برخورد مناسب با رفتار کودکان

1397/02/14
62 823 0

همانطور که می دانید گاهی رفتار نامناسب کودکان برای والدین غیرقابل تحمل می شود و در مواقعی والدین رفتار نامناسبی را با کودکان خود انجام می دهند که آثار بدی بر رشد آنها بر جای می گذارد که در این زمان بهتر است والدین دلیل بدرفتاری کودک خود را بشناسند و روش مناسبی را برای رفع آن در پیش گیرند. با بخش تربیت کودک سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

برخورد مناسب با رفتار کودکان

عوامل رفتار نامناسب کودکان

کاملا بعید است که والدین از رفتار نا مناسب کودکان خود احساس خوشایندی داشته باشند و با این وجود دائما در این فکر هستند که چگونه بتوانند این عادات بد و ناخوشایند را از فرزندانشان دور کنند. شاید فاکتورهای نامعلومی وجود داشته باشند که بتوانند در ایجاد این این رفتارهای بد و نامناسب موثر باشند. برخی از فاکتورهای احتمالی وجود دارند که می توانند سبب این عادات نامناسب ونامطلوب در فرزندانمان شوند. این فاکتورهای مهم عبارتند از:

 

کنجکاوی

در واقع احساس تمایل گرایانه کودکان برای شناختن دنیای اطرافشان، می تواند احساس عجیب و غریبی در آنها ایجاد کند. آنها به چیزهای غیرمعمولی فکر می کنند، به چیزهایی مانند «چه اتفاقی رخ می دهد زمانیکه قفسه کتاب ها به زمین بیوفتد ؟» یا «اگر ماست را با شربت ترکیب کنیم چه چیزی حاصل می شود ؟» و از این قبیل فکرها و سوالات که کودکان به آنها علاقه دارند و در نهایت می توانند در فکر و ذهن آنها موثر و تاثیر گذار باشند. شاید در چشم ما این سوالات خنده دار باشند ولی برای آنها یک سوال بزرگ و علمی می باشد که می تواند خشم را در آنها ایجاد کند.

 

شما می توانید برای حل سوالات غیرمعمولی کودکان خود، با آنها آزمایش کنید. به کودکتان اجازه دهید تا تحت نظر شما، آزمایش های خاص خودش را انجام دهد .

 

ارتباط

همانطور که می دانید بچه ها در سنین 1 الی 2 سالگی، به عنوان یک قاعده کلی، حرف های بی معنی می زنند. بنابراین برقراری ارتباط آنها با جهان اطرافشان یک کار بسیار سختی از زبان آنها می باشد. برای مثال اگر نوزاد شما مشاهده کند که یک فردی به اسباب بازی او دست می زند و او شروع به گریه کردن و گاها حتی خشم می کند، نشان دهنده هجوم آن نیست و او تنها می خواهد به فرد مقابلش بفهماند که آن اسباب بازی برای او است و کسی نباید به آن دست بزند.

 

با او آرام صحبت کنید و همه چیز را به آرامی به او توضیح دهید و با این کار فرزند شما توانایی ارتباط با شما را کسب خواهد کرد و مطمئن باشید که در زمانی کوتاه فرزند شما رشد خواهد کرد و قوانین لازم را خواهد آموخت .

 

مشکل نارسایی سیستم عصبی

به طور کلی کودکان 3 تا 4 سال هنوز کنترل کاملی بر رفتار خود ندارند و بنابراین آنها اغلب قوانین خانواده را رعایت نکرده و تنها به کارهایی که خودش قبول دارد، می خواهد دست یابد. برای مثال اگر با فرزندتان قرار رفتن به بیرون از خانه در فصل تابستان بگذارید، ممکن است که او دست کش فصل زمستان را با پافشاری بیش از حد در دست کند. علاوه بر این، کودکان تجربه کمتری در حوزه احساسی دارند که حتی اتفاق های پیش پا افتاده باعث گریه کردن آن بشود و یا خراب شدن یک اسباب بازی ممکن است باعث آزرده خاطر و رنجاندن آن شود .

 

کارهای روزمره خود را انجام دهید و به کارهای فرزندتان نظارت داشته باشید، بطوریکه آزرده خاطر نشود.

 

استقلال و ساخت شخصیت مورد نظر

با توجه به اینکه فرزند شما تازه متولد شده است و مشاهده انیمیشن های متعدد توسط او می تواند در او باعث ایجاد شخصیت تازه بشود که حتی باعث ایجاد تفکر زندگی جداگانه او گردد. نادیده گرفتن علایق و سلایق کودک می تواند باعث یک ضربه روحی در او بشود که اگر والدین کودک به آنها توجه نداشته باشند، می تواند منجر به دروغ گفتن کودک بشود .

 

حرف های کودکتان را جدی بگیرید و به پای حرف های او بنشینید که با این کار می توانید باعث ایجاد اعتماد به نفس در کودکتان شوید.

 

تغییر زندگی

در واقع کودکان به طور واقعی با تغییرات زندگی، تغییر پیدا می کنند و ثبات در همه چیز برای رشد هماهنگ ضروری است. هر گونه تغییر در زندگی نه تنها منفی (به عنوان مثال، طلاق والدین)، بلکه مثبت (به عنوان مثال رفتن به مدرسه، تولد برادران و خواهران) منجر به تغییر در رفتار آن خواهد شد و با این تغییر رفتار، پرخاشگری و بد رفتاری کودک عادی محسوب می شود.

 

برای کودک خود یک منطقه با ثبات و پر امنیت را ایجاد کنید که با تماشای این منطقه اعتماد به نفسش بیشتر و بیشتر شود . به او اجازه بدهید که با دوستانش به راحتی بازی کند و ارتباط برقرار کند.

 

غذاهای دارای قند بالا

به طور کلی تاثیر مصرف مواد غذایی شیرین، موضوع داغ مورد بحث در میان متخصصان اطفال می باشد، زیرا به گزارش والدین، زمانیکه کودکان آنها از مواد غذایی شیرین استفاده می کنند، برخی تغییرات نامطلوب و نامناسب را در آنها گزارش داده اند. تحقیقات نیز نشان داده اند که مصرف بیش از حد مواد غذایی شیرین می تواند باعث بیش فعالی کودکان شود .

 

در واقع غذاهایی که در آنها قند بیش از حدی وجود دارند، تنها نوشابه ها ، آب نبات و شکلات ها نمی باشند، بلکه برخی مواد غذایی مانند برخی ماست ها، غلات و حتی موزلی (ترکیب میوه های خشک که کودکان در صبحانه با شیر استفاده می کنند) می توانند سطح قند خون را افزایش دهند و بنابراین باید میزان استفاده کودکان از این مواد غذایی را در به مرور زمان کاهش داد.

 

وراثت

مشکل بد رفتاری کودکان می تواند به دلیل ارثی بودن آن باشد که از پدر و مادرش به او سرایت یافته باشد و کودک اختلال بیش فعالی داشته باشد. این بدان معنا نیست که پدر و مادر باید سرزنش شوند و این والدین حتی گاهی آنقدر مورد اتهامات و سرزنش های بد قرار می گیرند که می توانند باعث ایجاد روحیه بسیار بد هم در والدین و هم در کودک شود .

 

برای درمان سندرم بیش فعالی می توان به دکترهای متخصص در این زمینه مراجعه نمود . این یک اختلال عصبی-رفتاری است و متخصصان در این زمینه می توانند در مدت زمان اندکی بیش فعالی کودک را درمان کنند.

 

نداشتن وقت آزاد

همانطور که می دانید امروزه کودکان بسیار مشغول هستند. برای مثال مدت زمان زیادی را در مدرسه، کلاس های آموزشی و حتی در در مجموعه های ورزشی می گذرانند و تقریبا 90% از روزشان را در بیرون از خانه می گذرانند. یکی از کارهایی که کودکان باید در سنین خردسالی انجام دهند، بازی کردن با هم سنین آنان می باشد که با وجود تعداد زیادی کلاس هایی که در طول روز در آن وقت می گذرانند، حتی فرصت زیادی برای استراحت کردن را ندارند و زمانیکه کودکان دچار این چنین مشکلی می شود، نوعی فقدان بسیار سختی را احساس می کنند که باعث خشونت آنها می شود .

 

نباید سعی کنید که تمام وقت آزاد فرزندتان را با کلاس های آموزشی پر کنید و حتی فرصت استراحت را نیز از آنها بگیرید. اگر شما علاقه مند به ثبت نام فرزندتان در کلاس های آموزشی هستید، هیچ مشکلی ندارد و می توانید آنها را ثبت نام کنید و یک نکته مهم این است که برای آنها وقت بازی کردن نیز باید باقی بگذارید تا آنها سرگرم شوند، چرا که کودکان در بازی با دوستان هم سن خود برقرار کردن ارتباط را می آموزند و بنابراین می توانند در آینده با دیگران ارتباط بهتر و مطلوبی برقرار سازند.

 

خودمختاری

کودکان در زمان خردسالی یک نوع احساس خود مختاری دارند که به سادگی نمی توان آنها را به انجام کاری قانع کرد. بچه ها بیشتر علاقمند به انجام کارهایی که خودشان مایل به انجام دادن آنها هستند، می باشند. اگر در کنار گفتگوی کودکان بنشینید و به حرف های انها توجه کنید، متوجه می شوید که آنها بجز حرف و نظر خود، نظر هیچ یک از دوستانشان را قبول نمی کنند و این تنها به دلیل احساس خودمختاری کودکان در سنین کودکی آنها می باشد.

 

تنها راه موجود که می توانید این مشکل را رفع سازید، صبر کردن است تا سن 4 سالگی کودکان که بتوانند متوجه این بشوند که در دنیای اطرافشان چه اتفاقی می افتد و در همین حین آنها نحوه ارتباط صحیح ، بازی کرده با دوستانشان ، به اشتراک گذاشتن اسباب بازی هایشان با دوستانشان را خواهند آموخت.

 

خستگی

یکی از حالات ذهنی نامناسب است که انسان را از انجام کارهای روزمره باز می دارد. افراد بزرگسال یا همان والدین زمانیکه از فرزندشان چیزی را طلب می کنند و از انها پاسخ منفی می شنوند، می تواند باعث آزار و اذیت آنها شود و با عصبانیت تمام با فرزند برخورد کنند که نتیجه این برخورد نامناسب ونامطلوب ایجاد احساس افسردگی و خشونت و استرس شود.

 

سعی کنید از شرایطی که باعث ایجاد افسردگی و تنش در کودکتان می شوند، جلوگیری نمایید و سعی کنید که در زمانیکه شرایط روحی فرزندتان نامناسب است از آنها خواسته ای را طلب نکنید تا به آنها آسیب وارد نشود، زیرا این مسائل می توانند در آنها باعث ایجاد مشکلات جدی در زندگی آینده شان بشود.

 

 

سایر مطالب مرتبط تربیت کودک را در بخش کودک سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
اجازه ندهید کودکتان شما را بزند!

اجازه ندهید کودکتان شما را بزن...

حس مالکیت کودکان را جدی بگیرید!

حس مالکیت کودکان را جدی بگیرید...

آموزش توالت رفتن به کودک

آموزش توالت رفتن به کودک

اصول تربیتی کودک زیر 7 سال

اصول تربیتی کودک زیر 7 سال

زمان و نحوه مسئولیت دادن به کودکان

زمان و نحوه مسئولیت دادن به کو...

راه درست تحسین کردن کودکان

راه درست تحسین کردن کودکان

رفتار مناسب با کودکان پرخاشگر چیست!؟

رفتار مناسب با کودکان پرخاشگر ...

تربیت دختر با اعتماد به نفس

تربیت دختر با اعتماد به نفس

کودکتان را کتاب خوان کنید

کودکتان را کتاب خوان کنید

نکات لازم برای تربیت کودک

نکات لازم برای تربیت کودک

حرف زدن با فرزندان

حرف زدن با فرزندان

نکات مهم برای ترس از دکتر

نکات مهم برای ترس از دکتر

میزان تاثیرپذیری کودکان از شخصیت کارتونی!

میزان تاثیرپذیری کودکان از شخص...

الگوی خوب برای فرزندان

الگوی خوب برای فرزندان

روش مناسب برای تربیت کودک

روش مناسب برای تربیت کودک

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
اردک رباتیک افلک

اردک رباتیک افلک "Aflac"

1396/11/26
در نمایشگاه "CES 2018"، «اردک رباتیک افلک "Aflac"» که محصولی از یک شرکت به همین نام بوده، معرفی شد؛ این گجت ...
کامنت کاربر
نظر شما
1401/04/09 , 08:03
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده