افسردگی زنان

1397/02/20
28 846 0

در واقع از هر هشت زن، یک نفر دچار افسردگی زنان است و علائم افسردگی را در اشکال مختلف در طول عمر خود تجربه می کند. نکته مهم این است که در مورد علائم و نشانه ها و همچنین عواملی که موجب افسردگی در زنان می شوند مطالبی یاد بگیرید، بنابراین می توانید با سرگیجه مقابله کنید، افسردگی را به طور موثر درمان کنید و از بازگشت آن جلوگیری کنید. با آکسان پلاس همراه باشید.

 

افسردگی زنان

علایم افسردگی در زنان عبارتند از:

 • احساس گناه، ناامیدی و بی ارزش بودن
 • تغییرات در اشتها و وزن
 • تغییرات در خواب (خواب بیشتر یا کم خوابی)
 • عدم توانایی در تمرکز کردن
 • افکار خودکشی یا اندیشه های مکرر درباره مرگ
 • از دست دادن علاقه یا لذت بردن از فعالیت هایی که همیشه باعث شادی تان شده اند
 • کمبود انرژی و خستگی

 

دستیابی به حمایت اجتماعی برای درمان افسردگی

احساس بهتر داشتن زمان می برد و دقیقا زمانی نتیجه می دهد که فکر می کنید نتیجه نداده است. اگر هر روز انتخاب های مثبتی داشته باشید و از حمایت دیگران بهره مند شوید، می توانید به آن نقطه هم برسید. دریافت کمک از افراد نزدیکتان نقش اساسی در غلبه بر افسردگی زنان دارد. تلاش و کوشش پرثمر و سالم برای مبارزه با افسردگی به تنهایی کار دشواری است. در عین حال، ماهیت افسردگی  کمک گرفتن از دیگران را سخت می کند. هنگامی که شما افسرده هستید، بیشتر تمایل به عقب نشینی و انزوا دارید تا ارتباط برقرار کردن با نزدیکان خانواده و دوستانتان. از دیگران تقاضای کمک و حمایت کنید _ این قدم بزرگی در روند بهبود شما است. با افرادی که دوست دارید و معتمدتان هستند، آنچه را که می گذرانید باز گو کنید. ممکن است از صحبت کردن با افراد خیلی عزیز خود اجتناب کنید، اما آن ها می توانند در این زمان دشوار به شما کمک کنند. اگر احساس می کنید که به هیچکس نمی توانید اعتماد کنید، پس دوست جدیدی پیدا کنید حتی اگر خجالتی و درون گرا هستید.

 

لازم است که برای کسب حمایت سراغ افرادی بروید که به شما احساس امنیت و آرامش می دهند. فردی که با او صحبت می کنید لزوما نباید شما را درمان کند؛ او تنها باید یک شنونده خوب باشد، کسی که با دقت و مهربانانه و بدون اینکه شما را ناراحت و یا قضاوت کند به حرف هایتان گوش می دهد. اولویت را به مکالمه حضوری بدهید. تماس های تلفنی، رسانه های اجتماعی و پیام کوتاه راه های عالی برای ارتباط هستند، اما آن ها جایگزین مناسبی برای روش سنتی مکالمه ی رو در رو نیستند. عمل ساده صحبت کردن با کسی که بصورت چهره به چهره در مورد چگونگی احساساتتان با او حرف می زنید می تواند نقش مهمی در از بین بردن افسردگی در زنان و دور نگه داشتن آن بازی کند. سعی کنید فعالیت های اجتماعی تان را همچنان ادامه دهید، حتی اگر حوصله اش را ندارید. اغلب هنگامی که شما افسرده هستید، احساس راحتی بیشتری به فرو رفتن در خود دارید، اما بودن در اطراف دیگران باعث کاهش احساس افسردگی می شود. راه هایی برای حمایت از دیگران بیابید. دریافت پشتیبانی خوب است، اما تحقیقات نشان می دهد که حمایت از دیگران احساس شادی بسیار بیشتری به انسان می بخشد. بنابراین، برای کمک به دیگران، راه هایی را پیدا کنید – چه بزرگ چه کوچک – داوطلب شوید، یک گوش شنوا برای گوش دادن به حرف های دوستتان باشید، برای کسی کاری انجام دهید.

داشتن یک حیوان خانگی!!! اگرچه که هیچ چیز نمی تواند جایگزین ارتباطات انسانی شود، اما حیوانات خانگی شادی و همراهی خود را در زندگی شما به ارمغان می آورند و احساس تنهایی تان را کمتر می کنند. مراقبت از یک حیوان خانگی نیز می تواند شما را از دنیای درون خارج کند و به شما احساس مفید بودن القا کند – که هر دو پاد زهر قدرتمندی برای افسردگی زنان هستند.

پیوستن به یک گروه پشتیبانی!!! بودن در کنار افرادی که در معرض افسردگی هستند، می تواند در کاهش احساس انزوا به شما کمک کند. همچنین می توانید یکدیگر را تشویق کنید، به مشاوره و ارائه راهنمایی در مورد چگونگی مقابله با این معظل و به اشتراک گذاشتن تجربیات خود بپردازید.

 

 

حفظ سلامت خود برای بهبود افسردگی

باید کاری انجام دهید که آرامتان کند و به شما انرژی دهد. این کار شامل پیگیری از یک شیوه زندگی سالم، یادگیری نحوه مدیریت بهتر، تعیین حدود برای آنچه که قادر به انجام آن هستید و برنامه ریزی فعالیت های سرگرم کننده در روز می شود.  به ۸ ساعت خواب نیاز دارید. هر نوع افسردگی و همچنین افسردگی زنان معمولا با بروز مشکلاتی در خواب همراه است. ممکن است دچار کم خوابی یا خواب بیش از حد شوید، که خلق و خویتان را تحت تاثیر قرار می دهد. اما با اتخاذ عادات سالم خواب، می توانید برنامه خواب بهتری داشته باشید.

 

دور نگه داشتن استرس!!! استرس نه تنها افسردگی را طولانی تر و بدتر می کند. بلکه می تواند آن را تحریک کند. همه چیزهایی که در زندگی تان اتفاق می افتد و به شما فشار می آورد، مانند اضافه کاری، مشکلات پولی یا روابط ناموفق را بشناسید، و راه هایی برای کاهش این فشار ها و بازگشت کنترل بر آن ها پیدا کنید

 

تمرین تکنیک های آرام سازی!!! یک تمرین آرامش روزانه می تواند به کاهش علائم افسردگی، کاهش استرس و افزایش احساس شادی و رفاه شما کمک کند. یوگا، تنفس عمیق، آرامش عضلانی پیشرفته یا مراقبه را امتحان کنید.

انجام کارهایی که از آن لذت می برید!!! هرچند که شما نمی توانید خود را مجبور به لذت بردن کنید، اما می توانید خود را مجبود به انجام این کارها کنید، حتی زمانی که حالش را ندارید. یک سرگرمی یا ورزشی که دوست دارید را انتخاب کنید. از طریق موسیقی، هنر و یا نوشتن خلاقیت خود را ابراز کنید. با دوستانتان بیرون بروید. سفر روزانه به یک موزه، کوه و یا پارک داشته باشید.

 

برای دمان افسردگی بلند شوید و حرکت کنید

به طور کلی زمانی که شما افسرده هستید، تنها بیرون آمدن از رختخواب می تواند به شکل یک وظیفه دشوار به نظر بیاید، چه برسد به کار کردن! اما ورزش جنگجوی قدرتمندی در برابر افسردگی است و یکی از مهمترین ابزارهای موجود در دست شما است.

 

ورزش منظم می تواند مانند داروهای ضد افسردگی در افزایش سطح انرژی و کاهش احساس خستگی موثر باشد. حتی نیازی به باشگاه رفتن هم ندارید. هر روز یک پیاده روی ۳۰ دقیقه ای به شما کمک می کند تا به افزایش انرژی مورد نیاز خود بپردازید. و اگر نمی توانید ۳۰ دقیقه را مدیریت کنید، سه شتاب ده دقیقه ای از حرکت در طول روز به همان اندازه موثر است.

 

اگر به ورزش دل بدهید تمام خستگیتان را از بین خواهد برد. زمانی که افسرده هستید و احساس خستگی می کنید شروع ورزش کمی دشوار است. اما تحقیقات نشان می دهد که اگر اینکار را انجام دهید، سطح انرژی شما بهبود خواهد یافت. ورزش تنها به شما کمک می کند احساس انرژی بیشتر و خستگی کمتری کنید. نه بیشتر. تمرینات مداوم و ریتمیک پیدا کنید. بیشترین مزایای افسردگی زنان ناشی از تمرینات ریتمیک مانند پیاده روی، تمرینات وزن، شنا، هنرهای رزمی، یا رقصیدن است که در آن هر دو دست و پا را حرکت می دهید. عنصری ذهنی را اضافه کنید، به خصوص اگر افسردگی شما به علت تروما حل نشده یا با افکار منفی تشدید می شود. روی نحوه حرکت بدنتان و احساس آن تمرکز کنید_ مانند احساس کوبیده شدن پا روی زمین، یا احساس باد روی پوست و یا ریتم تنفس.

 

قایق رانی برای افسردگی، اضطراب و استرس!!! با یک شریک ورزشی همراه باشید. نه تنها کار کردن با دیگران، شما را قادر می سازد که وقت خود را با دیگران هماهنگ سازید، بلکه می تواند به افزایش انگیزه شما نیز کمک کند. در باشگاه دوندگی، ایروبیک آب یا کلاس رقص عضو شوید، به نبال همبازی تنیس باشید یا در یک لیگ فوتبال و یا والیبال ثبت نام کنید.

 

پیروی از یک رژیم غذایی سالم برای بهبود افسردگی

برخی از بانوان با تغییرات غذایی، مکمل های غذایی و داروهای گیاهی می توانند به کاهش علائم افسردگی زنان خود کمک کنند.که شامل موارد زیر می شود:

 • کافئین
 • کربوهیدرات های ساده و قطع مصرف الکل
 • کاهش مصرف نمک
 • چربی های ناسالم

 

موارد فوق به سرعت می تواند منجر به ضعف انرژی و خلق و خو شود. هیچ وعده غذایی را حذف نکنید. طولانی شدن زمان بین وعده ها موجب تحریک پذیری و خستگی شما می شود، بنابراین سعی کنید هر ۳ الی ۴ ساعت یکبار چیزی میل کنید.

 

تقویت ویتامین "B"!!! در واقع "Defis"  مانند اسید فولیک و B-12  می تواند موجب ازبین رفتن افسردگی زنان شود. برای دریافت بیشتر این مواد، مکمل ویتامین B  مصرف و یا بیشتر خوراکی هایی همچون مرکبات، سبزیجات پهن برگ، لوبیا، مرغ و تخم مرغ را استفاده کنید. مصرف غذاهای حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ برای تقویت خلق و خوی مناسب هستند. اسیدهای چرب امگا ۳ نقش مهمی در تثبیت روحیه ایفا می کنند. بهترین منابع آن عبارتند از ماهی های چرب مانند ماهی قزل آلا، شاه ماهی، ماهی خال مخالی، anchovies، ساردین، ماهی تن و برخی از مکمل های روغن ماهی های آب سرد.

ابه اندازه کافی آهن دریافت کنید. سطوح پایین آهن ممکن است علائم افسردگی زنان مشترک مانند تحریک پذیری، خستگی و دشواری در تمرکز را ایجاد کند. غذاهای غنی از آهن برای اضافه کردن به رژیم غذایی شما شامل گوشت قرمز، لوبیا، سبزیجات پهن برگ و میوه های خشک می شوند. افزودن مکمل های گیاهی می تواند مفید باشد. هر دو روغن گل پامچال و توت های مختلف در درمان PMDD موثر هستند.

 

دریافت روزانه مقدار معینی از نور خورشید برای بهبود افسردگی

همانطور که می دانید نور خورشید می تواند سطح سروتونین را افزایش داده و خلق و خوی شما را بهبود ببخشد. هدف قرارگیریِ حداقل ۱۵ دقیقه روزانه در مقابل نور خورشید است. به عینک آفتابی نیاز ندارید (اما هرگز به طور مستقیم به خورشید نگاه نکنید) و از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. برای ناهار بیرون بروید و کمی قدم بزنید، قهوه را خارج از منزل میل کنید، از غذای خود در رستوران لذت ببرید، یا وقت خود را برای باغبانی صرف کنید. با تمرین کردن در خارج از خانه دو برابر از مزایای نور خورشید بهره مند شوید. پیاده روی کنید، پیاده روی در پارک محلی، یا بازی گلف یا تنیس با یک دوست. نور طبیعی در منزل و محل کار با باز کردن پرده ها و پنجره ها و نشستن در نزدیکی پنجره افزایش دهید. اگر در محلی با نور کم زمستانی زندگی می کنید، سعی کنید از یک جعبه نور درمانی استفاده کنید.در برخی افراد پوشیدن بلوز های زمستانه و استفاده کم از نور خورشید تابستان منجر به بروز شکلی از افسردگی شناخته شده به عنوان اختلال عاطفی فصلی (SAD) می شود.ابتلا به این نوع افسردگی در زنان ۴ برابر بیشتر از مردان تشخیص داده شده است.

 

چالش تفکر منفی برای بهبود افسردگی

به طور کلی افسردگی زنان یک هاله منفی اطراف همه چیز  ایجاد می کند، از جمله دیدگاه و انتظارات شما برای آینده. هنگامی که این نوع افکار بر شما مستولی شود، حتما به یاد داشته باشید که این نشانه افسردگی شما است و این نگرش های غیر منطقی و بدبینانه که تحریف های شناختی نامیده می شوند، واقع بینانه نیستند. هنگامی که واقعا افکار منفی را مورد بررسی قرار دهید، دیگر آزارتان نمی دهند. اما حتی با این وجود نیز رها کردنشان می تواند سخت باشد. شما نمیتوانید از این چارچوب ذهنی بدبینانه بیرون بیایید و به خودتان بگویید «فقط مثبت فکر کن». اغلب، این بخشی از یک الگوی تفکر مادام العمر است که به طور اتوماتیک شکل گرفته و شما حتی از آن کاملا آگاه نیستید. زمانی که زنان افسرده می شوند، شروع به خودخوری کردن می کنند. این شامل گریه برای از بین بردن تنش های احساسی، تلاش برای فهمیدن اینکه چرا افسرده شده اند و صحبت با دوستان در مورد افسردگی. خودخوری موجب ثبات و حتی بدتر شدن افسردگی زنان میشود و این موضوع از نظرعلمی ثابت شده. راه خلاصی از آن این است که بایدنوع افکار منفی که موجب افسردگی شما می شوند را شناسایی کرده و آنها را با روش متعادل تر تفکر جایگزین کنید. روش های غیر واقعی و منفی فکر کردن که موجب تشدید افسردگی زنان میشوند.

 • فکر کردن به همه چیز یا هیچ چیز – نگاه کردن به چیزهایی سیاه و سفید، بدون زمین میانی (“اگر من اندکی از حد عالی فاصله بگیرم دچار شکست کامل شده ام.”)
 • بیش از حد عمومیت دادن – عمومیت دادن یک تجربه منفی منفرد، که فرد انتظار دارد که آن را برای همیشه حفظ کند (“من نمی توانم کاری انجام دهم”.)
 • تصفیه ذهنی – نادیده گرفتن رویدادهای مثبت و تمرکز بر منفی ها. توجه به چیزی که خراب شده، و نادیده گرفتن تمام موارد مثبت.
 • کاهش دید مثبت – درنظر گرفتن این که چرا رویدادهای مثبت محاسبه نمی شوند (او گفت: اوقات خوبی در کنار ما داشته است، اما من فکر می کنم او تنها وانمود به خوشحالی میکرد.)
 • زود قضاوت کردن – ایجاد تفاسیر منفی بدون شواهد واقعی.فرد مانند یک ذهن خوان عمل می کند (“او حتما با خود می گوید من آدم بدبختی”) یا مانند یک پیشگو (“من تا ابد در این کار لعنتی  گیر می کنم”).
 • استدلال احساسی – اعتقاد به این که احساساتی که دارید به واقعیت تبدیل میشوند (“من واقعا حس می کنم یک بازنده ام.واقعا به اندازه کافی خوب نیستم”).
 • “باید ها” و “نبایدها” – خود را به لیست دقیقی از آنچه باید و نباید انجام دهید محدود می کنید، و خودتان را در صورت عمل نکردن به این مقررات شماتت می کنید.

 

درمان افسردگی زنان به کمک دارو

به طور کلی داروهای ضد افسردگی ممکن است به کاهش برخی علائم افسردگی در زنان کمک کند، اما مشکل اصلی را درمان نخواهد کرد. به علت تفاوت های بیولوژیکی در بانوان، آن ها معمولا به میزان کمتری از داروهای ضد افسردگی نسبت به مردان استفاده می کنند. همچنین احتمال تجربه عوارض جانبی در زنان بیشتر است، بنابراین هر گونه استفاده از دارو باید از نزدیک تحت نظارت پزشک باشد. به پزشکی که برای راهنمایی در مورد تاثیرات داروها و درمان های روحی آموزش ندیده باشد، اعتماد نکنید و به یاد داشته باشید که بهترین اثرات دارو زمانی مشاهده خواهد شد که در کنارش سبک زندگی تان را نیز سلامت‌تر کنید.

 

درمان افسردگی زنان

 صحبت درمانی یک نوع روش درمان بسیار مؤثر برای افسردگی در زنان است. این روش می تواند شما را با مهارت و بینش برای از بین بردن علائم افسردگی و کمک به جلوگیری از افسردگی از بازگشت به سمت شما آشنا کند. یکی از مهمترین مواردی که هنگام انتخاب یک درمانگر باید در نظر گرفت، ارتباط شما با این شخص است. درمانگر مناسب یک شریک مراقب و حمایتی در درمان افسردگی زنان و بهبودی شما خواهد بود.

 

 

 

تنها به این دلیل که به شما گفته شده است که علائم تنها قسمتی از “طبیعت” زنانه شما است، به این معنا نیست که باید در سکوت رنج بکشید. کارهای بسیاری می توانید برای درمان افسردگی خود انجام دهید و احساس بهتری داشته باشید.

 

سایر مطالب مرتبط با طب سنتی را در سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
درمان مشکلات روده به کمک بابونه

درمان مشکلات روده به کمک بابون...

آب چغندر

آب چغندر

فواید مرزه برای قلب

فواید مرزه برای قلب

چای ترش یا چای قرمز چه خواصی دارد!؟

چای ترش یا چای قرمز چه خواصی د...

درمان سنتی تهوع

درمان سنتی تهوع

گیاهان مفید برای سلامتی

گیاهان مفید برای سلامتی

خواص بی‌‌‌‌‌شمار برگ مو

خواص بی‌‌‌‌‌شمار برگ مو

تاثیر عرق نعنا از آسپرین بیشتر است!

تاثیر عرق نعنا از آسپرین بیشتر...

لاغری شگفت انگیز با جو دوسر

لاغری شگفت انگیز با جو دوسر

درمان گیاهی سینوزیت

درمان گیاهی سینوزیت

گیاهی ضد افسردگی به نام عناب

گیاهی ضد افسردگی به نام عناب

عرق بهار نارنج چه خواصی دارد؟!

عرق بهار نارنج چه خواصی دارد؟!

خواص گزنه

خواص گزنه

گیاهی برای دردهای ماهیچه‌ای

گیاهی برای دردهای ماهیچه‌ای

فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
میدان نقش جهان اصفهان

میدان نقش جهان اصفهان

1396/10/29
میدان مرکزی شهر اصفهان که در قلب مجموعه تاریخی نقش جهان قرار دارد. میدان «نقش جهان» با نام تاریخی «میدان شاه» است که...
کامنت کاربر
نظر شما
1400/07/25 , 10:10
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده