قویترین جانور جهان

1397/01/11
505 4,199 0

یک چهارم جمعیت حیوانات روی زمین را «مورچه‌ها» تشکیل می‌دهند و تعداد آنها 10 کوادریلیون یعنی یک میلیون میلیارد است. به عبارت دیگر در برابر هر یک انسان بیش از یک میلیون مورچه در زمین وجود دارد. مورچه‌ها در حد باور نکردنی، بسیار پُر زور هستند. با آکسان پلاس همراه باشید.

 

قویترین جانور جهان

قوی ترین جانور ساکن در کره زمین، نوعی مورچه موسوم به مورچه بافنده آسیایی است که می‌تواند اجسامی با وزن یکصد برابر وزن خود را بلند کرده و به راحتی جابه‌جا کند. مورچۀ بافنده اشیائی را بلند می‌کند که 100 برابر سنگین‌تر از وزن خودش است!

 

وقتی صحبت از قویترین جانور روی زمین می‌شود، عموم ذهن‌ها به سمت جانورانی مانند فیل، نهنگ، شیر، ببر، اسب آبی یا کرگدن می‌رود. باور عمومی بر این است که این جانوران عظیم‌الجثه قادر به حمل صدها کیلوگرم بار هستند، می‌توانند با قدرت زیادی جانوران دیگر را شکار کنند و بنابراین، آنها را باید قویترین جانوران زمین به شمار آورد. اما از دید دانشمندان حقیقت چیز دیگری است، زیرا جثه این جانوران فرق می‌کند. میزان قدرت یک جانور را باید با مقیاس وزن و جثه‌اش بررسی کرد و به همین دلیل است که از نظر علمی، مورچه‌ها قویترین موجودات جهان محسوب می‌شوند. البته همه مورچه‌ها دارای قدرت یکسانی نیستند و در این میان، گونه مورچه بافنده آسیایی "Asian weaver ants" از سایر مورچه‌ها قویتر است. مورچه بافنده آسیایی می‌تواند اجسامی را با وزن 500 میلی‌گرم بلند کرده و جابه‌جا کند و جالب‌تر این که وزن این اجسام حدود 100 برابر از وزن خود مورچه بیشتر است. اگر بخواهیم این قدرت را با ورزشکار وزنه برداری به وزن 100 کیلوگرم مقایسه کنیم، او باید بتواند وزنه‌ای برابر با 10 هزار کیلوگرم یا 10 تن را بلند کند.

 

راز توانمندی این مورچه‌های قدرتمند به جز قدرت عضلات برای بلند کردن اجسام، در میزان چسبندگی دست‌ها و پاهایش نیز نهفته است. این مورچه‌ها صفحات چسبناکی با قابلیت تمیز شدن خودکار در پاهای خود دارند که به این حشرات اجازه می‌دهد بدون بر هم خوردن تعادلشان، بارهای سنگین را جابه‌جا کنند و حتی در مسیرهای قائم و از بالا به پایین نیز بدون مشکل حرکت کرده و تعادل خود را حفظ کنند. مورچه‌های بافنده آسیایی که با عنوان مورچه‌های کله سبز نیز شناخته می‌شوند، عموما روی درختان زندگی می‌کنند و به دلیل سبک خاص لانه‌سازی خود شهرت دارند. آنها برگ‌های درختان را به شکل منحصر به فردی به یکدیگر می‌دوزند و داخل آن تخم‌گذاری می‌کنند. کلونی این مورچه معمولا شامل بیش از 500 هزار مورچه کارگر و صدها لانه‌ای است که روی یک درخت یا چند درخت هم جوار ساخته شده‌اند. غذای اصلی این مورچه‌ها با شکار حشرات کوچک و جمع‌آوری شهد گیاهان و دانه‌ها تأمین می‌شود و ساختار اجتماعی بسیار جالب و منحصر به فردی در میان آنها از نظر تقسیم کار و انجام وظایف وجود دارد.

 

مورچه‌های بافنده آسیایی معمولا بین 5 تا 10 میلی‌متر طول دارند و رنگ بدن آنها معمولا بر اساس نوع گونه‌شان در طیف متنوعی بین زرد و قرمز قرار می‌گیرد. زخم ناشی از گزیدگی این مورچه‌ها حتی برای انسان‌ها نیز بسیار دردناک است، زیرا آنها با آرواره‌های قوی خود بدن قربانی را می‌گزند و اسید فورمیک به آن تزریق می‌کنند.

 

سایر مطالب جالب انگیز را در سایت آکسان پلاس را مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
دلیل نر و ماده بودن موجودات چیست؟!

دلیل نر و ماده بودن موجودات چی...

افراد چپ دست و راست دست چه خصوصیاتی دارند؟!

افراد چپ دست و راست دست چه خصو...

روستایی به رنگ آبی!

روستایی به رنگ آبی!

خواص درمانی سنگ های متولد هر ماه

خواص درمانی سنگ های متولد هر م...

شغل‌های عجیب جهان

شغل‌های عجیب جهان

سخنان بزرگان درباره ازدواج!

سخنان بزرگان درباره ازدواج!

قدیمی‌ترین کفش تمام چرم دنیا را بشناسید!

قدیمی‌ترین کفش تمام چرم دنیا ر...

دسته‌بندی انسان‌ها از دیدگاه دکتر شریعتی!

دسته‌بندی انسان‌ها از دیدگاه د...

ترس مردم شرق آسیا از عدد 4

ترس مردم شرق آسیا از عدد 4

رشد نکردن دختری از 7 سالگی!

رشد نکردن دختری از 7 سالگی!

15 خواص سالمون

15 خواص سالمون

ترس مشترک بین انسان‌ها

ترس مشترک بین انسان‌ها

چندش آور ترین روش های درمان بیماری

چندش آور ترین روش های درمان بی...

سنگ تورمالین هندوانه ای

سنگ تورمالین هندوانه ای

الفبای زندگی

الفبای زندگی

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
اردک رباتیک افلک

اردک رباتیک افلک "Aflac"

1396/11/26
در نمایشگاه "CES 2018"، «اردک رباتیک افلک "Aflac"» که محصولی از یک شرکت به همین نام بوده، معرفی شد؛ این گجت ...
کامنت کاربر
نظر شما
1401/04/09 , 09:44
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده