راهکار های افزایش قد

1396/08/02
49 1,309 0

یکی از مواردی که اغلب باعث نگرانی شدید والدین می گردد کوتاهی قد کودک در مقایسه با همسالان خود می باشد که در بسیاری موارد به اضطراب شدید والدین در مورد آینده قدی کودک می انجامد قبل از پرداختن به علل کوتاهی قد در کودکان شایان ذکر است. در این مقاله تیم آکسان پلاس برای داشتن تناسب اندام و قدی مناسب و همچنین رژیم غذایی متناسب برای افزایش قد شما عزیزان را همراهی مینماید.

راهکار های افزایش قد

انواع کوتاه قدی:

 

ژنتیکی:

این افراد از نظر ژنتیکی هم قد پدر و مادر خود می باشند به عبارت دیگر قد خود را از پدر و مادر خود به ارٍث برده اند!

درمان : برای این گروه راههای درمانی بیشماری وجود ندارد. جراحی در بعضی موارد تاثیرگذار بوده است.

 

بیماری:

بیماریهای گوناگون نظیر سوء خوراک غذایی و بیماریهای ریوی، خونی، استخوانی و ...موجب کوتاهی قد میشوند.

درمان : درمان بیماری زمینه ای تا قبل از بسته شدن صفحات رشدی

 

اختلالات هورمونی:

اختلال در ترشح هورمونهای تاثیرگذار در رشد سبب کوتاهی قد میشود.

درمان : تجویز هورمون مربوطه

 

عمده رشد قد در آقایان تا به آخر رسیدن سن بیست و پنج سالگی و در خانمها تا به آخر رسیدن ۱۸ سالگی است ولی با این وجود امکان افزایش قد در همه افراد تا اتمام عمر وجود دارد. مهمترین فاکتور افزایش قد غده هیپوفیز است که در زیر مغز قرار دارد و با ترشح هورمون رشد موجب افزایش طول و عرض استخوانها به افزایش قد کمک می کند. تحقیقات نشان داده است که مردان کوتاه قد افزونتر در خطر ابتلا به بیماریهای قلبی قرار دارند و این مطلب ضرورت اقدام برای دستیابی به قد شایسته را زیادتر نشان می دهد.

 

روشهای افزایش قد:

 

۱- خواب منظم و کافی:

حدود ۵۰٪ هورمون رشد مورد نیاز روزانه بدن ما زمانی ترشح می شود که وارد بخش عمیق خواب شده باشیم و این اتفاق نمی افتد مگر اینکه اولا ساعات خواب شبانه ما تقریبا براساس یک روال معین باشد و نیز اینکه شبها سعی کنیم زودتر بخوابیم.

 

۲- ورزش کردن:

ورزش بعد از خواب کافی و منظم حرف اول را برای افزایش قد می زند. در حین ورزش هورمونهای رشد شروع به ترشح می کنند و به دنبال آن قد ما نیز افزایش پیدا می کند. بهترین زمان برای ورزش هر روز صبح قبل از صرف صبحانه است. نکته مهم در زمینه ورزش این است که ورزش را همیشه می بایست با حرکات آهسته شروع نمایید و به تدریج بر سرعت و شدت آن اضافه کنید و سپس به تدریج از شدت آن کم کنید. حدود پانزده دقیقه ورزش صبحگاهی برای این منظور توصیه می شود.

 

3- خوردن شیر:

بعد از ورزش و قبل از صرف صبحانه مصرف یک یا دو لیوان شیر بسیار پرفایده و تاثیرگذار است و در کنار ورزش علاوه بر افزایش قد سبب توانا استخوانها نیز می شود. بهتر است قبل نوشیدن شیر آن را شیرین نکنید و خالص میل نمایید.

 

۴- تزریق هورمون رشد:

گاهی ترشح ناکافی غده هیپوفیز موجب عدم رشد کافی و کوتاهی قد می شود و در این مواقع می بایست هورمون رشد به شخص بیمار تزریق شود. البته تزریق هورمون رشد در برخی افراد ایجاد عوارض خطرناک می کند و به همین دلیل می بایست این کار زیر نظر مستقیم پزشک متخصص انجام شود.

 

۵- انجام ندادن عادت های اشتباه:

مصرف داروهای نیرو زا قبل از سن بلوغ ، مصرف زیاد انواع چیپس و پفکها ، نوشیدن بیش از میزان نوشابه های گازدار، کشیدن سیگار ، مصرف کم غذاهای حاوی کلسیم ، مصرف زیاد نمک و غذاهای شور، کم تحرکی ، خواب ناکافی، زندگی در محیطهای نا آرام و دارا بودن استرسهای دائمی به هر دلیل ، مصرف الکل ( اتانول ) به هر دلیل. تمام عواملی كه اشاره شد باعث پوکی استخوان و کوتاهی قد می شوند.

 

6- مصرف مكمل های غذایی:

اگر از یك رژیم غذایی كامل هم استفاده كنید باز نمی تواند جوابگوی تمام نیازهای بدن شما باشد ، باید در سبد غذایی خود مكمل هایی همچون كلسیم ، ویتامین B و ... را بگنجانید. در حالت معمولی حداقل روزانه یك قرص مولتی ویتامین را مصرف كنید.

 

7- مصرف جو دوسر و تخم کدو

در جو دو سر و تخم کدو مقداری هورمون رشد وجود دارد و مصرف آنها می تواند به افزایش قد کمک نماید.

 

8- جراحی کردن:

گاهی در صورت نیاز از روش جراحی نیز برای افزایش قد استفاده می شود كه با انجام عملی روی افراد کوتاه قد، به طور مصنوعی طول استخوان های درازشان را افزایش می دهند، بدین ترتیب که استخوان های پا را شکسته و محل شکستگی را به پوششی از جنس استیل متصل می کنند.

 

9- ماساژ دادن:

ماساژ کف پا بخصوص انگشت شست پا روشی ساده و جالب برای افزایش قد است. این کار باعث افزایش افزونتر هورمون رشد و در حاصل افزایش قد می شود.

 

شانس افزایش قد:

شانس بسیار بالا: دختران تا زیر دوازده سال و پسران زیر چهارده سال .

شانس متوسط: دختران زیر هجده سال و پسران زیر بیست سال .

شانس کم: دختران بالای بیست و پسران بالای بیست و سه سال .

یا بخت و یا اقبال: دختران بالای بیست و پنج و پسران بالای بیست و هشت سال .

 

از چه رژیم غذایی استفاده كنیم؟

هر فردی كه مایل است قد خود را فزایش دهد باید پروتئین مورد نیازش را هر روز و به خصوص چند مرحله در طول روز دریافت کند. بهتر است پروتئین مصرفی از منابع پروتئین حیوانی باشد مثل : گوشت گوسفند و گاو، مرغ و ماهی، تخم مرغ و شیر. در میان املاحی که برای رشد قدی لازم اند کلسیم، فسفر، منیزیم، روی و فلوئور از اهمیت خاص برخوردار می باشند. منابع کلسیم؛ لبنیات مثل شیر، ماست، پنیر خامه و بستنی است. فسفر و منیزیم درگوشت و دیگر منابع پروتئین و حبوبات فراوان است. فلوئور نیز در آب موجود است و آب مصرفی بایستی محتویppm یک فلوئور باشد. تحقیقات اخیر، اذعان می دارد که مصرف روی به مقدار کافی سبب رشد قدی شایسته خواهد شد، در خاورمیانه و خصوصا ایران مصرف کم روی باعث کوتاه قدی می شود. به علاوه با فقدان روی سطح توانایی های مغزی و ایمنی بدن پایین آمده و ابتلا به بیماری های مسری زیاد تر رخ می دهد.

توصیه متخصصان خوراک غذایی ؛ مصرف روزانه یکصد و پنجاه گرم گوشت، نصف تا یک لیوان حبوبات پخته، دو تا سه لیوان شیر و لبنیات به همراه سبزیجات فراوان .

نوجوانانی که در سنین رشد می باشند و افزایش قد خوبی ندارند می توانند با مصرف مکمل ویتامین ها و املاح، براساس دستور و مصرف هفتگی آهن، رشد قدی شان را بهبود بخشند. پس توصیه می شود کسانی که می خواهند قد بلندتری داشته باشند هفته ای یکبار جگر و دو بار غذای دریایی میل کنند و هر روز چند عدد، بادام، بادام زمینی و گردو بخورند.

غذاهای دریایی مثل ماهی، میگو، جگر و دانه های روغنی حاوی املاح فراوانی می باشند و فوائد بسیاری برای نوجوانان دارند.

 

چه ورزشهایی سبب افزایش قد می شوند:

هر چه تحرک ما افزونتر باشد گردش املاح استخوانی افزونتر خواهد بود و این مسئله به رشد قدی کمک خواهد کرد. ورزش هایی مثل بسکتبال، والیبال، شنا، بدمینتون و تنیس برای کمک به افزایش قد بسیار مفید ند.

توجه: استحکام استخوان در افراد بعد از سن ۳۰ سالگی به مرور زمان کم می شود و بهترین روش برای جلوگیری از آن ورزش منظم و مصرف غذاهای حاوی کلسیم مانند، شیر، ماست، آب پرتقال، سرشیر، کنسرو ماهی و پنیر می باشد.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
راه رسید به تناسب اندام دلخواه

راه رسید به تناسب اندام دلخواه

رنگی برای کاهش اشتها

رنگی برای کاهش اشتها

کاهش سایز کمر با رژیم لاغری 4 روزه

کاهش سایز کمر با رژیم لاغری 4 ...

پاستا چاق نمی کند

پاستا چاق نمی کند

خوراکی مفید برای ورزشکاران

خوراکی مفید برای ورزشکاران

 ورزش مناسب  ماه‌های مختلف برای کاهش وزن

ورزش مناسب ماه‌های مختلف برا...

نکات مهم درباره ایروبیک

نکات مهم درباره ایروبیک

روش پیلاتوس برای لاغری

روش پیلاتوس برای لاغری

نکات مهم برای بدنسازی

نکات مهم برای بدنسازی

عوارض مکمل های غیر مجاز

عوارض مکمل های غیر مجاز

ورزش در خانه

ورزش در خانه

ورزش در دوران بارداری

ورزش در دوران بارداری

برنامه 1 ماهه برای کاهش سایز شکم

برنامه 1 ماهه برای کاهش سایز ش...

20 راه لاغری شکم در 20 روز

20 راه لاغری شکم در 20 روز

راهکار های مناسب برای رسیدن به وزن ایده آل

راهکار های مناسب برای رسیدن به...

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
اردک رباتیک افلک

اردک رباتیک افلک "Aflac"

1396/11/26
در نمایشگاه "CES 2018"، «اردک رباتیک افلک "Aflac"» که محصولی از یک شرکت به همین نام بوده، معرفی شد؛ این گجت ...
کامنت کاربر
نظر شما
1401/04/15 , 14:23
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده