نحوه آشنا کردن کودکان با محیط آرایشگاه

1396/12/25
25 759 0

همانطور که می‌دانید یکی از مشکلات برخی والدین، دردسر نخستین مرتبه‌ای است که فرزندشان را به آرایشگاه می‌برند. بسیاری از کودکان از رفتن به آرایشگاه می‌ترسند و واکنش‌های شدیدی از خود بروز می‌دهند. با بخش تربیت کودک سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

نحوه آشنا کردن کودکان با محیط آرایشگاه

گاهی اوقات کودک کنجکاو می‌شود که بداند آرایشگاه کجاست؟! با شوق و ذوق تا سالن آرایشگاه همراه شما می‌آید، اما معمولا به محض دیدن آن محیط شلوغ و پر از آدم غریبه و صدای قیچی، واکنش‌های غیر منتظره‌ای از خود نشان می‌دهد. شاید هم اجازه بدهد که آرایشگر بدون هیچ دردسری موهای او را کوتاه کند. فکر می‌کنید در ذهن فرزند شما چه می‌گذرد که در برخورد با آرایشگر، این رفتارها را از خود نشان می‌دهد؟! کودک روی صندلی می‌نشیند و آرایشگر پیش‌بند را برایش می‌بندد. همین موقع است که فرزند شما در ذهن کودکانه خود می‌اندیشد: «نکند موهایم دیگر درنیاید؟! اصلا این آدم غریبه کیست که نمی‌گذارد مامان و بابا کنارم باشند؟! چرا موهای کن را می‌کشد؟! نکند گوشم را ببرد و...». پس بهتر است قبل از اینکه کودک شما با این افکار گمراه شود، با استفاده از توصیه‌های زیر، شرایط لازم برای رفتن به آرایشگاه را برای او فراهم کنید.

 

خریدن ابزار آرایشگری برای او

قبل از بردن فرزند خود به آرایشگاه، همه وسایل مورد استفاده در کوتاه کردن مو را به او معرفی کنید و مراحل کار را برای او توضیح دهید. می‌توانید با هم به فروشگاه بروید و برای او شانه، قیچی و پیش‌بندی خوش آب و رنگ و مورد علاقه او تهیه کنید.

 

زمان مناسبی را انتخاب کنید

چه خود موهای کودک را کوتاه کنید و چه آرایشگر؛ بالاخره باید کودک را به تدریج در جریان قرار دهید تا آمادگی لازم را کسب کند. به هیچ وجه زمان‌هایی که می‌دانید فرزند شما خسته و بی حوصله است (مثلا بعدازظهرها) برای او وقت آرایشگاه نگیرید. ببینید کودک شما کی سرحال‌تر است. بعد از خوردن یک صبحانه خوشمزه، شاید زمان مناسبی برای آرایشگاه رفتن باشد.

 

گرفتن اولین وقت آرایشگاه

در صورتی که اولین بار است فرزند خود را به آرایشگاه می‌برید یا او از آرایشگاه و کوتاه شدن موهای خود می‌ترسد، از قبل ذهن او را آماده و به آرایشگاه و زیبا شدن علاقه مند کنید. به عنوان نمونه، در اینترنت یا مجلات، عکس‌هایی را از بچه‌هایی که موهای خود را کوتاه کرده‌اند، پیدا کنید و به فرزند خود نشان دهید و در مورد هر مدل مو برای او توضیح دهید. می‌توانید یک داستان زیبا هم درباره کودکی که به آرایشگاه رفته، برای او بسازید یا به او قول بدهید که بعد از کوتاه کردن موها؛ با جایزه‌ای او را غافلگیر خواهید کرد.

 

درد بیشتر برای دختر بچه‌ها

به طور معمول موهای دختر بچه‌ها بلندتر از پسر بچه‌هاست. قبل از رفتن به آرایشگاه، فرزند خود را به حمام ببرید و به موهای او نرم‌کننده بزنید و در آرایشگاه، خودتان موهای او را شانه کنید تا در اثر بی حوصلگی آرایشگر، موهای کودک شما کشیده نشود و گریه، بد قلقی و لج بازی‌های کودکانه آغاز نشود.

 

انتخاب مدل موی مناسب

به روشنی مدل مویی را که در ذهن دارید برای آرایشگر توضیح دهید و اگر مدل مورد نظر شما خیلی عجیب غریب است، حتما تصویری از آن را پیدا کنید یا خود برای آرایشگر بکشید. به علاوه، اگر آرایشگر می‌گوید مدل خاصی که شما می‌گویید به صورت فرزند شما نمی‌آید، پا فشاری را کنار بگذارید و با مشورت با آرایشگر، مدلی مناسب انتخاب کنید.

 

مثال زدن دیگران برای کودک

زمانی که در آرایشگاه هستید، مشتریان را به او نشان دهید و از زیباتر شدن آنها بعد از کوتاهی موها تعریف کنید و به او اطمینان بدهید که کوتاه کردن مو خطری برایش ندارد.

 

راضی نشدن کودک

در صورتی که فرزند شما تحت هیچ عنوانی اجازه نمی‌دهد موهای او را کوتاه کنید و با گریه‌های خود آسایش دیگران را سلب کرده، با او لجبازی نکنید. به یاد باشید که فلز تیزی مانند تیغ و قیچی قرار است نزدیک پوست کودک بیاید. از آرایشگر معذرت خواهی کنید و او را به خانه ببرید و این بار از او بپرسید از چه می‌ترسد و سعی کنید دلیل ترس‌های او را برایش روشن کنید و ترسش را بریزید.

 

درس گرفتن از تجارب دفعه قبل

پیش از گرفتن وقت مجدد از آرایشگاه، فرزند خود را آماده کنید. بپرسید که دوست دارد شرایط چگونه باشد و تا حد امکان خواسته‌های او را برآورده کنید. اگر لازم است می‌توانید خودتان هم با او، موهای خود را کوتاه کنید.

 

به آرایشگاه بردن نوزادان

به طور معمول موهای بلند الکتریسته ساکن دارند و می‌توانند وز شوند و فرزند شما را ناراحت کنند. پس موهای نوزادان را زیاد بلند نکنید. موهای نوزاد آنقدر بلند نمی‌شود که به آرایشگاه احتیاج داشته باشید. می‌توانید خودتان در خانه جلوی موهای او را کوتاه کنید. از قیچی‌های خیلی تیز استفاده نکنید. موی نوزاد نرم است و قیچی‌های کاغذبری برای کوتاه کردن آنها مناسب هستند. به علاوه برای اینکه فرزند شما نترسد، می‌توانید وقتی خواب است این کار را انجام دهید.

 

 

سایر مطالب مرتبط تربیت کودک را در بخش کودک سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
نحوه تشویق کودکان به کار در خانه

نحوه تشویق کودکان به کار در خا...

اصول اساسی تربیت دختر بچه ها

اصول اساسی تربیت دختر بچه ها

نکاتی برای افزایش انگیزه دانش آموزان

نکاتی برای افزایش انگیزه دانش ...

روش مناسب برای تربیت کودک

روش مناسب برای تربیت کودک

میزان تاثیرپذیری کودکان از شخصیت کارتونی!

میزان تاثیرپذیری کودکان از شخص...

آموزش آداب معاشرت با دوستان به کودک!

آموزش آداب معاشرت با دوستان به...

روش مناسب برای برخورد با دروغگویی کودک

روش مناسب برای برخورد با دروغگ...

نکات لازم برای تربیت کودک

نکات لازم برای تربیت کودک

رفتار مناسب با کودکان پرخاشگر چیست!؟

رفتار مناسب با کودکان پرخاشگر ...

نکات مهم برای ترس از دکتر

نکات مهم برای ترس از دکتر

بدترین تنبیه کودک

بدترین تنبیه کودک

حرف شنو کردن کودکان

حرف شنو کردن کودکان

نقاشی کودکان آیا باید تحسین شود؟!

نقاشی کودکان آیا باید تحسین شو...

اصول تربیتی کودک زیر 7 سال

اصول تربیتی کودک زیر 7 سال

با بی‌ادبی جنسی کودکان چه برخوردی کنیم؟!

با بی‌ادبی جنسی کودکان چه برخو...

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
میدان نقش جهان اصفهان

میدان نقش جهان اصفهان

1396/10/29
میدان مرکزی شهر اصفهان که در قلب مجموعه تاریخی نقش جهان قرار دارد. میدان «نقش جهان» با نام تاریخی «میدان شاه» است که...
کامنت کاربر
نظر شما
1400/07/25 , 10:03
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده