رسم عجیب کتک زدن عروس در روز اول ازدواج

1396/11/03
593 2,411 0

به طور حتم کلیپ‌های بسیاری از کت زدن عروس توسط داماد و یا برعکس در فضای مجازی دیده‌اید. شاید تا کنون نمی‌دانستید گوشه کنار دنیای به اصطلاح مدرن امروزی به دلیل رسم و باوری عجیب، عروس باید از همسرش در روز نخست ازدواج کتک بخورد. با آکسان پلاس همراه باشید.

 

رسم عجیب کتک زدن عروس در روز اول ازدواج

بسیار عجیب است که یک دختر جوان در لباس سپید عروسی، مورد خشونت فیزیکی قرار بگیرد. مگر چه اختلافی پیش آمده که داماد به خود اجازه می‌دهد در مراسم عروسی، همسرش را کتک بزند؟

 

خبری از اختلاف نیست. این اتفاق از یک خرافه قدیمی نشأت می‌گیرد. یک خرافه پوسیده و غیرمحترمانه. بر اساس یک خرافات قدیمی و یک رسم ناپسند و خلاف شئونات، داماد در شب عروسی با لگد یا یک سیلی به عروس ضربه‌ای می‌زند تا به اصطلاح گربه را دم حجله بکشد و برای همیشه همسر را تحت فرمان خود دربیاورد.

 

شگفت آنکه عروس نیز از چنین رسمی آگاهی دارد و اجازه می‌دهد تا در نخستین شب زندگی مشترک اینچنین به او خشونت روا شود. اما این رسم ناپسند که از سال‌های بسیار دور جریان داشته چه تأثیری بر رواج خشونت و زیر سؤال بردن مقام زن داشته و دارد؟

 

این رسم ناپسند در نقاطی از ایران و همچنین در بسیاری دیگر از نقاط دنیا نیز رواج دارد. از جمله در آلبانی. در آلبانی رسم عجیب و خشنی وجود دارد که عروس باید سه شبانه روز پس از ازدواج کتک‌های داماد را برای یادآوری وظایف خانواده تحمل کند. در حالی که این رسم با شدت کمتری نسبت به گذشته در برخی از نقاط ایران ادامه دارد، به نظر می‌رسد باید با فرهنگ‌سازی در این زمینه این رسم کهنه و زشت را از بین برد.

 

به گفته یک استاد دانشگاه و کارشناس امور فرهنگی در این رابطه: «برخی از رسوم جاری ما ریشه‌هایی بسیار قدیمی دارند. این در حالی است که برخی از این رسوم متأسفانه حاوی نکات مثبتی نیستند و به هیچ عنوان نباید بخشی از فرهنگ غنی ما شمرده شوند، در غیر اینصورت فرهنگ ما خدشه‌دار می‌شود». وی افزود: «از سال‌های دور رسم اعمال خشونت فیزیکی علیه همسر در شب عروسی آن هم برای یادآوری اقتدار مرد و اینکه همسر باید گوش به فرمان او باشد وجود داشته است. این مسأله از جهات مختلف ایرادهای بسیار زیاد و نامطلوبی دارد از جمله بعد روانشناسانه. ما همیشه ملزم به رعایت رسوم پیشینیان نیستیم، به خصوص اگر قرار باشد آن رسم به ما موضوعی منفی را القا کند. البته به معنای واقعی نمی‌توان نام رسم را بر روی این حرکات گذاشت و بهتر است آن را خرافه بنامیم. رسم و رسوم از رفتار و گفتارهایی عموماً مثبت برمی‌انگیزد».

 

انواع روش‌های اجرای یک خرافه قدیمی

داماد خرافه پرست سیلی می‌زند و عروس هم که دست کمی از او ندارد با خوشحالی این موضوع را می‌پذیرد! گاهی اوقات یک لگد هم چاشنی نمایش خرافه ما می‌شود. در این میان پیش از هر چیزی ارزش و مقام یک زن به عنوان همسر زیر سوال رفته است. همسری که باید زندگی خود را با یک خرافه آغاز کند و مشخص نیست در ادامه آن چه اتفاقات دیگری مشابه همین خرافات برای او رخ می‌دهد.

 

به طور حتم می‌توان فرهنگ را جایگزین خرافه کرد. این کار شدنی است و در گذشته هم در زمینه‌های مختلف این کار انجام شده و نتایج مثبتی هم حاصل شده است. لازمه کار آموزش‌های لازم و تقویت کردن ارزش‌های اخلاقی و دینی نزد رده سنی نوجوان است. اگر خرافه‌هایی ناپسند از این دست به نسل بعدی ما برسد مشخص است که در این میان کوتاهی زیادی شده است.

 

سایر مطالب مرتبط با فرهنگ و هنر را در سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
پل عابر پیاده با ارزش چند میلیون دلاری

پل عابر پیاده با ارزش چند میلی...

جشن بهمنگان یا بهمن روز!

جشن بهمنگان یا بهمن روز!

نوروز در آذربایجان غربی

نوروز در آذربایجان غربی

شهرهای تاریخی فراموش شده

شهرهای تاریخی فراموش شده

یونسکو و ثبت 22 گوهر ایرانی

یونسکو و ثبت 22 گوهر ایرانی

زنان خراسان و لباس محلی

زنان خراسان و لباس محلی

از بازی‌های محلی مازندران چه می‌دانید؟

از بازی‌های محلی مازندران چه م...

روز نیروی انتظامی

روز نیروی انتظامی

غذاخوردن به سبک هندی

غذاخوردن به سبک هندی

رسم  گل گل چهارشنبه سوری

رسم گل گل چهارشنبه سوری

قانون‌گذاری کوروش کبیر

قانون‌گذاری کوروش کبیر

رقص لری و دانستنی‌های آن

رقص لری و دانستنی‌های آن

جشن  مذهبی تایپوسام هندی ها

جشن مذهبی تایپوسام هندی ها

تشییع جنازه‌ای عجیب بین هندوها

تشییع جنازه‌ای عجیب بین هندوها

بزرگداشت ابوريحان بيرونی

بزرگداشت ابوريحان بيرونی

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
میدان نقش جهان اصفهان

میدان نقش جهان اصفهان

1396/10/29
میدان مرکزی شهر اصفهان که در قلب مجموعه تاریخی نقش جهان قرار دارد. میدان «نقش جهان» با نام تاریخی «میدان شاه» است که...
کامنت کاربر
نظر شما
1400/08/06 , 21:51
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده