عیدی و آموزش پس‌‌انداز به کودکان

1396/12/20
52 737 0

کودکان عیدی گرفتن را بسیار دوست دارند و از آن لذت می‌برند. به علاوه، این کار حکم ابراز علاقه و احترام گذاشتن را دارد و برای هر فردی مهم است. وقتی افراد به یکدیگر کارت تبریک می‌دهند به این معناست که برای هم ارزش و احترام قائل هستند. با بخش تربیت کودک سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

عیدی و آموزش پس‌‌انداز به کودکان

به طور کلی در خصوص عیدی کودکان و عیدی دادن به کودکان نکات زیر را مد نظر داشته باشید:

 

نباید هدیه بسیار گران قیمت یا مبلغ عیدی بسیار زیاد باشد. زیرا در این صورت همه از عهده چنین کاری برنمی‌آیند. امکان دارد همین مساله رقابت به وجود آورد و تا حدی باعث قطع ارتباط بعضی خانواده‌ها با یکدیگر شود. این ما هستیم که به فرزندان خود چه مستقیم و چه غیر مستقیم می‌آموزیم که با پول‌های خود چه کنند؟ استفاده از پول به دو بخش تقسیم می‌شود:

  1. پس انداز
  2. خرج کردن متناسب پول

 

در ابتدا به فرزندان خود یاد بدهید که بخشی از پول‌هایی را که به دست می‌آورند پس انداز کنند. بهترین پس انداز، پس اندازهایی است که باعث افزایش پول شوند. مانند سرمایه‌گذاری در پروژه‌ها یا حداقل نگهداری پول در بانک. وقتی کودک یا نوجوان ما اصرار دارد که پول خود را خرج کند، بعد از کنار گذاشتن پس انداز اندک، باید به او یاد بدهیم که فهرست مایحتاج خود را تهیه کند

 

فرض کنید که فرزند شما هفت قلم کالا را می‌نویسد که دوست دارد داشته باشد. وقتی کالاها فهرست شدند، به فرزندمان یاد می‌دهیم تا آنها را بر اساس شدت نیاز اولویت‌بندی کند. برای اولویت بندی لازم است به او یاد بدهیم که صرفا بر اساس علاقه، فهرست خود را اولویت‌بندی نکند. بلکه بتواند نیاز خود را تشخیص داده و بر اساس ضرورت نیاز، فهرست را طبقه‌بندی کند.

 

اگر پول فرزندمان به همه اقلام فهرست رسید که چه بهتر، و اگر نه حتما لازم است به او یاد بدهیم که از این به بعد بخشی از پول‌های خود را پس انداز کند تا بتواند همه اقلام فهرست را به مرور و در یک بازه زمانی طولانی‌تر خریداری کند.

 

فرزندم را به تنهایی برای خرید بفرستم؟

بدیهی است که برای خریدهای تخصصی (مانند خرید موبایل، وسایل بازی دیجیتال یا موارد مشابه) فرزند ما بهتر است تنها به خرید نرود. قبل از چنین خریدهایی لازم است همراه با او، تحقیق کنیم که وسیله مورد نظر او چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد تا هم نیاز او را رفع کند و هم کارایی زیاد و غیر قابل بهره‌برداری نداشته باشد. برای این تحقیق می‌توانیم با افراد صاحب نظر مشورت کنیم یا در فضای اینترنت جستجو کرده و یا با چند فروشنده مشورت کنیم. اما برای خریدهای عمومی‌تر می‌توانیم از فرزند خود کمک بگیریم. چرا که خرید کردن از کارهای خوبی است که هم باعث همکاری فرزندان در امور خانه می‌شود تا کمکی به انبوه کارهای پدر و مادر باشد و هم عاملی برای ایجاد حس مسوولیت و مهارت برای زندگی آینده آنها محسوب می‌شود.

 

همچنین، گاهی خرید کردن فرزندان بزرگ‌تر در مواقع ضروری برای کوچک‌ترها، موجب ایجاد محبت بیشتر بین آنها می‌شود. بنابراین ابتدا لازم است فرزندتان را برای خرید کردن آماده‌سازی کنید. برای مثال اگر با فرزندان خود به خرید می‌روید، باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

 

در مورد اجناسی که می‌خواهید خرید کنید، از آنها نظرخواهی کنید تا توجه‌شان به ملاک‌های خرید، مثل کیفیت و قیمت مناسب، تولید داخلی بودن، سالم بودن کالا، شماره پروانه، تاریخ تولید و... جلب شود.

 

از همان آغاز از خریدهای غیرضروری خودداری کنید تا این کار برای بچه‌ها به عنوان یک عادت دربیاید، نه اینکه جذب رنگ، ظاهر و تبلیغات کالاها شوند و هر چه در چشم زیبا آید در سبد خرید قرار داده شود.

 

خرید را باید متناسب با مقدار پول موجود و نیاز واقعی و همچنین با توجه به اولویت‌های خانواده انجام داد.

 

همچنین اگر فرزندان را تنها به خرید می‌فرستید، به نکات زیر توجه داشته باشید:

 

سعی کنید به اندازه لازم و کافی، پول در اختیار فرزندتان قرار دهید. منظور این است که پولی که برای خرید به فرزندتان می‌دهید، نه کمتر از میزان کالای سفارش شده باشد (تا خدای ناکرده فرزند شما پس از خرید مقروض یا احیانا سرافکنده در مقابل مغازه‌دار و سایر مشتری‌ها شود) و نه خیلی بیشتر از حد نیاز، تا برای خریدهای غیر ضروری وسوسه شود!

 

به مغازه‌ها و فروشندگان، مسیر رفت و آمد و به مدت زمان رفت و برگشت او توجه و نظارت داشته باشید (از قبل شناخت نسبی به دست آورید) و توصیه‌های لازم درباره رفتار با غریبه‌ها را به او یاد بدهید.

 

نوعی برنامه‌ریزی داشته باشید که بچه‌ها مکررا به خرید نروند، بلکه با کمی هماهنگی، خریدها بیشتر به صورت یکجا انجام شود تا از اتلاف وقت آنها پرهیز شود.

 

کودکان را در ساعات دیر وقت شب یا صبح خیلی زود به خرید نفرستید.

 

به آنها تذکر بدهید که هر خریدی درست نیست، مانند خرید شانسی‌ها یا مواد محترقه یا برخی از مواد غذایی ظاهرا جذاب که از نظر تغذیه‌ای مضر هستند، مثل یخمک، پفک و... یا چیزهایی که در خانه موجود است و نیاز به خرید آنها نیست.

 

به فرزندانتان یاد دهید برای خرید کردن با شما مشورت کنند و برای خرج کردن پول خود هم برنامه‌ریزی و دقت داشته باشند.

 

نگهداری از اسکناس‌ها!

نحوه نگهداری از اسکناس‌ها را باید به فرزندان آموزش داد تا از ضرر ملی ناشی از عدم نگهداری صحیح پول جلوگیری شود. می‌توانید برای آنها یک کیف پول کم هزینه تهیه کنید. بچه‌ها باید ارزش پول درآوردن، پول نگه داشتن و پول خرج کردن را بدانند. به آنها بیاموزید که پول نعمتی از جانب خداست که با زحمات فراوان پدر و مادر به دست می‌آید. بنابراین نباید به راحتی از بین برود و باید در قبال آن احساس مسوولیت کنند. در ضمن باید این را هم بدانند که پول وسیله است، نه هدف و در برخورد با پول باید نه آن قدر وابسته بود که به مرز بخل و خسیس بودن رسید و نه آنقدر بی توجه که به مرز اسراف و زیاده‌روی وارد شد. به همین خاطر باید به آنها آموزش داد که پول توجیبی خود را به اندازه و به جا و در تعادل خرج کنند.

 

به‌جا و اندازه بودن را هر خانواده با توجه به شرایط خود به فرزندان آموزش می‌دهد. یعنی پول توجیبی بیش از اندازه نیاز فرزندان به آنها ندهید و با محاسبه نیاز هفتگی یا ماهانه بچه‌ها و با گفت وگو و توافق، این پول را در اختیار آنها بگذارید.

 

 

سایر مطالب مرتبط تربیت کودک را در بخش کودک سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
تقویت اعتماد به نفس کودک

تقویت اعتماد به نفس کودک

آموزش معذرت خواهی به کودکان

آموزش معذرت خواهی به کودکان

ترفندهایی برای تبدیل کودکان به دوست‌دار طبیعت!

ترفندهایی برای تبدیل کودکان به...

برای تربیت کودکان لوس به چه نکاتی باید توجه کنیم؟!

برای تربیت کودکان لوس به چه نک...

زمان و نحوه مسئولیت دادن به کودکان

زمان و نحوه مسئولیت دادن به کو...

الگوی خوب برای فرزندان

الگوی خوب برای فرزندان

حس مالکیت کودکان را جدی بگیرید!

حس مالکیت کودکان را جدی بگیرید...

تربیت دختر با اعتماد به نفس

تربیت دختر با اعتماد به نفس

نظر هربارت درباره تربیــت کودک

نظر هربارت درباره تربیــت کودک

رفتار مناسب با کودک لوس

رفتار مناسب با کودک لوس

روش تربیت کودک مثبت گرا

روش تربیت کودک مثبت گرا

بهترین راه تربیت کردن

بهترین راه تربیت کردن

نکات تربیت جنسی فرزندان

نکات تربیت جنسی فرزندان

رفتار مناسب با کودکان پرخاشگر چیست!؟

رفتار مناسب با کودکان پرخاشگر ...

نحوه آشنا کردن کودکان با محیط آرایشگاه

نحوه آشنا کردن کودکان با محیط ...

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
با «فین پلاس

با «فین پلاس "Phyn Plus"» مصرف آب را کنترل کن...

1396/10/30
به تازگی گجت «فین پلاس "Phyn Plus"» از کمپانی تازه تاسیس بلکین در نمایشگاه "CE 2018"معرفی شده است. دستگاهی پ...
کامنت کاربر
نظر شما
1401/02/28 , 19:59
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده