سرخک در کودکی

1398/04/07
0 39 0
سرخک در کودکی

طبق نظر متخصصان، سرخک یک بیماری ویروسی است که فقط در انسان دیده می شود این بیماری در فصل زمستان شایعتر است. درحال حاضر در جهان سالیانه 30 میلیون نفربه این بیماری گرفتار می شوند که 880 هزار نفر آنها می میرند (هرپنج دقیقه یک نفر) و در ایران بطور متوسط سالیانه ده هزار نفر مبتلا به سرخک می شوند. این بیماری یکی از پنج علت عمده مرگ در کودکان و همچنین یکی از عوامل اصلی مرگ در بزرگسالان است. با بخش بیماری کودکان سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

تظاهرات بالینی

به طور کلی تظاهرات دوره ابتدائی 3روز شامل آبریزش از بینی-قرمزی چشمها و سرفه می باشد. مرحله بروز دانه های قرمز با تب بالا 40 تا5/40درجه همراه است دانه های قرمز از قسمت سر و پشت گوشها شروع شده وبتدریج درعرض24 ساعت بصورت نزولی در تمام بدن گسترش می یابد شدت بیماری به وسعت دانه ها مربوط است. این بثورات ممکن است بصورت خونریزیهای زیر جلدی (پتشی) و یا خونریزی کننده (هموراژیک) باشند که به این نوع سرخک سیا ه گفته می شود که بسیار خطرناکتر ازسرخک می باشد. سرخک بسیار مسری است به ویژه از طریق قطرات ریز تنفسی در طی مرحله ابتدائی (کاتارال) افراد آلوده به این ویروس از یک یا دو روز قبل از بروز بثورات (دانه های قرمز) مسری هستند.

 

به طور معمول کودکان تا حدود یکسالگی از طریق آنتی بادیهایی که از مادر گرفته اند در برابر این بیماری محافظت می شوند. دوره کمون این بیماری 8تا 10 روزتا زمان شروع علائم اولیه فرد بیمار و14 روز تا زمان شروع بثورات جلدی (دانه های قرمز) می باشد.

 

عوارض سرخک

عارضه مهم سرخک در اغلب اوقات اوتیت مدیا (عفونت گوش میانی) است.

 

درمان بیماری سرخک

هیچ درمان ضد ویروسی برای سرخک وجود ندارد و فقط درمان علامتی صورت میگیرد.

 

پیشگیری از بیماری سرخک

واکسن که بصورت ویروس زنده تهیه شده بهترین وسیله پیشگیری است (مضون سازی فعال) که باید در سن 9 ماهگی و 15 ماهگی تزریق شود. در فردی که با بیمار مبتلا به سرخک تماس داشته و قبلا نیز واکسن نزده باشد تا پنج روز پس از تماس با فرد مبتلا می توان ایمونو گلوبولین تجویز کرد تا از ابتلا به سرخک در آن فرد جلوگیری نمود (مضون سازی بصورت غیر فعال).

 

 

سایر مطالب مرتبط با بیماری کودکان را در بخش کودک سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
کامنت کاربر
نظر شما
1398/06/28 , 17:46
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده