دلیل دوری فرزندان از پدر و مادر در سنین نوجوانی

1396/12/24
365 2,838 0

به طور کلی ایجاد برخی محدودیت‌های غیرقابل توجیه، محیط خشن، نبود رابطه دوستانه بین والدین و فرزند، ترس از والدین و... از جمله مهم‌ترین دلایل کمرنگ شدن ارتباط میان فرزند و والدین است. با بخش روانشناسی کودک سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

دلیل دوری فرزندان از پدر و مادر در سنین نوجوانی

در سالهای اخیر ورود اینترنت و شبکه‌های ماهواره‌ای به خانه‌ها، سبک زندگی‌ها را تغییر داده است. به طوری که برخی نوجوانان تا حدی از فضای سنتی خانواده دور شده‌اند و به انزوا یا به سمت گروه همسالان ناشناس کشیده شده است. هر چه فرزند به دوره نوجوانی نزدیک‌تر می‌شود، از خانواده بیشتر کناره می‌گیرد و به سمت گروه همسالان جذب می‌شود. در این وضعیت والدین احساس نگرانی می‌کنند و سعی دارند تا ارتباط فرزندشان را با دوستانش کمرنگ کنند. همین اختلاف نظرها موجب بروز پدیده‌ای با عنوان شکاف بین فرزند و والدین می‌شود.

 

ایجاد برخی محدودیت‌های غیرقابل توجیه، محیط خشن، نبود رابطه دوستانه بین والدین و فرزند، ترس از والدین و... از جمله مهم‌ترین دلایل کمرنگ شدن ارتباط میان فرزند و والدین است. کسانی که در سن نوجوانی قرار دارند، همسالان خود را عاقل‌تر از والدین خود می‌دانند. بر این اساس پاسخ سؤال های خود را در گروه دوستان جستجو می‌کنند.

 

افسردگی، افزایش روحیه ضد خانواده، پرخاشگری و ستیزه‌جویی، نتیجه این برخوردهاست. هر چه این رابطه با شکاف بیشتری باشد، این عکس‌العمل‌ها بیشتر است، تا جایی که این موضوع موجب می‌شود تا فرد به سوی گروه همسالان کشیده شده و در این زمان افراد سودجو از خلأ نبود ارتباط فرزند با والدین استفاده می‌کنند و فرد را به بیراهه می‌کشند، به طوری که در باندهای فساد، قاچاق مواد مخدر، اعتیاد و... وارد شده و در همین مراکز است که ممکن است رفتارهای پرخطر جنسی نیز از سوی بچه‌ها امتحان می‌شود.

 

متأسفانه در سال‌های اخیر تک فرزندی در کشور رواج یافته و در کنار آن اشتغال والدین نیز به دلیل مشکلات مالی، جدی و همه‌گیر شده است. این اتفاق‌ها به طور ناخودآگاه، کودک را مجبور می‌کند که برای فرار از تنهایی به سمت گروه‌های همسالان ناشناس برود. دهه‌های قبل، این خلأ توسط پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها، بچه‌های همسال فامیل، خواهر و برادر پر می‌شد، اما امروز این روابط وجود ندارد و در کنار آن ورود اینترنت و شبکه‌های مجازی به داخل خانه‌ها و پر شدن وقت بچه‌ها به استفاده از این وسایل باعث بروز آسیب‌های زیادی شده است، حداقل آسیب این فضا پر کردن تنهایی در فضای مجازی با دوست‌های مجازی است. برخی از بچه‌های امروز خیلی با آدم‌های حقیقی ارتباط خوبی ندارند.

 

پدر و مادرها باید توجه داشته باشند که سن نوجوانی دوره ای بحرانی است و باید با فرزندان خود رابطه دوستی برقرار کنند. اما عملاً شاهد این اتفاق نیستیم، والدین خسته از روزمرگی‌ها، توان صبر در برابر پرخاشگری بچه‌ها را ندارند و اوضاع هر روز بدتر می‌شود. والدین باید در طول روز، ساعاتی را به صحبت کردن با بچه‌ها اختصاص دهند و پای صحبت‌های فرزندان خود بنشینند. در این صحبت‌ها، بچه‌ها مهارت‌هایی را یاد می‌گیرند که به هیچ عنوان از طرق دیگر به آن دست نمی‌یابند. حس مهم بودن در صدر قرار دارد. والدین بدانند که بیشتر نوجوانان مهارت‌های زندگی را آموزش ندیده‌اند و به راهکارهای مقابله با مشکل آشنایی ندارند. بنابراین راه‌های انحراف برای آنها باز است. پس والدین باید از جایگاه مدیری سختگیر به دوستی مهربان تغییر مسیر دهند تا بتوانند اعتماد فرزندان خود را جلب کنند. سپس آموزش و پرورش و رسانه‌ها می‌توانند با آموزش‌های مهارت ارتباط در این زمینه به میدان بیایند. بهتر است پسر با پدر و دختر با مادر خود رابطه خوبی داشته باشد و از هم جنس خود مهارت‌های مختلف بیاموزد. اما متأسفانه گاهی اوقات پدرها با وجود روحیه پرخاشگری، ارتباط کمتری با فرزندان خود به خصوص پسر برقرار می‌کنند که ادامه این روند به صلاح نیست. اگر پدر مادرها می‌دانند که مثلا فرزندشان با دوست نابابی ارتباط دارد، نباید خواستار قطع رابطه او شوند. بهتر است آنان با یک بزرگ‌تر یا دوست نوجوانی که روی فرزندشان تاثیر می‌گذارد صحبت کنند تا با فرزندشان همراه شود. بهتر است والدین دوست فرزند خود را بشناسند و به این کار وقت کافی اختصاص دهند. نوجوان خودش دوستانش را انتخاب می‌کند و والدین هیچ تاثیری در این انتخاب ندارند. آن‌ها می‌توانند به طور غیر مستقیم بر انتخاب‌های فرزند خود اثر بگذارند، پس باید بسیار هوشمند باشند.

 

تضاد بین والدین و فرزند ریشه در باورها و رفتار پدر و مادر در دوران کودکی و نوجوانی دارد. اعم از رفتار تند و سرزنش آمیز و یا محبت‌ها و دلسوزی‌های بیجا که به تدریج به نوعی مزاحمت آزار دهنده و بیماری‌زا تبدیل می‌گردد. این عشق‌های تحمیلی و رفتارهای نابجای والدین در کودکی و نوجوانی و بعد هم، دخالت و تحمیل سلیقه‌ها در انتخاب راه آینده‌ی جوانان، منجر به واکنش‌های گاه تلخ و دور از انتظار و رنج‌آور از سوی فرزندان نسبت به والدین می‌شود . در ادامه به تعدادی از رفتارهای والدین که سبب ایجاد تضاد بین آنها و فرزندشان می‌شود، اشاره می‌کنیم:

  • اسارت در دام محبت!
  • عشق‌های تحمیلی
  • ناز پروردگی
  • دخالت‌های غیر منطقی
  • و...

 

 

سایر مطالب مرتبط روانشناسی کودک را در بخش کودک سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
کاهش ترس در کودکان

کاهش ترس در کودکان

روشی برای افزایش تمرکز کودکان

روشی برای افزایش تمرکز کودکان

ترساندن کودک چه عواقبی دارد؟!

ترساندن کودک چه عواقبی دارد؟!

تغییر زندگی کودکان با 10 رفتار و جمله!

تغییر زندگی کودکان با 10 رفتار...

جملاتی برای افزایش اعتماد به نفس کودکان

جملاتی برای افزایش اعتماد به ن...

اثرات دوران کودکی بر بزرگسالی را جدی بگیرید

اثرات دوران کودکی بر بزرگسالی ...

دلایل حرف زدن کودکان در خواب

دلایل حرف زدن کودکان در خواب

مقابله با ترس کودکان

مقابله با ترس کودکان

دلیل خشونت دانش‌آموزان پسر چیست!؟

دلیل خشونت دانش‌آموزان پسر چیس...

مغز دخترها و پسرها چه تفاوتی با هم دارد؟!

مغز دخترها و پسرها چه تفاوتی ب...

رشد فکری کودکان چه مراحلی دارد؟!

رشد فکری کودکان چه مراحلی دارد...

این جملات را به کودکان نگوئید!

این جملات را به کودکان نگوئید!

زمان مناسب برای جدا کردن اتاق خواب کودک

زمان مناسب برای جدا کردن اتاق ...

ساعات طولانی مهد کودک چه نتایج خطرناکی دارد؟!

ساعات طولانی مهد کودک چه نتایج...

درمان کم‌رویی کودکان

درمان کم‌رویی کودکان

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
اردک رباتیک افلک

اردک رباتیک افلک "Aflac"

1396/11/26
در نمایشگاه "CES 2018"، «اردک رباتیک افلک "Aflac"» که محصولی از یک شرکت به همین نام بوده، معرفی شد؛ این گجت ...
کامنت کاربر
نظر شما
1401/04/15 , 13:54
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده