جملاتی که نباید در مصاحبه حقوق و مزایا بگویید!

1398/02/17
12 43 0
جملاتی که نباید در مصاحبه حقوق و مزایا بگویید!

در ادامه به 21 پاسخی که می تواند نتیجه ی مذاکره ی شما را نقش بر آب کند، می پردازیم. با بخش شغل‌ها در سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

 • قبول می کنم (پس از اولین پیشنهاد!): به خاطر داشته باشید که در حال مذاکره هستید. پس مراقب باشید که همان اول کار، شانس خود را از بین نبرید.
   
 • مبلغ مورد نظر من X است: هرگز اولین رقم مورد نظر خود را پیشنهاد ندهید. چرا که این یک استراتژی واقعا وحشتناک است. شما از اول هم برای بحث و مذاکره وارد اتاق شده اید. یک استراتژی خوب در مذاکره آن است که به کارفرما اجازه دهید رقم پیشنهادی خود را قبل از شما ارائه دهد. از این رو موقعیتی برای شما فراهم می شود که با توجه به رقم پیشنهاد شده، برای افزایش آن چانه زنی کنید.
   
 • فقط همین قدر؟: هیچ وقت چنین پاسخی ندهید چرا که نوعی توهین به کارفرما به حساب می آید؛ حتی اگر حقوق یا دستمزد پیشنهاد شده از نظر شما خنده دار یا ناامید کننده باشد. فراموش نکنید که افراد موفق بدون بی ادبی، مخالفت خود را عنوان می کنند.
   
 • دیگران حقوق بالاتری به من پیشنهاد می دهند: حتی اگر این ادعا واقعیت دارد، از این اهرم برای تحت فشار قرار دادن کارفرما استفاده نکنید. تمرکز شما روی پیشنهاد فعلی باشد و درباره ی آن بحث کنید. اگر هم این ادعا ساختگی است، صد در صد از این تاکتیک اجتناب کنید. چرا که با این ادعای دروغ، ناخواسته خود را به دردسر می اندازید. ممکن است مسئول استخدام، استادانه جزئیاتی را از شما بپرسد که از پس پاسخ به آن ها برنیایید.
   
 • نه: در مذاکره باید انعطاف پذیر باشید و همیشه پیشنهاد دومی در مقابل پیشنهاد نه چندان خوشایند طرف مقابل ارائه دهید. با «نه» گفتن، به سرعت درهای گفتگو را می بندید.
   
 • این آخرین پیشنهاد من است: گفتن این گونه عبارات شبیه تهدید به نظر می رسد و باب گفتگو را می بندد. چنین پاسخ هایی، از نظر کارفرما پذیرفته شده نیستند و در نهایت باید خود را برای ترک جلسه آماده کنید.
   
 • متنفرم که مجبورم چنین درخواستی داشته باشم اما…: درست است که درخواست پول بیشتر تقاضای ساده ای نیست؛ اما گفتن عباراتی چون «از این درخواست متنفرم» یک دروغ محض است. به علاوه، مقدمه چینی وحشتناکی در مذاکره به حساب می آید.
   
 • من احتیاج دارم…: هرگز نباید بگویید که به علت بدهی یا هزینه های زندگی خود، به این میزان حقوق احتیاج دارید. مسائل شخصی خود را در مذاکره دخیل نکنید؛ بلکه بیشتر روی شایستگی های خود تمرکز کنید.
   
 • شما به شخص X این مقدار حقوق می دهید در حالی که من از او بهترم: هرگز از شایعات بی اساس در مذاکره خود استفاده نکنید و به هیچ عنوان وارد بحث مقایسه خود با دیگران نشوید. چرا که این یک اقدام غیرحرفه ای است و فقط افراد ناموفق از آن استفاده می کنند.
   
 • من فکر می کنم که …: از عبارت هایی مثل «من فکر می کنم»، «شاید» یا هر واژه ای که بیانگر نامطمئن بودن است، استفاده نکنید. همیشه با اطمینان صحبت کنید.
   
 • حداقل حقوقی که می توانم قبول کنم X است: این اشتباه تازه کارها است؛ چرا که در نهایت حقوق شما پایین ترین مبلغ پیشنهادی تان خواهد شد.
   
 • شرمنده هستم: اعتماد به نفس داشته باشید. اگر برای خود و کارتان ارزش قائل هستید، نیازی به عذرخواهی برای درخواست حقوق بیشتر ندارید.
   
 • کاربرد کلمات توهین آمیز: از کلمات بی ادبانه، توهین آمیز و بیش از حد عامیانه در حضور کارفرما خودداری کنید. استفاده از این نوع الفاظ نوعی بی احترامی به کارفرما به حساب می آید و در نهایت ممکن است کارفرما تصمیم بگیرد که صلاحیت کار کردن با تیم کاری اش را ندارید.
   
 • اما ارزش کاری من خیلی بیش از این است: البته که در مذاکره ی دستمزد باید به ارزشمندی کار خود اشاره کنید؛ اما سعی کنید که بیان خود را با روش جذاب تری ابراز کنید، تا متکبر و پرمدعا به نظر نرسید. افراد موفق قادر هستند که بدون تکبر، ارزشمندی های خود را بیان کنند.
   
 • ممکن است از نظر شما فرد ارزشمندی به نظر نرسم: نه! از این حرف ها نزنید. هدف شما آن است که در مذاکره صریح، مؤدب و مختصر باشید تا این طور نتیجه گیری شود که عضو ارزشمند و لایقی در تیم هستید.
   
 • منصفانه به نظر می رسد: هم منصفانه است و هم نیست. افراد موفق در مذاکره هایی از این قبیل، مسلح به میدان می روند و دانشی قوی از وضعیت حقوق دیگر شرکت ها، شغل و مسائل پیرامون محل کار دارند. اگر پیش از موعد تحقیقات لازم را نکنید، جمله ی «منصفانه است» در مرور زمان به «اصلا عادلانه نیست» تبدیل خواهد شد.
   
 • بیایید کلک کار را بکنیم: طبیعتا نمی خواهید ذهنیت بدی از خود در ذهن بقیه ایجاد کنید؛ حتی وقتی که قصد دارید مذاکره ی نفس گیری داشته باشید. سعی کنید پشت میز مذاکره با نگرش مثبت و خوشایند ظاهر شوید. در این حالت است که هر دو طرف می توانید راسخ و مؤدب باشید.
   
 • اگر این میزان حقوق را پرداخت نکنید زندگی من از هم می پاشد: شاید صحبت صادقانه در مواقعی فضای سخت را لطیف تر کند؛ اما این شگرد در جلسه ی مذاکره ی حقوق جواب نمی دهد. چرا که این کار، نوعی باج گیری احساسی از کارفرما به نظر می رسد.
   
 • فقط می خواهم حقوقم زیاد شود: همه می خواهند حقوق شان زیادتر شود. اما گاهی اوقات برگ برنده ای در دست ندارید. البته این به آن معنا نیست که در مذاکره تسلیم شوید. اگر امکان افزایش حقوق وجود ندارد، روی موارد دیگری چون افزایش زمان تعطیلات، فرصت های آموزشی یا مزایای اضافی بحث کنید و با یک ذهنیت بازنده کنار نکشید.
   
 • اگر حقوقم را زیاد نکنید این کار را نمی خواهم: کاملا معقول و حتی هوشمندانه است که اگر موقعیت های شغلی بهتری در اطراف خود دارید، آن ها را هم مد نظر قرار دهید. اما از چنین جملات تهدیدآمیزی در مذاکره های خود استفاده نکنید؛ چرا که نتیجه ی عکس خواهد داد.
   
 • نمی دانم: چنانچه در هر جا از مذاکرات، نظر خاصی نداشته باشید؛ طرف مقابل نتیجه را به نفع خود پیش خواهد برد. پس با تحقیقات در مذاکره ظاهر شوید تا بتوانید با اعتماد به نفس در هر مورد، بحث و گفتگو داشته باشید.

 

 

 

 

 

سایر مطالب مرتبط با شغل را در سایت آکسان پلاس بخوانید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
جذب سرمایه‌گذار جدید در 10 دقیقه

جذب سرمایه‌گذار جدید در 10 دقی...

چگونه پول پس انداز کنیم؟

چگونه پول پس انداز کنیم؟

چگونه بر فرسودگی شغلی غلبه کنیم؟

چگونه بر فرسودگی شغلی غلبه کنی...

چرا باید در دوره های آنلاین شرکت کنیم؟

چرا باید در دوره های آنلاین شر...

در دهه 30 سالگی چه کارهایی باید انجام دهیم؟!

در دهه 30 سالگی چه کارهایی بای...

روشی برای رفع خواب‌آلودگی در محل کار

روشی برای رفع خواب‌آلودگی در م...

شغل های پردرآمدی که از آنها خبر ندارید

شغل های پردرآمدی که از آنها خب...

عادتهایی که سلامت کارمندان را تهدید می‌کند

عادتهایی که سلامت کارمندان را ...

آشنایی با فرهنگ کار و تجارت در فرانسه

آشنایی با فرهنگ کار و تجارت در...

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
داشتن کار پر درآمد با سرمایه کم

داشتن کار پر درآمد با سرمایه کم

1396/07/26
کامنت کاربر
نظر شما
1398/04/28 , 02:54
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده