خواص سورنجان و درمان ضعف جنسی

1397/01/14
312 1,548 0

خواص سورنجان چیست خواص سورنجان برای سیاتیک خواص سورنجان برای درد سورنجان یا گل حسرت، گیاهى است علفى و پایا از تیره سوسنی‏ها که در چمنزارها و مراتع مرطوب و خاکهاى سبک میروید، داراى پیاز بزرگ و گوشت‏دار و محفوظ در پوششهاى نازک. سورنجان ظاهرا شبیه زعفران است و به آن زعفران علفزار نیز گفته می‌شود و فرق عمده آنها این است که گلهاى سورنجان ۶ پرچم و زعفران ۳ تا پرچم دارد، به علاوه برآمدگی ریشه زعفران کوچکتر و تقریبا مدور است، در صورتى که ریشه سورنجان دراز می ‏باشد. با آکسان پلاس همراه باشید.

خواص سورنجان و درمان ضعف جنسی

 

گیاه سورنجان چیست؟

سورنجان یا گل حسرت، گیاهى است علفى و پایا از تیره سوسنی‏ها که در چمنزارها و مراتع مرطوب و خاکهاى سبک میروید، داراى پیاز بزرگ و گوشت‏دار و محفوظ در پوششهاى نازک. سورنجان ظاهرا شبیه زعفران است و به آن زعفران علفزار نیز گفته می‌شود و فرق عمده آنها این است که گلهاى سورنجان 6 پرچم و زعفران 3 تا پرچم دارد، به علاوه برآمدگی ریشه زعفران کوچکتر و تقریبا مدور است، در صورتى که ریشه سورنجان دراز می‏باشد. این گیاه دارویی مفید در نقاط معتدل و مرطوب میروید. پیاز آن در عمق ۲۵ تا ۳۰ سانتیمتر در خاک فرو میرود و در پائیز گلهای آن شکفته میشوند. این گیاه بسیار سمی بوده و ماده موثر آن به نام کلشیسین در بیماریهای قلب به کار می‌رود. در طب جدید کلشیسین که ماده عامله سورنجان است، بهترین داروى ضد نقرس شناخته شده و داروهاى اختصاصى که براى معالجه این مرض ‍ وجود دارد تماما از ترکیبات گل، پیاز و بذر سورنجان میباشد. در طب جدید و قدیم هر دو نوع را مضر معده مى دانند و به همین جهت است که ترکیبات سورنجان را با احتیاط مصرف مى کنند.

تمام قسمتهاى سورنجان حاوى چند آلکالوئید سمى است که مهمترین آنها کلشی سین است. این دارو با مقادیر کم نقرس را تسکین مى‏دهد ولى با مقادیر زیاد، اسهال ایجاد مى‏کند و با مقادیر خیلى بیشتر ممکن است سبب مرگ شود. براى گاو نیز سمّى است. پیاز سورنجان، داراى موسیلاژ، آمیدون، قند، تانن و به مقدار کم از نوعى رزین و ماده‏اى سمى به نام کولشى‏سین است. دانه سورنجان داراى اسید کالیک، روغن قند و کولشى‏سین است.

 

درمان نقرس و آرتروز

سورنجان داراى اثر ضد نقرس است، به‏طورى که از این نظر باید سورنجان را داروى‏ اختصاصى نقرس حاد ذکر کرد. در دوران درمان نقرس با سورنجان همواره باید به این نکته توجه داشت که به مجرد از بین رفتن درد و عوارض نقرس مصرف سورنجان قطع و مجددا هنگام بروز عوارض تجدید گردد. فرآورده‏هاى سورنجان ضمن رفع عوارض نقرس، اثر شدید بر روى معده و روده دارد. کولشى سین چون از راه کلیه به تأنّى دفع مى‏شود. از این نظر نباید براى مبتلایان به ناراحتیهاى کلیه تجویز مى‏گردد.

 

مقدار مصرف سورنجان جهت درمان نقرس و آرتروز:

مصرف تنطور سورنجان بدین طریق است که ابتدا 30 تا 40 قطره و در روزهاى بعد 10 تا 15 قطره زیادتر آن را به کار مى‏برند و این عمل را تا موقعى ادامه مى‏دهند که بیش از 3 تا 4 بار حس احتیاج به دفع در روز پیدا شود.

عصاره هیدروالکلى دانه سورنجان که هر 1/ 0 گرم آن در 24 ساعت به صورت حب مصرف مى‏شود.

حد اکثر مصرف آن 05/ 0 در هر دفعه و 2/ 0 گرم در 24 ساعت است.

کولشى سین را نیز به‏عنوان ضد نقرس به کار مى‏برند ولى چون سمّیت زیاد دارد، خطرناک است کولشى سین در مصارف داخلى به مقدار 21 تا یک میلى‏گرم در یک دفعه و 002/ 0 گرم در 24 ساعت به کار مى‏رود.

 

درمان نقرس

سورنجان، بهترین دارو برای درمان نقرس است و داروهاى اختصاصى که براى معالجه این بیماری وجود دارد همگی، از ترکیبات گل، پیاز و بذر سورنجان تهیه شده‌اند. بوییدن گل سورنجان باز کننده مویرگ‌های بسته شده مغز است همچنین باعث باز شدن مجرای بینی شده و سردردهای سرد را تسکین می‌دهد.

 

درمان سیاتیک

یکی از مهمترین خواص سورنجان، استفاده از آن به همراه صبر زرد براى معالجه سیاتیک است. استفاده از ضماد سورنجان با زعفران و تخم مرغ، براى تسکین درد استخوان و فرو بردن ورمها مفید است . از سورنجان برای درمان ورم مفاصل و روماتیسم مفید است.

 

درمان یرقان

این گیاه برای معالجه یرقان و ورم طحال مفید است. یکی دیگر از خواص سورنجان تقویت نیروی جنسی است، به این منظور خوردن ۲ گرم از غده سفید سورنجان با زنجبیل، پونه، زیره و همچنین با شیر تازه و قند تا ۳ روز برای تحریک و تقویت قوای جنسی اثر مفید نشان داده است. مصرف سورنجان سفید، در درمان زخم‌های کهنه بسیار مؤثر است .

کلشی‌سین موجود در این گیاه، باعث تقسیم سلول‌های عادی می‌شود. مکانیسم عمل آن تقسیم سلولی در مرحله‌ میتوز است؛ به همین دلیل عامل ضد سرطان مفیدی است. خوردن دو گرم از کوبیده این گیاه، بادشکن و نیروبخش است،

 

مضرات سورنجان

علیرغم گسترده بودن خواص سورنجان، تمام قمست‌های این گیاه سمی بوده و شدت سمیت قسمت‌های مختلف آن به میزان کلشی‌سین بستگی دارد، لذا مصرف خوراکی گیاه یا پیاز آن اکیدا ممنوع است و باید از داروهای استاندارد تهیه شده که میزان معینی کلشی‌سین دارد، طبق نظر پزشک استفاده شود. شایعترین عارضه‌ این گیاه، ناراحتی‌های معده است که بلافاصله پس از خوردن آن ایجاد می‌شود. همچنین در صورت زیاده وری در مصرف سورنجان، احساس تشنگی و سوزش در دهان و گلو، حالت تهوع و استفراغ ایجاد شده و به دنبال آن دردهای شکمی و اسهال شروع می‌شود. در این حالت، کمبود آب بدن ممکن است ایجاد شوک کند. کمترین میزان مصرف گیاه که منجر به مرگ شده ۱۸۶ گرم به مدت چهار روز بوده است. در هر صورت مصرف خوراکی ۷ میلی‌گرم کلشی‌سین خالص ممکن است باعث مرگ شود. همچنین مصرف این گیاه برای زنان باردار، بیماران قلبی، افراد دارای مشکلات روده‌ای، معده‌ای و افراد ضعیف ممنوع بوده، لازم است از مصرف کلشی‌سین بیش از سه روز پیاپی خودداری شود.

 

سایر مطالب مرتبط با طب سنتی را در سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
کمبود ویتامین ب 12

کمبود ویتامین ب 12

خواص فراوان گیاه نعناع

خواص فراوان گیاه نعناع

برای محافظت چشم، از رازیانه استفاده کنید!

برای محافظت چشم، از رازیانه اس...

مصرف روزانه چای سبز

مصرف روزانه چای سبز

جوشانده ضد پیری

جوشانده ضد پیری

خواص گل همیشه بهار

خواص گل همیشه بهار

سمفیتون و بهبود آرتریت

سمفیتون و بهبود آرتریت

تقویت حافظه با کندر گیاهی

تقویت حافظه با کندر گیاهی

درمان سردرد با عرق اسطو خودوس

درمان سردرد با عرق اسطو خودوس

داروی گیاهی برای میگرن!

داروی گیاهی برای میگرن!

اضطراب چه فوایدی دارد؟!

اضطراب چه فوایدی دارد؟!

چای بابونه و خواص درمان آن

چای بابونه و خواص درمان آن

رزماری و خواص آن

رزماری و خواص آن

آشنایی با زعفران

آشنایی با زعفران

خواص زوفا

خواص زوفا

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
میدان نقش جهان اصفهان

میدان نقش جهان اصفهان

1396/10/29
میدان مرکزی شهر اصفهان که در قلب مجموعه تاریخی نقش جهان قرار دارد. میدان «نقش جهان» با نام تاریخی «میدان شاه» است که...
کامنت کاربر
نظر شما
1400/05/12 , 06:53
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده