روش عکاسی از اجسام شفاف

1396/11/25
29 1,112 0

گنجاندن المان های شفاف در ترکیب بندی هایتان می تواند پویایی جالبی از درخشش به عکس های شما ببخشد. به خصوص اگر بتوانید آنها را از پشت نورپردازی و عکاسی کنید.

قطرات آب، دود، بخار، و چیزهایی مانند پرچم ها، گل ها، و پارچه ها زمانی که از پشت نورپردازی شوند، به دلیل شکست نور به هنگام عبور از میان این نوع المان های نیمه شفاف، می توانند یک کیفیت تقریبا سورئال پیدا کنند. در این مقاله، چند ایده و مثال از نحوه عکاسی از اجسام شفاف نورپردازی شده از پشت را با شما به اشتراک میگذاریم. با آکسان پلاس همراه باشید.

روش عکاسی از اجسام شفاف

مقایسه نورپردازی از جلو و از پشت

اگر شما یک المان شفاف را از جلو نورپردازی کنید، کاملا طبیعی به نظر می رسد چون نور به طور طبیعی منعکس خواهد شد. نورپردازی اجسام شفاف از پشت به این معنی است که نور شکسته (خم) و پراکنده می شود، قبل از این که سنسور دوربین شما آن را ثبت کند.

همانطور که می توانید در دو عکس نمونه از دانشمند دیوانه با مایع قرمز در فلاسک ببینید. توجه کنید که چقدر رنگ مایع در این دو عکس متفاوت به نظر می رسد. ببینید عکس بالا در مقایسه با رنگ قرمز روشن در تصویر پایین که از پشت نورپردازی شده، چقدر تاریک است.

هر مایع رنگی در یک شیشه، یا حتی هر شیشه رنگی بدون هیچ نوع مایعی، زمانی که از پشت نورپردازی شود به طرز چشمگیری کیفیت متفاوتی پیدا خواهد کرد. رنگ ها روشن تر از وقتی که از جلو نورپردازی کنید، ظاهر خواهند شد.

 

خودتان را در موقعیتی قرار دهید که نور پس زمینه ایجاد کنید

قطرات آب، بخار و دود همه فرصت های خوبی برای ایجاد عکس های خلاقانه برای شما فراهم می کنند. نورپردازی از پشت و عکاسی از هر یک از این المان ها نتایج بسیار متفاوتی نسبت به زمانی که در موقعیتی قرار داشته باشید که نور در پشت شما و دوربین باشد، به شما می دهد.

همانطور که نور از میان این المان ها (یا هر چیز شفافی) عبور می کند، پرتوها خم می شوند و نور پخش می شود، قبل از این که دوربین آن را ثبت کند. چیزهای نیمه شفافی که از پشت نورپردازی می شوند معمولا به همین دلیل می درخشند.

در تصویر بالا، من یک محل خوب پیدا کردم که خورشید در طول فستیوال Song Khran در چیانگ مای تایلند (که یکی از فستیوال های آب پاشی بزرگ است) در مقابل من قرار داشت. بنابراین همانطور که سطل ها پرتاب می شدند و شلنگ ها آب می پاشیدند، قطرات آب را روشن می کرد.

با دیدن راهبی که برگ ها را جارو می زند و آنها را در زمین های معبد می سوزاند (عکس زیر)، من به دقت در موقعیتی قرار گرفتم که بتوانم از نور خورشید که از پشت دودها عبور می کند، عکس بگیرم.

 

سوژه های خوب برای نورپردازی از پشت

پرچم ها و گل ها دو مورد دیگر از چیزهای مورد علاقه من برای عکاسی هستند. اگر بتوانید زاویه ای پیدا کنید که در آن نور خورشید از پشت یک پرچم یا ردیفی از پرچم ها بتابد، عکس های حاصل می توانند بسیار رنگارنگ تر و جالب تر از وقتی باشند که پرچم از جلو روشن شده است.

عکاسی از گل هایی که فرصت نورپردازی آنها از پشت، یا حتی نورپردازی بخشی از آنها از پشت را دارید (مانند این تصویر از ارکیده های ارغوانی)، می تواند واقعا آنها را برجسته کند. با این حال، اگر می خواهید رنگ های صحیح واضح و واقعی از گل هایی که از آنها عکس می گیرید به دست آورید، احتمالا بهتر است که آنها را از جلو نورپردازی کنید.

 

نکات مربوط به نوردهی

هنگام عکاسی از هر المان نورپردازی شده از پشت مراقب باشید که به خوبی نوردهی کنید. زیاد نگران به دست آوردن یک نوردهی «صحیح» نباشید، چون اغلب اوقات کمی نوردهی زیاد اثر این کار را بیشتر خواهد کرد. طوری نوردهی کنید که یک حس یا حالت ایجاد کنید به جای این که به دنبال دستیابی به یک نتیجه دقیق از لحاظ تکنیکی باشید.

نورسنج دوربین شما نور منعکس شده را اندازه گیری می کند. هنگامی که شما از نور شکسته شده که از میان یک المان شفاف عبور می کند عکس می گیرید، دوربینتان ممکن است نتیجه قابل قبولی به شما ندهد اگر از هر یک از مُدهای خودکار استفاده کنید. به دست گرفتن کنترل نوردهی به صورت دستی به شما اجازه خواهد داد تا آزمایش کنید و آن را طوری تنظیم کنید تا بهترین نتیجه ای که فکر می کنید را به شما بدهد.

 

پس زمینه مهم است

اگر شما قادر به گنجاندن یک پس زمینه تیره در این سبک عکس باشید، این کار نیز اغلب می تواند تصاویر شما را بهبود ببخشد. درخشش یک المان نیمه شفاف نورپردازی شده از پشت می تواند واقعا آن را در مقابل یک پس زمینه تیره که در آن نور سه یا چند درجه کمتر است، برجسته کند.

این عکس از یک مرد لاهو که در حال سیگار کشیدن است در مقابل پس زمینه تیره استودیوی فضای باز من، نمونه خوبی از این مورد است.

 

پردازش

توصیه می کنم کمی وقت بیشتر برای پس پردازش عکس هایی که با استفاده از این تکنیک گرفته اید، اختصاص دهید. به دلیل ماهیت غیر معمول نورپردازی و سوژه، دوربین شما ممکن است همیشه عکس را دقیقا آنطور که شما می خواهید ثبت نکند. دستکاری سطح کنتراست، رنگ های سیاه، هایلایت ها و استفاده از قابلیت dehaze به شما اجازه خواهد داد تا عکس های خود از اجسام شفاف نورپردازی شده از پشت را بهبود بخشید.

 

سایر مطالب مرتبط با عکاسی را در سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
3 نکته اصلی در زمان عکاسی از برف

3 نکته اصلی در زمان عکاسی از ب...

ویژگی های عکاسی با موبایل چیست؟

ویژگی های عکاسی با موبایل چیست...

نکات مهم در زمان عکاسی از منظره

نکات مهم در زمان عکاسی از منظر...

اپلیکیشن UNUM دستیار شما در اینستاگرام

اپلیکیشن UNUM دستیار شما در ای...

عکاسی با گل های یخ زده

عکاسی با گل های یخ زده

نکاتی برای عکاسی از چشم‌اندازهای واید

نکاتی برای عکاسی از چشم‌اندازه...

عکاسی با IOS بهتر است یا Android؟

عکاسی با IOS بهتر است یا Andro...

روش عکاسی از گل‌ها

روش عکاسی از گل‌ها

نکاتی برای شروع عکاسی ورزشی

نکاتی برای شروع عکاسی ورزشی

اینستاگرام مرجع مناسب برای عکاس ها

اینستاگرام مرجع مناسب برای عکا...

عکاسی از مناظر شهری و 10 نکته کاربردی

عکاسی از مناظر شهری و 10 نکته ...

روش های ایجاد پس زمینه در عکاسی

روش های ایجاد پس زمینه در عکاس...

سافت باکس چیست؟

سافت باکس چیست؟

عکاسی از گذشته تا به امروز

عکاسی از گذشته تا به امروز

چگونه از کودک عکس بگیریم؟!

چگونه از کودک عکس بگیریم؟!

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
اردک رباتیک افلک

اردک رباتیک افلک "Aflac"

1396/11/26
در نمایشگاه "CES 2018"، «اردک رباتیک افلک "Aflac"» که محصولی از یک شرکت به همین نام بوده، معرفی شد؛ این گجت ...
کامنت کاربر
نظر شما
1401/04/15 , 00:39
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده