یونسکو و ثبت 22 گوهر ایرانی

1397/01/08
98 563 0

همیشه در تاریخ و تمدن، نام ایران بلند آوازه بوده و در هرجای دنیا که ردپایی از تمدن وجود دارد نامی از ایران هم به میان آمده است. شهر تاریخی یزد در اتفاقی خوشایند در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. با آکسان پلاس همراه باشید.

 

یونسکو و ثبت 22 گوهر ایرانی

در حالی شهر تاریخی یزد در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید که پیش از این 21 اثر فرهنگی و طبیعی از ایران در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده بودند. فهرست میراث جهانی یونسکو در ایران شامل 21 مکان است که در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌اند. درخشان‌ترین سال برای ثبت آثار ارزشمند ایرانی در یونسکو به سال 1979 باز می‌گردد که سه اثر «چغازنبیل»، «میدان امام اصفهان» و «تخت جمشید» ازسوی یونسکو مورد توجه ویژه قرار گرفتند. در ادامه نگاهی به برخی آثار ارزشمند ایران که پیشتر در فهرست میراث فرهنگی یونسکو ثبت شده‌اند، می‌اندازیم:

 

چغازنبیل در استان خوزستان، تاریخ ثبت: 1979، شماره ثبت: 113

چغازنبیل نیایشگاهی باستانی است که در زمان عیلامی‌ها و در حدود 1250 پیش از میلاد ساخته شده است. چغازنبیل بخش به جامانده از شهر «دوراونتش» است.

 

تخت جمشید در استان فارس، تاریخ ثبت: 1979، شماره ثبت: 114

تخت جمشید یا پارسه که در شهرستان مرودشت در شمال استان فارس قرار دارد، نام یکی از شهرهای باستانی ایران است. در این شهر باستانی، مجموعه کاخ‌هایی به نام «تخت جمشید» وجود دارد که در دوران زمامداری «داریوش بزرگ»، «خشایارشاه» و «اردشیر اول» بنا شده‌اند.

 

میدان نقش جهان در استان اصفهان، تاریخ ثبت: 1979، شماره ثبت: 115

میدان نقش جهان، میدان بزرگ مستطیل شکل در شهر اصفهان است که به وسیله بناهایی از دوره صفوی محصور شده است. میدان نقش جهان به شکل امروزی، در دوره سلطنت «شاه عباس صفوی» پایه‌گذاری شد. بناهای تاریخی موجود در «میدان نقش جهان» شامل «عالی‌قاپو»، «مسجد امام (ره)»، «مسجد شیخ لطف الله» و «سردر قیصریه» است.

 

تخت سلیمان در استان آذربایجان غربی، تاریخ ثبت: 2003، شماره ثبت: 1077

تخت سلیمان نام محوطه تاریخی بزرگی در نزدیکی تکاب و روستای تخت سلیمان در استان آذربایجان غربی است. مجموعه بناهای تاریخی در تخت سلیمان در اطراف دریاچه‌ای طبیعی ساخته شده است. آثار بناهای دوره‌های «اشکانیان» و «ساسانی» و «ایلخانان» در این محل یافت شده است. مهم‌ترین آثار بجا مانده آن «آتشکده» و «تالارهای دوره ساسانی» است.

 

بم و فضای فرهنگی آن در استان کرمان، تاریخ ثبت: 2004، شماره ثبت: 1208

ارگ بم در گوشه شمال شرقی و چسبیده به شهر بم در استان کرمان و در مجاورت جاده ابریشم قرار دارد و بنا به روایات متعدد، مربوط به دوران «اشکانی» و یا «هخامنشی» است. تا اواخر دوره «قاجار»، ارگ بم همچنان مسکونی بوده است. این بنای مشهور تاریخی در زمین لرزه بم به شدت 6.6 ریشتر که در ساعت 5:26 بامداد 5 دی 1382 شهر بم را لرزاند، ویران شد.

 

پاسارگاد در استان فارس، تاریخ ثبت: 2004، شماره ثبت: 1106

مجموعه میراث جهانی پاسارگاد، مجموعه‌ای از آثار باستانی برجای مانده از «دوران هخامنشیان» است که در شهرستان پاسارگاد در استان فارس واقع شده است. این مجموعه دربرگیرنده سازه‌هایی چون «آرامگاه کوروش بزرگ»، «باغ سلطنتی پاسارگاد»، «کاخ دروازه»، «پل»، «کاخ بارعام»، «کاخ اختصاصی»، «دو کوشک»، «آب نماهای باغ شاهی»، «آرامگاه کمبوجیه»، «استحکامات دفاعی تل تخت»، «کاروانسرای مظفری»، «محوطه مقدس» و «تنگه بلاغی» است.

 

گنبد سلطانیه در استان زنجان، تاریخ ثبت: 2005، شماره ثبت: 1188

گنبد سلطانیه مقبره محمد خدابنده الجایتو است که در 1302 تا 1312 در شهر سلطانیه «پایتخت ایلخانیان» ساخته شد و از آثار مهم معماری ایرانی و اسلامی به شمار می‌رود. این بنا از حیث معماری و تزیین و بزرگی در دنیا مشهور است. رنگ گنبد آبی است. بر روی این اضلاع، گنبد بلندی قرار گرفته که ارتفاع آن را 120 گز نوشته‌اند.

 

سنگ نوشته بیستون در استان کرمانشاه، تاریخ ثبت: 2006، شماره ثبت: 1222

سنگ نوشته بیستون بزرگترین سنگ نوشته جهان، نخستین متن شناخته شده ایرانی و از آثار دودمان «هخامنشیان» 520 پیش از میلاد، واقع در شهرستان هرسین در 30 کیلومتری شهر کرمانشاه بر دامنه کوه بیستون است. سنگ نوشته بیستون یکی از مهمترین و مشهورترین سندهای تاریخ جهان و مهم‌ترین متن تاریخی در زمان هخامنشیان است که شرح پیروزی داریوش بزرگ را بر «گوماته مغ» و به بند کشیدن یاغیان را نشان می‌دهد.

 

مجموعه کلیساهای آذربایجان در استان‌های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی، تاریخ ثبت: 2008، شماره ثبت: 1262

کلیساهای آذربایجان عبارتند از «قره کلیسا»، «کلیسای استفانوس مقدس»، «کلیسای مریم مقدس دره شام»، «کلیسای چوپان» و «کلیسای زور زور»

 

سازه‌های آبی شوشتر در استان خوزستان، تاریخ ثبت: 2009، شماره ثبت: 1315

سازه‌های آبی شوشتر در دوران «ساسانیان»، جهت بهره‌گیری از نیروی آب به عنوان محرک آسیاب‌های صنعتی ساخته شده است. در این مجموعه بزرگ، ساختمان آسیاب‌ها، آبشارها، کانال‌ها و تونل‌های عظیم هدایت آب و سیکا که محلی جهت استراحت و تفریح است، قابل توجه و جالب هستند. در سفرنامه «مادام ژان دیولافوآ» باستان‌شناس نامدار فرانسوی از این محوطه به عنوان بزرگ‌ترین مجموعه صنعتی پیش از انقلاب صنعتی یاد شده است.

 

سایر مطالب مرتبط با فرهنگ و هنر را در سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
زندگینامه کوروش کبیر

زندگینامه کوروش کبیر

تهران قدیم و سرگرمی های آن

تهران قدیم و سرگرمی های آن

12 اردیبهشت، روز جهانی کار و کارگر

12 اردیبهشت، روز جهانی کار و ک...

جشن هالووین در 31 اکتبر

جشن هالووین در 31 اکتبر

روز نیروی انتظامی

روز نیروی انتظامی

اورمزد روز

اورمزد روز

خانه بروجردی‌ها

خانه بروجردی‌ها

سنگ عقیق

سنگ عقیق

رسوم عجیب در اسپانیا

رسوم عجیب در اسپانیا

بزرگداشت ابوريحان بيرونی

بزرگداشت ابوريحان بيرونی

قانون‌گذاری کوروش کبیر

قانون‌گذاری کوروش کبیر

قدیمی‌ترین آفتابه جهان

قدیمی‌ترین آفتابه جهان

چهارشنبه سوری و رسوم آن

چهارشنبه سوری و رسوم آن

ازدواج در تابوت

ازدواج در تابوت

جشن مهرگان

جشن مهرگان

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
میدان نقش جهان اصفهان

میدان نقش جهان اصفهان

1396/10/29
میدان مرکزی شهر اصفهان که در قلب مجموعه تاریخی نقش جهان قرار دارد. میدان «نقش جهان» با نام تاریخی «میدان شاه» است که...
کامنت کاربر
نظر شما
1401/02/27 , 09:02
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده