چرا مغز انسان بزرگ است؟!

1398/05/19
0 97 0

نکته های بسیار متعددی وجود دارد که انسان را به یک گونه منحصر به فرد تبدیل کرده است اما در میان تمام این موارد مغز و ذهن ما در صدر این فهرست قرار می گیرند. نتایج مطالعات یک تیم تحقیقاتی به رهبری دانشمندان رشته کامپیوتر دانشگاه کاردیف، حاکی از آن است که افزایش سریع اندازه مغز انسان در دو میلیون سال اخیر، بر اساس تمایلات یک فرد برای همکاری با دیگران، نسبت به شهرت و اعتباری که انجام آن کار برایش در پی دارد، صورت می گرفته است. با بخش زندگی سالم سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

چرا مغز انسان بزرگ است؟!

وزن مغز انسان

تیم تحقیقاتی با حضور روانشناس تکاملی "پروفسور رابین دونبار از دانشگاه آکسفورد"، به طور مشخص دریافت که تکامل یا فرگشت مغز در افرادی سریع تر و بیشتر صورت می گیرد که تمایل بیشتری به همکاری با افراد در سطح خود یا موفق تر از خودشان، نشان می دهند. پایه گذار اصلی این مطالعه، پروفسور راجر ویتاکر از دانشگاه انفورماتیک کاردیف خاطر نشان کرد: نتایج حاکی از آن است که تکامل همکاری میان انسان ها، که کلیدی برای زندگی سعادتمند محسوب می شود، ذاتاً به مقایسه اجتماعی مربوط است – قضاوت در مورد دیگران و تصمیم گیری برای اینکه دائماً می خواهیم به دیگران کمک کنیم یا نه. نشان دادیم که در گذر زمان، فرگشت مغز در افرادی سریع تر رخ می دهد، که از استراتیژی هایی برای کمک به افراد در سطح خود یا موفق تر از خود استفاده می کنند. این تیم در مطالعه شان از شبیه سازی کامپیوتری برای انجام صد ها هزار شبیه سازی، یا "بازی بخشش" استفاده کردند، تا بتوانند سختی استفاده از روشهای تصمیم گیری را در انسان های معمولی کاهش دهند؛ تا از این راه، بفهمند چرا بعضی از انواع رفتار های میان انسان ها، در گذر زمان تقویت می شوند.

 

در هر دور از "بازی بخشش"، دو بازیکن شبیه سازی شده، از جمعیت به صورت تصادفی انتخاب شدند. سپس، بازیکن اول، با توجه به شهرت و مقامی که انجام آن کار برایش در پی می داشت، باید تصمیم می گرفت که آیا می خواهد به بازیکن دیگر چیزی ببخشد و اهداء کند، یا نه. اگر بازیکن تصمیم می گرفت چیزی اهداء کند، خسارت می دید و دریافت کننده سود می برد. در مرحله بعد، میزان شهرت هر بازیکن نسبت به کاری که انجام داده بود، بروز رسانی می شد و بعد بازی دیگری شروع می شد.

 

در مقایسه با گونه های دیگر (مثل نزدیک ترین خویشاوند ما "شامپانزه ها")، نسبت وزن مغز به بدن در انسان، خیلی بیشتر است. انسان ها همچنین بزرگ ترین قشر مخ را در بین پستانداران دارند؛ که اندازه آن نیز، بسته به اندازه مغز آنهاست. این منطقه، از نیمکره های مغز محافظت می کند که خود، مسئولیت های سنگین تری مثل حافظه، تفکر و ارتباظات ما را دارد. تیم تحقیقاتی نتیجه گرفت که قضاوت کردن در مورد دیگران برای کمک کردن یا نکردن آنها، تأثیر بسزایی در بقای نسل داشته است. همچنین نتیجه گیری کرد که امر قضاوت مداوم انسان ها، به قدر کافی کار سختی برای افزایش بزرگی مغز انسان ها در عصر انسان بوده است. پروفسور رابین دونبار، که قبلاً فرضیه "مغز اجتماعی" را داده بود، گفت:طبق فرضیه "مغز اجتماعی"، اندازه مغز انسان که بطور نامتناسبی بزرگ است، نتیجه حضور او در گروه های اجتماعی بزرگ و پیچیده است. تحقیق جدید ما، درستی این فرضیه را مستحکم تر می کند، و بینش جدیدی نسبت به نقش مفید همکاری در کنترل فرگشت مغز ارائه می دهد. و به نوعی نتیجه گرفت که امر قضاوت دیگران، احتمالاً به بزرگ شدن اندازه مغز انسان کمک کرده است.

 

این تحقیق همچنین می تواند تأثیر بسزایی بعداً در مهندسی داشته باشد؛ مخصوصاً در موقعیت هایی که ماشین های هوشمند و خودکار، باید تصمیم بگیرند چه مقدار مهربانی و بخشش، در تعامل های لحظه ای، از خود نشان دهند. پروفسور ویتاکر گفت:مدل هایی که می توانیم استفاده کنیم، به صورت الگوریتم های کوتاهی با نام "فرایند های کاوشی" نمایش داده می شوند؛ که به دستگاه این اجازه را می دهند درباره ی همکاری کردن یا نکردن، سریعاً تصمیم بگیرد. تکنولوژی های خودکار جدید، مثل شبکه های بی سیم توزیع شده یا ماشین های بی سرنشین، مجبورند خودشان رفتار خود را مدیریت کنند، و در همین هنگام، با یکدیگر در محیط اطرافشان همکاری کنند.

 

 

تیم آکسان پلاس شما را به خواندن سایر مطالب بخش زندگی سالم دعوت می نماید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
تشخیص سرطان در خانه

تشخیص سرطان در خانه

کشف ژن طول عمر

کشف ژن طول عمر

روش مبارزه با پوکی استخوان

روش مبارزه با پوکی استخوان

پشت میز نشینی و کوتاهی عمر

پشت میز نشینی و کوتاهی عمر

مواد غذایی دوست داشتنی ولی مرگ‌آور

مواد غذایی دوست داشتنی ولی مرگ...

درمان زود انزالی

درمان زود انزالی

چگونه بر استرس خود غلبه کنید

چگونه بر استرس خود غلبه کنید

دلیل ضعیف بودن حس بویایی چیست؟!

دلیل ضعیف بودن حس بویایی چیست؟...

عوارض کفش پاشنه بلند!

عوارض کفش پاشنه بلند!

تشخیص سریع HIV

تشخیص سریع HIV

نشانه حساسیت به پنی سیلین

نشانه حساسیت به پنی سیلین

خال سرطانی روی دست!

خال سرطانی روی دست!

افتادگی ناگهانی پلک‌ها را جدی بگیرید

افتادگی ناگهانی پلک‌ها را جدی ...

امید برای حرکت بیماران قطع نخاع

امید برای حرکت بیماران قطع نخا...

عینک بزنیم یا از لنز استفاده کنیم!؟

عینک بزنیم یا از لنز استفاده ک...

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
زعفران|عصاره زعفران|افشره زعفران|زعفران مایع|پودر زعفران
شرکت دنیز کشت و صنعت ایرانیان یکی از موفق ترین فعالان حوزه صنعت و کشاورزی در کشور، در زمینه های تخصصی تولید رنگ های خوراکی، تولید آرد سفید مرغوب و همچنین تولید محصولات گیاهی درجه یک فعالیت می کند.  
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
با «فین پلاس

با «فین پلاس "Phyn Plus"» مصرف آب را کنترل کن...

1396/10/30
به تازگی گجت «فین پلاس "Phyn Plus"» از کمپانی تازه تاسیس بلکین در نمایشگاه "CE 2018"معرفی شده است. دستگاهی پ...
کامنت کاربر
نظر شما
1398/09/25 , 16:08
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده