تکنیک نوردهی دراز مدت در 8 گام

1396/10/27
116 763 0

در عکاسی با تکنیک نوردهی دراز مدت، دوربین برای مدتی طولانی از سوژه عکاسی می‌کند و در نهایت، حرکات موجود در تصویر نیز در آن ثبت می‌شوند. با آکسان پلاس همراه باشید تا با ۸ نکته در خصوص عکاسی با تکنیک نوردهی دراز مدت آشنا شویم.

 

تکنیک نوردهی دراز مدت در 8 گام

"Long exposures" یا نوردهی دراز مدت، نوعی از عکاسی است که نتایج بسیار زیبایی دارد. با استفاده از این تکنیک، یک تصویر ایستا می‌تواند تبدیل به تصویری پویا شود و این در حالی امکان‌پذیر است که دوربین برای مدت طولانی‌تری از سوژه عکاسی کند و عملا نورگیری طولانی‌تری داشته باشد. در چنین تصاویری می‌توان حرکات را احساس کرد. برای مثال عکاسی با نوردهی طولانی از ابر‌های در حال حرکت یا چمن‌هایی که به دلیل باد تکان می‌خورند، نتیجه بسیار زیبایی دارد. در چنین شرایطی اگر دو عکس از منظره بگیریم که یکی به صورت عادی گرفته شده باشد و در عکس دیگر از تکنیک نوردهی طولانی مدت استفاده شود، این دو تصویر بسیار با یکدیگر متفاوت خواهند بود. نتیجه تصویر ثبت شده با این تکنیک نیز در اغلب موارد خارق‌العاده است. اما باید توجه داشت که عکاسی با چنین تکنیکی نیز فرآیند چندان ساده‌ای نیست و چالش‌هایی را برای عکاس به همراه دارد. در این نوع از عکاسی باید به چه فاکتور‌هایی توجه کرد تا نتیجه نهایی عالی شود؟

 

موقعیت خود را عاقلانه انتخاب کنید

قبل شروع عکاسی، باید تصمیم بگیرید که چه نوع عکسی می‌خواهید بگیرید و چه محیطی مد نظر شما است. این محیط می‌تواند یک زمین پوشیده از چمن، منظره‌ای از دریا یا بزرگراهی شلوغ باشد. عکاسی با نوردهی دراز مدت، فرآیندی در زمینه ثبت عکس است و باعث می‌شود که حرکات نیز داخل تصویر ثبت شوند. بیشتر روی این فکر کنید که می‌خواهید از چه سوژه‌ای عکاسی کنید. البته باید توجه کنید که چه حرکاتی را دوست دارید در تصویر ثبت شوند. حرکت خودرو‌ها، تکان خوردن چمن و حرکت ابرها از جمله‌ی این حرکات هستند. چند لحظه فکر کنید که می‌خواهید تصویر مورد نظرتان چه شکلی باشد و اینکه کدام بخش‌های آن ثابت و چه بخش‌هایی متحرک خواهند بود.

 

منتظر زمان مناسب بمانید

میزان نور محیط بسیار مهم است و بهتر است که در زمان‌های طلایی عکاسی‌ را انجام دهید. "OR" در دوربین‌ها میزان نوری که وارد لنز می‌شود را کنترل می‌کند. در عکاسی با نوردهی دراز مدت، دریچه دوربین برای مدت طولانی باز می‌ماند و به همین دلیل نور بیشتری با سنسور برخورد می‌کند. با این اوصاف باید یکی از متغیر‌های مربوط به نور را تغییر دهید تا نتیجه مناسبی حاصل شود. اگر نور بیشتری وارد حسگر شود، نتیجه نهایی چندان جالب نخواهد بود. راهکار مناسب در خصوص نور محیط این است که عکاسی‌ را در زمان‌هایی نظیر اوایل صبح یا اواخر عصر انجام دهید. در چنین زمان‌هایی نور محیط بسیار کم است و به همین دلیل می‌توانید دیافراگم را برای مدت طولانی‌تری باز بگذارید و حرکات بیشتری را ثبت کنید. اگر نمی‌توانید در چنین زمان‌هایی عکاسی کنید، نیاز دارید تا از فیلتر‌هایی برای خنثی‌سازی نور محیط استفاده کنید. اگر قصد خرید چنین فیلتری را دارید، به سراغ فیلتری بروید که بتواند نور محیط را به میزان ۱۰ برابر یا بیشتر کاهش دهد. این فیلتر‌ها لایه بیشتری از یگانگی و یکتایی را به تصویر اضافه می‌کنند و دلیل این موضوع نیز این است که با استفاده از آن‌ها می‌توانید تصاویری با تکنیک نوردهی دراز مدت ثبت کنید. این در حالی است که در صورت نبود فیلتر، در محیط‌های پرنور امکان ثبت آن‌ها وجود ندارد.

 

انتخاب بهترین لنز

عکاسان به طور سنتی برای عکاسی از مناظر، از لنز‌هایی با زاویه دید گسترده "Wide-angle" استفاده می‌کنند. استفاده از این نوع لنز‌ها باعث می‌شود که بخش زیادی از محیط در تصویر ثبت شود. آیا می‌توان تصویری از منظره با لنز استاندارد ۵۰ میلی‌متری گرفت؟ البته که می‌توان با چنین لنزی از منظره عکاسی کرد. اما برای اینکه حس باز و گسترده بودن محیط القا شود، بهتر است از لنز‌هایی با زاویه دید گسترده استفاده کرد. این نکته را نیز به خاطر داشته باشید که هرچه صحنه‌ای که ثبت می‌کنید بزرگ‌تر باشد، می‌توانید حرکات بیشتری را نیز ثبت کنید.

 

به همراه داشتن تجهیزات مناسب

در اغلب موارد برای ثبت تصاویری با تکنیک نوردهی دراز مدت، نیاز به تجهیزات یکسانی وجود دارد. سه پایه یک جزء جدایی ناپذیر از عکاسان مناظر است و برای عکاسی با نوردهی طولانی مدت نیز سه پایه حتما باید وجود داشته باشد. چون در این تکنیک دوربین برای چند ثانیه در حال عکاسی است. هر حرکت دوربین می‌‌تواند باعث خراب شدن تصویر شود. به همین دلیل در طول این مدت باید دوربین کاملا ثابت باشد. هر لزرشی می‌تواند تصویر را بلور کند و هرچه زمان نوردهی طولانی‌تر باشد، این موضوع بیشتر جلوه می‌کند. با این اوصاف بهتر است که یک سه پایه محکم خریداری کنید و مطمئن شوید که دوربین روی آن به راحتی تکان نمی‌خورد. یکی دیگر از وسایلی که باید عکاسان در هنگام عکاسی با این تکنیک به همراه داشته باشند، ریموت کنترل است. تقریبا هیچ بهانه‌ای در خصوص نخریدن این وسیله برای عکاسان مناظر قابل قبول نیست. به سادگی می‌توانید یکی از این ریموت کنترل‌ها را برای دوربین خود با قیمت حدودی ۱۰ دلار خریداری کنید. این ریموت‌ها به دوربین متصل می‌شوند و از طریق آن می‌توانید شاتر دوربین را بدون لمس دستگاه فعال کنید. این کار باعث می‌شود که لرزش جزئی هنگام فشار دادن دکمه شاتر دوربین نیز از بین برود.

 

تنظیم با دقت دوربین

باید تنظیماتی را در خصوص بخش‌های نوردهی و موارد این چنینی اعمال نمایید. این بدان معناست که باید دهانه دیافراگم را تا آنجایی که می‌توانید کوچک‌تر کنید. همچنین باید میزان "ISO" را نیز تا جای ممکن کم کنید تا نتیجه تمام این اقدامات، تصویری واضح و جالب باشد. انجام این دو تنظیم باعث می‌شود که بتوانید مدت زمان نوردهی را افزایش دهید تا تمام حرکات در تصویر ثبت شوند. خوشبختانه اعمال چنین تنظیماتی، مزایای دیگری نیز دارد. کاهش "ISO" مثل ایزو ۱۰۰، باعث می‌شود که میزان نویز موجود در تصویر بسیار کم شود و کیفیت نهایی تصویر مناسب باشد. علاوه بر این، لنز‌ها در زمانی که دیافراگم تنگ‌تر باشد، تصاویر واضح‌تری را ثبت می‌کنند. پیشنهاد می‌شود که همیشه در حالت "RAW" عکاسی کنید. دوربین‌ها در عکاسی با این فرمت اطلاعات بیشتری را ثبت می‌کنند و می‌توانید بعد از عکاسی، ویرایش بهتری روی تصویر داشته باشید. عکاسی در فرمت "RAW" باعث می‌شود که نیازی به تنظیم میزان سفیدی در طول عکاسی نداشته باشید. زیرا به سادگی بعد از ثبت تصویر می‌توان میزان سفیدی آن را کنترل کرد. اگر مایل هستید که پیش از عکاسی، میزان سفیدی را تنظیم کنید، پیشنهاد می‌کنیم که آن را در حالت عکاسی در نور روز "Daylight" قرار دهید. البته تنظیمات دستی نیز می‌تواند موثر باشد. باید به گرمی و سردی رنگ‌ها نیز در زمان عکاسی توجه داشت. برای مثال در تنظیمات میزان سفیدی باید توجه کرد که گرمی رنگ‌ها در زمان غروب آفتاب به شدت افزایش می‌یابد و رنگ‌ها در زمان طلوع آفتاب سردتر می‌شوند.

 

تمرکز روی ترکیب‌بندی

زمان آن رسیده که دقایقی به فکر ترکیب‌بندی باشید. باید به این بیاندیشید که از چه چیزی می‌خواهید عکس بگیرید و چه بخش‌هایی از تصویر قرار است حرکت را نشان دهند. اگر از یک صخره ساحلی عکاسی می‌کنید که امواج اقیانوس به صورت در حال حرکت ثبت خواهند شد، بهتر است بخش زیادی از کادر را به امواج اختصاص دهید. اما اگر هدف شما ثبت تصویر از ابرها و حرکت آن‌هاست، در این صورت باید بخش بیشتری از کادر را به آسمان و ابر‌ها اختصاص دهید.

 

حرکات را پیش‌بینی و تجسم

عکاس باید پیش‌بینی کند که سوژه در لحظات بعدی در کجا قرار می‌گیرد تا بتواند از آن عکاسی کند. فکر کردن به اینکه ابرها در آسمان در طول عکاسی چقدر حرکت می‌کنند و حرکت آن‌ها در چه جهتی است، باعث می‌شود که نتیجه نهایی بهتر شود. برای مثال، در عکاسی از جزر و مد دریا، عکاس باید بداند که مد در کجا به آخرین حدش می‌رسد. با اطلاع از این موضوع، وی می‌تواند تصویر مناسبی ثبت کند. تماشای حرکات سوژه باعث می‌شود که بدانید سوژه در کجای تصویر قرار می‌گیرد و سرانجام نتیجه نهایی آن عکسی می‌شود که می‌خواستید.

 

زیباتر کردن تصاویر با ویرایش آنها

وقت آن رسیده تا عکس‌هایتان را ویرایش کنید و در واقع زیباترشان سازید. اگرچه تصاویری که با تکنیک نوردهی دراز مدت ثبت می‌شوند بسیار چشم‌نواز هستند، اما بهتر است عکاسان آن‌ها را نیز ویرایش کنند تا زیباییشان دو چندان شود. اگر عکاسی را در اوایل صبح یا اواخر عصر انجام دهید، تُن رنگ‌ها دراماتیک ثبت می‌شوند و به همین دلیل بهتر است کمی رنگ آن‌ها را بهبود بخشید. از آنجایی که تصاویر را با ایزو پایین ثبت کرده‌اید، پس نیازی نیست که به سراغ ویرایش‌هایی برای کاهش نویز بروید. در انتها با کمی شارپ کردن تصویر، می‌توانید یک عکس زیبا داشته باشید.

 

سایر مطالب مرتبط با عکاسی را در سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
عکاسی از گذشته تا به امروز

عکاسی از گذشته تا به امروز

3 نکته اصلی در زمان عکاسی از برف

3 نکته اصلی در زمان عکاسی از ب...

5 نکته برای عکاسی ماکرو در فضای باز که باید بدانید

5 نکته برای عکاسی ماکرو در فضا...

روش عکاسی از گل‌ها

روش عکاسی از گل‌ها

نکاتی برای عکاسی از چشم‌اندازهای واید

نکاتی برای عکاسی از چشم‌اندازه...

10 روش جدید برای گرفتن عکس های پرتره با موبایل

10 روش جدید برای گرفتن عکس های...

روش های ژست دهی در عکاسی پرتره

روش های ژست دهی در عکاسی پرتره

دوربین مهم نیست، کار شما مهم است

دوربین مهم نیست، کار شما مهم ا...

ویرایش عکس از اصول بدیهی عکاسی

ویرایش عکس از اصول بدیهی عکاسی

فیلترهای لنز در عکاسی

فیلترهای لنز در عکاسی

با چه روشی از کنسرت عکاسی کنیم؟!

با چه روشی از کنسرت عکاسی کنیم...

روش های ایجاد پس زمینه در عکاسی

روش های ایجاد پس زمینه در عکاس...

12 نکته جالب برای عکاسی با موبایل

12 نکته جالب برای عکاسی با موب...

فرهنگ جدید عکاسی با گوشی های هوشمند

فرهنگ جدید عکاسی با گوشی های ه...

عکاسی از مناظر شهری و 10 نکته کاربردی

عکاسی از مناظر شهری و 10 نکته ...

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
اردک رباتیک افلک

اردک رباتیک افلک "Aflac"

1396/11/26
در نمایشگاه "CES 2018"، «اردک رباتیک افلک "Aflac"» که محصولی از یک شرکت به همین نام بوده، معرفی شد؛ این گجت ...
کامنت کاربر
نظر شما
1401/04/09 , 09:23
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده