کارهای خانه در دوران بارداری

1398/07/26
0 42 0

براساس نظر متخصصان، رسیدگی به امور منزل بعد از ۶ ماهگی در صورت عدم رعایت نکات ایمنی - سلامتی، خطراتی را برای مادر و جنین به همراه دارد. خانمهای باردار به علت سنگینی وزن جنین و مایع داخل کیسه آب، ستون فقرات خود را نمی توانند کاملاً صاف نگاه دارند و گاه حتی سرپا ایستادن های متوالی نیز برای آنها دشوار است. ضمن آنکه ستون فقرات را صاف نگاه داشته با رعایت نکات لازم، می توان بدون ایجاد فشار روی کمر و پاها، کارهای منزل را انجام داد. به نقل از کتاب کودک من ، کارهایی همچون شستن کف، جارو کشیدن معمولاً در مدت زمان کوتاهی انجام می گیرند اما آسان هم نیستند. بنابراین برای آنکه تا حد امکان کمتر احساس خستگی کنید، باید با وضعیت صحیح ایستادن و یا خم شدن آشنا باشید. مثلاً دسته جارو برقی یا کف شوی را باید از بالاترین قسمت آن در دست بگیرید، بطوری که تا آنجاکه ممکن است کمرتان صاف بوده زانوها را خیلی کم خم کنید.


با بخش دانستنی‌های بارداری و زایمان سایت آکسان پلاس همراه باشید.

کارهای خانه در دوران بارداری

به طور معمول، در آخرین ماههای بارداری، ایستادن سر پا ممکن است دردهایی را به همراه داشته باشد و به همی دلیل بایستی تا حد امکان کارها را بطور نشسته انجام داد. صحیح ترین طریقه برای اتو کردن، نشستن بر روی صندلی و تکیه به پشت آن با ستون فقرات صاف است، طوری که زانوها کمی بالاتر از ران قرار گیرند. بنابراین درصورت لازم می توان متکایی زیر کف پاها و حتی پشت کمر گذاشت. این وضعیت برای خیاطی کردن و یا غذا خوردن نیز بسیار مناسب است. برای روشن کردن ماشین لباسشویی و یا برداشتن نایلونهای خرید ( ساک خرید ) انجام کارهائی که نیاز به خم کردن کمر در حالت معمول دارد. در دوران بارداری باید به طریقی صورت گیردکه به شکم فشاری وارد نیاید. ریختن لباس در لباسشویی هایی که در آنها از جلو باز می شود، جابجا کردن وسایل خرید در داخل کمد و یا کابینت، گذاشتن و برداشتن ظروف ازکابینت های پایین و...، جزو این دسته کارها محسوب می شوند. بنابراین به جای خم کردن کمر در چنین مواقعی بایستی ضمن صاف نگه داشتن ستون فقرات، زانوها را خم کردو برای بلند شدن، آهسته از جا برخاست. توجه داشته باشیدکه ساک های خرید نباید بیش از حد سنگین باشند و وزن آنها نبایستی از ۴ کیلوگرم بیشتر باشد. ضمناً همیشه ساک های خرید را بین دو دوست به طور مساوی تقسیم کنید و هرگز همه را با یک دست بلند نکنید. برای انجام کارهایی که باید برای مدتی نسبتاً طولانی درحالت نیمه نشسته باشید، مناسب آن است که روی یک زانو نشسته و زانوی دیگر را به سمت خودتان خم کنید و بالا بیاورید ( اصطلاحاً روی یک زانو نشستن ). این حالت سبب ایجاد تعادل می شود.

 

هرگز وسایل سنگین را جابه جا نکنید. هرگونه حرکتی که باعث وارد آوردن فشار به عضلات شکم شود ممکن است سبب بروز انقباضات رحمی گردد. در برخی ازموارد اینگونه انقباضات به همراه عواملی دیگر می توانند زایمان زود رس را موجب شوند. به همین دلیل است که خانمهای باردار باید از بلند کردن و یا جابه جا کردن وسایل سنگین خودداری نمایند. جابه جا کردن میز، تلویزیون، میز ناهارخوری ، مبل ، فرش و مانند آن ممکن است خطر فوق را به همراه داشته باشند. خانم باردار باید در منزل نیز کفش بپوشد. البته کفش هایی که راحت بوده و کمی پاشنه داشته باشند.

 

کارهای زیر مطلقاً ممنوع است:

  • خم شدن به طرف جلو
  • فشار وارد آوردن به بدن با بالا بردن دستها. مانند موقعی که می خواهیم وسیله ای را بالای کمد بگذاریم.
  • انجام کارهایی که نیاز به استفاده ازنردبان دارند. در دوران بارداری حفظ تعادل بدن بر روی پله های باریک مشکل است.
  • کارهایی که باعث خستگی زیاد بدن می شوند مانند تمیزکردن دیوارها، شستن و نظافت جاهای مختلف بطور ممتد.
  • بلند کردن و حمل وسایل سنگین مانند کیسه برنج، ساک خرید و امثال آن با هردو دست بطور همزمان، طوری که شکم و وزن بدن را متحمل شود.

سایر مطالب دانستنی‌های بارداری و زایمان را در سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
باورهای غلط روش ضدبارداری

باورهای غلط روش ضدبارداری

تاثیر روزه بر شیردهی

تاثیر روزه بر شیردهی

رفع بدخوابی در دوران بارداری

رفع بدخوابی در دوران بارداری

آماده بودن بدن برای بارداری

آماده بودن بدن برای بارداری

دلیل بی‌خوابی در دوران حاملگی

دلیل بی‌خوابی در دوران حاملگی

فواید طب سوزنی

فواید طب سوزنی

درد کمر در دوران بارداری

درد کمر در دوران بارداری

تشخیص جنسیت قبل از هفته پنجم

تشخیص جنسیت قبل از هفته پنجم

ویار یا بیماری صبحگاهی

ویار یا بیماری صبحگاهی

بارداری ناخواسته

بارداری ناخواسته

خانم‌های بارداری و نکات آرایشی

خانم‌های بارداری و نکات آرایشی

فواید خون بند ناف

فواید خون بند ناف

پیشگیری اضطراری از بارداری

پیشگیری اضطراری از بارداری

بیماری‌های مقاربتی

بیماری‌های مقاربتی

تاثیر رژیم غذایی بر جنسیت نوزاد

تاثیر رژیم غذایی بر جنسیت نوزا...

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
زعفران|فروشنده عصاره زعفران|بهترین عصاره زعفران|قیمت عصاره زعفران|دنیز|آترینا|زعفران دنیز|زعفران آترینا|افشره زعفران|افشره زعفران آترینا|افشره زعفران دنیز|پودر زعفران|پودر زعفران آترینا|پودر زعفران دنیز
شرکت دنیز کشت و صنعت ایرانیان یکی از موفق ترین فعالان حوزه صنعت و کشاورزی در کشور، در زمینه های تخصصی تولید رنگ های خوراکی، تولید آرد سفید مرغوب و همچنین تولید محصولات گیاهی درجه یک فعالیت می کند.
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
با «فین پلاس

با «فین پلاس "Phyn Plus"» مصرف آب را کنترل کن...

1396/10/30
به تازگی گجت «فین پلاس "Phyn Plus"» از کمپانی تازه تاسیس بلکین در نمایشگاه "CE 2018"معرفی شده است. دستگاهی پ...
کامنت کاربر
نظر شما
1398/09/16 , 04:56
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده