا فکر می‌کنید مایه دردسر هستید؟». اگر بابت کاری که هنوز انجام نداده‌اید، واقعا متاسف هستید، اصلا چرا باید آن را انجام بدهید؟ او ادامه می‌دهد: «بهتر است بگویید، عذرخواهی می‌کنم. می‌توانم چند لحظه وقت‌تان را بگیرم؟». او ادامه می‌دهد: «همچنین ممکن است همکارتان ناخواسته اطلاعاتی را به سرپرست شما برساند و همین، کم بودن بهره‌وری و غیبت‌های شما را توجیه کند و منجر شود به این که معرفی‌نامه ضعیفی برای شما صادر شود یا برای دریافت چک پرداختی خود زودتر از آن چه انتظارش را داشتید، احضار شوید».

 

فردا باید جواب آزمایش خود را بگیرم

«راندال» می‌گوید: «به جز مادر یا همسرتان، هیچ کس واقعا نمی‌خواهد چیزی درباره مشکلات پوستی عجیب و غریب یا بیماری‌های تهوع‌آور بداند یا بشنود. فقط درباره سرماخوردگی یا سردرد می‌توانید با همکاران صحبت کنید».

 

من فکر می کنم که...

گفتن »فکر می‌کنم»، تنها در صورتی قابل قبول است که واقعا از چیزی که می‌خواهید بگویید مطمئن نیستید. «پچتر» می‌گوید: «استفاده از جمله (فکر می‌کنم) ممکن است باعث شود که آدمی سست و بی اراده به نظر برسید». وقتی چیزی را می‌دانید، آن را راحت به زبان بیاورید: «جلسه در ساعت 3 بعد از ظهر برگزار می‌شود».

 

وای خدای من، شگفت زده شدم!

شاید حتی بگویید: «من باید این کار را می‌کردم». «راندال» می‌گوید: «واکنش حرفه‌ای این است که تبریک بگویید».

 

می‌توانی لطفا کارهای من را هم انجام دهی؟

«اولیور» می‌گوید: «این که زندگی لوکس خود را به رخ دیگران بکشید ممکن است باعث ایجاد حسادت شود». به طور کلی بهتر است از لاف زدن درباره شرایط فوق‌العاده‌ای که در زندگی دارید، اجتناب کنید.

 

من هم دعوت هستم؟

«راندال» می‌گوید: «این یکی مرتبط با بلوغ فکری شما است. قرار نیست افراد در همه رویدادها دعوت باشند. گذشته از این، آیا آمادگی شنیدن پاسخ را دارید؟».

 

می‌خواهی آخر هفته را با هم باشیم؟

«راندال» می‌گوید: «اگر منظورتان این است که آخر هفته را در کنار هم باشید، پس همین را بگویید. در برخی محافل، با هم بودن به معنای داشتن رابطه نزدیک است، که می‌تواند شما را متهم کند».

 

باز هم محبت نامزدم گل کرد!

«راندال» می‌گوید: «صحبت درباره جزییات رابطه‌ای که با نامزدتان دارید، می‌تواند اطلاعات ناخوشایندی را درباره شما فاش کند». او ادامه می‌دهد: «در میان گذاشتن جزییاتی درباره زندگی عشق خود در مقوله اطلاعات بیش از حد قرار می‌گیرد و اگر صحبت از روابط خود قرار نیست تصویر حرفه‌ای شما را بهبود دهد یا روابط شما را در محل کار تقویت کند، پس آن را برای خود نگه دارید».

 

فلانی یک دزد اعتبار است

«اولیور» می‌گوید: «شاید همکار یا رییس‌تان کار شما را به نفع خودش تمام کند، اما انتقاد از این مشکل نزد همکاران به ندرت کمک کننده است. در عوض بهتر است موضوع را مستقیما با کسی در میان بگذارید که از ایده شما به نفع خودش استفاده کرده است».

 

اسپری ضد عرق داری؟

این که وسایل خود را در اختیار دیگران بگذارید، کاری محبت‌آمیز است، اما در محیط کار نباید به هیچ کس این قدر نزدیک باشید.

 

من آبروی این شرکت را می‌برم

«راندال» می‌گوید: «کاری که بر عهده شما گذاشته شده است، قانونی باشد یا نه، صحبت کردن درباره ی آن کمکی به شما نخواهد کرد. فقط از وکیل خود راجع به آن پرس و جو کنید. اگر واقعا می‌خواهید از کارفرمای خود شکایت کنید، بهتر است این کار را با احتیاط و احترام انجام دهید و همچنان کارتان را با حداکثر توانایی ادامه دهید. اگر چنین رفتاری برای شما غیر ممکن است، استعفا نیز گزینه دیگری است که می‌توانید به آن فکر کنید. اما از به کار بردن جملات تهدیدآمیز در شرایطی که بابت چیزی ناراحت هستید، اجتناب کنید».

 

سایر مطالب مرتبط با کار و شغل را در سایت آکسان پلاس مطالعه کنید

 

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
دلیل نفرت از کار

دلیل نفرت از کار

چگونه یک تعمیرکار خودرو شویم؟

چگونه یک تعمیرکار خودرو شویم؟

اشتباهاتی که باعث از دست دادن مشتری می‌شود

اشتباهاتی که باعث از دست دادن ...

شغل های پردرآمد در 10 سال آینده کدامند؟

شغل های پردرآمد در 10 سال آیند...

موفقیت در مصاحبه شغلی با این نکات

موفقیت در مصاحبه شغلی با این ن...

کارهای کوچک برای تفاوت‌های بزرگ در کسب و کار

کارهای کوچک برای تفاوت‌های بزر...

عادت‌های اشتباه در محل کار و در خطر بودن سلامت

عادت‌های اشتباه در محل کار و د...

چگونه محیط کار شادی داشته باشیم؟!

چگونه محیط کار شادی داشته باشی...

6 پیشنهاد برای کار در منزل

6 پیشنهاد برای کار در منزل

بدون هدف هیچ کاری نکنید!

بدون هدف هیچ کاری نکنید!

تغییرات شبکه های اجتماعی در سال 2018

تغییرات شبکه های اجتماعی در سا...

چگونه دوران بازنشستگی بهتری داشته باشیم؟!

چگونه دوران بازنشستگی بهتری دا...

داشتن کار پر درآمد با سرمایه کم

داشتن کار پر درآمد با سرمایه ک...

چگونه حقوق خود را با رئیس جدید طی کنید

چگونه حقوق خود را با رئیس جدید...

موفقیت در مصاحبه شغلی

موفقیت در مصاحبه شغلی

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
میدان نقش جهان اصفهان

میدان نقش جهان اصفهان

1396/10/29
میدان مرکزی شهر اصفهان که در قلب مجموعه تاریخی نقش جهان قرار دارد. میدان «نقش جهان» با نام تاریخی «میدان شاه» است که...
کامنت کاربر
نظر شما
1401/02/31 , 20:07
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده