گلخورک

1396/10/22
237 1,243 0

حیوانی در جنگل‌های حرا و بسترهای گِلی حاشیه خلیج فارس، خودنمایی می‌کند که دانستن راجع به آن شما را شگفت‌زده خواهد کرد. حیوانی دو تنفسی که اکثر امور زندگی خود را روی سطح خشکی انجام می‌دهد و خوراک خوبی برای تمساح پوزه کوتاه است. با آکسان پلاس همراه باشید.

گلخورک

حیوانی جالب در میان درختان برآب نشسته «حرا»، زندگی می‌کند. نام او «اِشلَمبو» است. بدنش حدودا 20 سانتیمتر است و از فلس‌های ریز پوشیده شده است. برخلاف جثه کوچک گلخورک، سرش با دو چشم بزرگ خودنمایی می‌کند. دو باله متصل به هم شکمی، تنفس این حیوان در خشکی را پوشش می‌دهند. گلخورک ماهی منحصر به فردی است که هم در خشکی زندگی می‌کند هم در آب.

 

«اشلمبو» بر خلاف سایر ماهی‌ها به جای آب‌شش، کیسه‌های مشبکی در حفره‌های دهانش دارد و از آن‌ها تنفس می‌کند. جالب است بدانید تنها ماهی‌‌ای است که عمده فعالیتش را در خشکی انجام می‌دهد؛ مثل تغذیه، معاشرت، دفاع از قلمرو و... .

 

زیر هر چشم او پیاله‌ای حاصل از چروک‌هایی پوستی وجود دارد و چشم‌هایش را در آن مرطوب می‌کند، چون اغلب به خاطر در معرض هوا بودن چشم‌هایش خشک می‌شوند. این ماهی عجیب بسترهای گِلی را برای زندگی انتخاب می‌کند. برای دیدن این شگفتی خلقت، وقتی آب پایین است می‌توانید به جنوب، جزیره قشم، سفر کنید و گلخورک را در میان ریشه‌های درختان حرا و مانگرو پیدا کنید. اغلب طعمه پرندگان و ماهی‌های صیاد می‌شود و خودش سخت پوستان ریز و آب‌زیان کوچک را شکار می‌کند.

 

خوب است بدانید این نوع ماهی اهمیت شیلاتی ندارد و در کشور ما جذب توریست می‌کند. اشلمبو‌ها به صورت گروهی زندگی می‌کنند و باید شانس بیاورند همسایه تمساح پوزه کوتاه نشوند.

 

سایر مطالب مرتبط با سفر و گردشگری را در سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
با «فین پلاس

با «فین پلاس "Phyn Plus"» مصرف آب را کنترل کن...

1396/10/30
به تازگی گجت «فین پلاس "Phyn Plus"» از کمپانی تازه تاسیس بلکین در نمایشگاه "CE 2018"معرفی شده است. دستگاهی پ...
کامنت کاربر
نظر شما
1401/02/28 , 21:22
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده