علل پرخاشگری کودکان

1397/01/10
227 3,805 0

همانطور که می‌دانید بسیاری از خانواده‌ها از خشونت و پرخاشگری فرزندان خود شکایت دارند. آنها تمایل دارند که علت این رفتارها را بدانند و راه های پیشگیری و اصلاح رفتار را در این زمینه به کار گیرند. در این مطلب از آکسان پلاس شما را با علت‌های خشونت و پرخاشگری در کودکان آشنا می‌کنیم.

 

علل پرخاشگری کودکان

الگوپذیری کودکان از والدین

از دلایل بسیار مهم پرخاشگری در کودکان، «یادگیری» است. کودکانی که الگوهای رفتاری پرخاشگرانه داشته‌اند، همانند الگوهای خود رفتار می‌کنند. چنانچه پدر یا مادری خلق و خویی عصبانی و پرخاشگر داشته باشند، مسلماً فرزندشان نیز پرخاشگر خواهد شد. این رفتار توسط کودک یاد گرفته می‌شود. از آنجا که کودکان با والدین همانندسازی می‌کنند، بنابراین بسیاری از رفتارهای پدر و مادر ناخودآگاه توسط فرزندان فراگرفته می‌شود. فرایند همانندسازی کاملاً ناخودآگاه صورت می‌پذیرد. حتماً لازم نیست والدین با خودِ کودک پرخاشگری کرده باشند. چنانچه او شاهد رفتارهای خشونت‌بار پدر و مادر با افراد دیگر نیز باشد، این گونه رفتار را فرامی‌گیرد. بنابراین کودکان از طریق مشاهده، رفتارهای والدین را می‌آموزند. بر این نکته می توان تأکید کرد که کودکان با چشمان خود می‌آموزند. یعنی آنچه را مشاهده می‌کنند، یاد می‌گیرند. حتی اگر آن رفتار به طور مستقیم در مورد خود آنها صورت نگیرد.

 

پرخاشگری کودکان ناکام

در واقع ناکامی، یکی از مسائلی است که به پرخاشگری می‌انجامد. وقتی کودک به هدف خود دست نیابد و ناکام شود، یکی از رفتارهایی که از او سر می‌زند، «پرخاشگری» است.

 

اضطراب

به طور کلی کودکان مضطرب نمی‌توانند کودکان آرامی باشند. آنها رفتارهایی پرخاشگرانه از خود بروز می‌دهند. البته بلافاصله پشیمان می‌شوند و از والدین خود عذرخواهی می‌کنند. اگر از کودک مضطرب بپرسیم که چرا پرخاش می‌کنی و عصبانی هستی؟! خواهد گفت نمی‌دانم، یا خواهد گفت دست خودم نیست.

 

تضادهای درونی

برخی اوقات کودکان در دوگانگی و تضادهای درونی قرار می‌گیرند. گاهی بر سر دو راهی‌هایی گیر می‌کنند و نمی‌دانند کدام راه را انتخاب کنند و این حالت، آنها را دچار تعارض، اضطراب و خشم می‌کند. مثلاً کودکی که دوست دارد نزد مادرش در منزل بماند و از طرفی وقتی می‌بیند تمام کودکان به مدرسه می‌روند، همزمان تمایل به مدرسه رفتن نیز دارد، دچار دوگانگی می‌شود. به کودکان خود کمک کنیم که در دو راهی‌های زندگی، مدتی طولانی قرار نگیرند. آنها بایستی به سرعت و با دقت درست‌ترین کار را انجام دهند.

 

افسردگی

پرخاشگری و کج خلقی در کودکان چنانچه با علامت‌های دیگر همراه باشد، می‌تواند نشانه‌ای از افسردگی باشد که در این صورت لازم است شرایط زندگی کودک تمام و کمال مورد بررسی قرار گیرد.

 

مصرف دارو

بعضی از بیماری‌ها به مصرف دارو نیاز دارد و ممکن است از عوارض جانبی داروها، کج خلقی و رفتارهایی باشد که خشونت را برمی‌انگیزند.

 

مدرسه

بعضی کودکان در مدرسه قربانی خشونت می‌شوند و این قربانی شدن باعث می‌شود که خود آنها نیز عامل خشونت شوند.

 

جلب توجه

کودک نیاز به توجه شما دارد. به طور معمول او ترجیح می‌دهد از راه‌های مثبت یعنی با کارهای خوب این توجه را بدست آورد. اما اگر تشویق کارهای خوب به اندازه کافی نباشد و کودک مورد بی‌توجهی قرار گیرد، برای او توجه منفی هم بهتر از هیچ است. کودکی که اغلب مورد غفلت واقع می‌شود ممکن است پس از مدتی کشف کند که اگر جنگ و دعوا راه بیندازد و دیگران را بزند، در مرکز توجه دیگران قرار می‌گیرد. اگر شما به کودکی که شما را می‌زند واکنش قوی نشان دهید ممکن است منشا مشکلات دیگری در آینده شود. پاسخ شدید به رفتار منفی، کودک را تشویق می‌کند که رفتار بد را ادامه دهد. به همین دلیل است که به والدین توصیه می‌کنیم وقت زیادی را صرف پرورش توجه مثبت کنند و به عبارتی کودک را برای کارهای خوبش، تشویق کنند.

 

ناتوانی در برقراری ارتباط

یکی از عللی که باعث شده دو ساله‌ها را کودکانی وحشتناک بخوانند این است که بچه‌های دو ساله خواسته‌ها و آرزوهای بسیار قوی دارند، اما مهارت لازم برای انتقال این خواسته‌ها به دیگران را ندارند و چون مهارت‌های زبانی و کلامی برای بیان خویش ندارند، با وسایل دیگری این کار را انجام می‌دهند:با قهر، قشقرق به پاکردن و زدن دیگران.

 

سایر مطالب جالب انگیز را در سایت آکسان پلاس را مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
نکاتی درباره فقر

نکاتی درباره فقر

دسته‌بندی انسان‌ها از دیدگاه دکتر شریعتی!

دسته‌بندی انسان‌ها از دیدگاه د...

داستان های خوابگاه دانشجویی

داستان های خوابگاه دانشجویی

عشق و ازدواج چه تفاوتی با هم دارند؟!

عشق و ازدواج چه تفاوتی با هم د...

چه رنگی روی شما تاثیر می‌گذارد!؟

چه رنگی روی شما تاثیر می‌گذارد...

عجیب‌ترین حیوانات جهان

عجیب‌ترین حیوانات جهان

با عجیب‌ترین هدایای عروسی آشنا شوید!

با عجیب‌ترین هدایای عروسی آشنا...

فال فصل و رنگ!

فال فصل و رنگ!

پدیده‌های جالب جهان

پدیده‌های جالب جهان

باورهای غلط درباره عشق و روابط عاشقانه

باورهای غلط درباره عشق و روابط...

چرا مورچه‌ها ترافیک ندارند؟

چرا مورچه‌ها ترافیک ندارند؟

25 جمله تسلیت عاشورا و تاسوعا

25 جمله تسلیت عاشورا و تاسوعا

جملاتی زیبا از بزرگان!

جملاتی زیبا از بزرگان!

خطوط ازدواج در کف دست

خطوط ازدواج در کف دست

حقایق جالب درباره ذهن

حقایق جالب درباره ذهن

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
میدان نقش جهان اصفهان

میدان نقش جهان اصفهان

1396/10/29
میدان مرکزی شهر اصفهان که در قلب مجموعه تاریخی نقش جهان قرار دارد. میدان «نقش جهان» با نام تاریخی «میدان شاه» است که...
کامنت کاربر
نظر شما
1401/02/27 , 08:56
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده