روش تقویت اراده

1398/07/23
0 118 0

براساس یافته های جدید علوم اعصاب، اراده با سه بخش از مغز در ارتباط است که تمامی این بخش ها در قشر جلوی مغز (PFC) واقع شده اند. نیروی «من می توانم» که در قسمت بالای سمت چپ قشر جلوی مغز قرار دارد و به شما کمک می کند تا به فعالیت های خسته کننده، سخت و استرس زا ادامه بدهید. نیروی «من نمی توانم» که در قسمت بالای سمت راست قشر جلوی مغز قرار دارد. این قسمت باعث می شود به خواسته های بد، جواب منفی بدهید. مثلا به شما کمک می کند تا به خوردن غذای بیش از حد یا خواندن پیامک در هنگام رانندگی «نه» بگویید. نیروی «من می خواهم» که در قسمت زیرین و میانی قشر جلوی مغز قرار دارد. این نیرو فرد را به پیگیری اهداف و خواسته هایش ترغیب می کند. این نیرو به شما یادآوری می کند که واقعا چه می خواهید. هر چه این نیرو قوی تر باشد، با انگیزه ی بیشتری اهداف خود را دنبال کرده و در برابر وسوسه ها بیشتر مقاومت می کنید. این سه بخش به کمک یکدیگر اراده را می سازند و زمانی که این بخش ها انرژی یا فعالیت کافی نداشته باشند، نیروی اراده تضعیف می شود. به دنبال این اتفاق هیچ کار باارزشی انجام نخواهد شد و فرد بعدها از کرده ی خود پشیمان می شود.


با بخش موفقیت سایت آکسان پلاس همراه باشید.

روش تقویت اراده

حال که دانستیم فقدان انرژی کافی این نواحی از مغز، عامل بسیاری از اشتباهات و کاستی های ماست، باید همیشه انرژی شان را تأمین کنیم تا اراده مان ضعیف نشود. برای شروع به 4 مورد پایین توجه کنید. این موارد به شما کمک می کند تا انرژی کافی برای بخش جلویی مغزتان را فراهم کنید و کارکرد این بخش از مغزتان را به حداکثر برسانید.

  1. به اندازه ی کافی بخوابید: تا به حال دقت کرده اید که پس از یک شب کم خوابی چه راحت حواس تان از کارها پرت می شود؟ در حقیقت زمانی که کمتر از 8 ساعت بخوابید، بخش هایی از مغزتان که مسئول اراده تان است، خاموش می شود. در این مواقع «ضعف اراده » باعث می شود نتوانید کارهای خود را به درستی انجام بدهید و اهداف تان را دنبال کنید. به لطف خواب کافی، قشر جلوی مغز بهتر می تواند جلوی تصمیم تان برای لذت های آنی را بگیرد.
  2. برای تقویت اراده مدیتیشن انجام دهید: مدیتیشن بخش هایی از مغز را که مسئول اراده اند، تقویت می کند. مدیتیشن این بخش های مغز را بزرگ تر می کند و باعث ارتباط بهتر این بخش ها با بخش هایی می شود که در کنترل تصمیمات فرد نقش دارند. حتی روزانه ده دقیقه مدیتیشن هم پس از دو ماه به طور محسوسی باعث رشد قشر جلوی مغز می شود. در واقع با مدیتیشن می توانید فیزیولوژی اراده تان را تغییر دهید.
  3. تحرک داشته باشید: تقویت اراده - تنها دو ماه پس از ورزش منظم، بخش هایی از مغز که در اراده نقش دارند بزرگ تر، قوی تر و هماهنگ تر می شوند. فواید ورزش را دست کم نگیرید. بسیاری تصور می کنند ورزش تنها برای عضلات و استخوان ها مفید است. در حالی که ورزش علاوه بر فوایدی که برای جسم دارد، به عملکرد مغز نیز کمک می کند. تنها دو ماه پس از ورزش منظم، بخش هایی از مغز که در اراده نقش دارند بزرگ تر، قوی تر و هماهنگ تر می شوند. در نتیجه راحت تر می توانید به حواس پرتی ها نه بگویید و اهداف خود را با شور و اشتیاق بیشتری دنبال کنید.
  4. غذاهای گیاهی مصرف کنید: افت و خیز بیش از حد قند خون، بر عملکرد مغز تأثیر منفی دارد. بر اساس مطالعات صورت گرفته، رژیم غذایی گیاهی می تواند عملکرد مغز را بهبود بخشد. رژیم گیاه خواری تأثیر چشمگیری بر عملکرد مغز دارد، ولی افزایش مصرف گیاهان و غذاهای با شاخص گلایسمی پایین (غذاهایی که پس از مصرف به آرامی موجب تغییر قند خون می شوند) نیز می تواند به عملکرد مغز کمک کند.
  5. کارهای مهم تر را اول انجام دهید: وقتی که صبح ها پس از یک خواب کامل بیدار می شوید، عضله ی اراده تان حداکثر قدرتش را دارد. با استفاده از خودکنترلی در طول روز، ذخیره ی خودکنترلی تان کاهش می یابد. بنابراین بهتر است کارهای مهم تر یا کارهایی را که انجام شان نیاز به اراده دارد، در ساعات ابتدایی صبح به انجام برسانید.
  6. بعضی کارها را به عادت تبدیل کنید: بعضی کارها باید در زندگی تبدیل به عادت تان شود و دیگر برای انجام آنها اراده تان را صرف نکنید. به عنوان مثال مسواک زدن امری است که باید تبدیل به عادت تان شود و بدون فکر کردن آن را انجام دهید. با این روش می توانید اراده تان را برای کارهای دیگری ذخیره کنید. در این راه فقط کافی است کاری را به طور منظم انجام دهید تا تبدیل به عادت زندگی تان شود.
  7. تمرین اراده: اگر بخواهید عضلات خود را تقویت کنید، باید آنها را تمرین بدهید. این موضوع برای اراده که آن را به عضله تشبیه کردیم نیز صادق است. افرادی که به طور مداوم تمرین اراده می کنند، قدرت بالاتری برای کنترل خود دارند. بر اساس مطالعات یک هفته ای که بر روی دانش آموزان صورت گرفت، آن دسته از دانش آموزانی که تمرین اراده کردند از آنهایی که تمرین اراده نمی کردند، قدرت خودکنترلی بالاتری داشتند. یک روش برای تمرین اراده، تغییر در عادت حرف زدن است. تلاش کنید تا به جای خلاصه کردن جملات یا عبارات، جملات را کامل ادا کنید. یا تلاش کنید در حرف های خود از کلمات رکیک استفاده نکنید. با ایجاد چالش هایی از این دست، می توانید کم کم اراده تان را تقویت کنید.
  8. محیط اطراف تان را تغییر دهید: اگر چیزی به طور مداوم شما را وسوسه کند، باعث تضعیف اراده تان خواهد شد. به عنوان مثال اگر می خواهید از خوردن هله هوله اجتناب کنید، بهتر است این غذاها را جلوی چشم تان نگذارید. زیرا دیدن اینها و مقاومت برای نخوردن شان، اراده تان را ضعیف می کند. بر اساس مطالعاتی که بر روی دانش آموزان صورت گرفت. یک دسته از دانش آموزان را مجبور کردند تا در برابر خوردن کیک شکلاتی مقاومت کنند. از دسته ی دوم دانش آموزان چنین درخواستی نشد. مشاهده شد دانش آموزان دسته ی اول در چالش بعدی، قدرت خودکنترلی کمتری نسبت به دسته ی دوم دارند. در نتیجه دور نگه داشتن چیزهای وسوسه کننده از جلوی چشم تان، تا حد زیادی از خسته شدن عضله ی اراده تان جلوگیری می کند. به همین ترتیب می توانید با تغییر عوامل محیطی، با صرف اراده ی کمتری به اهداف خود برسید. به عنوان مثال فردی قصد داشت عادت دویدن اول صبح را در خود به وجود بیاورد. وقتی که او صبح بیدار می شد، حوصله ی پوشیدن لباس ورزشی را نداشت و در نتیجه نمی دوید. اما به عنوان راه حل تصمیم گرفت شب ها با لباس ورزشی بخوابد و جوراب و کفش مخصوص دویدن را کنار تخت خود بگذارد. به این ترتیب وقتی که صبح ها بیدار می شد، مستقیم جوراب و کفش های خود را می پوشید و برای دویدن می رفت. در نتیجه او توانست با صرف کمترین اراده به هدف خود برسد.
  9. خوددلسوزی را تمرین کنید: باور عامه بر این است که خودانتقادی زیاد، ابزاری ضروری برای هدایت ما به مسیر درست است. اما باید بدانید که این باور اشتباه است. مطالعات یکی پس از دیگری نشان داده اند که پس از شکست در چالش های اراده، خوددلسوزی تأثیر بهتری نسبت به خودانتقادی دارد. بر اساس یک مطالعه ، کسانی که به جای خودانتقادی شدید، خوددلسوزی می کنند، اراده ی بیشتری برای پیشرفت و یادگرفتن از اشتباهات، خطاها و ضعف های خود نشان می دهند.مک گونیگال در کتاب «غریزه ی اراده» از نتایج یک مطالعه می گوید. در این مطالعه از گروهی از زنانی که رژیم غذایی داشته اند دعوت شد تا در آزمایشی شرکت کنند. به ظاهر از آنها خواسته شد تا طعم آب نبات هایی را امتحان کنند. اما در واقع این افراد سوژه ی آزمایشی بر روی اراده و خوددلسوزی بوده اند. پس از ورود زنان، از آنان خواسته شد تا از سینی دونات هایی را بردارند و بخورند. سپس از آنان خواسته شد تا یک لیوان بزرگ آب بنوشند (تا احساس سیری کنند). سپس از زنان خواستند تا به اتاق دیگری بروند و هر چقدر که می خواهند آب نبات بخورند. پژوهشگران وزن آب نبات ها را از قبل می دانستند و می توانستند بفهمند هر یک از زنان دقیقا چه مقداری آب نبات خورده است. پیش از ورود به اتاق آب نبات ها با نیمی از زنان صحبت شد و در آنان نوعی حس خوددلسوزی ایجاد شد. به آنها گفته شد:«می دانیم که پس از خوردن این مقدار دونات احساس بدی دارید؛ لطفا فراموش نکنید که شما به درخواست ما این مقدار دونات را خوردید. عیبی ندارد گاهی رژیم خود را بشکنید. نیازی نیست به خودتان سخت بگیرید». سپس مشاهده شد آن دسته از زنانی که با آنها صحبت هایی برای ایجاد احساس خوددلسوزی نشد، سه برابر گروهی که با آنان صحبت شد، آب نبات خوردند. بنابراین دفعه ی بعدی که در چالش اراده شکست خوردید، فراموش نکنید که شما هم انسان هستید. با خودتان مهربان باشید و به خودتان سخت نگیرید.
  10. دور و برتان را با افرادی پر کنید که با شما خواسته های مشترک دارند: مک گونیگال در کتاب «غریزه ی اراده» می گوید:«یک عامل تعیین کننده در اندام فرد، وضعیت اندام دوستان و خانواده ی اوست. بیشتر افراد دوست دارند هم رنگ جماعت باشند. بنابراین وقتی اطرافیان شما چاق باشند، شما نیز ناخودآگاه عادات اشتباهی را پیش می گیرید تا اندامی چاق داشته باشید.» عکس این موضوع نیز صادق است. اگر اطرافیان شما عادات سالم زندگی و اندامی متناسب داشته باشند، بر اساس آمار و احتمالات شما نیز عادات سالم و اندام بهتری خواهید داشت. همان طوری که مک گونیگال می نویسد این موضوع فقط برای سلامتی و اندام نیست. او ادامه می دهد: «وقتی اطراف تان پر از افرادی است که به اهداف شان پایبند هستند، شما نیز تلاش خواهید کرد تا شبیه آنان باشید و به اهداف خود پایبند باشید.»

سایر مطالب مرتبط با موفقیت را در سایت آکسان پلاس بخوانید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
نحوه کشف استعداد

نحوه کشف استعداد

تقویت اعتماد به نفس با راهکارهای ماندگار

تقویت اعتماد به نفس با راهکاره...

روش‌هایی برای ایجاد تغییر در زندگی!

روش‌هایی برای ایجاد تغییر در ز...

توصیه‌‎هایی مهم برای کنکوری‌ها

توصیه‌‎هایی مهم برای کنکوری‌ها

روش برخورد با مشتری عصبانی

روش برخورد با مشتری عصبانی

دانشجوی انصرافی میلیاردر

دانشجوی انصرافی میلیاردر

آدم دل چسب‌تر باشید!

آدم دل چسب‌تر باشید!

تهدید زندگی با عادتهای بد

تهدید زندگی با عادتهای بد

روش‌های باهوش‌تر شدن!

روش‌های باهوش‌تر شدن!

غلبه بر خجالت ناشی از مکالمه تلفنی

غلبه بر خجالت ناشی از مکالمه ت...

عمارت 123 میلیون دلاری بیل گیتس

عمارت 123 میلیون دلاری بیل گیت...

3 سوال کاربردی در بازاریابی

3 سوال کاربردی در بازاریابی

میخواهم یک کارمند نمونه شوم

میخواهم یک کارمند نمونه شوم

روش موفقیت در کارهای مهم

روش موفقیت در کارهای مهم

چرا نمیتوانیم پس انداز کنیم؟

چرا نمیتوانیم پس انداز کنیم؟

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
اردک رباتیک افلک

اردک رباتیک افلک "Aflac"

1396/11/26
در نمایشگاه "CES 2018"، «اردک رباتیک افلک "Aflac"» که محصولی از یک شرکت به همین نام بوده، معرفی شد؛ این گجت ...
کامنت کاربر
نظر شما
1399/05/23 , 21:31
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده