آفت عشق

1398/06/29
0 343 0

انسان نامحدود و البته آزاد آفریده شده است . و همه هستی مسخّر و در اختیار اوست. هیچ چیزی ارزش آن را ندارد تا انسانی را به خود ببندد و وابسته و زندانی خود کند. و همه هستی رشد و ارتقاءاشان در اینست که در خدمت آدمی باشند نه بر عکس. اشرف مخلوقات و سرور کائنات یعنی این. حالا وقتی خودت را وابسته به موقعیت یا فردی می کنی، در واقع خود را از موقعیت برتر و آزادی که داری به جایگاه پَست و محدودی تنزّل داده و گره می زنی. خود را شکننده می کنی. افراد و اشیاء دیگر زوال پذیر و رفتنی اند. شغل، مدرک، ثروت، سلامتی، احساس و ...، همه تغییر پذیر و از بین رفتنی اند. و هرکس به آنها وابسته باشد نیز رنج فرسودگی، تنهایی، جدایی و پست شدن را ناچاراً، همواره با خود دارد. با بخش دانستنی‌های قبل از ازدواج سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

آفت عشق

عشق فراتر از هر گونه وابستگی هاست. اگر تو به یک نفر وابسته شدی و بدون او می میری، نام آن را عشق مگذار. مثل نوزادی که به شیر مادر وابسته است، اگر شیر مادر نباشد کودک می میرد، چون وابسته است. عشق وابستگی نیست که با نبود معشوق، فرد مردنی شود. اصلاً معشوقی که اکنون باشد و فردا نباشد، چگونه می تواند عشق ایجاد کند، صرفاً یک نوع وابستگی می آورد. و صد البته هنگام از بین رفتن هم تاثر و اندوه. آری عشق همیشه رو به تزاید است. عشق آزاد و رهاست و پیرو آن عاشق و معشوق هم چنین اند. عشق، عاشق را هر روز فربه تر می کند. شادتر می کند. حرکت عشق فقط رو به جلوست. غم و شادی در عشق واقعی، مساوی و لذت بخش است. معشوق شکستنی نیست، مردنی نیست، پژمردنی نیست، بی وفا نیست. لذا عاشق هم به همین صورت پایدار، قوی و رو به رشد است. و بیت زیر نیز توصیف چنین عشقی است. وابستگی، انسان را از بی نهایت هستی، به محدوده ای گره می زند، به مانند چشمی که از این همه رنگ، فقط رنگ سیاه و سفید را ببیند.

 

مانند این همه اندام آدمی که به هنگام سرطان، صرفاً یکنوع از سلولهایش شروع به رشد و توده شدن، می نماید. کسی که معتاد به مواد مخدر می شود، از بی نهایت لذتی که می تواند از تمام اعضاء و جوارح خود ببرد، صرفاً به یک لذت بسنده می کند. کسی که به یک فرد وابسته می شود، از تمامی انسانها، و بی نهایت هستی، فقط یکی را به عنوان مجرای تنفس خود بر می گزیند. کسی که خود را به شغل، ثروت، ...، وابسته می کند، از تمام جنبه های آدمی، و موفقیت های گوناگون خود چشم پوشی می کند. عشق را از هر کجا شروع کنید به زودی متوجه می شوید بسیار سیار و روان است. و همه آفرینش را در خود جای می دهد. وقتی عشق چنین عظیم و بزرگ است، پس در انحصار شئی یا شخصی نیست، که آن را از ما بگیرد و ما را تنها بگذارد. همه هستی در وجود ماست، پس، از دست دادن هیچ چیز، موجب کاستی در این بی نهایت عشق ما، نمی شود.

 

 

سایر مطالب دانستنی‌های قبل از ازدواج را در سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
پدر رو ببین، پسر رو بگیر

پدر رو ببین، پسر رو بگیر

انواع هوش

انواع هوش

نشانه‌های عشق حقیقی

نشانه‌های عشق حقیقی

دوستی قبل از ازدواج

دوستی قبل از ازدواج

تفاوت سن در ازدواج

تفاوت سن در ازدواج

نکات مهم درباره ازدواج

نکات مهم درباره ازدواج

حسادت در زن‌ها

حسادت در زن‌ها

همسر مناسب چه ویژگی‌هایی دارد؟!

همسر مناسب چه ویژگی‌هایی دارد؟...

ویژگی جهیزیه خوب

ویژگی جهیزیه خوب

قوانینی برای ازدواج محکم‌تر

قوانینی برای ازدواج محکم‌تر

ازدواج مدرن یا سنتی؟

ازدواج مدرن یا سنتی؟

اشتباهات دختران مجرد

اشتباهات دختران مجرد

ویژگی سن در ازدواج ایران

ویژگی سن در ازدواج ایران

کلیدهای شناخت نامزد

کلیدهای شناخت نامزد

آرزوی پسرهای درباره دانستن دخترها

آرزوی پسرهای درباره دانستن دخت...

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
اردک رباتیک افلک

اردک رباتیک افلک "Aflac"

1396/11/26
در نمایشگاه "CES 2018"، «اردک رباتیک افلک "Aflac"» که محصولی از یک شرکت به همین نام بوده، معرفی شد؛ این گجت ...
کامنت کاربر
نظر شما
1400/01/22 , 06:32
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده