غلام‌حسین بنان را بشناسید!

1396/10/17
281 791 0

استاد «غلام‌حسین بنان» در اردیبهشت 1290 هجری شمسی متولد شد. هشمین فرزند «کریم خان بنان الدوله نوری» و مادرش دختر شاهزاده «محمد تقی رکنی» برادر «ناصردین شاه قاجار» بود. با آکسان پلاس همراه باشید.

 

غلام‌حسین بنان را بشناسید!

از هر لحاظ محیط خانه و خانواده، برای پرورش ذوق و استعداد هنری غلامحسین آماده بود. چهار پیانو و یک ارگ در این خانه بود. مادر غلامحسین «پیانو» می‌زد و خاله‌اش «نی» می‌نواخت و خواهرانش هم «تار» مشق می‌کردند. گوش استاد از همان دوران کودکی به نوای ساز و آواز آشنا شد و از ساز هر یک از نامبردگان به نحوی لذت می‌برد.

 

استاد غلام حسین بنان در سال 1322 به سمت «منشی مخصوص وزیر» به کار مشغول شد، ولی این شغل با روحیه او سازگار نبود و به همین دلیل به کلی از شغل اداری دست کشید و منحصرا خوانندگی در رادیو را ادامه داد.

 

استاد غلام حسین بنان در سال 1325 همکاری با رادیو را آغاز کرد و صدای دلنشین وی به گوش شنوندگان رسید. استاد بنان در آغاز بیشتر آواز می‌خواند و علاقه‌ای به خواندن آهنگهای دیگر نداشت، ولی هنگامی که با بعضی اثار جدید موسیقی که ارکستر انجمن ملی آنها را اجرا می‌نمود، آشنایی پیدا کرد، به خواندن این گونه قطعات نیز علاقه‌ پیدا نمود و در هر دو روش استادی و مهارت خود را نشان داد.

 

استاد غلام حسین بنان در 27 دی ماه 1336 هجری شمسی در تصادف اتومبیل، چشم خود را از دست داد. پزشکان برای مصون ماندن چشم دیگرش، سفر به اروپا و معالجه را تجویز کردند. دولت و اداره کل انتشارات و رادیو مساعدتهای مالی کردن، جمع دوستانش کنسرتی ترتیب دادند و موجبات سفرش را فراهم کردند. ره آورد بنان از سفر اروپا، پس از بهبودی و رفع خطر، دگرگونی عقیده در زمینه نحوه سبک ترانه‌های اوست.

 

استاد غلام حسین بنان پس از این حادثه، شور و شیدایی دیگر یافت و به زندگی و اطرافیان خود با محبت و صمیمیت بیشتر نگاه می‌کرد. ابراز تالم طبقات مختف اجتماع به مناسبت وقوع آن حادثه، وی را به زندگی امیدوار و دلگرم ساخت. اقبال بی نظیر مردم، نیروی تازه به او بخشید.

 

بنان در خواندن آواز استعدادی بی نظیر داشت. گوش او بسیار حساس بود و هیچ گاه خارج نمی‌خواند. ذوق سلیم او در انتخاب غزل و تحریرهای مناسب، از او خواننده‌ای متمایز ساخت. هنر واقعی، آگاهی‌های عمیق، شوق و شور و عشق که لازمه زندگی هر هنرمند است، همه را با هم داشت. او با هنر خود بازاری نکرد و قدر شناخت .

 

استاد غلام حسین بنان در هشتم اسفندماه 1364 هجری شمسی پس از پنجاه سال خدمت بی شائبه به فرهنگ و هنر این مرز و بوم چشم از جهان فرو بست. «روحش شاد».

 

سایر مطالب حاشیه‌ها و هنرمندان را در سایت آکسان پلاس بخوانید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
اردک رباتیک افلک

اردک رباتیک افلک "Aflac"

1396/11/26
در نمایشگاه "CES 2018"، «اردک رباتیک افلک "Aflac"» که محصولی از یک شرکت به همین نام بوده، معرفی شد؛ این گجت ...
کامنت کاربر
نظر شما
1399/12/09 , 12:53
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده