باورهای غلط درباره عشق و روابط عاشقانه

1397/01/10
441 4,590 0

همواره تصورات غلطی در ذهن مردم درباره عشق و رابطه عاشقانه وجود دارد که این تصورات نادرست و رایج می‌تواند به طور جدی به روابط میان دو فرد که قصد شروع زندگی مشترک را دارند، آسیب برساند. در این مطلب از آکسان پلاس با این تصورات غلط درباره عشق و روابط عاشقانه آشنا می‌شوید.

 

باورهای غلط درباره عشق و روابط عاشقانه

تغییر باورهای نادرست، به طور معمول کار بسیار مشکلی است. بسیاری از ما چیزهایی را باور داریم که به سختی می‌توانیم شواهدی برای درست بودن آنها بیابیم. موضوع عشق هم متفاوت از دیگر مقوله‌های زندگی نیست و تصورات نادرست و رایج درباره آن می‌تواند به طور جدی به روابط میان دو فرد که قصد شروع زندگی مشترک را دارند، آسیب برساند. آگاهی از این باورهای نادرست باعث می‌شود اشتباهات کمتری مرتکب شویم و در آینده، تاسف کمتری بخوریم. موارد زیر برخی از باورهای غلط در روابط عاشقانه هستند که ممکن است بر سر راه موفقیت رابطه شما قرار گیرند:

 

افراد متضاد جذب یکدیگر می‌شوند

نادرستی این باور، علی رغم رایج بودنش ثابت شده است. بیشتر زوج‌هایی که مدت زیادی از زندگی مشترکشان می‌گذرد، اذعان دارند که در روزهای آغاز زندگی، مشترکات بیشتر و اختلافات کمتری با همسر خود داشته‌اند. افراد معمولا در اولین روزهای آشنایی، ویژگی‌هایی را در طرف مقابل می‌بینند که خودشان هم آنها را دارند. علاوه بر این، مشخص شده است که زوج‌هایی با شخصیت و ارزش‌های مشابه، نسبت به زوج‌هایی که ویژگی‌های متفاوتی دارند، پدر و مادرهای بهتری هستند.

 

می‌توانم او را تغییر بدهم

این طرز فکر را فراموش کنید. مطمئنا هر رابطه‌ای تاثیری بر عادت‌های افراد درگیر در آن رابطه بر جا می‌گذارد اما محدوده‌های اساسی وجود دارد که هرچقدر هم تلاش کنید، قابل تغییر نیستند. شخصیت، نگرش‌ها، ارزش‌ها و بخشی از رفتارهای اجتماعی مربوط به این موارد. اگر می‌خواهید همسرتان فردی باشد که شما را درک و حمایت می‌کند، فردی با دیدگاه‌هایی مشابه دیدگاه‌های خودتان را انتخاب کنید.

 

عشق تاریخ انقضا دارد

افرادی که چنین ادعایی می‌کنند در اشتباه‌اند. مطالعه‌ای که در دانشگاه استونی بروک نیویورک انجام شد، نشان داد احساسات عاشقانه میان زوج‌هایی که زندگی مشترک شان 10 تا 29 سال ادامه داشته است، درست به اندازه احساسات عاشقانه زوج‌هایی که در ابتدای راه هستند، قدرتمند است. در این مطالعه مشخص شد واکنش مغز دو گروه شرکت کننده در آزمایش بر عکس شریک زندگی‌شان، واکنش مشابهی است. با این حال، باید توجه داشت که عشق ابدی تنها در صورتی امکان پذیر است که دو طرف به یکدیگر توجه داشته باشند و به نظرات هم احترام بگذارند.

 

عشق در یک نگاه وجود دارد

تحقیقات نشان می دهند در نخستین جلسه ملاقات، یک زن در بررسی یک مرد به شش نگاه یا 45 ثانیه زمان نیاز داد تا به طور ناخودآگاه تصمیم بگیرد که آیا آن مرد، مناسب او هست یا نه. هرچند این تحقیقات، شش نگاه و نه یک نگاه را برای ایجاد عشق میان دو نفر لازم می‌دانند اما همه روانشناسان معتقدند که شش نگاه برای انتخاب همسر، به هیچ وجه کافی نیست.

 

یک رابطه خوب مستلزم داشتن تفاهم کامل است

هیچ وقت نمی‌توانید به همه چیز از دید طرفتان نگاه کنید، زیرا شما دو نفر کاملاً متفاوت هستید. شما از نظر ژنتیکی، فیزیولوژیکی، روانشناختی و تاریخی با هم فرق دارید. نمی توانید با شبیه شدن در طرز فکرتان مشکلات را حل کنید زنان و مردان متفاوت ساخته شده‌اند. تلاش در کمرنگ کردن تفاوت‌ها، مسئله‌ای کاملاً غیرطبیعی و حتی خطرناک است. بدانید وقتی با کسی هستید که زندگیتان را پربارتر می‌کند نه اینکه فقط آیینه‌ای از خودتان باشد، رابطه لذت بخش‌تر خواهد بود.

 

رابطه خوب مستلزم وجود یک عشق بزرگ است

زندگی با طرف مقابلتان باید توام با عشق باشد اما خودتان را گول نزنید و انتظار عشق لیلی و مجنون نداشته باشید. واقعیت این است که در دنیای واقعی، عشق به آن شکل وجود ندارد. عاشق شدن فقط مرحله اول یک رابطه است. غیرممکن است که در همان مرحله بمانید. یک رابطه بالغ به سطحی بسیار عمیق‌تر و مطمئن‌تر منتقل خواهد شد. این اشتباه را مرتکب نشوید که فکر کنید وقتی آن شور و حرارت اولیه از بین برود دیگر عاشق هم نیستید. پاسخ این نیست که یک رابطه دیگر را شروع کنید تا بتوانید دوباره آن حس را با فردی دیگر تجربه کنید. پاسخ این است که یاد بگیرید چطور از مراحل مختلف یک رابطه عبور کنید و به تجربه‌ای عمیق‌تر دست پیدا کنید.

 

رابطه خوب مستلزم قدرت حل مشکل عالی است

به اشتباه تصور نکنید که اگر نتوانید مشکلات و اختلافات جدی خود را حل کنید، شما و طرف مقابل خود نمی‌توانید خوشبخت و شاد باشید. نود درصد از مشکلات یک رابطه قابل حل نیستند. چیزهای زیادی هست که شما و طرفتان سر آن با هم توافق نداشته باشید و همیشه هم همینطور خواهد ماند. چرا نباید یکبار و برای همیشه این مشکلات را حل کنید؟ چون برای اینکار چیزی که باید قربانی کنید، ارزش‌ها و اعتقادات خودتان است. با اینکه موضوع واقعاً تمام نشده است، می‌توانید موافقت کنید که بدون توافق بر سر آن موضوع باقی بمانید.

 

سایر مطالب جالب انگیز را در سایت آکسان پلاس را مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
جملاتی خواندنی از افلاطون

جملاتی خواندنی از افلاطون

نویسندگانی که خودکشی کردند!

نویسندگانی که خودکشی کردند!

درس‌هایی طلایی از انیشتین

درس‌هایی طلایی از انیشتین

گل مناسب برای هدیه دادن

گل مناسب برای هدیه دادن

شخصیت‌شناسی با توجه به بوی مورد علاقه!

شخصیت‌شناسی با توجه به بوی مور...

ابراز محبت با جملاتی زیبا

ابراز محبت با جملاتی زیبا

با باهوش‌ترین سگ دنیا آشنا شوید!

با باهوش‌ترین سگ دنیا آشنا شوی...

ارتباط شخصیت افراد با نوع موسیقی مورد علاقه

ارتباط شخصیت افراد با نوع موسی...

شادترین شغلها

شادترین شغلها

قویترین جانور جهان

قویترین جانور جهان

بیدار شدن مردی بعد از 12 سال خواب

بیدار شدن مردی بعد از 12 سال خ...

شخصیت‌شناسی با توجه به دست‌خط!

شخصیت‌شناسی با توجه به دست‌خط!

مردم پکن روی سر خود گیاه کاشتند

مردم پکن روی سر خود گیاه کاشتن...

تفاوت آسان و مشکل چیست!؟

تفاوت آسان و مشکل چیست!؟

جدیدترین شیوه ی جراحی پلاستیک

جدیدترین شیوه ی جراحی پلاستیک

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
میدان نقش جهان اصفهان

میدان نقش جهان اصفهان

1396/10/29
میدان مرکزی شهر اصفهان که در قلب مجموعه تاریخی نقش جهان قرار دارد. میدان «نقش جهان» با نام تاریخی «میدان شاه» است که...
کامنت کاربر
نظر شما
1400/07/25 , 09:50
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده