گلیج بافی

1396/11/05
0 216
گلیج بافی

بافت گلیج یا همان گلیج بافتی بیشتر در قسمت شمالی استان سمنان رواج دارد و همانند دیگر دست بافته‌ها، زنان تولیدکننده اصلی آن هستند. با آکسان پلاس همراه باشید.

 

گلیج یکی از دستبافته‌های سنتی ایران است که با دستگاه گلیج بافی، شبیه به دستگاه پارچه بافی تولید می شود. بافت گلیج بیشتر در قسمت شمالی استان سمنان (روستاهای اروست، فولادمحله، رضاآباد و چاشم) رواج دارد.

 

گلیج از گذشته در این منطقه کاربری زیادی داشته و به خاطر جنس پارچه آن که پنبه‌ای و پشمی است، در پوشاک مردانه بیشتر استفاده می‌شده است، ولی این دست‌بافت نیز مانند دیگر محصولات صنایع دستی ناشناخته مانده است و خطر منسوخ شدن، آن را تهدید می‌کند.

 

به طور کلی گلیج شباهت زیادی به گلیم دارد، ولی روش بافت آن کاملا با گلیم تفاوت داشته و شبیه بافتن پارچه با دستگاه است. تارهای گلیج از جنس نخ پنبه پرتاب، و پودهای آن پشمی است. گلیج، پارچه‌ای پنبه ای و سنتی است که بیشترین کاربری آن در پوشاک مردانه و زیرانداز است، اما کمتر کسی نام آن را شنیده است یا اصلا می‌داند گلیج چیست. با این حال، خارجی‌ها طرفدار گلیج هستند!

 

سایر مطالب مرتبط با هنر را در سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
داشتن کار پر درآمد با سرمایه کم

داشتن کار پر درآمد با سرمایه کم

1396/07/26
چه کسانی عمر بیشتری دارند؟!

چه کسانی عمر بیشتری دارند؟!

1397/05/26
با 40 قانون جالب در جهان آشنا شوید!

با 40 قانون جالب در جهان آشنا شوید!

1397/05/25
مشاهده