چگونه کنفرانس خوبی داشته باشیم؟!

1397/02/10
64 749 0

چگونه می‌توانیم کنفرانس خوبی را ارائه کنیم؟ آیا با تکنیک‌های لازم برای ارائه یک کنفرانس خوب آشنا هستید؟ جواب این سوالات خود را با مطالعه این بخش از آکسان پلاس دریافت کنید.

 

چگونه کنفرانس خوبی داشته باشیم؟!

در 5 سالگی می‌توانستیم بدون ذره‌ای ترس برای تمام شهر سخنرانی کنیم و شعر بخوانیم اما در 25 سالگی اگر سه نفر بشود چهار نفر زبانمان بند می‌آید. چهار نفر بشود 10 نفر که دیگر هیچ. قضیه واقعا عجیب است. اگر در همین حالت هرکدام از آن 10 نفر را جدا از هم ببینیم، می‌توانیم بنشینیم کنارشان و به راحتی صحبت کنیم. حالا اگر دوباره همه آنها را کنار هم جمع کنیم و البته اگر قرار باشد از جای خود بلند شویم و همان حرف‌هایی که قبلا و در خفا گفته‌ایم را با صدای بلندتر تکرار کنیم، همه چیز به هم می‌ریزد و دچار استرس می‌‌شویم.

 

همانطور که می‌دانید تجربه صحبت کردن در محیط علمی چیزی فراتر از خواندن دکلمه در جشن‌های مدرسه یا اجرای مراسم صبحگاه سر صف است. متاسفانه یا خوشبختانه خیلی وقت‌ها پاس شدن درس و یا از آن بالاتر به دست آوردن مدرک تحصیلی، وابسته به کیفیت سخنرانی و کنفرانس دادن ماست. کار به ظاهر ناخوشایندی که هر چقدر هم از دستآن فرار کنیم، بالاخره یک روزی طنابش را می‌اندازد دور گردنمان و ما را می‌برد آن بالا پشت جایگاه استاد. پس بهتر است اول ریزه‌کاری‌های محیط علمی را اینجا بخوانید و بعد برای خواندن نکات عمومی‌تر صفحه را ورق بزنید.

 

به طور کلی برای صحبت کردن در یک فضای علمی باید موارد زیر را رعایت کنیم:

 

حدس زدن سوالات

در صورتی که پایان‌نامه را خودتان نوشته باشید، حتما می‌دانید در کدام بخش‌ها کم‌کاری کرده‌اید، به کدام قسمت‌ها مسلط هستید و کدام فصل‌ها قابلیت ویرایش کردن دارند. بنابراین خودتان را بگذارید جای استاد داور، با سختگیری تمام، چند تا سوال بپرسید و سعی کنید جواب‌های قابل قبولی برای آنها آماده کنید. با این کار اگر بعدا این صحنه در واقعیت تکرار شد، می‌توانید با آرامش و تسلط از خودتان دفاع کند.

 

همراه داشتن وسایل مورد نیاز

برای مثال ممکن است زمان ارائه، برق برود. پس بهتر است از اسلایدها و مطالبتان یک پرینت داشته باشید تا اگر چنین اتفاقی افتاد، پیوستگی و انسجام مطالب به خاطر ندیدن اسلایدها از بین نرود. درضمن برای عوض کردن صفحات اسلاید هم از موس وایرلس استفاده کنید تا مجبور نشوید در تمام مدت نزدیک به کامپیوتر بایستید یا در حال دویدن به سمت آن باشید.

 

انتخاب زمان مناسب

در صورتی که قرار است همه دانشجوها در یک روز و سر کلاس درس ارائه بدهند، سعی کنید اواسط کار داوطلب شوید، زیرا ارائه دادن در اول ساعت حکم پیشمرگ شدن را برای بقیه دارد. معمولا اول جلسه حواس همه جمع است. استاد با دقت گوش می‌دهد و آماده اشکال گرفتن است. از طرف دیگر دانشجوها می‌خواهند برخورد استاد و نمره دادن را ببینند. در نتیجه چندین چشم بدون اینکه پلک بزند، دارد تخته را نگاه می‌کنند. اما همین طور که زمان می‌گذرد و تعداد بیشتری ارائه می‌دهند دقت‌ها کم و کمتر می‌شود. استرس شما هم طبیعتا با دیدن کنفرانس بقیه پایین می‌آید.

 

داشتن خلاقیت

گاهی اوفات به خاطر کمبود وقت و تعداد زیاد دانشجوها، استاد ارائه را دو نفری تعیین می‌کند. درچنین مواقعی رسم است که یا هر کدام از این دو نفر به نوبت می‌روند برای ارائه دادن، یا اینکه یکی مطالب را تهیه می‌کند و یک به تنهایی ارائه می‌دهد. شما اما خلاقیت به خرج بدهید و با اجازه استاد دو نفری با هم و همزمان ارائه بدهید. با این روش هم فشار و استرس کمتری تحمل می‌کنید، هم اگر ارتباط خوبی با دوست خود داشته باشید، می‌توانید با پاسکاری‌های مناسب، استاد و بقیه را جذب روش متفاوت خود کنید. این روش امتحان خود را پس داده و فقط نیاز به ابتکار و کمی جسارت دارد.

 

در نظر داشتن زمان

بیشتر اوقات مخصوصا در جلسه دفاع؛، به ازای دقایقی که هدر داده‌اید، از شما نمره کم می‌کنند. بنابراین از قبل حساب همه چیز را بکنید و چندین مرتبه برای خود، ارائه بدهید و زمان بگیرید تا به چنین مشکلی بر نخورید. دو سه دقیقه را هم برای اتفاقاتی که ممکن است سر جلسه پیش بیاید، کنار بگذارید. اگر نگاه کردن به ساعت موقع حرف زدن حواستان را پرت می‌کند، به دوست خود بسپرید تا زمان به نصف که رسید، به شما علامت بدهد. ضمنا تعداد اسلایدها را هم متناسب با زمانی که دارید در نظر بگیرید.

 

بررسی همه موارد

در صورت امکان قبل از برگزاری کنفرانس، سری به محل بزنید و امکانات را شناسایی کنید. صرفا حضور فیزیکی یک کنترل و پرده و یک شی آویزان از سقف کافی نیست. حتما از سالم بودن وسایل مطمئن شوید و چک کنید پروژکتور سالن به درستی تنظیم شده باشد تا قسمتی از متن بیرون پرده نیفتد. اگر کلاس یا سالن ارائه، خودش کامپیوتر دارد، یک بار اسلایدهایتان را در آن نمایش بدهید تا از به هم نریختن فونت‌ها و اجرا شدن فیلم‌ها مطمئن شوید .

 

دقت در نحوه نشستن یا ایستادن

در واقع نحوه نشستن یا ایستادن هم می‌تواند سخنرانی شما را تحت تأثیر قرار دهد. صاف ایستادن یا نشستن به شما اجازه می دهد به خوبی نفس بکشید و صدای شما قدرت نفوذ بیشتری داشته باشد. کمی تکان دادن سر هم می تواند مفید باشد. اگر چانه حود را بالا ببرید و سر خود را کمی کج کنید، می توانید طنین صدای خود را کم کنید و در نتیجه صدای شما شفاف تر به گوش برسد.

 

صحبت کردن با اعتماد به نفس

با تمام اعتماد به نفسی که در دنیا وجود دارد، صحبت کنید. فرض کنید می‌خواهید با کاراته بازی، تعدادی بلوک محکم را بشکنید. اندکی تردید باعث می شود به جای بلوک ها دست‌های شما بشکنند.

 

تمرکز روی تلفظ کلمات

در صورتی که برای بیان برخی حروف مشکل دارید، باید روی آنها تمرکز کنید، کمک گرفتن از استاد فن بیان، تکرار کلمات، بررسی فرم فک و زبان توسط متخصص و شرکت در کلاس‌های گفتار درمانی می تواند به رفع مشکل کمک کند .

 

برقرار کردن ارتباط چشمی

لازم است با مخاطبان خود ارتباط چشمی برقرار کنید، زیرا می‌خواهید برای آنها سخنرانی انجام دهید. نگاه کردن به افرادی که با علاقه به سخنان شما گوش می‌دهند می‌تواند به شما انرژی مثبت دهد.

 

سایر مطالب مرتبط با موفقیت را در سایت آکسان پلاس بخوانید.

لینک کوتاه

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
چند تکنیک برای افزایش خلاقیت

چند تکنیک برای افزایش خلاقیت

تاجران خانه نشین

تاجران خانه نشین

سنجش میزان آینده‌نگری

سنجش میزان آینده‌نگری

روش تقویت اراده

روش تقویت اراده

ترفندهایی برای داشتن تفکر خلاقانه

ترفندهایی برای داشتن تفکر خلاق...

3 سوال کاربردی در بازاریابی

3 سوال کاربردی در بازاریابی

چکار کنیم که به ما احترام بگذارند؟

چکار کنیم که به ما احترام بگذا...

چند جمله کلیدی برای رسیدن به موفقیت

چند جمله کلیدی برای رسیدن به م...

روش های جلوگیری از اتلاف وقت در محل کار

روش های جلوگیری از اتلاف وقت د...

چگونه یک روز بد کاری را خنثی کنیم؟

چگونه یک روز بد کاری را خنثی ک...

موفقیت در زندگی با 3 کلید بلند پروازی

موفقیت در زندگی با 3 کلید بلند...

تجربه ای زیبا از ترس

تجربه ای زیبا از ترس

بهترین شغل برای پول درآوردن کدام است؟

بهترین شغل برای پول درآوردن کد...

چرا نمیتوانیم پس انداز کنیم؟

چرا نمیتوانیم پس انداز کنیم؟

روش‌هایی برای کسب قاطعیت

روش‌هایی برای کسب قاطعیت

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
میدان نقش جهان اصفهان

میدان نقش جهان اصفهان

1396/10/29
میدان مرکزی شهر اصفهان که در قلب مجموعه تاریخی نقش جهان قرار دارد. میدان «نقش جهان» با نام تاریخی «میدان شاه» است که...
کامنت کاربر
نظر شما
1401/02/29 , 17:34
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده