چگونه با گوشی عکس ماکرو بگیریم؟

1396/11/15
119 1,246 0

اگر تا به حال سری به اینستاگرام یا فلیکر زده باشید و یک عکس کلوزآپ باورنکردنی از یک گل، حشره، یا حتی جواهرات دیده باشید، ممکن است این سوال برایتان پیش آمده باشد که شما چطور می توانید عکس های مشابهی بگیرید، به خصوص اگر دوربین نداشته باشید. خوشبختانه، شما برای گرفتن این نوع عکس ها مجبور نیستید یک دوربین DSLR یا لنز گران قیمت بخرید. تمام چیزی که نیاز دارید یک گوشی موبایل، لوازم جانبی ساده، و کمی کنجکاوی است. در این مطلب به برخی از نکاتی که به شما کمک می کنند با استفاده از گوشی موبایل خود عکس های ماکرو خوب و زیبایی بگیرید، اشاره خواهیم کرد. با آکسان پلاس همراه باشید.

چگونه با گوشی عکس ماکرو بگیریم؟

لنزها

اگرچه برخی از گوشی ها مُد ماکرو (macro mode) دارند، اما بهترین راه برای گرفتن عکس های ماکروی شگفت انگیز با گوشی موبایل، سرمایه گذاری کردن بر روی یک لنز (یا مجموعه ای از لنزهای) ارزان قیمت است که به موبایل شما بخورد و کار کند. من یک آیفون ۵s دارم و در ابتدا مجموعه Olloclip 4-in-1 را خریدم که شامل لنزهای واید، فیش آی، ماکرو ۱۰x، و ماکرو ۱۵x است.

من خیلی زود متوجه شدم که ۱۰x لنز مورد علاقه شخصی من است چون برای اکثر سوژه های من از همه مناسب تر بود. بنابراین من Olloclip 3-in-1 را نیز گرفتم که دارای لنزهای ۷x، ۱۴x، و ۲۱x، و همچنین چند هود (سایبان لنز) مخصوص است که نور را دیفیوز یا پخش کرده و گرفتن یک عکس خوب را کمی آسان تر می کنند. به مرور زمان، من متوجه شدم که لنز ۷x تقریبا برای تمام عکس های ماکروی من مناسب است، چون می تواند یک ناحیه به اندازه کافی بزرگ را در کادر بگنجاند، و در عین حال مقدار زیادی از جزئیات را نیز ثبت کند. شما می توانید از هر یک از این بزرگنمایی ها برای گرفتن عکس هایی که به تنهایی با دوربین گوشی خود قادر به گرفتن آنها نیستید، استفاده کنید.

 

گزینه ها

قطعا مارک ها و بزرگنمایی های دیگری نیز وجود دارد، اما مطمئن شوید لنزی که می خرید متناسب با گوشی موبایل شماست و جلوی گرفتن عکس را نمی گیرد. توجه داشته باشید که اکثر لنزها بر روی گوشی شما می لغزند، بنابراین به طور معمول نمی توانید با کاور گوشی از آنها استفاده کنید. Olloclip برای دسترسی آسان کاورهای خاص با قسمت باز در ناحیه دوربین دارد، یا می توانید بدون کاور از آن استفاده کنید.

شما هیچ وقت نمی دانید چه موقع ممکن است به چیزی بربخورید که یک عکس ماکروی خوب ایجاد خواهد کرد. در ابتدا، من پیشنهاد می کنم که لنزتان را همیشه همراه داشته باشید (آنها در جیب جا می شوند)، به خصوص وقتی که بیرون می روید، تا بتوانید با سوژه های مختلف آزمایش کنید. یک باغ یا منطقه ای دیگر با گل ها و حشرات، محلی عالی برای امتحان کردن لنز جدیدتان است. یا اگر زمستان است، از لنز موبایلی خود به عنوان بهانه ای برای خریدن یک دسته گل استفاده کنید.

 

نورپردازی

مانند تمام انواع عکاسی، نورپردازی برای گرفتن عکس های ماکروی خوب نیز بسیار مهم است. روشنایی روز احتمالا بهترین و آسان ترین نور برای این کار است، اما نور شدید آفتاب می تواند سایه های شدید ایجاد کند. در عکاسی ماکرو، شما گاهی اوقات می توانید با خم کردن ساقه یک گل به آرامی یا برگرداندن یک برگ به سمت خودتان، به سادگی سوژه خود را جابجا کنید تا سایه ها را کم کنید.

همچنین می توانید از بدن خود برای جلوگیری از نور شدید آفتاب یا قرار دادن یک دست بر روی سوژه خود جهت کاهش نور شدید و زننده استفاده کنید. شما می توانید با طلوع و غروب خورشید بازی کنید، و روشنایی آفتاب را در پس زمینه تصاویر خود ثبت کنید. با لنزهای ماکرو، نور اغلب به یک ضمیمه دوست داشتنی به عکس های شما در قالب بوکه، یا نواحی خارج از فوکوسی تبدیل می شود که باعث می شوند تصاویر شما بدرخشند.

 

فوکوس و کادربندی

در عکاسی ماکرو، روش های بیشماری برای کادربندی سوژه شما وجود دارد، اما شما به عمق میدان یا ناحیه ای از عکس که در فوکوس باقی می ماند، محدود خواهید بود. شما بسته به بزرگنمایی خود، می خواهید که سوژه (به طور عمده) در فوکوس باقی بماند. هر چه بزرگنمایی بیشتر باشد، ناحیه فوکوس دقیق در تصاویر شما کوچکتر خواهد شد. این امر می تواند به عکس های فوق العاده زیبایی منجر شود که ممکن است انتظار گرفتن آنها تنها با گوشی موبایل خود را نداشته باشید.

گاهی اوقات سوژه مورد نظر شما بزرگتر از آن است که بتوان آن را به طور کامل ثبت کرد، حتی با بزرگنمایی کوچکتر (مانند لنز ۷x)، بنابراین ممکن است مجبور باشید تنها بر روی قسمتی از سوژه مانند مرکز گل، یا چند گلبرگ فوکوس کنید. این بخش جالب و سرگرم کننده عکاسی ماکرو است! شما می توانید مستقیما از بالا، از کنار، یا حتی از زیر از سوژه عکس بگیرید. زوایای مختلف را برای یک سوژه یکسان امتحان کنید.

 

سایر نکات

هنگام گرفتن عکس های ماکرو، هر حرکتی دشمن شماست. حتی یک حرکت جزئی در هنگام عکاسی به تاری منجر خواهد شد. شما باید بسیار ثابت و بی حرکت بمانید، و هر کاری می توانید برای جلوگیری از تکان خوردن سوژه انجام دهید. یک سه پایه برای گوشی تان می تواند به شما کمک کند اما ضروری نیست. تنها موقعیتی را پیدا کنید که راحت باشد، تا آنجا که می توانید بی حرکت بمانید، و گوشی خود را با دو دست ثابت و محکم نگه دارید.

گاهی اوقات، مثلا وقتی نسیم می وزد، بی حرکت نگه داشتن سوژه غیرممکن است. شما بعضی وقت ها می توانید سوژه خود را ثابت نگه دارید (مثلا یک گل)، اما در مواقع دیگر مثلا در مورد عکاسی از حشرات نمی توانید. یک نکته مفید برای این موقعیت ها استفاده از حالت عکاسی متوالی (burst mode) دوربین موبایل تان است که چند عکس را به طور سریع و پشت سر هم می گیرد. بر روی آیفون، شما می توانید دکمه دوربین را در کنار گوشی یا بر روی صفحه نمایش نگه دارید تا بسیار سریع چند عکس بگیرید. گوشی های اندرویدی نیز معمولا راهی برای انجام این کار دارند. اگر گوشی شما حالت عکاسی متوالی هم ندارد، تا آنجا که می توانید ثابت و بی حرکت بمانید و چند عکس بگیرید. من اکثر عکس های حشراتم را به همین صورت می گیرم. صبور باشید و عکس های زیادی بگیرید. بعدا به راحتی می توانید عکس های تار را حذف کنید.

 

ویرایش

از آنجا که بسیاری از مردم که از گوشی های موبایل خود برای عکاسی استفاده می کنند، از اینستاگرام نیز برای به اشتراک گذاشتن آنها استفاده می کنند، در اینجا به چند نکته دیگر برای کاربران اینستاگرام می پردازیم.

 

نکته اول: نیازی نیست از فیلترهای اینستاگرام برای ایجاد عکس های خوب استفاده کنید

کمی تنظیم رنگ و گرما می تواند باعث شود که تصاویر شما واقعی تر به نظر برسند. در عکس زیر، تنها ویرایش اعمال شده، یک کراپ کردن ساده بوده است.

 

نکته دوم: Lux را زیاد کنید

بعد از انتخاب عکس وقتی که به صفحه فیلتر های اینستاگرام می روید، یک گزینه روشن/تاریک کوچک در بالای صفحه نمایش شما قرار دارد (Lux – یک آیکون شبیه به خورشید). روی آن بزنید و اسلایدر را به سمت راست بر روی ۵۰ یا حتی ۱۰۰ حرکت دهید، این قابلیت ویرایش اینستاگرام (Lux) عکس هایی که ناکافی نوردهی شده اند یا فقدان کنتراست دارند را بهبود می بخشد. این کار عکس را کمی از حالت کم رنگ و محو در می آورد، که اگر در یک روز بسیار روشن عکس گرفته باشید می تواند مفید باشد. در عکس زیر، این گزینه کمی زیاد شده و عمق بیشتری به گلبرگ ها بخشیده است.

 

نکته سوم: عکس های ماکروی خود را شارپ کنید

با استفاده از گزینه شارپ کردن (Sharpen) خود اینستاگرام، می توانید جزئیات بیشتری را از عکس های ماکروی خود بیرون بکشید. در عکس زیر، این گزینه تنظیم شده و جزئیات مرکز عکس را برجسته تر کرده است.

 

سایر مطالب مرتبط با عکاسی را در سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
عکاسی حرفه‌ای به سبک طبیعت بی‌جان برای اینستاگرام

عکاسی حرفه‌ای به سبک طبیعت بی‌...

روش عکاسی حرفه‌ای از حیوانات خانگی

روش عکاسی حرفه‌ای از حیوانات خ...

عکاسی با IOS بهتر است یا Android؟

عکاسی با IOS بهتر است یا Andro...

اینستاگرام مرجع مناسب برای عکاس ها

اینستاگرام مرجع مناسب برای عکا...

نکاتی برای عکاسی از چشم‌اندازهای واید

نکاتی برای عکاسی از چشم‌اندازه...

۵ قدم تا عکاسی حرفه‌ای

۵ قدم تا عکاسی حرفه‌ای

ثبت عکس‌های بهتر از خورشیدگرفتگی

ثبت عکس‌های بهتر از خورشیدگرفت...

12 نکته جالب برای عکاسی با موبایل

12 نکته جالب برای عکاسی با موب...

10 روش جدید برای گرفتن عکس های پرتره با موبایل

10 روش جدید برای گرفتن عکس های...

5 نکته برای عکاسی ماکرو در فضای باز که باید بدانید

5 نکته برای عکاسی ماکرو در فضا...

5 قانون عکاسی برای تازه‌کارها

5 قانون عکاسی برای تازه‌کارها

مقایسه فرمت RAW و JPEG

مقایسه فرمت RAW و JPEG

عکاسی با گل های یخ زده

عکاسی با گل های یخ زده

تکنیک نوردهی دراز مدت در 8 گام

تکنیک نوردهی دراز مدت در 8 گام

روش های ژست دهی در عکاسی پرتره

روش های ژست دهی در عکاسی پرتره

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
میدان نقش جهان اصفهان

میدان نقش جهان اصفهان

1396/10/29
میدان مرکزی شهر اصفهان که در قلب مجموعه تاریخی نقش جهان قرار دارد. میدان «نقش جهان» با نام تاریخی «میدان شاه» است که...
کامنت کاربر
نظر شما
1401/02/31 , 20:00
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده