نکات مهم عکاسی از انعکاس بوسیله موبایل

1396/11/22
35 761 0

در این آموزش که توسط Emil Pakarklis (سازنده سایت iPhone Photography School) فراهم شده، همه آن چیزی که برای عکاسی از انعکاس لازم است را یاد خواهید گرفت تا بتوانید با استفاده از این نکات عکس های فوق العاده ای از انعکاس توسط موبایل خود بگیرید. با آکسان پلاس همراه باشید.

نکات مهم عکاسی از انعکاس بوسیله موبایل

1- سطحی پیدا کنید که روی آن انعکاس وجود داشته باشد

قدم اول ساده است، سطحی که روی آن انعکاس وجود دارد پیدا کنید! وقتی چشمان خود را برای پیدا کردن انعکاس آموزش دهید، خواهید دید که سطوحی که روی آن ها انعکاسی ایجاد شده باشد همه جا وجود دارند. معمولاً زیباترین انعکاس ها بر روی سطح آب ایجاد می شوند. هر مقداری از آب، حتی یک تالاب کوچک آب هم برای عکاسی از انعکاس کافی و عالی است.

علاوه بر سطح آب، بر روی سطوح شیشه ای هم می توانید انعکاس های زیبایی پیدا کنید، همچنین اتومبیل های تمیز و براق، سنگ فرش های خیس، سطح یخ و یا حتی عینک آفتابی خودتان.

2- سوژه ای خاص پیدا کنید

انسان ها سوژه های فوق العاده ای برای عکاسی از انعکاس هستند، مخصوصاً اگر انعکاس را به شکل سیلوئت (ضد نور) ثبت کنید. البته، می توانید از حیوانات هم استفاده کنید، همچنین ساختمان ها و یا سوژه های بی جان دیگر. در حقیقت، شما می توانید از هر چیزی به عنوان سوژه اصلی عکس استفاده کنید، تا زمانی که از چیزی استفاده کنید که به عکس شما جلوه بیشتری دهد و عکس شما را جذاب کند.

3- واقعیت را با انعکاس تلفیق کنید

وقتی شروع به عکاسی از انعکاس می کنید، خیلی وسوسه کننده است که فقط بر روی انعکاس فوکوس کنید و هیچ چیز دیگری را در کادر نیاورید. اما، عکس های انعکاس شما باید همیشه تلفیق درستی از انعکاس و واقعیت را نشان دهند.

لازم نیست انعکاس در عکس حتماً خیلی بزرگ باشد. حتی یک انعکاس کوچک می تواند جذابیت بالایی به عکس شما بدهد.

4- عناصر مزاحم را از بین ببرید

بهترین راه برای ساده کردن عکس انعکاس این است که هر عنصر مزاحمی را از عکس حذف کنید و فقط قسمت های مهم (سوژه اصلی و انعکاس آن) را در عکس بیاورید.

با از بین بردن همه چیز به غیر از سوژه اصلی و انعکاس آن در کادر، خلوصی رویایی به عکس داده اید. این کار را در ساحل ساده تر می توان انجام داد یا در نزدیکی سطح بزرگی از آب، این نکته را دفعه بعد که به ساحل رفتید به یاد داشته باشید.

5- به سطح انعکاس نزدیک شوید

یکی از بهترین کار هایی که می توانید بکنید تا عکس انعکاس شما جلوه بالایی داشته باشد (و کاری که معمولاً با دوربین های DSLR نمی توان انجام داد) این است که خیلی به سطح انعکاس نزدیک شوید. در بسیاری از عکس هایی که من از انعکاس گرفته ام، فاصله من تا سطح انعکاس کمتر از یک اینچ بوده است.

این کار به شما امکان می دهد تا تنها سوژه و آسمان را در پشت آن به عنوان پس زمینه در کادر داشته باشید، با این کار تأکید بیشتری بر روی انعکاس می شود و تقارن بین واقعیت و انعکاس در یک خط افقی امتداد پیدا می کند.

6- برای نا هموار کردن سطح انعکاس موج ایجاد کنید

لازم نیست انعکاس شما مانند آینه صاف و بی نقص باشد. در حقیقت، زمانی که انعکاس تحت تأثیر امواج قرار گیرد و سطح نا صافی داشته باشد خیلی جذاب تر می شود.

اگر موج در سطح آب وجود ندارد، خودتان به آن موج دهید. اگر نمی خواهید با قرار دادن دست خود در آب این کار را انجام دهید، می توانید با گذاشتن پای خود در داخل آب امواجی بر روی آن ایجاد کنید، یا می توانید از پرتاب جسم کوچکی داخل آن این امواج را ایجاد کنید.

7- از سطوح نا صاف عکس بگیرید

با وجود اینکه انعکاس تمیز و صاف مانند آینه زیبایی خاص خودش را دارد، انعکاس در سطوح نا صاف هم می تواند عکس انعکاس جذابی ایجاد کند. علاوه بر امواج، می توانید از انعکاس داخل سطوح نا صاف عکس بگیرید تا ظاهر خاصی به عکس خود بدهید. با این کار بُعدی در عکس ایجاد می کنید که نه تنها پس زمینه بلکه پیش زمینه را هم جذاب تر جلوه می دهد.

8- تقارن را رعایت کنید

تقارن یکی از قوی ترین ابزار عکس های انعکاس است. همه عکس های انعکاس درجه ای از تقارن را نشان می دهند، و شما می توانید با تأکید بر این تقارن جلوه بیشتری به عکس بدهید و افکت جذابی در عکس ایجاد کنید.

9- با نوردهی طولانی عکس بگیرید

وقتی آب در حال حرکت است اما سوژه شما ثابت است، می توانید عکس های فوق العاده ای با نوردهی طولانی بگیرید. برای این کار شما به سه پایه و برنامه ای با نام Slow Shutter Cam نیاز دارید، که باید در تنظیمات این برنامه گزینه Blur Mode را انتخاب کنید. در داخل این برنامه می توانید قابلیت های دیگری را هم انتخاب کنید و آنها را امتحان کنید.

عکاسی با نوردهی طولانی به شما این امکان را می دهد تا انعکاسی محو و رویایی در سطح آب ایجاد کنید، به شرط آنکه آب در حال حرکت باشد.

10- از عکس گرفتن خسته نشوید

گرفتن عکس های زیاد می تواند تغییر بسیار زیادی در عکس های انعکاس شما ایجاد کند. منظور من از تعداد زیاد عکس پنج یا ده عکس نیست، منظور من از عکس های بسیار صد ها عکس است. وقتی می خواهید عکس بگیرید تا جایی که می توانید عکس های زیادی بگیرید، معمولاً سوژه شما حداقل برای یک بار که شده در یکی از عکس ها به درستی در کادر قرار گرفته و تقارن زیبایی ایجاد کرده، و این یک فرصت استثنایی است که هیچوقت تکرار نمی شود، پس بهتر است این لحظه را از دست ندهید.

 

سایر مطالب مرتبط با عکاسی را در سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
روش عکاسی حرفه‌ای از حیوانات خانگی

روش عکاسی حرفه‌ای از حیوانات خ...

فرهنگ جدید عکاسی با گوشی های هوشمند

فرهنگ جدید عکاسی با گوشی های ه...

عکاسی از مناظر شهری و 10 نکته کاربردی

عکاسی از مناظر شهری و 10 نکته ...

دوربین مهم نیست، کار شما مهم است

دوربین مهم نیست، کار شما مهم ا...

فیلترهای لنز در عکاسی

فیلترهای لنز در عکاسی

12 نکته جالب برای عکاسی با موبایل

12 نکته جالب برای عکاسی با موب...

روش عکاسی از اجسام شفاف

روش عکاسی از اجسام شفاف

تکنیک نوردهی دراز مدت در 8 گام

تکنیک نوردهی دراز مدت در 8 گام

مقایسه فرمت RAW و JPEG

مقایسه فرمت RAW و JPEG

روش های ایجاد پس زمینه در عکاسی

روش های ایجاد پس زمینه در عکاس...

5 قانون عکاسی برای تازه‌کارها

5 قانون عکاسی برای تازه‌کارها

۵ قدم تا عکاسی حرفه‌ای

۵ قدم تا عکاسی حرفه‌ای

عکاسی با IOS بهتر است یا Android؟

عکاسی با IOS بهتر است یا Andro...

ثبت عکس‌های بهتر از خورشیدگرفتگی

ثبت عکس‌های بهتر از خورشیدگرفت...

10 روش جدید برای گرفتن عکس های پرتره با موبایل

10 روش جدید برای گرفتن عکس های...

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
میدان نقش جهان اصفهان

میدان نقش جهان اصفهان

1396/10/29
میدان مرکزی شهر اصفهان که در قلب مجموعه تاریخی نقش جهان قرار دارد. میدان «نقش جهان» با نام تاریخی «میدان شاه» است که...
کامنت کاربر
نظر شما
1401/02/31 , 20:14
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده