چگونگی عکاسی از دود

1396/10/28
49 1,536 0

شب، بهترین زمان برای تجربه عکاسی از دود، است. یعنی زمانی که نور طبیعی در حداقل میزان ممکن باشد. برای بهترین نتیجه، عکاسی باید در یک اتاق تاریک و بدون درز انجام شود. در صورت نیاز، باید برای جلوگیری از ورود هرگونه نور طبیعی، از پرده استفاده کرد. مانند هر فعالیت دیگری با دود، باید در بین عکاسی، استراحت کرد و هر چند دقیقه، هوای اتاق را تهویه کرد. با آکسان پلاس همراه باشید.

 

چگونگی عکاسی از دود

وسایل مورد نیاز برای عکاسی از دود

  • دوربین دیجیتال "SLR" یا دوربین با قابلیت تعویض لنز
  • سه پایه
  • پس زمینه کاملاً سیاه، می‌تواند یک صفحه سیاه یا یک لباس سیاه آویزان به دیوار باشد
  • فلش جدا از دوربین
  • رفلکتور "Reflector". در صورتی که رفلکتور در دسترس نباشد، می‌توان از یک سطح صیقلی بازتابنده نور برای بازتاب نور از فلش استفاده کرد مانند ورق حلبی نازک
  • عود و پایه

 

آماده کردن صحنه، اولین مرحله عکاسی از دود

ابتدا باید صفحه سیاه را به دیوار آویزان کنید. این پس زمینه عکس‌برداری خواهد بود. یک مکان ثابت و محکم یا یک میز برای قرار دادن عود و پایه، پیدا کنید. فراموش نکنید که به دلیل ریختن خاکستر بر روی سطح این میز، یک لایه غیر‌قابل اشتعال روی آن بکشید. توجه داشته باشید که فاصله عود تا پشت صحنه میزان قابل توجهی باشد. برای شروع یک متر فاصله کافی است.

 

قرار دادن فلش در جای خود، دومین مرحله عکاسی از دود

در واقع روش درخشان کردن دود این است که نور را از وسط آن یا با زاویه‌ای خاص از آن عبور دهیم، بدون اینکه نور به پس‌زمینه برسد. برای انجام این کار، مانند عکس بالا، فلش را در جایی قرار دهید که به سمت عود باشد. فلش می‌تواند به صورت بی‌سیم یا با کابل به دوربین متصل باشد. برای اطمینان از امکان متصل شدن بی‌سیم فلش به دوربین، دستورالعمل دوربین را مطالعه کنید. ممکن است برای قرار دادن فلش به سطح دیگری نیاز باشد یا اینکه در صورت نیاز می‌توانید فلش را در دست نگه دارید. دقیقاً در نقطه مقابل فلش، رفلکتور را برای درخشان‌سازی برابر، قرار دهید.

 

تنظیمات دوربین، برای عکاسی از دود

برای این کار، لنز دوربین خود را در حالت دستی قرار داده و وارد پخش زنده شوید. از فوکوس ارتقا یافته جهت اطمینان از روشنایی مرکز عود، استفاده کنید. زمانی که فوکوس انجام شد، وارد "exposure mode" دستی شوید. نقطه شروع مناسب برای عکاسی از دود، نگه داشتن "ISO" حدود 100 یا 200 است. "Aperture" باید حدود "f/8" تا "f/11" قرار بگیرد و سرعت شاتر باید "1/125" یا "1/160" باشد، تا برای ثابت کردن دود در زمان درخشان شدن توسط فلش، کافی باشد.

 

روشن کردن عود، مرحله چهارم عکاسی از دود

پس از آماده شدن صحنه، عود را روشن کنید. چون هر کاری با دود نیازمند شرایط مناسب است، هر چند دقیقه استراحت کنید و هوا را تهویه کنید. چراغ‌ها را خاموش کرده و با دوربین شروع به عکاسی کنید. با این روش، فلش کار خود را شروع می‌کند. برای تنظیم "exposure" مورد نیاز، عکس‌های خود را بررسی کنید. هیچ تنظیم درست یا اشتباهی وجود ندارد، زیرا میزان "exposure" به شرایط عکاسی بستگی دارد. بهترین حالت این است که هیچ نوری از فلش بر پس‌زمینه نیفتد، تا پس‌زمینه در سیاه‌ترین حالت ممکن باشد. هیستوگرام خود را بررسی و در صورت نیاز تنظیم کنید. همچنین می‌توانید قدرت و مکان فلش را تنظیم کنید. در صورتی که عکس‌ها زیادی روشن هستند، قدرت فلش را کم کنید.

 

ساختن شکل‌ها، مرحله پنجم عکاسی از دود

پس از گرفته شدن درزهای اتاق، دود به سمت بالا می‌رود. برای جذاب‌تر کردن عکس‌ها، شکل‌هایی را در دود ایجاد کنید. برای این کار می‌توانید دود را به آرامی با کاغذ، باد بزنید. روش دیگر، ایجاد شکل با لمس سر عود توسط یک وسیله غیرقابل اشتعال است. فراموش نکنید که هر چقدر مدت زمان سوختن عود شما بیشتر شود، دود طبیعی در فضا بیشتر و باعث تاری عکس‌های شما می‌شود. در نتیجه، تهویه هوای اتاق را به یاد داشته باشید.

 

ویرایش عکس‌ها، مرحله چهارم عکاسی از دود

روش کامل و بی‌نقص کردن عکس‌های طراحی دود، همانند بسیاری از تکنیک‌های عکاسی، تمرین کردن است. ممکن است برای پیدا کردن چند مورد خوب در عکس‌ها، صدها عکس گرفته شود. زمانی که گرفتن عکس‌ها تمام شد، زمان ویرایش است. این کار ضروری نیست، اما با این کار می‌توان به عکس‌ها ظاهر زیبایی داد که دست یافتن به آنها با دوربین، دشوار است. در برنامه فتوشاپ یا برنامه‌های ویرایش عکس دیگر به انتخاب خود شما، می‌توانید با بالابردن کنتراست صحنه، عمق بیشتری به دود نسبت به پس‌زمینه بدهید. در صورتی که می‌خواهید عکس‌ها لطافت بیشتری پیدا کنند، سعی کنید رنگ‌ها را تغییر دهید.

 

سایر مطالب مرتبط با عکاسی را در سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
اپلیکیشن UNUM دستیار شما در اینستاگرام

اپلیکیشن UNUM دستیار شما در ای...

فیلترهای لنز در عکاسی

فیلترهای لنز در عکاسی

روش های ژست دهی در عکاسی پرتره

روش های ژست دهی در عکاسی پرتره

نکاتی برای عکاسی از چشم‌اندازهای واید

نکاتی برای عکاسی از چشم‌اندازه...

ویژگی های عکاسی با موبایل چیست؟

ویژگی های عکاسی با موبایل چیست...

عکاسی با گل های یخ زده

عکاسی با گل های یخ زده

با چه روشی از کنسرت عکاسی کنیم؟!

با چه روشی از کنسرت عکاسی کنیم...

با چه روشی از مراسم عروسی عکاسی کنیم؟!

با چه روشی از مراسم عروسی عکاس...

نکات مهم عکاسی از انعکاس بوسیله موبایل

نکات مهم عکاسی از انعکاس بوسیل...

5 قانون عکاسی برای تازه‌کارها

5 قانون عکاسی برای تازه‌کارها

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

5 نکته برای عکاسی ماکرو در فضای باز که باید بدانید

5 نکته برای عکاسی ماکرو در فضا...

ثبت عکس‌های بهتر از خورشیدگرفتگی

ثبت عکس‌های بهتر از خورشیدگرفت...

نکات مهم در زمان عکاسی از منظره

نکات مهم در زمان عکاسی از منظر...

روش عکاسی از اجسام شفاف

روش عکاسی از اجسام شفاف

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
اردک رباتیک افلک

اردک رباتیک افلک "Aflac"

1396/11/26
در نمایشگاه "CES 2018"، «اردک رباتیک افلک "Aflac"» که محصولی از یک شرکت به همین نام بوده، معرفی شد؛ این گجت ...
کامنت کاربر
نظر شما
1401/05/21 , 19:04
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده