آغامحمدخان قاجار

1397/02/26
172 531 0

پس از باخبر شدن از مرگ شهریار زند، آقامحمدخان بیدرنگ به مازندران رفت و افراد قبیله خود را جمع آوری نمود و به مخالفت با زندیه پرداخت و پس از غلبه بر جعفرخان زند، برادر کریم خان، تهران را به پایتختی برگزید. با آکسان پلاس همراه باشید.

 

آغامحمدخان قاجار

حاج ابراهیم کلانتر، از بزرگان شیراز نقش بسزایی در تغییر سلسله زندیه به قاجاریه، داشت. نخست در اثر مساعی حاج ابراهیم ، لطفعلیخان فرزن جوان جعفر خان بر اریکه سلطنت نشست ولی بعدها روابط لطف علی خان و حاج ابراهیم به سردی گرایید تا جایی که کلانتر شیراز به لطف علی خان خیانت ورزید و شیراز را تسلیم آقا محمد خان قاجار کرد و در عوض این خیانت و خدعه به مقام صدر اعظمی ارتقا یافت.

 

لطف علی خان در کرمان مقاومت کرد. محاصره شهر کرمان از طرف قوای آقا محمد خان بیش از چهار ماه طول کشید. در ابتدای کار چون مردم ذخیره داشتند به خوبی مقاومت کردند و گاه آقا محمد خان را مورد لعن و نفرین قرار می دادند. شبها از صدای طبلها در برجها خواب به چشم مردم نمی آمد ، بچه ها و گاهی اوقات زنها از فراز برج و بارو، با آهنگ، این تصنیف را می خوانند: آق مم خـان اخته تا کـی زنــی شلخته قدت میاد رو تخته این هفته نه اون هفته شاید کینه ای که آقا محمد خان از شنیدن این ابیات آن هم از زبان زنان و دختران «که حاکی از یک نقص بزرگ عضوی او بود» به دل می گرفت، برای نابودی کرمان از همه عوامل بزرگتر و مهمتر بوده است.

 

در دوره ای که کرمان در محاصره قشون آقا محمد خان بود ظاهرا" دختران و اطفال با خواندن تصنیف سابق الذکر خواجه تاجدار را مورد طعن و لعن و اهانت قرار دادند . از اینرو وی پس از تسخیر کرمان ، ضمن هزاران ظلم و جنایتی که مرتکب شد ، به سربازان خود اجازه داد که به دختران و نوامیس مردم علنا" تجاوز کنند. « بسیاری از دختران را پدران و مادران در سوراخهای بخاری و کندوهای خانه نهادند و آنرا تیغه کردند و به گل گرفتند با همه اینها روایتی هست «ظاهرا" اغراق آمیز» که روزی که لشکریان او از دروازه شهر بیرون رفتند، هزاران دختر حامله را پشت سر گذاشتند که ناچار شدند سقط جنین کنند.

 

لطف علی خان دلاور زند نیز اسیر آقا محمد خان شد و رئیس ایل با دست خود چشمان او را از حدقه درآورد و از غایت خشم و غضب، غلامان ترکمانان را مامور فرمود تا با آن نادره زمان معامله قوم لوط نمودند و سپس به جانب طهرانش فرستادند. پس از آسودگی خیال آقا محمد خان از ناحیه زندیه به فتح دیگر شهرها از جمله خراسان مبادرت و شاهرخ شاه پسر نادر افشار را به خاطر اخذ جواهرات نادری زیر شکنجه کشت و به تدریج ظرف دو سال سایر بلاد ایران را نیز زیر سیطره خود کشید.

 

در پایان سال 1211 بار دیگر آقا محمد خان برای تسخیر شهرهای از کف رفته قفقاز ، عازم شوشی شد و به تسخیر یکی از قلاع توفیق یافت . در این هنگام آقا محمد خان به علتی جرئی ، بر پیشخدمتان خود خشم گرفت و آنان را به مرگ تهدید کرد . آنان نیز که از طبیعت خبیث و کینه توز سرور خود آگاه بودند ، در 21 ذیحجه 1211 هجری قمری . آقا محمد خان را در خواب کشتند تاریخ در گذشت:1211 هجری قمری.

 

سایر مطالب مرتبط با تاریخ و فرهنگ را در سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
مراسم و رسوم عید نوروز

مراسم و رسوم عید نوروز

رسوم عید در شهر قزوین

رسوم عید در شهر قزوین

یونسکو و ثبت 22 گوهر ایرانی

یونسکو و ثبت 22 گوهر ایرانی

رقص لری و دانستنی‌های آن

رقص لری و دانستنی‌های آن

رسم عجیب کتک زدن عروس در روز اول ازدواج

رسم عجیب کتک زدن عروس در روز ا...

روز جهانی «بمار»، 18 نوامبر

روز جهانی «بمار»، 18 نوامبر

روز جهانی پست!

روز جهانی پست!

سالروز نخستین راهپیمایی فضایی

سالروز نخستین راهپیمایی فضایی

12 اردیبهشت، روز معلم

12 اردیبهشت، روز معلم

سنگ عقیق

سنگ عقیق

دلیل نحسی عدد 13

دلیل نحسی عدد 13

فلسفه سیزده بدر

فلسفه سیزده بدر

زنان خراسان و لباس محلی

زنان خراسان و لباس محلی

رسوم عجیب ازدواج

رسوم عجیب ازدواج

روز جهانی کتاب و حق مولف!

روز جهانی کتاب و حق مولف!

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
اردک رباتیک افلک

اردک رباتیک افلک "Aflac"

1396/11/26
در نمایشگاه "CES 2018"، «اردک رباتیک افلک "Aflac"» که محصولی از یک شرکت به همین نام بوده، معرفی شد؛ این گجت ...
کامنت کاربر
نظر شما
1399/09/07 , 17:01
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده