انتخاب شغل

1396/07/28
136 370 0

در مسیر انتخاب شغل، تعیین حوزه کاری متناسب با شما مهم‌ترین مساله است زیرا باعث رضایت از شغل و نکامل در آن خواهد شد. برای انتخاب شغل مناسب خود، بهترین راه آن است که بدون واسطه‌ای، تنها بر توانایی‌های خود تکیه کنید. تحقیقات زیادی نشان می‌دهند وقتی افراد در حوزه‌هایی کار می‌کنند که در آن به طور خاص پرقدرت عمل می‌کنند، در کارشان سنگ تمام می‌گذارند و از آن لذت خواهند برد.

انتخاب شغل

اگر متکی بر توانایی‌های خود باشید، فرصت‌های خوبی پیدا می‌کنید زیرا کارفرمایان و سرمایه‌گذاران وقتی مطمئن می‌شوند که شما می‌توانید از پس چالش‌ها برآیید و به آنها کمک کنید که به اهدافشان برسند، روی شما حساب خواهند کرد. برای پیشبرد شغل بر اساس توانایی‌های فردی، می‌توان از سه راهکار استفاده کرد:

 1. شناسایی توانایی‌های اصلی خود:

  اولین مرحله برای شناسایی همخوانی شغل با توانایی‌های فردی آن است که بدانید بر چه چیزی باید تکیه کنید. با خودارزیابی شروع کنید. به دنبال استعدادهای متمایز، مهارت‌ها و دانشی باشید که در کارهای مشخص، شما را در رقابت با دیگران قرار می‌دهد. برای مثال، اگر بخواهیم مدیر فروش یک شرکت خدمات کامپیوتری را مورد ارزیابی قرار دهیم، در لیست توانایی‌های او مواردی مانند شناخت مشتری، روبه‌رو شدن با نیازهای اطلاعاتی برای پاسخ به مشکلات کامپیوتری، تعلیم مسوولان فروش تازه کار و ارتباط عمومی شفاهی بسیار خوب خواهند بود. این ویژگی‌ها اگرچه برای این حوزه کاری مهم هستند، اما بسیار کلی بوده و با مشخصاتی که دیگر مدیران فروش ممکن است در مورد تخصص‌های خود نام ببرند، مشابهت دارد.
   
 2. استفاده از لیستی جزئی‌تر به عنوان راهنما برای انتخاب شغل:

  به منظور روبه‌رو شدن با نیازهای اطلاعاتی مشتریان برای حل مشکلات کامپیوتری آنان، پا را فراتر گذاشته و به دانش خود در مورد چگونگی انجام این کار در یک صنعت خاص، مثل خرده فروشی یا تجربه خود با یک تکنولوژی خدمات کامپیوتری خاص مثل تلفیق کارکردهای iPhone با وب سایت یک شرکت اشاره کنید و یا اینکه در لیست خود فقط به شناخت مشتری اشاره نکنید، بلکه استعداد خود را برای حدس زدن مشکلات و نیازهای مشتری، حتی قبل از اینکه خود مشتری آنها را بداند توصیف کنید.
   
 3. ایجاد توانایی‌های هدفمند به مرور زمان:

  بعد از شناخت استعدادها و قابلیت‌های خود، بررسی کنید که برای رشد حرفه خود به چه چیزی نیاز دارید. هدف شما می‌تواند کسب مهارت در یک حوزه فنی و یا در یک عملکرد خاص مانند تحلیل مالی یا مدیریت منابع انسانی باشد.برای تعیین توانایی مورد نظر خود برای دستیابی، برخی اقدامات کاملا روشن و واضح هستند. برای مثال ممکن است یک برنامه تحصیلی را پیش گرفته و یا مدرک مهارت فنی در یک حوزه مشخص دریافت کنید. حتی ممکن است تلاش کنید زمینه کاری خود را به سمت هدفی که تعیین کرده اید پیش ببرید. اما اقداماتی هم وجود دارند که پیچیده‌تر بوده و شرایط را سخت می‌کنند. اگر جابه‌جایی خوبی در محل کار یا ارتقای شغلی یا پیشنهاد کاری جدیدی برای شما پیش آمده که با توانایی‌هایی که هدف قرار داده‌اید همخوانی ندارد، در پذیرفتن آن هوشیار باشید. وقتی به دنبال یک موقعیت کاری جدید هستید، باید جست‌وجوی خود را بر نقش‌هایی متمرکز کنید که می‌توانید در آن مهارت‌های هدف خود را رشد دهید، نه احتمالاتی که آسان تر به نظر می‌رسند.
   
 4. ایجاد توانایی‌های جدید برای تغییر مسیر کاری:

  اگر به این نتیجه رسیده اید که مهارت‌های شما و مسیری که طی می‌کنید، ایده‌آل نیست، حوزه کاری خود را تغییر دهید. افراد وقتی چنین تغییری در کار خود ایجاد می‌کنند، معمولا زمینه توانایی‌های خود را نادیده می‌گیرند. این انتخاب اغلب باعث تنزل شده و نتیجه نهایی آن هم قطعی نیست. راه آسان‌تر این است که آنچه به آن مسلط هستید را تقویت کنید تا به نتایج جدیدی برسید. خود را جای یک کارفرما یا سرمایه‌گذار در یک حوزه یا عملکرد جدید بگذارید و تصور کنید باید چه چیزی به خود اضافه کنید تا آنها بتوانند روی شما حساب کنند. افراد ممکن است دقیقا بدانند باید چه مسیر جدیدی را دنبال کنند و چه امکاناتی به آنها کمک می‌کند به هدف خود برسند. اما به طور خاص‌تر، هدف آنها دقیقا مشخص نیست و در راه تحقق آن برخی راه‌ها را امتحان می‌کنند.
   

از نظر آکسان پلاس توسعه شغلی از طریق رشد توانایی‌ها، مستقیم ترین راه برای رسیدن به شغلی است که دقیقا مناسب شما است. باید بدانید مسیر شغلی شما تا چه حد براساس دانش و مهارت‌های شما شکل گرفته است.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
عادت‌های اشتباه در محل کار و در خطر بودن سلامت

عادت‌های اشتباه در محل کار و د...

آگاهی از نکات کلیدی برای روانشناسی فروش

آگاهی از نکات کلیدی برای روانش...

10 دقیقه آخر روز کاری

10 دقیقه آخر روز کاری

شغل‌های کم درآمد آمریکایی‌ها

شغل‌های کم درآمد آمریکایی‌ها

افراد موفق چه عادت‌های کاری مثبتی دارند؟!

افراد موفق چه عادت‌های کاری مث...

چند کارگی چه تاثیری بر عملکرد مغز دارد!؟

چند کارگی چه تاثیری بر عملکرد ...

چه تصورات نادرستی درباره زنان در محل کار وجود دارد؟

چه تصورات نادرستی درباره زنان ...

چگونه بر فرسودگی شغلی غلبه کنیم؟

چگونه بر فرسودگی شغلی غلبه کنی...

روش جلوگیری از ولخرجی

روش جلوگیری از ولخرجی

کارهایی کوچک برای تفاوت‌های بزرگ در کسب و کار

کارهایی کوچک برای تفاوت‌های بز...

شخصیت افراد چه ارتباطی با نحوه کار کردن آنها دارد؟!

شخصیت افراد چه ارتباطی با نحوه...

اشتباهات شغل اولی ها

اشتباهات شغل اولی ها

لبخند زدن در محیط کار چه فوایدی دارد؟!

لبخند زدن در محیط کار چه فواید...

نحوه تعادل میان کار و زندگی

نحوه تعادل میان کار و زندگی

چگونه در محل کار مهربان باشیم؟

چگونه در محل کار مهربان باشیم؟

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
زعفران|عصاره زعفران|افشره زعفران|زعفران مایع|پودر زعفران
شرکت دنیز کشت و صنعت ایرانیان یکی از موفق ترین فعالان حوزه صنعت و کشاورزی در کشور، در زمینه های تخصصی تولید رنگ های خوراکی، تولید آرد سفید مرغوب و همچنین تولید محصولات گیاهی درجه یک فعالیت می کند.  
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
با «فین پلاس

با «فین پلاس "Phyn Plus"» مصرف آب را کنترل کن...

1396/10/30
به تازگی گجت «فین پلاس "Phyn Plus"» از کمپانی تازه تاسیس بلکین در نمایشگاه "CE 2018"معرفی شده است. دستگاهی پ...
کامنت کاربر
نظر شما
1399/03/07 , 15:53
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده