تنظیم ساعت بیولوژیکی بدن برای لاغر شدن

1398/05/08
0 21 0
تنظیم ساعت بیولوژیکی بدن برای لاغر شدن

براساس نظر متخصصان، برای کاهش وزن تنها آن چه می خورید یا نوع ورزشی که انجام می دهید اهمیت ندارد؛ در واقع آن چه نقش مهمی در این زمینه دارد زمان بندی مناسب برای انجام فعالیت هاست.نتایج بررسی ها نشان می دهد، ساعت بیولوژیکی بدن به علت قرار گرفتن در معرض نور مصنوعی هنگام شب از حالت عادی خود خارج می شود که نتیجه آن چاقی است.اگر قصد دارید گرسنگی را مهار کنید و اشتهای کاذب خود را از بین ببرید باید به ساعت بیولوژیکی بدن خود توجه کنید. ریتم شبانه روزی می تواند در سلامت، بهبود عملکرد و... تاثیر داشته باشد. به علاوه حتی بهتر است کارهای مهم را در ساعات به خصوصی انجام دهیم. با بخش تناسب اندام سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

ساعت بیولوژیکی

براساس نظر دانشمندان، دو نوع ساعت در بدن انسان وجود دارد. ساعت مرکزی و دستوردهنده هسته سوپراکیاسماتیک که مجموعه 20هزار سلول عصبی را در هیپوتالاموس مغز دربرگرفته و با نور و عصب بینایی چشم مرتبط است. این ساعت داخلی که در زمان بیداری سیگنال هایی را به مغز ارسال می کند و با سطح هورمون و درجه حرارت بدن در ارتباط است، در طول شبانه روز نوسان دارد. با این حال، دانشمندان اخیرا کشف کرده اند که سایر بافت های بدن نیز ساعت های مخصوص به خود را دارند که از عوامل محیطی تاثیر می پذیرند. به عنوان مثال، غذا خوردن می تواند ساعت دستگاه گوارش را تغییر دهد.

 

اختلال در ریتم شبانه روزی

به عنوان مثال، کارگرانی که در شیفت شب کار می کنند، به مراتب بیشتر درمعرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی-عروقی قرار دارند. یکی از مطالعات اخیر نشان داده که این افراد 40درصد بیشتر از دیگران دچار بیماری های قلبی می شوند. هرگونه تغییر در چرخه خواب و بیداری بدن باعث می شود که ساعت مرکزی هسته سوپراکیاسماتیک دچار نوسان شود؛ امری که بر ساعت سایر ارگان های بدن نیز تاثیر می گذارد. به عنوان مثال، غذا خوردن در زمان های نامناسب در طول شبانه روز باعث ایجاد اختلال در ساعت بدن می شود و فعالیت سیستم دفاعی بدن را با مشکلاتی مواجه می کند.

 

تنظیم ساعت بیولوژیک

هرگونه اختلال در چرخه خواب و بیداری، انسان را مستعد ابتلا به بیماری هایی مانند دیابت، چاقی، اختلالات گوارشی و بیماری های قلبی می کند یا به عنوان مثال مطالعه اخیر روی نزدیک به 300فرد بازنشسته در انگلستان نشان داده که بهترین زمان برای دریافت واکسن آنفلوآنزا صبح است؛ چون سیستم ایمنی بدن افراد مسن صبح ها پادتن بیشتری تولید می کند. دانشمندان معتقدند که اگر واکسن آنفلوآنزا برای افراد مسن قبل از ظهر تزریق شود، جان بیش از 2400نفر نجات داده می شود، چون سیستم دفاعی بدن در این بازه زمانی در بهترین حالت خود به سر می برد. شواهد نشان می دهند که زمان بندی برای فعالیت های روزمره از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

زمان مناسب برای غذا خوردن

مطالعه روی موش های آزمایشگاهی نشان می دهد وقتی این حیوانات در زمان بیداری طبیعی شان، یعنی شب، غذا می خورند، کمتر دچار اختلالات متابولیکی می شوند. همچنین نسبت به موش هایی که در طول روز و شب غذا می خورند، سالم تر و لاغرتر می مانند. مطالعه فرانک شییر در دانشکده پزشکی هاروارد روی 420فرد که رژیم داشتند، نشان داد کسانی که قبل از ساعت 3بعدازظهر ناهار می خورند، به نسبت کسانی که دیرتر غذا می خورند بیشتر وزن می کنند. پیام ساده است؛ ناهار باید وعده غذایی اصلی شما باشد.

 

زمان مناسب برای خوابیدن

این زمان به خود فرد بستگی دارد. برخی افراد جغد شب هستند و برخی دیگر مرغ سحر. میمی شیرازو هیزا، محقق خواب در دانشگاه کلمبیا در نیویورک، معتقد است که حتی همین 8ساعت خواب شبانه هم برای همه مناسب نیست. او که خود را شب زنده دار می داند، معتقد است ساعات 10شب تا 2صبح بهترین زمان برای نوشتن است و از آنجا که دو فرزند مدرسه ای دارد، از یک الگوی خواب مقطعی پیروی می کند. او به همراه بچه ها در ساعت 8شب می خوابد، اما ساعت10 بیدار و تا ساعت 2صبح مشغول به کار می شود. سپس دوباره می خوابد و همراه بچه ها در صبح بیدار می شود. شواهد نشان می دهند که این الگوی خواب، پیش از صنعتی شدن جوامع چندان غیرمعمول نبوده است.

 

کار با شبکه های اجتماعی

خواب، جسم و روح انسان را تازه می کند؛ مطالعه 509 میلیون توییت توسط 2.4 میلیون کاربر توییتر طی 2 سال نشان می دهد که شادترین و خوشبینانه ترین توییت ها بین ساعات 8 تا 9 شب نوشته شده اند. شواهد نشان می دهد که کاربران بین ساعات 3تا 6بعدازظهر بیشتر به بازنشر توییت های دیگران می پردازند و از خود خلاقیتی نشان نمی دهند. همچنین، احساسی ترین ساعت در توییتر به ساعات 10 تا 11 شب مربوط است. ساعتی که کاربران هوشیارتر و متمرکزتر هستند و بیشتر درگیر مسائل روزمره می شوند.

 

 

سایر مطالب تناسب اندام را در سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
کامنت کاربر
نظر شما
1398/05/30 , 23:48
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده