جاذبه‌های گردشگری قزوین

1396/08/04
70 1,050 0

قزوین یکی از بیست شهر استان قزوین و در عین حال مرکز این استان است. این شهر در فاصله 130 کیلومتری تهران قرار دارد و از طریق بزرگراه و خط آهن از یک سمت به تهران و از سمتی دیگر به آذربایجان متصل می‌شود. اقتصاد این شهر از قدیم مبتنی بر کشاورزی و بازرگانی بوده و در دوره معاصر، بخش‌ صنعت و خدمات نیز از رونق قابل توجهی برخوردار شده‌اند.

 

جاذبه‌های گردشگری قزوین

جاذبه‌ها و چشم اندازهای گردشگری

شهر قزوین دارای تابستان‌هایی نسبتاً خنک و زمستان‌هایی سرد است و میانگین دمای سالانه این شهر به 14 درجه سانتیگراد می‌رسد. بدین ترتیب این شهر در مهمترین فصل سفر، یعنی فصل تابستان از آب و هوای بسیار مناسبی برخوردار است؛ ضمن آنکه باغ‌های شهر قزوین به مساحت حدود 2500 هکتار، همچون کمربندی سبز این شهر را فراگرفته و بر لطافت هوای آن افزوده‌اند. شهر قزوین از دیدگاه تاریخی یکی از قدیمی‌ترین مراکز استقرار انسانی و شکل‌یابی جوامع بشری در فلات ایران می‌باشد. این شهر از دوره باستان به علت قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم از آبادانی قابل توجهی برخوردار بود و در دهه‌های ابتدایی حکومت صفویان نیز مدتی به پایتختی ایران برگزیده شد. از این‌رو، آثار تاریخی شکوهمند و پرشماری دارد که مهمترین سرمایه آن برای توسعه گردشگری به شمار می‌روند.
با توجه به جاذبه‌های گردشگری داخل شهر قزوین، می‌توان زمانی سه روزه و یا بیشتر را برای دیدنشان در نظر گرفت، اما در یک برنامه فشرده می‌توان دیدنی‌های این شهر را در یک گردش یک روزه نیز تماشا کرد. در ادامه با مهمترین آثار دیدنی قزوین آشنا می‌شویم:

 

کاخ و موزه چهلستون

کاخ چهلستون مهمترین اثر تاریخی شهر قزوین و یکی از نمادهای این شهر است. این کاخ در زمان «شاه تهماسب صفوی» که قزوین پایتخت ایران بود، ساخته شد و از نمونه همنام خود در شهر اصفهان چند دهه قدیمی‌تر است. این کاخ از آن جهت که قزوین از مراکز مهم خوشنویسی ایران بوده، به موزه خوشنویسی تبدیل شده و همه روزه پذیرای بازدیدکنندگان است. کاخ چهلستون در میدان «آزادی (سبزه میدان)» قرار دارد.

 

موزه شهر

این موزه در میدان «آزادی (سبزه میدان)» و در شرق «باغ و عمارت چهلستون» قرار دارد. در این موزه که به معرفی تاریخ قزوین اختصاص می‌پردازد، آثاری از دوران پیش از تاریخ، دوران تاریخی و دوران اسلامی به نمایش درآمده است. بسیاری از این آثار از حفاری‌های دشت قزوین به دست آمده‌اند.

 

سرای سعدالسلطنه و بازار قزوین

سرای سعدالسلطنه و بازار قزوین

بازاری بزرگ با فضاهای متعدد و معماری بسیار شکوهمند به گونه‌ای که زیبایی راسته‌ها و سراهای آن، عموم گردشگران را مبهوت می‌سازد. کالبد کنونی این بازار مربوط به دوره صفویه و پس از آن است و بیشتر بناهای فعلی‌ در دوره قاجار ساخته شده‌اند.
«کاروانسرای سعدالسلطنه» جالب‌ترین بخش بازار است که لقب بزرگترین مجموعه کاروانسرای درون شهری ایران را یدک می‌کشد و از آثار دوره «ناصرالدین شاه قاجار» است. این سرا و بازار مجاور آن، یعنی بازار وزیری، در سالیان اخیر به شایستگی مرمت شده‌اند و به احتمال فراوان در آینده‌ای نزدیک، به قلب گردشگری قزوین تبدیل شوند. مجموعه بازار قزوین در خیابان «امام خمینی» قرار دارد.

 

مسجد جامع عتیق

این مسجد روی پایه‌های یک آتشکده پیش از اسلام ساخته شده و بنای اولیه آن احتمالاً مربوط به دوره «هارون‌الرشید عباسی» است. مسجد جامع قزوین، کلکسیونی از معماری دوره‌های مختلف تاریخی را به نمایش می‌گذارد و آثار مهمی از دوره «سلجوقی»، «صفوی» و تا حدودی «قاجار» را در خود جای داده است. مسجد جامع قزوین در خیابان «سپه (شهدا)» قرار دارد.

 

مسجدالنبی یادگار دوره فتحعلی شاه

مسجدالنبی با 14 هزار مترمربع مساحت، از بزرگترین مساجد تاریخی قزوین و یادگاری از دوران قاجار است. این مسجد که به «مسجد سلطانی» نیز معروف است، در خیابان «امام خمینی»، جنب «بازار قزوین» قرار دارد.

مسجدالنبی یادگار دوره فتحعلی شاه

 

حمام قجر قزوین

این حمام از بزرگترین و قدیمی‌ترین حمام‌های قزوین و محل موزه مردم شناسی این شهر است. حمام قجر برخلاف نام خود، در دوره «صفویه»، توسط یکی از سرداران «شاه عباس» ساخته شده و بیش از 400 سال قدمت دارد. در این حمام، جلوه‌هایی از تاریخ اجتماعی قزوین را در سه بخش آداب و رسوم، ا قوام و مشاغل به نمایش گذاشته‌اند. این حمام در خیابان «عبید زاکانی» واقع شده است.

 

خیابان سپه و سردر عالی‌قاپو

در دوره «شاه تهماسب صفوی» شهر قزوین دارای کاخی به نام «عالی قاپو» بود که اکنون تنها سردر شکوهمند آن باقی مانده است. این سردر رو به خیابان «سپه (شهدا)» چهره می‌گشاید که خود نخستین خیابان ایران به شمار می‌رود و حدود 500 سال قدمت دارد. این خیابان منبع الهام در ساخت خیابان «چهارباغ عباسی» در اصفهان بوده است.
 

در کوشک و دروازه تهران

قزوین مانند اکثر شهرهای کهن ایران در دوره‌های مختلف تاریخی، برج و بارو و دروازه داشته که از میان آنها تنها دو دروازه باقی مانده است. «دروازه تهران» در جنوب شهر و در کنار میدان «تهران قدیم» است که یکی از نمادهای شهر قزوین به شمار می‌رود و دیگری «دروازه در کوشک» که به سمت الموت و شکارگاه‌های شمال قزوین باز می‌شده و در انتهای خیابان «آزادی (نادری)» جای دارد.

 

آب‌انبارهای قزوین

شهر قزوین دارای آب انبارهای بزرگی است که برخی از آنها مانند آب انبار «سردار بزرگ» در خیابان «راه‌آهن»، جزو بزرگترین آب انبارهای ایران هستند. در ضمن باید از آب‌انبار «حاج کاظم» در انتهای خیابان «تبریز» نام برد که شهرتش را مدیون سردر کاشیکاری، طاق رسمی‌بندی، کتیبه سنگی و دو بادگیر خود است. آب انبار مسجد جامع قزوین نیز در نوع خود بسیار دیدنی است.

برای اطلاع از جاذبه‌ها و آشنایی با مناطق گردشگری ایران و جهان از بخش سفر سایت آکسان پلاس دیدن کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
اردک رباتیک افلک

اردک رباتیک افلک "Aflac"

1396/11/26
در نمایشگاه "CES 2018"، «اردک رباتیک افلک "Aflac"» که محصولی از یک شرکت به همین نام بوده، معرفی شد؛ این گجت ...
کامنت کاربر
نظر شما
1401/04/15 , 15:45
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده