خانه بروجردی‌ها

1397/01/07
189 272 0
خانه بروجردی‌ها

یکی از زیباترین خانه‌های تاریخی کاشان، خانه بروجردی‌ها است. خانه‌ای که از نظر طرح و معماری، قدمت، تزئینات، نقاشی و گچ‌بری در زمره نفیس‌ترین آثار تاریخی کشور قرار دارد و می‌توان این بنای تاریخی را عروس خانه‌های ایران نامید. با آکسان پلاس همراه باشید.

 

دبیرکل یونسکو، خانه تاریخی بروجردی‌ها را به عنوان زیباترین خانه تاریخی قاره کهن آسیا معرفی کرد. نقاشی‌های ارزنده و گچ‌بری‌های این خانه، زیر نظر صنیع الملک، نقاش بزرگ ایران و عموی کمال‌الملک اجرا شده است. صاحب این خانه، حاج سید مهدی نطنزی، از بازرگان‌های نطنزی مقیم کاشان و معمار آن استاد علی مریم کاشانی بوده است. وی به خاطر سفرهای زیادی که به شهر بروجرد داشته به بروجردی معروف شده. وی عاشق دختر سید جعفر طباطبایی یکی از بزرگترین تاجران فرش آن زمان می‌شود و طباطبایی نیز برای رضایت دادن نسبت به ازدواج آنها شرطی می‌گذارد. او که در خانهٔ بسیار زیبایی که اکنون با نام خانه طباطبایی‌ها شناخته می‌شود، زندگی می‌کرده و به سید مهدی می‌گوید که باید خانه‌ای همچون خانهٔ من بسازی تا دخترم را به همسری تو در بیاورم. سید مهدی نیز قبول می‌کند و بعد از 7 سال که ساخت حیاط اندرونی به پایان می‌رسد، در خانه ساکن شده و بعد از 11 سال تالار اصلی نیز تکمیل می‌شود.

 

خانه تاریخی بروجردی‌های کاشان از نظر محبوبیت جاذبه توریستی به عنوان انتخاب برتر یونسکو در سال 2015 و 2016 اعلام شد. از نظر فضاسازی، خانه بروجردی به طور کلی شامل دو بخش بیرونی و اندرونی است که سر در اصلی و هشتی ورودی بین این دو بخش مشترک می‌باشد. ضمناً هر یک از این دو بخش درهای جداگانه‌ای هم دارند که مستقیماً به کوچه دسترسی دارند. خانه بروجردی‌ها در سال 1353 خریداری و با شماره 1082 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد. این خانه فعلاً محل اداره میراث فرهنگی شهر کاشان است.

 

سایر مطالب مرتبط با فرهنگ و هنر را در سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
کامنت کاربر
نظر شما
1398/05/27 , 03:22
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده