حساسیت تابستانی کودکان

1398/04/29
0 225 0

در صورتی که کودک شما بدون اینکه سرماخورده باشد،عطسه‌های جسته گریخته،سوزش چشم و آب‌ریزش بینی دارد،یعنی دچار زکام تابستانه شده است. پروفسور امبریل در مرکز تحقیقات آلاینده‌های هوایی می‌گوید:معمولاً زکام تابستانه در کودکان زیر 2 سال پیش نمی‌آید،این یک حساسیت است،بنابراین کودکان قبل از اینکه به گرده‌ها واکنش نشان دهند،باید با آن مواجه شده باشند. به‌طور معمول زکام تابستانه طولانی‌تر از سرماخوردگی است و شما متوجه می‌شوید که وقتی کودک را بیرون می‌برید،بدتر می‌شود. آنها را از چمن‌ها و سبزه‌های تازه هرس شده دور نگه دارید. شیشه‌های ماشین را همواره بسته نگه داشته،از کولر و سیستم تهویه مطبوع و فیلترهای مخصوص آلاینده‌ها استفاده کنید. از بیرون آوردن کودک در صبح زود و بعدازظهر که میزان ذرات و گرده‌های گیاهان به حداکثر می‌رسد، اجتناب کنید. به‌ طور مرتب دست‌های کودک خود را بشویید تا از رفتن گرده‌ها به چشم‌هایش جلوگیری شود.منافذ بینی کودک را با کمی وازلین چرب کنید تا گرده‌ها وارد مجرای تنفسی او نشوند. همیشه آخرین پیش‌بینی وضع هوا را از اخبار بگیرید. با بخش بیماری کودکان سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

حساسیت تابستانی کودکان
 • حمله‌های آسم: اگر کودک شما آسم دارد،آلودگی و گرده افشانی تابستانی می‌تواند علائم بیماری را حادتر کند.پرستار یک مرکز آسم می‌گوید:گرما و خشکی هوا می‌تواند موجب بروز حمله آسم شود؛چرا که میزان آلودگی را افزایش می‌دهد همان‌گونه که در زمان بروز یک توفان میزان ذرات هوا در حد بالایی خواهد بود. بلافاصله اسپری مخصوص آسم را به کودک برسانید. به کودک کمک کنید راست بنشیند و به آرامی نفس بکشد. بعد از 5 تا 10‌دقیقه کودک باید بتواند به ‌طور طبیعی تنفس کند،اگر نتوانست با مرکز فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید. تا رسیدن کمک دوبار از اسپری استفاده کنید (‌هر دقیقه یک ‌بار و به‌مدت 5دقیقه)
   
 • التهابات پوستی در تابستان: چون غده‌های عرق کودک هنوز در حال تکامل است،وقتی کودک عرق می‌کند این غدد توسط باکتری‌ها و سلول‌های مرده پوست بسته می‌شوند و ممکن است کودک شما عرق‌سوز شود. برای جلوگیری از ابتلا می‌توانید کودک را با آب ولرم حمام کنید.از کرم‌ها و لوسیون‌های مخصوص کودک استفاده کنید.
   
 • میوه‌های تابستان و حساسیت‌ها: حتی اگر کودک شما به‌طور معمول میوه دوست نداشته باشد،میوه‌های لذیذ تابستانی مثل کیوی و توت‌ها می‌تواند او را وسوسه کند،که دقیقاً حساسیت‌ها هم در همین میوه‌هاست؛به‌ خصوص حساسیت به کیوی که بسیار شایع است. نشانه‌های این حساسیت شامل احساس سوزش و خارش،زخم‌های دهان،تورم لب‌ها،تنگی‌نفس و در شرایط حادتر از دست دادن هوشیاری است.علائم آلرژی به توت‌فرنگی و شاتوت نیز معمولاً خارش،تورم لب‌ها و زبان است.
   
 • نیش و گزیدگی حشرات: گزیدگی برای کودکان یک شوک ناراحت‌کننده است که خوشبختانه خیلی زود آن‌را فراموش می‌کنند اما برای تعدادی از افراد،گزیدگی می‌تواند شروع ابتلا به حساسیت باشد.هر کسی می‌تواند به نیش زنبور عسل یا زنبور زرد حساسیت داشته باشد،اما مبتلایان به آسم بیشتر مستعد هستند. عوارض گزیدگی عبارتند از: ایجاد خارش در همه جای بدن. التهاب پوست. تورم و تنگی نفس. احساس سوزش. گرفتگی عضلات شکم و احساس بیماری. درصورت بی‌تابی شدید کودک حتماً از پزشک یا فوریت‌های پزشکی کمک بخواهید اما اگر کودک شما حساسیت‌های شدیدی بروز نداد،سعی کنید:اگر در خانه هستید برای نیش زنبور زرد از یک کمپرس آب سرد با سرکه رقیق شده استفاده کنید و برای درمان نیش زنبور‌عسل ضمادی از آب و بی‌کربنات سدیم تهیه کرده و روی محل گزیدگی بگذارید و در مواقعی که بیرون از منزل و در فضای باز هستید اسپری مخصوص گزیدگی را همراه داشته باشید. نیش زنبور عسل بر سطح پوست باقی می‌ماند در این صورت با دقت و به کمک ناخن یا موچین تمیز نیش را خارج کنید، نباید محل گزیدگی را فشار دهید،این کار موجب می‌شود زهر بیشتر پخش شود.

 

دوری از آلرژی‌ها

شیر مادر بیشترین محافظت را برای جلوگیری از پیشرفت آلرژی به کودک می‌کند زیرا به قوی شدن سیستم ایمنی کودکان کمک می‌کند.اگر کودک واقعا دچار تب تابستانه شد،او را در منزل نگه‌دارید،درها و پنجره‌ها را بسته نگه دارید و به سرعت او را بنشانید.در این صورت در مدتی حدود 15‌دقیقه متوجه می‌شوید که او احساس بهتری دارد. کنار ساحل یکی از مکان‌هایی است که خطر ابتلا به تب تابستانی در آن بیشتر است همچنین بهتر است از سبزه‌ها دوری کنید. لباس‌های خنک و کتان از عرق‌سوز شدن کودکان جلوگیری می‌کند. در 95‌درصد از موارد گرده‌افشانی گیاهان موجب بروز آلرژی شایع تب تابستانه در سال‌های اولیه زندگی می‌شود، بد نیست بدانید فصل گرده‌افشانی معمولا از اوایل خرداد ماه تا اواخر شهریور است.

 

تغذیه در دوران بیماری

نکاتی که باید هنگام غذا دادن به کودک بیمار به آن توجه کرد:

 • قبل از غذا دادن به کودک دست‌ها و صورت او را بشویید زیرا این کار به کودک احساس آرامش می‌دهد
   
 • غذا دادن به کودک بیمار مشکل و خسته‌کننده است و باید سعی کنید با صبر و حوصله زیاد به کودک غذا بدهید.
   
 • طی بیماری همواره کودک را تشویق به غذا خوردن کنید.
   
 • حتی اگر کودک مقدار کمی غذا بخورد بهتر از آن است که چیزی نخورد.
   
 • در حالتی که کودک خواب‌آلود است به او غذا ندهید.
   
 • از غذاهایی که کودک در حالت سلامت به آنها علاقه داشته، بیشتر استفاده کنید.
   
 • غذاهایی که نرم هستند و خوردن آنها نیاز به جویدن ندارد مثل سوپ، پوره یا فرنی به کودک بدهید
   
 • برای نرم کردن غذا از کمی شیر استفاده کنید.
   
 • کودک را مجبور به خوردن غذا نکنید چون ممکن است باعث حالت تهوع او شده و یا غذا وارد مجاری تنفسی کودک شود.
   
 • درصورت گرفتگی بینی کودک،قبل از غذا دادن،ابتدا بینی او را تمیز کنید.
   
 • در هنگام بیماری به کودک غذای بیشتری نسبت به قبل بدهید،برای این کار باید دفعات وعده غذایی را افزایش دهید.

 

دوران نقاهت زمانی شروع می‌شود که علائم بیماری به تدریج از بین رفته و بیمار رو به بهبودی می‌رود.برخلاف دوران بیماری که کودک بسیار بی‌اشتهاست،در دوران نقاهت،به ‌طور واضح اشتهای او بیشتر می‌شود.این زمان بهترین فرصت برای جبران وزن از دست رفته کودک است که باید حتماً از این فرصت استفاده کرده و به او غذای بیشتری بدهید. به خاطر داشته باشید که در دوره نقاهت:

 • تعداد وعده‌های غذای کودک را بیشتر کنید (‌به جای 5وعده،6 وعده غذا به کودک بدهید)
   
 • در هر وعده غذا، نسبت به قبل مقدار غذای بیشتری به کودک بدهید.
   
 • غذای کودک را نسبت به قبل مقوی‌تر تهیه کنید. انرژی غذای کودک را می‌توانید با افزودن یک قاشق مرباخوری کره یا روغن،افزایش دهید.

 

 

سایر مطالب مرتبط با بیماری کودکان را در بخش کودک سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
آیا داروهای خانگی برای درمان کودکان مفید است؟!

آیا داروهای خانگی برای درمان ک...

آپنه خواب در کودکان!

آپنه خواب در کودکان!

دندان شیری مهم است؟!

دندان شیری مهم است؟!

لجبازی نشانه‌ای از افسردگی

لجبازی نشانه‌ای از افسردگی

بیماری آسم در کودکان

بیماری آسم در کودکان

دلیل بوی بد دهان کودک چیست؟!

دلیل بوی بد دهان کودک چیست؟!

آبله مرغان کودک

آبله مرغان کودک

سرطان در کودکان

سرطان در کودکان

خروسک

خروسک

اجسام خارجی داخلی گوش کودک

اجسام خارجی داخلی گوش کودک

تهدید حیوانات خانگی برای سلامت انسان

تهدید حیوانات خانگی برای سلامت...

بهبود آفتاب‌سوختگی

بهبود آفتاب‌سوختگی

بیماری‌های مرتبط با ماهی قرمز

بیماری‌های مرتبط با ماهی قرمز

دود سیگار چه ارتباطی با چاقی کودکان دارد؟!

دود سیگار چه ارتباطی با چاقی ک...

جدی بودن فشار خون فرزندان

جدی بودن فشار خون فرزندان

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
زعفران|عصاره زعفران|افشره زعفران|زعفران مایع|پودر زعفران
شرکت دنیز کشت و صنعت ایرانیان یکی از موفق ترین فعالان حوزه صنعت و کشاورزی در کشور، در زمینه های تخصصی تولید رنگ های خوراکی، تولید آرد سفید مرغوب و همچنین تولید محصولات گیاهی درجه یک فعالیت می کند.  
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
با «فین پلاس

با «فین پلاس "Phyn Plus"» مصرف آب را کنترل کن...

1396/10/30
به تازگی گجت «فین پلاس "Phyn Plus"» از کمپانی تازه تاسیس بلکین در نمایشگاه "CE 2018"معرفی شده است. دستگاهی پ...
کامنت کاربر
نظر شما
1399/03/07 , 09:38
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده