راهکارهایی برای خلاق شدن کودک

1398/04/05
0 200 0

اگر ما انتظار داریم خلاقیت توسعه یابد باید یاد بگیریم که آن را با ارزش بدانیم. بچه را با محرکهای محیطی حساستر سازیم، مثلا اگر میتوانید در روابط اجتمائی خلاق باشد که به احساسات نیازها و روحیات انسانی و مانند آن حساس باشد. دستکاری اشیاء و عقاید را تشویق کنید. بچه ه اغلب مایلند به دستکاری و بررسی اشیاء بپردازند که مربوط به حس کنجکاوی آنهاست. با بخش خلاقیت کودک سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

راهکارهایی برای خلاق شدن کودک

چگونگی آزمایش منظم عقاید را یاد بدهیم. یکی از هدفهای کاملا پذیرفته شده تربیتی این است که به بچه ها آزمون واقعیتها را آموزش دهیم تا تصویر واقعی از دنیایی که در آن زندگی می کنند بدست آورند. تحمل عقاید تازه را توسعه دهید. مربیان باید عقاید تازه افراد خلاق را حمایت و بچه ها را تشویق به این عمل کنند. از تحمیل یک الگوی خاص اجتناب کنید. آزادی یک اصل اساسی در کار خلاقیت است. بنابراین مقید بودن افراد برای تبعیت از یک الگوی خاص اثرات منفی دارد.

 

در کلاس جوی خلاق ایجاد کنید. برای ایجاد تفکر خلاق در بجه ها ایجاد گروههای کلاسی نقش موثری دارد. بجه های گروه با شرکت در ایجاد افکار خلاق احساس لذت و رضایت می کنند. به کودک یاد بدهید تفکر خلاق خویش را ارزشمند بداند. یک روش این است که بچه ها عادت کنند افکارشان را یاد داشت کنند. تهیه یک دفترچه برای این امر مفید است. مهارتهایی را به منظور اجتناب از بد آموزی همسالان آموزش دهیم. بچه های خلاق گاهی ویژگیهای دارند که می تواند اثرات نا مطلوبی بر روی کلاس بگذارد مانند مستقل عمل کردن و عدم هماهنگی و اعتنا به جمع و هدفهای گروه.

 

اطلاعات لازم را جمع به فرایند خلاق را ارائه دهیم. احساس ضعف در برابر شاهکارها را دور کنید. احساس ضعف در برابر شاهکارها مانع رشد استعدادهای خلاق می شود. یادگیری خود انگیز را تشویق و ارزیابی کنید :کنجکاوی بچه ها موجب خود انگیزی آنها گردد. معلمان و والدین می توانند آن را زنده نگه دارند. سازمان دهی و برنامه ریزی مانع خود انگیزی که عامل مهمی در ایجاد خلاقیت است. خار در پای ایجاد کنید : یعنی توجهشان را به یافته های بخث انگیز جلب کنید. فردی که دارای تفکر است دائما با مشکلات دست و پنجه نرم می کند. به آن فکر می کند تخیل می نماید و در نهایت راههای مختلفی را از طریق شواهد تجربی و آزمایش می سنجد.

 

برای تفکر خلاق ضرورتهایی ایجاد کنیم : معلمان می توانند فریصتهایی ایجاد کنند تا نیاز باشد که دانش آموزان به تفکر خلاق بپردازند بطور مثال : استفاده از مسائلی که تاخدی مشکل باشد و براحتی و به جواب نرسند. موقعیت هایی برای فعالیت و فرصت هایی برای آرامش ایجاد کنید. تاریخ نشان داده گاهی ابداعات و اکتشافات در دوره های آرامش و سکوت بوجود آمده است. برای رسیدن به عقاید ، منابع قابل دسترسی فراهم کنید. عادت رسیدن به کاربرد کامل عقاید را تشویق کنید. باید به بچه ها آموخت گاهی نیاز است روزها هفته ها ، ماهها یک مطلب را تا به دست آوردن شواهد کامل دنبال کند. انتقاد سازنده را توسعه دهید نه فقط انتقاد کردن را : با هر موضوعی که تدریس می شود باید فرصتهائی برای تقویت و توسعه عادت به مهارت انتقاد سازنده به وجود آورید. کسب شناخت در رشته های مختلف را تقویت کنید : شناخت ورای رشته تخصصی در ایجاد عقاید بنیادی مفید است. معلمانی با روح حادثه جوئی باشد : بچه های خلاق روحیه حادثه جوئی دارند و معلمانی که به این روحیه توجه می کنند در توسعه این روحیه کمک می کنند.

 

 

 

سایر مطالب مرتبط خلاقیت کودک را در بخش کودک سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
باهوش تر شدن کودکان با بودن در کنار والدین

باهوش تر شدن کودکان با بودن در...

رشد خلاقیت کودک

رشد خلاقیت کودک

روش کشف استعدادهای پنهان کودک

روش کشف استعدادهای پنهان کودک

افزایش خلاقیت کودک با نوازش کردن او

افزایش خلاقیت کودک با نوازش کر...

بازی‌های خلاقانه برای کودک

بازی‌های خلاقانه برای کودک

بازی خلاق برای کودکان

بازی خلاق برای کودکان

پرورش تخیل کودک

پرورش تخیل کودک

تقویت حواس پنجگانه کودک

تقویت حواس پنجگانه کودک

آموزی فکر کردن به کودک

آموزی فکر کردن به کودک

اتاق مناسب کودک نقاش

اتاق مناسب کودک نقاش

فرصتی برای خلاقیت کودک

فرصتی برای خلاقیت کودک

خلاقیت بهتر است یا هوش زیاد؟!

خلاقیت بهتر است یا هوش زیاد؟!

ورزش چه تاثیری بر عملکرد ذهن کودکان دارد؟!

ورزش چه تاثیری بر عملکرد ذهن ک...

کودک خلاق چه ویژگی و رفتاری دارد!؟

کودک خلاق چه ویژگی و رفتاری دا...

موانع خلاقیت کودک در محیط خانواده چیست؟!

موانع خلاقیت کودک در محیط خانو...

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
با «فین پلاس

با «فین پلاس "Phyn Plus"» مصرف آب را کنترل کن...

1396/10/30
به تازگی گجت «فین پلاس "Phyn Plus"» از کمپانی تازه تاسیس بلکین در نمایشگاه "CE 2018"معرفی شده است. دستگاهی پ...
کامنت کاربر
نظر شما
1399/09/15 , 09:14
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده