انتخاب شغل

1396/07/28
136 559 0

در مسیر انتخاب شغل، تعیین حوزه کاری متناسب با شما مهم‌ترین مساله است زیرا باعث رضایت از شغل و نکامل در آن خواهد شد. برای انتخاب شغل مناسب خود، بهترین راه آن است که بدون واسطه‌ای، تنها بر توانایی‌های خود تکیه کنید. تحقیقات زیادی نشان می‌دهند وقتی افراد در حوزه‌هایی کار می‌کنند که در آن به طور خاص پرقدرت عمل می‌کنند، در کارشان سنگ تمام می‌گذارند و از آن لذت خواهند برد.

انتخاب شغل

اگر متکی بر توانایی‌های خود باشید، فرصت‌های خوبی پیدا می‌کنید زیرا کارفرمایان و سرمایه‌گذاران وقتی مطمئن می‌شوند که شما می‌توانید از پس چالش‌ها برآیید و به آنها کمک کنید که به اهدافشان برسند، روی شما حساب خواهند کرد. برای پیشبرد شغل بر اساس توانایی‌های فردی، می‌توان از سه راهکار استفاده کرد:

 1. شناسایی توانایی‌های اصلی خود:

  اولین مرحله برای شناسایی همخوانی شغل با توانایی‌های فردی آن است که بدانید بر چه چیزی باید تکیه کنید. با خودارزیابی شروع کنید. به دنبال استعدادهای متمایز، مهارت‌ها و دانشی باشید که در کارهای مشخص، شما را در رقابت با دیگران قرار می‌دهد. برای مثال، اگر بخواهیم مدیر فروش یک شرکت خدمات کامپیوتری را مورد ارزیابی قرار دهیم، در لیست توانایی‌های او مواردی مانند شناخت مشتری، روبه‌رو شدن با نیازهای اطلاعاتی برای پاسخ به مشکلات کامپیوتری، تعلیم مسوولان فروش تازه کار و ارتباط عمومی شفاهی بسیار خوب خواهند بود. این ویژگی‌ها اگرچه برای این حوزه کاری مهم هستند، اما بسیار کلی بوده و با مشخصاتی که دیگر مدیران فروش ممکن است در مورد تخصص‌های خود نام ببرند، مشابهت دارد.
   
 2. استفاده از لیستی جزئی‌تر به عنوان راهنما برای انتخاب شغل:

  به منظور روبه‌رو شدن با نیازهای اطلاعاتی مشتریان برای حل مشکلات کامپیوتری آنان، پا را فراتر گذاشته و به دانش خود در مورد چگونگی انجام این کار در یک صنعت خاص، مثل خرده فروشی یا تجربه خود با یک تکنولوژی خدمات کامپیوتری خاص مثل تلفیق کارکردهای iPhone با وب سایت یک شرکت اشاره کنید و یا اینکه در لیست خود فقط به شناخت مشتری اشاره نکنید، بلکه استعداد خود را برای حدس زدن مشکلات و نیازهای مشتری، حتی قبل از اینکه خود مشتری آنها را بداند توصیف کنید.
   
 3. ایجاد توانایی‌های هدفمند به مرور زمان:

  بعد از شناخت استعدادها و قابلیت‌های خود، بررسی کنید که برای رشد حرفه خود به چه چیزی نیاز دارید. هدف شما می‌تواند کسب مهارت در یک حوزه فنی و یا در یک عملکرد خاص مانند تحلیل مالی یا مدیریت منابع انسانی باشد.برای تعیین توانایی مورد نظر خود برای دستیابی، برخی اقدامات کاملا روشن و واضح هستند. برای مثال ممکن است یک برنامه تحصیلی را پیش گرفته و یا مدرک مهارت فنی در یک حوزه مشخص دریافت کنید. حتی ممکن است تلاش کنید زمینه کاری خود را به سمت هدفی که تعیین کرده اید پیش ببرید. اما اقداماتی هم وجود دارند که پیچیده‌تر بوده و شرایط را سخت می‌کنند. اگر جابه‌جایی خوبی در محل کار یا ارتقای شغلی یا پیشنهاد کاری جدیدی برای شما پیش آمده که با توانایی‌هایی که هدف قرار داده‌اید همخوانی ندارد، در پذیرفتن آن هوشیار باشید. وقتی به دنبال یک موقعیت کاری جدید هستید، باید جست‌وجوی خود را بر نقش‌هایی متمرکز کنید که می‌توانید در آن مهارت‌های هدف خود را رشد دهید، نه احتمالاتی که آسان تر به نظر می‌رسند.
   
 4. ایجاد توانایی‌های جدید برای تغییر مسیر کاری:

  اگر به این نتیجه رسیده اید که مهارت‌های شما و مسیری که طی می‌کنید، ایده‌آل نیست، حوزه کاری خود را تغییر دهید. افراد وقتی چنین تغییری در کار خود ایجاد می‌کنند، معمولا زمینه توانایی‌های خود را نادیده می‌گیرند. این انتخاب اغلب باعث تنزل شده و نتیجه نهایی آن هم قطعی نیست. راه آسان‌تر این است که آنچه به آن مسلط هستید را تقویت کنید تا به نتایج جدیدی برسید. خود را جای یک کارفرما یا سرمایه‌گذار در یک حوزه یا عملکرد جدید بگذارید و تصور کنید باید چه چیزی به خود اضافه کنید تا آنها بتوانند روی شما حساب کنند. افراد ممکن است دقیقا بدانند باید چه مسیر جدیدی را دنبال کنند و چه امکاناتی به آنها کمک می‌کند به هدف خود برسند. اما به طور خاص‌تر، هدف آنها دقیقا مشخص نیست و در راه تحقق آن برخی راه‌ها را امتحان می‌کنند.
   

از نظر آکسان پلاس توسعه شغلی از طریق رشد توانایی‌ها، مستقیم ترین راه برای رسیدن به شغلی است که دقیقا مناسب شما است. باید بدانید مسیر شغلی شما تا چه حد براساس دانش و مهارت‌های شما شکل گرفته است.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
جذب سرمایه‌گذار جدید در 10 دقیقه

جذب سرمایه‌گذار جدید در 10 دقی...

نشانه‌هایی از تنفر همکارتان از شما!!!

نشانه‌هایی از تنفر همکارتان از...

صرفه‌جویی در هزینه‌ها در زمان بیکاری

صرفه‌جویی در هزینه‌ها در زمان ...

موفقیت در مصاحبه شغلی

موفقیت در مصاحبه شغلی

چرا باید در دوره های آنلاین شرکت کنیم؟

چرا باید در دوره های آنلاین شر...

عادتهایی که سلامت کارمندان را تهدید می‌کند

عادتهایی که سلامت کارمندان را ...

کسب و کار آرایشگری و درآمد چندمیلیونی

کسب و کار آرایشگری و درآمد چند...

روش دریافت حقوق بیشتر

روش دریافت حقوق بیشتر

جلوگیری از اشتباهات رایج مدیریتی

جلوگیری از اشتباهات رایج مدیری...

نکات کلیدی برای موفقیت در مصاحبه شغلی

نکات کلیدی برای موفقیت در مصاح...

افراد موفق چه عادت‌های غلطی دارند؟!

افراد موفق چه عادت‌های غلطی دا...

برای داشتن انرژی بیشتر این کارها را انجام دهید!

برای داشتن انرژی بیشتر این کار...

استفاده از اوقات بیکاری در محل کار

استفاده از اوقات بیکاری در محل...

روش اطمینان از بازاری بودن ایده‌‌‌ها

روش اطمینان از بازاری بودن اید...

جملاتی که نباید در مصاحبه حقوق و مزایا بگویید!

جملاتی که نباید در مصاحبه حقوق...

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
اردک رباتیک افلک

اردک رباتیک افلک "Aflac"

1396/11/26
در نمایشگاه "CES 2018"، «اردک رباتیک افلک "Aflac"» که محصولی از یک شرکت به همین نام بوده، معرفی شد؛ این گجت ...
کامنت کاربر
نظر شما
1400/07/05 , 19:17
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده