رابطه لاغری با آرام خوردن غذا

1396/11/30
165 641 0

جالب است بدانید داده‌های بیمه‌های درمانی 60 هزار شهروند ژاپنی را که به طور منظم، طی سال های 2008 تا 2013 تحت معاینه‌های سالانه قرارگرفته بودند را بررسی کردند. از این افراد در مورد سرعت غذا خوردن «سریع، متوسط و یا آرام» و سایر عادت‌های زندگی مانند زمان شام خوردن قبل از خواب، مصرف خوراکی یا تنقلات پس از شام، و زمان صرف صبحانه سؤال شد. بر اساس نتایج به دست آمده مشخص شد که 22 هزار و 70 نفر با سرعت زیاد، 33 هزار و 455 نفر با سرعت متوسط و 4 هزار و 192 نفر نیز به آرامی غذا می‌خوردند. با آکسان پلاس همراه باشید.

رابطه لاغری با آرام خوردن غذا

در واقع احتمال چاق شدن افرادی که با سرعت متوسط غذا می‌خوردند، در مقایسه با افرادی که عادت به غذا خوردن سریع داشتند، 29 درصد کمتر بود، درحالی که خطر چاقی در گروه دوم تا 42 درصد افزایش پیدا می‌کرد. همچنین دور کمر افرادی که با سرعت متوسط و سرعت آهسته غذا می‌خوردند، به ترتیب 0.21 و 0.41 سانتیمتر کمتر از افرادی بود که عادت به غذا خوردن سریع داشتند. وزن افراد با استفاده از شاخص توده بدنی "BMI" و اندازه دور کمر، تعیین شد. افرادی که عادت به غذا خوردن سریع داشتند و دو ساعت قبل از خواب، میان وعده‌ای مصرف می‌کردند، با خطر بیشتر اضافه وزن روبرو بودند.

به طور کلی تغییر در عادات غذا خوردن می‌تواند بر چاقی، شاخص توده بدنی "BMI" و اندازه دور کمر تأثیر بگذارد. کاهش سرعت غذا خوردن، در پیشگیری از چاقی و کاهش خطرهای مرتبط با چاقی مؤثر است.

 

جلوی اشتهای خود را بگیرید

وقتی که می‌خواهید شروع به رژیم گرفتن کنید، کم کردن میزان غذایی که می‌خورید اجتناب‌ناپذیر است. اما دلیل اصلی اینکه انجام بیشتر رژیم‌ها به بیش از یک هفته نمی‌رسد، احساس گرسنگی است که باید در طول روز تحمل کرد. خبر خوب این است که می‌توانید بدون اینکه کالری اضافی استفاده کنید گرسنگی را کنترل کنید.

در حقیقت خوردن بعضی از غذاها باعث می‌شود مغز سیگنال دریافت کند مبنی بر اینکه بدن به اندازه کافی غذا گرفته است و اشتها دیگر باید خاموش شود. با خوردن غذاهایی که در این لیست به شما معرفی می‌کنیم می‌توانید اشتهای خود را کنترل کنید.

 

سیب

تقریبا نیم ساعت قبل از وعده‌ غذایی اصلی یک سیب میل کنید، فیبر و آب موجود در سیب باعث می‌شود احساس سیری کنید و اشتها کنترل شود.

 

لوبیا، نخود، عدس

پالس‌های غذایی مانند نخود، عدس، لوبیا، نخود فرنگی غذاهای خارق‌العاده‌ای هستند که غنی از پروتئین و همچنین سرشار از فیبر، آنتی‌اکسیدان‌ها، ویتامین B و آهن نیز هستند. خوردن مقدار زیادی از این نوع غذاها کمک می‌کند بتوانید اشتهای خود را کنترل کنید. بر اساس تحقیق متاآنالیزی که اخیرا انجام شد، محققان به این نتیجه رسیدند که افراد پس از خوردن وعده‌های دارای حبوبات برای مدت بیشتری احساس سیری می‌کنند.

 

سوپ

افرادی که قبل از وعده اصلی یک کاسه سوپ کم کالری بر پایه آب مرغ میل می‌کنند، 20 درصد کالری دریافتی آنها از آن وعده کاهش پیدا می‌کند. سوپ از آنجایی که حجم معده را پر می‌کند تا حدود زیادی می‌تواند جلوی اشتها را بگیرد و جالب اینجاست که این کار را در عین کم کالری بودن انجام می‌دهد.

 

پودر فلفل

تحقیقات اخیر در دانشگاه «ماستریخت هلند» نشان می‌دهد تند کردن یک وعده غذایی روی اشتها تاثیر می‌گذارد و آن را کنترل می‌کند. اضافه کردن یک چهارم قاشق چای خوری فلفل به هر وعده کمک می‌کند سریعتر احساس سیری کنید. در یک آزمایش به دو گروه به دو میزان متفاوت غذا داده شد، به گروه اول 75% از میزان وعده‌ای که باید میخوردند داه شد اما به دلیل تند بودن غذا افراد مورد آزمایش گروه اول اکثرا نتوانستند بشقاب خود را کامل میل کنند، به گروه دوم 100% از میزان وعده‌ای که باید می‌خوردند داده شد و اکثر آنها همه آن وعده را خوردند.

 

شکلات تلخ

تحقیقات به این نتیجه رسیده است که شکلات تلخ می‌تواند باعث کاهش فشار خون شود و همچنین از قلب و مغز محافظت می‌کند. همچنین احساس سیری بیشتری نسبت به شیر شکلات به فرد می‌دهد و میل به غذاهای شیرین و حتی شور را نیز کم می‌کند. بر اساس یک مطالعه در مجله تغذیه و دیابت، شرکت‌کنندگان در وعده‌هایی که قبل از آن شکلات تلخ خورده بودند 17% کمتر کالری مصرف کردند.

 

تخم مرغ

مصرف تخم مرغ در صبحانه کمک می‌کند تا در وعده ناهار احساس سیری و رضایت کنید. تحقیقات دانشگاه «میسوری در کلمبیا» نشان داد که خوردن یک صبحانه 300 کالری که از 30 تا 39 گرم پروتئین تشکیل شده باشد در مدت زمان بین صبحانه و ناهار باعث سیری و احساس پری می‌شود. به همین دلیل کسانی که صبحانه‌ای پروتئینی میل می‌کنند نسبت به دیگر افراد در کل روز کالری کمتری مصرف می‌کنند.

 

آجیل‌ها

محققان اینگلیسی دریافتند زنانی که 42 گرم بادام زمینی یا 3 قاشق غذاخوری کره بادام زمینی را با غلات سبوس‌دار و آب پرتقال برای صبحانه می‌خورند نسبت به کسانی که از این نوع غذاها استفاده نمی‌کنند تا 12 ساعت بعد از آن وعده احساس سیری خواهند داشت. آجیل اساسا توسط طبیعت طراحی شده است تا اشتها را کنترل کند زیرا دارای چربی‌های اشباع نشده سالم است که در کنار پروتئین و فیبر قرار داده شده است.

 

غلات

براساس یک تحقیق که توسط متخصصان آمریکایی انجام شد به شرکت‌کنندگان 250 کالری غلات به همراه 113 کالری شیر داده شد. این شرکت‌کنندگان با خوردن وعده شامل غلات برای مدت طولانی احساس سیری کردند و کمتر میل به خوردن کالری اضافی از خود نشان دادند.

 

آب

نشانه‌های گرسنگی تقریبا با نشانه‌های کم آب شدن بدن مشابه هستند، کم انرژی بودن، کاهش عملکرد شناختی، و بد شدن خلق و خو. پس دفعه دیگر که فکر می‌کردید گرسنه هستید و بدنبال یک میان وعده بودید، ابتدا یک لیوان آب بنوشید و 10 دقیقه صبر کنید. با تامین آب بدن احساس گرسنگی که داشتید از بین می‌رود و خود را از مصرف صدها کالری اضافی نجات داده‌اید.

 

سایر مطالب تناسب اندام را در سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
نکات مفید برای تناسب اندام

نکات مفید برای تناسب اندام

رژیم ساده 6 روزه لاغری

رژیم ساده 6 روزه لاغری

روشی راحت برای کاهش وزن 20 کیلویی

روشی راحت برای کاهش وزن 20 کیل...

دلیل چاقی زنان ایرانی

دلیل چاقی زنان ایرانی

راهکاری برای افزایش سوخت و ساز بدن

راهکاری برای افزایش سوخت و ساز...

تناسب اندام با استفاده از دوچرخه

تناسب اندام با استفاده از دوچر...

8 راز زیبایی مدل معروف, گابریل یونین

8 راز زیبایی مدل معروف, گابریل...

آب نارگیل و صاف شدن شکم در 14 روز

آب نارگیل و صاف شدن شکم در 14 ...

آیا استفاده از قرص های لاغری درست است؟!

آیا استفاده از قرص های لاغری د...

نکات مهم برای کاهش وزن

نکات مهم برای کاهش وزن

روش هایی برای کوچک کردن شکم

روش هایی برای کوچک کردن شکم

رابطه ورزش با بلند شدن قد

رابطه ورزش با بلند شدن قد

خوراکی برای کاهش سریع سایز دور کمر

خوراکی برای کاهش سریع سایز دور...

آشنایی با نوع اندام خود

آشنایی با نوع اندام خود

همه چیز در مورد مکمل های غذایی

همه چیز در مورد مکمل های غذایی

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
زعفران|عصاره زعفران|افشره زعفران|زعفران مایع|پودر زعفران
شرکت دنیز کشت و صنعت ایرانیان یکی از موفق ترین فعالان حوزه صنعت و کشاورزی در کشور، در زمینه های تخصصی تولید رنگ های خوراکی، تولید آرد سفید مرغوب و همچنین تولید محصولات گیاهی درجه یک فعالیت می کند.  
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
با «فین پلاس

با «فین پلاس "Phyn Plus"» مصرف آب را کنترل کن...

1396/10/30
به تازگی گجت «فین پلاس "Phyn Plus"» از کمپانی تازه تاسیس بلکین در نمایشگاه "CE 2018"معرفی شده است. دستگاهی پ...
کامنت کاربر
نظر شما
1399/04/17 , 20:08
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده