تهدید حیوانات خانگی برای سلامت انسان

1396/12/23
80 372 0
تهدید حیوانات خانگی برای سلامت انسان

همانطور که می‌دانید نگهداری حیوانات خانگی برای بسیاری از خانواده ها یک سرگرمی دوست داشتنی است. به خصوص کوچکترها که معمولا ارتباط خوبی با حیوانات دارند. با بخش بیماری‌های کودکان سایت آکسان پلاس همراه باشید.


در واقع بهتر است قبل از اینکه حیوانی را به درون حریم خصوصی خود راه دهید، درباره بیماری‌هایی که ممکن است توسط آن حیوان خانگی به شما منتقل شود، آگاهی داشته باشید. محققان هشدار داده‌اند تماس کودکان با حیوانات خانگی مشکلات تنفسی آنها را تشدید می‌کند.

 

وجود حیوانات خانگی مانند سگ، گربه و خرگوش سبب بروز آلرژی به ویژه مشکلات تنفسی می‌شود. ‏تماس با حیوانات خانگی و آلرژی‌های ناشی از این تماس، باعث افزایش تعداد افراد مبتلا به حساسیت‌های تنفسی در سراسر اروپا شده است. به طوری که تنها در کشور آلمان بیش از 30 هزار کودک از چند ماهه تا شش ساله به مشکلات تنفسی مبتلا هستند.‏ تماس کودکان با سگ‌ها، مشکلات تنفسی و عفونتی را افزایش می‌دهد و کودکانی که با گربه، سگ و یا حتی اسب‌ها زندگی می‌کنند به تدریج دچار عفونت‌های گوش، آب‌ریزش بینی و سرفه می‌شوند.

 

بررسی‌ها نشان می‌دهد که تماس با سگ‌ها بیشتر از گربه‌ها به کودکان آسب می‌رساند و نمی‌توان نسبت به خانواده‌هایی که در منزل از سگ نگهداری می‌کنند، بی‌تفاوت بود. سگ‌ها یکی از مهم‌ترین عوامل بروز مشکلات تنفسی هستند. موهای آنها به مجرای تنفسی وارد شده و می‌تواند در سیستم ایمنی بدن اختلال ایجاد کند. در ادامه بیماری‌های خطرناکی که از حیوانات خانگی به انسان منتقل می‌شود را بیان خواهیم کرد.

 

عفونت قارچی

عفونت قارچی می‌تواند از حیوانات به انسان منتقل شود. این عفونت به شدت مسری است. عامل عفونت قارچی می‌تواند ماه‌ها بدون میزبان زنده بماند تا زمانی که یک حیوان آن را جذب کند.

 

کرم‌های لوله‌ای

کرم‌های لوله‌ای شایع‌ترین انگل‌های داخلی در گربه‌ها هستند. این کرم‌ها که شبیه به ماکارانی هستند تا 10 سانتی‌متر رشد می‌‌‌کنند. بچه گربه‌ها می‌توانند از طریق شیر مادر آلوده شوند. در حالی که گربه‌های مسن‌تر با خوردن جوندگان آلوده به کرم لوله‌ای آلوده می‌شوند. این کرم سالانه از طریق گربه‌ها، 10 هزار کودک را مبتلا می‌کند. بدترین حالت که ممکن است توسط این انگل به انسان وارد شود، «نابینا» شدن انسان است.

 

کرم‌های هوک

کرم‌های هوک در پوشش روده سگ زندگی می‌کنند و عامل اصلی در خونریزی و مرگ در توله سگ‌ها هستند. تخم‌های این کرم در مدفوع حیوان یافت می‌شود و از طریق پوست می‌تواند جذب بدن شود. به همین خاطر سعی کنید در محیط باز با پای برهنه قدم نزنید.

 

بیماری "Giardia"

به طور معمول مبتلا شدن سگ‌ها به بیماری "Giardia" بیشتر از گربه‌ها است. چون عامل بیماری "Giardia" در رودخانه و دریاچه‌ها زندگی می‌کند.

 

کمپیلو باکتر

کامپیلو باکتر شایع‌ترین بیماری اسهال در ایالات متحده است که ممکن است از طریق بچه گربه، توله سگ، اسب‌ها، خرگوش‌ها، و پرندگان جوان منتشر شود. چون این باکتری میزبان خود را از میان حیوانات انتخاب می‌کند و سپس ممکن است از طریق این حیوانات به انسان منتقل شود.

 

 

سایر مطالب مرتبط با بیماری‌های کودکان را در بخش کودک سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
کامنت کاربر
نظر شما
1398/07/27 , 23:46
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده