امن‌ترین صندلی هواپیما

1396/11/11
2 5,307 0

سفر هوایی در حال حاضر در امن‌ترین دوران خود به سر می‌برد و آمار سوانح هوایی به میزان چشم‌گیری پایین آمده است. هواپیماهای مدرن با استفاده از تجهیزات و تکنولوژی‌های جدید ساخته می‌شوند و از امنیت بالایی برخوردار هستند. اما ممکن است برای مسافران کنجکاو همچنان این سوال مطرح باشد که امن‌ترین صندلی هواپیما کدام است؟ درست است که احتمال خطر بسیار پایین آمده، اما در صورتی که خطری متوجه هواپیما باشد امن‌ترین صندلی هواپیما در چه قسمتی قرار دارد؟ در این مطلب از آکسان پلاس می‌خواهیم امن‌ترین صندلی هواپیما را به شما معرفی کنیم که طبق آمار در تصادفات و سوانح هوایی کمتر در معرض خطر خواهد بود.

 

امن‌ترین صندلی هواپیما

در سال 2016 آمار تلفات سوانح هوایی در ایالات متحده صفر بود! یعنی هیچ کس در طول یک سال در سوانح هوایی فوت نکرده است. سال 2017، امن‌ترین سال سفر هوایی لقب گرفت و کارشناسان تخمین می‌زنند که احتمال اینکه یک مسافر در پرواز کشته شود یک در چند میلیون است. اما کسانی که هنوز نگران پرواز با هواپیما هستند شاید مشتاق باشند بدانند که امن‌ترین صندلی هواپیما کدام صندلی است.

 

به گفته «الیسون دوکت»، سخنگوی اداره هوانوردی فدرال، این صندلی به نوع تصادف هواپیما بستگی دارد: «هر تصادف هوایی در نوع خود منحصربفرد است. در سوانح هوایی ممکن است هواپیما ناگهان سقوط کند، در آب فرود بیاید یا به مانعی برخورد کند. در این صورت هیچ صندلی‌ای امن نیست. ما آمار مربوط به صندلی ها را جمع‌آوری نمی‌کنیم و هنوز تحقیقی در رابطه با امن‌ترین صندلی هواپیما انجام نداده‌ایم».

 

سه منبع خوب برای این موضوع وجود دارد. این سه تحقیق در فواصل زمانی متفاوتی انجام شده‌اند، اما در عین ناباوری هر سه تحقیق به نتایج کاملا مشابه‌ای دست پیدا کرده‌اند. در ادامه این سه تحقیق و یافته‌های آنها را مرور می‌کنیم.

 

تجزیه و تحلیل آمار سوانح توسط مجله «پاپولار مکانیک»

مجله «پاپولار مکانیک "Popular Mechanic"» در سال 2007 پروژه‌ای را برای یافتن پاسخ این سوال آغاز کرد. افراد این پروژه داده‌های ستاد ملی ایمنی حمل و نقل ایالات متحده "NTSB" را در مورد هر تصادف هواپیمای مسافربری از سال 1971 که منجر به مرگ شده را بررسی و تجزیه و تحلیل کردند. با توجه به آمار کشته شده‌ها و محل نشستن قربانیان این سوانح، چارت صندلی‌های هواپیما بر اساس بیشترین امنیت استخراج شد.

 

طبق این آمار، احتمال زنده ماندن افرادی که روی صندلی‌های عقب هواپیما نشسته بودند 69 درصد بود. در حالی که این آمار برای صندلی‌های نزدیک به بال هواپیما 56 درصد بود. حدود 15 درصد صندلی‌های هواپیما نیز در قسمت جلوی هواپیما قرار دارند که آمار زنده ماندن مسافران این صندلی‌ها 49 درصد برآورد شد.

 

تحلیل داده‌ها توسط «مجله تایم»

در این تحقیق که در سال 2015 انجام شد، کارشناسان داده‌های اداره فدرال آمریکا "FAA" در 35 سال گذشته را جمع‌آوری کردند و آنها را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند و به نتایج مشابه‌ای دست پیدا کردند.

 

این گروه جامعه آماری خود را به 17 سانحه هوایی عمده از سال 1985 تاکنون محدود کردند که آمار دقیق قربانیان و تلفات و نوع صندلی آنها مشخص بود. تایم نیز متوجه شد که صندلی‌هایی که در یک سوم عقب هواپیما قرار گرفته بودند کمترین میزان مرگ و میر را داشته‌اند که 32 درصد بود. در حالی که صندلی‌های نزدیک دو بال هواپیما 39 درصد و صندلی‌های جلو 38 درصد احتمال خطر جانی به همراه داشته‌اند. صندلی هایی که کنار راهرو در یک سوم میانی هواپیما قرار داشتند با میزان تلفات 44 درصد، کمترین امنیت را داشتند.

 

محققان مجله تایم خاطرنشان کرده‌اند که البته شرایط خاص هر سانحه هوایی در این آمار می‌تواند دخیل باشد، اما در مقیاس کلی می‌توان این طور نتیجه گرفت که «صندلی‌های عقب، امن‌ترین صندلی‌های هواپیما» هستند.


سقوط عمدی یک هواپیما!

دانشمندان در سال 2012 تحقیق عجیبی انجام دادند. این دانشمندان برای پیدا کردن پاسخی مشخص‌تر به این سوال، عمدا باعث سقوط یک فروند هواپیمای بوئینگ 737 در بیابان مکزیک شدند! این هواپیما سرنشینی نداشت و افراد داخل هواپیما قبل از سقوط با چتر نجات به بیرون پریده بودند.

 

در این هواپیما در صندلی‌های مختلف ماکت انسان گذاشته شده بود تا میزان آسیب و خطر مرگ را در هر قسمت بررسی کنند. این تحقیق عجیب، یافته‌های عجیب‌تری را نیز نشان داد: «در صورتی که هواپیما سقوط کند و دچار سانحه هوایی شود، مسافرانی که در قسمت فرست کلاس و در جلوی هواپیما می‌نشینند بیشتر در معرض خطر جراحات و مرگ قرار دارند. پشت بال و عقب هواپیما امن‌ترین صندلی هواپیما را در خود جای داده است و کسانی که در این قسمت نشسته باشند، بالاترین میزان نجات یافتن را خواهند داشت. قسمت جلوی هواپیما در هنگام سقوط و برخورد با موانع، معمولا اولین جایی است که دچار سانحه می‌شود. بنابراین بیشترین میزان تلفات نیز مربوط به مسافرانی است که در این قسمت نشسته باشند».

 

سایر مطالب جالب انگیز را در سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
شبیه کدام حیوان می‌خوابید؟!

شبیه کدام حیوان می‌خوابید؟!

شباهت سایه کوه به دونالد ترامپ

شباهت سایه کوه به دونالد ترامپ

سخنان بزرگان درباره ازدواج!

سخنان بزرگان درباره ازدواج!

فال بوسه

فال بوسه

بزرگان چه تعریفی از زنان دارند؟!

بزرگان چه تعریفی از زنان دارند...

باورهای جالب و خواندنی

باورهای جالب و خواندنی

دختر شایسته اسلامی

دختر شایسته اسلامی

ازدواج در زیر آب

ازدواج در زیر آب

جزیره سبز و گاو غمگین

جزیره سبز و گاو غمگین

باورهای غلط درباره عشق و روابط عاشقانه

باورهای غلط درباره عشق و روابط...

عشاق معروف جهان

عشاق معروف جهان

روش افزایش عمر مفید خودرو

روش افزایش عمر مفید خودرو

روستایی به رنگ آبی!

روستایی به رنگ آبی!

الفبای زندگی

الفبای زندگی

مشهورترین جملات درباره مردها

مشهورترین جملات درباره مردها

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
زعفران|عصاره زعفران|افشره زعفران|زعفران مایع|پودر زعفران
شرکت دنیز کشت و صنعت ایرانیان یکی از موفق ترین فعالان حوزه صنعت و کشاورزی در کشور، در زمینه های تخصصی تولید رنگ های خوراکی، تولید آرد سفید مرغوب و همچنین تولید محصولات گیاهی درجه یک فعالیت می کند.  
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
با «فین پلاس

با «فین پلاس "Phyn Plus"» مصرف آب را کنترل کن...

1396/10/30
به تازگی گجت «فین پلاس "Phyn Plus"» از کمپانی تازه تاسیس بلکین در نمایشگاه "CE 2018"معرفی شده است. دستگاهی پ...
کامنت کاربر
نظر شما
1399/04/17 , 20:24
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده