بدون رژیم لاغر شوید

1397/02/29
112 816 0

چاقی یکی از معضل های فراگیر این روزهاست که خیلی ها گرفتارش هستند اما نحوه درمان چاقی چیزی نیست که بتوان بدون کمک گرفتن از متخصصان از عهده اش برآمد. خیلی از افراد بدون در نظر گرفتن سن، جنس، میزان اضافه وزن و شرایط زندگی خود از رژیم لاغری یکی از اقوام خود پیروی می کنند! معمولا این کار بی فایده است و فقط بدن فرد را نسبت به رژیم لاغری مقاوم می کند. البته گاهی هم ممکن است این کار در کوتاه مدت باعث لاغری شود اما نمی تواند ماندگار باشد. با بخش تناسب اندام آکسان پلاس همراه باشید.

 

بدون رژیم لاغر شوید

افزایش مدت زمان صرف غذا

برای افزایش مدت زمان مصرف غذا، زمان سنج را بر روی بیست دقیقه تنظیم کنید و خود را وادار کنید به آهستگی غذا بخورید. این عادت از بهترین عادات برای لاغری بدون رژیم غذایی است. هر لقمه را خوب بجوید و از غذا لذت ببرید. خوردن غذا باید تا زمانی که صدای زنگ بلند شود، ادامه داشته باشد. غذا خوردن آهسته باعث می شود از مقدار کمتر غذا، لذت بیشتری ببرید و هورمونهای سیری در بدن تحریک شوند. وقتی به سرعت غذا را می بلعید، معده فرصت پیدا نمی کند به مغز شما پیام برساند که سیر شده اید و زمانی که پیام می رسد دیگر بیش از حد سیر شده اید. 

 

خواب بیشتر، اضافه وزن کمتر

بر اساس نظر محققان دانشگاه میشیگان، یک ساعت خواب بیشتر در شب می تواند موجب 6.3 کیلو گرم کاهش وزن در سال شود. تحقیقات آنها بر روی افرادی بود که 2500 کالری در روز دریافت می کنند، این مطالعه نشان می دهد که وقتی خواب جایگزین فعالیتهای بدون تحرک و میان وعده های معمول می شود، بدون تلاش کالری دریافتی خود را 6% کاهش می دهید. نتایج از فردی به فرد دیگر ممکن است متفاوت باشد اما خواب به شیوه دیگری نیز به کاهش وزن کمک می کند. شواهدی وجود دارد که خواب کمتر از 7 ساعت اشتها را افزایش داده و به طرز غیر معمولی گرسنه می شوید.

 

برا کم کردن وزن، سوپ بخورید

آب گوشت و سوپ آب مرغ را به غذای خود اضافه کنید تا با کالری کمتری احساس سیری کنید. سوپ رشته فرنگی، سوپ ذرت و انواع سوپها را می توانید مصرف کنید. به خصوص در ابتدای وعده غذایی مصرف سوپ به شما کمک می کند سرعت خوردنتان آهسته تر شده و اشتهایتان را با کالری کمتری فروبنشانید. سوپ کم سدیم درست کنید، سبزیجات یخ زده یا تازه به آن اضافه کنید. به یاد داشته باشید سوپهای خامه دار پرچرب و پر کالری هستند.

 

غلات کامل مصرف کنید

برنج قهوه ای، جو، گندم کامل و گندم سیاه همگی به کاهش وزن بدون گرسنگی کمک می کنند. با این مواد با دریافت کالری کمتری احساس سیری می کنید و علاوه بر کاهش وزن کلسترولتان نیز بهبود می یابد. غلات کامل در برخی از محصولات ماکارونی، رشته، نان، بیسکوئیت و غیره استفاده می شود.

 

مصرف سبزیجات بیشتر

برای شام سه گونه سبزیجات به جای یکی، سرو کنید. تنوع غذا مغز را فریب می دهد و تصور می کنید غذای بیشتری خورده اید بنابراین هر چه سبزیجات و میوه بیشتر بخورید بهتر وزن کم می کنید. محتوای زیاد فیبر و آب موجود در آنها نیز با کالری کمتر شما را سیر می کنند. اگر می خواهید میوه یا سبزیجات را بپزید، بدون روغن این کار را انجام دهید و از سس آب لیمو و گیاهان معطر به جای سسهای پر چرب استفاده کنید.

 

به لباسهای تنگ نگاه کنید

یکی از لباسهای قدیمی دلخواهتان را که دیگر برایتان تنگ شده جلوی چشم بگذارید تا هر روز چشمتان به آن بیفتد. با این کار مدام به کاهش وزن تشویق می شوید. لباسی انتخاب کنید که تنها کمی تنگ شده باشد تا در مدت نسبتا کوتاهی بتوانید آن را دوباره بپوشید و به این ترتیب بابت کاهش وزن پاداش بگیرید و دلسرد نشوید. پس از رسیدن به این هدف، لباسهای دیگری را که برایتان هنوز تنگ هستند برای هدف بعدی انتخاب کنید.

 

حذف سوسیس و کالباس

گوشت های فرآوری نخورید. همین حرکت ساده 100 کالری کمتر دریافت می کنید و در یک سال 4.5 کیلو گرم وزن کم می کنید.  می توانید مخلفات دیگر ساندویچ را جایگزین کنید که کالری کمتری دارند مانند گوجه، فلفل، فلفل دلمه ای، خردل آسیاب شده، پنیر، خیارشور و چیزهای دیگر.

 

استفاده از سبزیجات در پیتزا

در پیتزا به جای گوشت از سبزیجات استفاده کنید تا 100 کالری کمتر در یک وعده پیتزا دریافت کنید. ترفندهای دیگر برای کاهش کالری پیتزا استفاده از پنیر کم چرب تر یا کمتر و استفاده از روغن زیتون است.

 

مصرف کمتر شکر

نوشیدنیهای شیرین مانند نوشابه را با آب یا آب گاز دار جایگزین کنید تا از مصرف 10 قاشق چایخوری شکر صرف نظر کرده باشید. شکر محلول موجود در نوشابه احساس سیری معمولی بدن را دور میزند. مطالعه ای که کالری نوشابه و پاستیل را مقایسه کرده بود، نشان داد نوشابه 450 کالری در روز بیشتر وارد بدن می کند. افرادی که شکلات می خورند، ناخواسته کالری کمتری نسبت به افرادی که نوشابه می خورند دریافت کرده و در عرض چهار هفته 1. 1 کیلوگرم کمتر وزن اضافه می کنند.

 

استفاده از لیوان باریکتر

به جای لیوانهای کوتاه و پهن از لیوانهای باریک و بلند برای نوشیدن استفاده کنید. به این ترتیب نوشابه یا هر نوشیدنی شیرینی دیگری را هر بار 25 تا 30 درصد کمتر می خورید.  دکتر برایان وانسینک می گوید با این کار مغز فریب می خورد و باعث می شود کمتر بخورید. تحقیقات او نشان داده است که همه افراد در لیوانهای پهن و کوتاه بیشتر نوشیدنی می خورند.

 

مصرف الکل را قطع کنید

الکل در هر گرم کالری بیشتری نسبت به کربوهیدرات و پروتئین دارد. همچنین بر قدرت تصمیم گیری شما تاثیر منفی گذاشته و باعث می شود بدون فکر شروع به مصرف خوراکیهای دیگری مانند چیپس، مغز و غذاهای دیگری کنید که در حالت عادی مصرف آن را محدود می کنید.

 

استفاده از چای سبز

چای سبز میتواند راهکار خوبی برای کاهش وزن باشد. برخی مطالعات نشان می دهند چای سبز کالری سوزی بدن را موقتا افزایش دهد که احتمالا به واسطه عملکرد مواد شیمیایی گیاهی به نام کاتچین است. اگر هم موجب کاهش وزنتان نشود، حداقل نوشیدنی دلچسب و بدون کالری مصرف کرده اید.

 

انجام یوگا

زنانی که یوگا انجام می دهند نسبت به دیگران وزن کمتری دارند. ارتباط این دو چیست؟ اعضای ثابت یوگا رویکرد بهتری برای خوردن دارند. مثلا با وجود پرس بزرگ غذای رستورانها تنها به اندازه ای غذا می خورند که سیر شوند. محققان معتقدند خودآگاهی که از طریق یوگا حاصل می شود می تواند به فرد کمک کند در مقابل وسوسه پرخوری مقاومت کند.

 

پختن غذا در خانه

در صورتی که نمی توانید همیشه غذای خانگی مصرف کنید، حداقل 5 روز در هفته این کار را انجام دهید. یک نظر سنجی نشان داده است که این استراتژی از مهمترین عادات غذایی افرادی است که موفق به کاهش وزن شده اند. آشپزی آسان تر از چیزی است که تصور می کنید. غذاهای سریع و نیمه آماده زیادی وجود دارند که برای غذا درست کردن می توانید از آنها استفاده کنید مانند سبزی خرد شده، کاهوی شسته، کنسرو لوبیا، مرغ پخته یا ماهی گریل شده.

 

بشقاب را دوباره پر نکنید

به طور کلی بیشتر مردم وقتی بشقابشان خالی می شود، قاشق چنگال را بر روی زمین می گذارند و خوردنشان برای لحظاتی متوقف می شود. مراقب این لحظه باشید، وسوسه نشوید دوباره بشقاب خود را پر کنید. محتوای بشقاب خود را کامل بخورید و از گفتگو با اعضای خانواده یا دوستان لذت ببرید.

 

جویدن آدامس نعنایی بدون شکر

زمانی که احتمال مصرف میان وعده وجود دارد، آدامس بدون شکر نعنایی با طعم قوی بخورید. صرف شام پس از کار ، شرکت در مهمانی، تماشای تلویزیون یا اینترنت گردی برخی از رفتارهایی است که احتمال مصرف بی ملاحظه میان وعده را افزایش می دهد. آدامس با طعم قوی بجوید تا بر میل به غذاهای دیگر غلبه کند.

 

انتخاب بشقاب کوچک

دکتر برایان وانسینک در آزمایشی متوجه شد افراد اگر بشقابشان بزرگتر باشد، بیشتر غذا میخورند. بشقاب یا کاسه خود را کوچک کنید تا در روز 100 الی 200 کالری کمتر دریافت کرده و در سال 4.5 تا 9 کیلو گرم وزن کم کنید. در آزمایشی که دکتر وانسینک انجام داد، هیچ کس از شرکت کنندگان با این ترفند کوچک کردن بشقاب، احساس گرسنگی نداشته یا حتی متوجه این ترفند نشدند در حالی که 200 کالری کمتر در روز دریافت می کردند.

 

انتخاب پرسهای غذای کوچک

جالب است بدانید، بهترین عادت افراد لاغر این است که پرس غذایشان در هر وعده 5 روز در هفته یا بیشتر، کوچک است. طبق نظر سنجی Consumer Reports  همیشه افراد لاغر و افرادی که موفق به کاهش وزن می شوند، این کار را انجام می دهند. پس از این که چند مرتبه پرسها را اندازه گرفتید، این کار برایتان خودکار و عادت می شود. با مصرف میان وعده های کوچک و کم کالری در روز و کنار گذاشتن ظرف اصلی غذا هنگام صرف غذا، این کار برایتان آسان تر می شود.

 

رعایت قانون 80 – 20

همانطور که می دانید برخی عادت دارند به قدری بخورند تا شکمشان کاملا پر شود اما در برخی مناطق مانند اکیناوای ژاپن مردم 80% حجم معده شان غذا میخورند و نام این عادت لاغر کننده طبیعی را hara hachi bu گذاشته اند. ما نیز میتوانیم خود را به این شیوه عادت دهیم و 20% کمترغذا بخوریم. مطالعات دکتر وانسینک نشان میدهد بیشتر مردم موفق به این کار نمی شوند.

 

تغییر سفارشهای همیشگی خود

همانطور که می دانید غذاهای رستورانی و فست فودی بسیار چاق کننده هستند بنابراین میتوانید سفارشهای ویژه ای بدهید تا غذای خود را تحت کنترل داشته باشید:

  • غذای اصلی را با دوست خود تقسیم کنید.
  • پیش غذا را به عنوان غذای اصلی سفارش دهید.
  • بشقاب کودک انتخاب کنید.
  • از پیش خدمت بخواهید نیمی از غذایتان را پیش از این که سرو شود، در ظرف یک بار مصرف بریزد.
  • بیشتر غذای اصلی را با سالاد و سبزیجات پر کنید. بهتر است نیمی از بشقابتان سبزیجات باشد.

 

سس قرمز به جای سس مایونز

بهتر است به جای سسهای چرب از سس قرمز بدون چربی استفاده کنید. سس بر پایه گوجه کالری کمتر و چربی بسیار کمتری نسبت به سسهای بر پایه روغن دارند. یادتان باشد حجم غذا (اندازه پرس) مهم است. یک پرس ماکارونی یک فنجان یا تقریبا به اندازه یک توپ تنیس است.

 

مصرف بیشتر غذاهای بدون گوشت

در دفعات بیشتر غذاهای بدون گوشت مصرف کنید. گیاهخواران وزن کمتری نسبت به دیگران دارند. اگر چه دلایل متعددی برای آن وجود دارد اما حبوبات نیز نقش مهمی در لاغری دارند. فلافل، سوپ نخود و غذاهای خوشمزه دیگر بر پایه حبوبات پرفیبر هستند. بیشتر مردم امریکا تنها نیمی از این ماده مغذی مهم را دریافت میکنند در حالی که فیبر با کالری کمتر به شما احساس سیری می دهد.

 

سوزاندن 100 کالری بیشتر

بدون رژیم غذایی لاغری 4.5 کیلو گرم در سال و 100 کالری در روز بسوزانید. فعالیتهای زیر را امتحان کنید:

  • حدود 20 دقیقه یا 1.5 کیلومتر راه بروید.
  • به مدت بیست دقیقه به باغچه تان رسیدگی کنید.
  • به مدت 30 دقیقه کارهای نظافت خانه را انجام دهید.
  • به مدت 10 دقیقه بدوید.

 

دادن پاداش به خود

زمانی که عادت نوشابه خوردن یا پرخوری را ترک کردید به خود دلگرمی بدهید. شما به سبک زندگی لاغر نزدیکتر شده اید و می توانید بدون برنامه غذایی پیچیده یا دیوانه وار، وزن کم کنید. به دوستی تلفن کنید، لباس جدید بخرید، به خود برسید، کار مورد علاقه خود را انجام دهید یا به عنوان پاداش یک تکه کوچک کیک بخورید.

 

سایر مطالب تناسب اندام را در سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
لاغری به صورت اشتباه

لاغری به صورت اشتباه

علائم چاقی

علائم چاقی

رابطه لاغری با آرام خوردن غذا

رابطه لاغری با آرام خوردن غذا

روش از بین بردن چاقی ران

روش از بین بردن چاقی ران

قبل و یا بعد از غذا خوردن ورزش کنیم؟

قبل و یا بعد از غذا خوردن ورزش...

چرا لاغر نمیشویم؟!

چرا لاغر نمیشویم؟!

با 19 چاق کننده مفید آشنا شوید

با 19 چاق کننده مفید آشنا شوید

زنهای با حقوق بیشتر، لاغرتر هستند

زنهای با حقوق بیشتر، لاغرتر هس...

راههای افزایش وزن

راههای افزایش وزن

رژیم های غذایی عجیب و غریب

رژیم های غذایی عجیب و غریب

راه حل لاغری

راه حل لاغری

مقابله آسان با اشتها و چاقی!

مقابله آسان با اشتها و چاقی!

نوشیدن شیر بعد از ورزش

نوشیدن شیر بعد از ورزش

یک بازی برای لاغر شدن

یک بازی برای لاغر شدن

چگونه چاقی ران را از بین ببریم؟!

چگونه چاقی ران را از بین ببریم...

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
اردک رباتیک افلک

اردک رباتیک افلک "Aflac"

1396/11/26
در نمایشگاه "CES 2018"، «اردک رباتیک افلک "Aflac"» که محصولی از یک شرکت به همین نام بوده، معرفی شد؛ این گجت ...
کامنت کاربر
نظر شما
1400/10/29 , 08:24
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده