یک قلعه پر از روح

1396/11/13
152 1,071 0

به طور کلی بسیاری از جاذبه‌های گردشگری مکانی به دور از تصورات ما هستند و جذابیت‎های ویژه و ترسناکی را دارا می‌باشند. در حدود هشتصد سال پیش «قلعه درگزهولم "Dragsholm"» در کشور دانمارک ساخته شدف قلعه‌ای که بارها به دلیل تغییرات رخ داده در طول ادوار مختلف تاریخی و نیز وضعیت جامعه آن دوران، دست‌خوش دگرگونی‌های متعددی شد. با آکسان پلاس همراه باشید.

 

یک قلعه پر از روح

ظاهرا ارواح بسیاری ساکن این قلعه تاریخی هستند که در منطقه «زیلند "Zealand" واقع شده است. ارواحی که هر کدام قدمتی به درازای عمر این قلعه و داستانی برای بازگو کردن دارند. نام این قلعه در زبان دانمارکی به «قطعه زمینی کوچک» اشاره دارد و در عصر وایکینگ‌ها «درگ» به معنای باریکه زمینی بوده که کشتی‌ها قادر به حرکت در امتداد آن بودند. این کشیدن کشتی از خشکی، ملوانان را قادر می‌ساخت تا از آب‌های خطرناک شمال زیلند فاصله گرفته و از صدمه دیدن کشتی پرهیز کنند.

 

داستان ساخت قلعه

این قلعه را «پدر سانیسن "Peder Sunesen"» اسقف «رزکیلده "Roskilde"»، به عنوان استحکامات دفاعی طراحی کرد. در واقع وقتی در قرن دوازدهم اسقف در حال ساخت این قلعه بود، شاید هرگز تصور نمی‌کرد که این سازه روزی به یکی از تسخیر شده‌ترین قلعه‌های اروپا تبدیل شود. او می‌خواست که این قلعه اقامتگاه نجبا و پادشاهان باشد و البته این باور در طول زندگی او به حقیقت پیوست.

 

قلعه «درگزهولم» در قرون وسطی به عنوان استحکامات نظامی و اقامتگاه نجبا و اشراف مورد استفاده قرار گرفت. اما در طول جنگ‌های زیاد رخ داده در منطقه، مسیر بسیاری از اصلاحات رخ داده در دانمارک، به نحوی از این قلعه عبور کرد. در فاصله سال های 1534 تا 1536 «درگزهولم» یکی از قلعه‌های ناحیه‌ی «زیلند» بود که در کنار ارتش «کنت کریستوفر» قرار گرفت، فردی که از پادشاه کاتولیک کریستین دوم حمایت می‌کرد. اما با روی کار آمدن کریستین سوم، این پادشاه از مقام خود عزل شد.

قلعه درگزهولم

 

این قلعه بعد از اصلاحات روی داده در مذهب کشور، به تصرف شاه کریستین سوم در آمده و این وضعیت تا 128 سال بعدی ادامه پیدا کرد. در آن دوره، این قلعه به عنوان زندان نجبا و روحانیان زندانی مورد استفاده قرار گرفت. زندانیان اسیر در سلول‌های این زندان به دلایل جرائم یا تنها اعتقادات و نظرشان نسبت به شاه، مجبور به تحمل مصائبی چند بودند.

 

«یواخیم راناو "Joachim Ronnow" مالک پیشین قلعه و آخرین اسقف کاتولیک در رزکیلده و «جیمز هپبورن "James Hepburnb"» اِرل چهارم باثوِل "Bothwell" و سومین همسر «ماری» ملکه اسکاتلند از جمله زندانیان معروف این قلعه در آن دوران بودند. سلحشور دیوانه «اجلر براکینهاوس "Ejler Brockenhuus" نیز از دیگر ساکنان سلول‌های این زندان بود.

 

این قلعه در جریان نبردی بین سوئد و دانمارک، خسارات شدیدی دیده و ویران شد. در نهایت شاه کریستین پنجم آن را به فردی به نام «هاینریش مولر "Heinrich Muller" و به عنوان بخشی از بازپرداخت وامی سنگین واگذار کرد و او نیز در قلعه سکنی گزید.

 

نجیب زادهای به نام «فردریک کریستین آدلر "Frederik Christian Adeler"» در سال 1694 این قلعه را خریداری کرده و آن را در ظاهری جدید و به عنوان قلعه‌ای در سبک «باروک» بازسازی کرد. مالکیت این قلعه در میان اعضای این خانواده دست به دست شد، از جمله فردی به نام «زیتفن آدلر "Zytphen"» که تغییرات بنیادینی را چه در قلعه و چه در زمین‌های اطراف اعمال کرد. در نهایت در سال 1932 قلعه به هیئت مرکزی دانمارک واگذار شد. چند سال بعد این هیئت قلعه را به «جی. اف. بوتگر "J.F. Bottger"» فروخت. خانواده بوتگر سبک باروک این قلعه را حفظ، اما فضای داخلی آن را مدرنیزه و به شکلی گسترده بازسازی کردند. در اوایل قرن بیستم قلعه درگزهولم، جاذبه‌ای گردشگری با دو رستوران، اتاق‌های کنفرانس، یک هتل و نزدیک به صد روح بود!

قلعه درگزهولم

 

همه چیز با حضور شاه کریسیتین سوم که دانمارک را وابسته به فرقه «لوتر» اعلام کرد، آغاز می‌شود و این گونه بود که «یواخیم راناو» آخرین اسقف کاتولیک این منطقه نیز در شمار نخستین افرادی بود که در قلعه محل سکونتش زندانی شد. در بعضی از منابع ذکر شده که اسقف را بعدها به قلعه کپنهاگ منتقل کردند و او تا زمان مرگش در 1544 در آنجا زندانی بود. در بررسی های امروزی به ندرت از او به عنوان یکی از صد روح ساکن این قلعه نام برده می‌شود، اما اگر ارواح نیز به دنبال الگوهای منطقی بودند، این مسئله کاملا پذیرفتنی است که روح رنج کشیده او نیز آخرین منزلگاهش را به تسخیر خود در آورده باشد، جایی که دوران اسارتش را در همان جا گذراند.

 

بسیاری از بازدیدکنندگان از صدای ناله‌هایی صحبت می کنند که از برج قلعه به گوش می‌رسد، همچنین در این مکان گاهی صدای سرودهای مذهبی کاتولیک نیز شنیده شده است. جیمز هپبورن دیگر روح معروف این قلعه است که بی شک در طول زندگی یک یاغی به تمام معنا بود. افسانه‌ها می گویند زندان بانان تنها به اندازه‌ای به او آب و غذا می‌دادند که زنده بماند، همچنین او را به یک ستون بسته و به حال خود رها کرده بودند. در نهایت و زیر فشار این همه سختی، او دیوانه شده و درنهایت در سال 1576 یا 78 جان سپرد.

 

بسیاری از بازدیدکنندگان «ارل باثول» را در حال سواری در حیاط قلعه دیده‌اند و بسیاری حتی به گوش خود، صدای ضرب‌آهنگ برخورد سم اسب‌ها را روی سنگفرش حیاط شنیده اند. آقای براکنهاوس که به عنوان سلحشور دیوانه نیز شناخته می‌شود، دیگر زندانی معروفی این زندان است که مشخص نیست قبل یا بعد از زندانی شدن در این قلعه به مرض جنون گرفتار شده بود. همچنین مشخص نیست خاندان براکنهاوس دقیقا به کدام شاخه از خانواده‌های نجیب‌زاده دانمارکی تعلق دارد. اما به هر حال روح سلحشور ما نیز از جمله ارواح ساکن این قلعه است.

 

یکی از معروف ترین ارواح این قلعه، زنی است که باز هم همچون بسیاری از موارد مشابه با نام «بانوی سفید پوش» شناخته می‌شود. بسیاری می‌گویند اسم او «سلینا باولز "Celina Bovles"» و دختری از خانواده‌های اشراف‌زاده‌ی آن دوران بوده است. سلینا عاشق فرد عامی شده و از او صاحب فرزندی می‌شود و پدرش بعد از اطلاع از این موضوع، دخترش را در میان یکی از دیوارهای سیاه‌چال زندانی می‌کند. این تنها یک داستان بود، تا اینکه بعد از جنگ جهانی و حین تعمیرات قلعه در سال 1930، لوله‌کش‌ها اسکلتی پوشیده در لباسی سفید را در میان یک دیوار پیدا کردند و این گونه بود که داستان بانوی سفیدپوش رنگ واقعیت به خود گرفت.

 

بسیاری از گردشگران گفته‌اند که شب‌ها روح سلینا را حین گشت و گذار در گوشه و کنار قلعه دیده‌اند که گریان در جستجوی محبوبش به این سو و آن سو می‌رفته است. دیگر روح این قلعه بانوی خاکستر است، روح پیشخدمتی که زمانی در این قلعه مشغول کار بوده است. روزی او دچار دندان درد وحشتناکی شده و ارباب قلعه مرهمی برای تسکین به او می‌دهد. مدت کوتاهی بعد دخترک خدمتکار می‌میرد، اما روح سپاس‌گذار او باقی می‌ماند. او راهروهای قلعه را در اختیار خود گرفته و به دنبال انجام هر کار خوبی است تا مراتب قدردانی و سپاس خود را نسبت به ارباب مهربانش نشان دهد.

 

در نهایت جای خوش‌شانسی است که هیچ کدام از صد روح گزارش داده شده با یکدیگر و همزمان ظاهر نمی‌شوند. به نظر می‌رسد اغلب این بانوی سفید پوش، خدمتکار مهربان و البته ارل باثول هستند که خود را به دفعات به بازدیدکنندگان قلعه نشان داده و می‌دهند.

 

سایر مطالب مرتبط با سفر و گردشگری را در سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
با «فین پلاس

با «فین پلاس "Phyn Plus"» مصرف آب را کنترل کن...

1396/10/30
به تازگی گجت «فین پلاس "Phyn Plus"» از کمپانی تازه تاسیس بلکین در نمایشگاه "CE 2018"معرفی شده است. دستگاهی پ...
کامنت کاربر
نظر شما
1401/02/28 , 21:52
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده