بهترین فاصله سنی فرزندان

1397/02/31
40 648 0

بر اساس نظر متخصصان باید بررسی کرد که بدن مادر چه زمانی از نظر سلامت جسمی و حتی روحی آماده پذیرش یک نوزاد دیگر با همان نیازهای کودک اول است. این درحالی است که بدن به طور طبیعی برای رسیدن به شرایط اولیه حداقل به 3 سال زمان نیاز دارد. با بخش دانستنی‌های کودک سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

 

بهترین فاصله سنی فرزندان

خطر کم خونی مادر و کودک

 یکی از بیماری هایی که شیوع آن در مادرانی که فاصله بین دو بارداری را در نظر نمیگیرند بالاست کم خونی یا آنمی است. وقتی بارداری های متوالی در مدت زمانی کمتر از 3 سال اتفاق می افتد مادر به کم خونی مبتلا می شود. این مشکلات و بیماری اغلب به صورت مخفی در مادران بروز پیدا می کند اما درست زمانی آشکار می شود که مادر برای دومین بار باردار می شود. کم خونی در این مادران باعث افزایش میزان خونریزی قبل، بعد یا حین زایمان می شود. متاسفانه احتمال مرگ و میر مادران باردار مبتلا به کم خونی 5 تا 10 برابر بیشتر از زنان دیگر است. از سوی دیگر آنمی در هفته 13 تا 24 بارداری خطر احتمالی زایمان زودرس و وزن کم نوزاد هنگام تولد را 181 تا 751 بار افزایش می دهد. در نوزادانی که از مادران مبتلا به آنمیمتولد می شوند احتمال بروز بیماری و مهمتر از آن فقر آهن که منجر به اختلال در تکامل حرکتی و رفتاری می شود و حتی قدرت یادگیری آن ها را کاهش می دهد، به مراتب بیشتر از دیگران است.

 

فاصله بین دو بارداری

اگر فاصله بین بارداری ها کمتر از 18 ماه باشد، 40 درصد خطر تولد نوزاد زودرس و 61 درصد خطر نوزاد با وزن کم، افزایش پیدا می کند و سن تولد نوزاد هم در 26 درصد موارد کمتر از یک نوزاد طبیعی می شود. اگر فاصله زمانی میان بارداری ها کمتر از 18 ماه باشد، به ازای هر یک ماهی که این فاصله کوتاه تر می شود، خطر تولد نوزاد نارس تا 2 درصد و خطر تولد نوزاد با وزن کم تا 3/3 درصد بیشتر می شود.

 

3 سال فاصله برای سزارین یا طبیعی

ممکن است برخی از خانم ها فکر کنند چون زایمان قبلی آن ها به صورت طبیعی بوده رعایت زمان 3 سال تا بارداری بعدی برای آن ها لازم نیست و این زمان فقط برای خانم هایی است که زایمان به صورت سزارین را انجام داده اند اما این یک تصور کاملا غلط است چرا که نوع زایمان، تفاوتی در میزان فاصله بین دو بارداری متوالی ندارد. در این راستا مادران چه آن ها که به طور طبیعی زایمان می کنند چه آن ها که روش سزارین را انتخاب می کنند برای سلامت نوزاد و خودشان باید برای بارداری بعدی فاصله زمانی 3 سال را در نظر بگیرند.

 

فاصله بین 2 بارداری برای حفظ سلامت مادر و کودک دست کم باید به 3 سال برسد. بارداری های متوالی که در آن ها این فاصله زمانی رعایت نمیشود نه تنها برای مادر بلکه برای کودک هم دردسرساز می شوند. احتمال ابتلا به عوارضی مانند کم خونی، مشکلات شیردهی، از دست دادن ذخایر بدن مثل کلسیم و ریز مغذی ها از جمله مشکلاتی هستند که اغلب سلامت مادرانی که بدون توجه به این فاصله زمانی(3 سال) بارداری دوم شان را تجربه می کنند، هدف قرار می دهند. بدن مادر بعد از هر بارداری به زمان کافی نیاز دارد تا دوباره از نظر میزان مواد معدنی، کلسیم، ویتامین ها و... تامین شود و به حالت اولیه برگردد. بدن برای بازگشت به حالت طبیعی به طور طبیعی به 3 سال زمان نیاز دارد. به همین دلیل است که ما به همه مادران توصیه می کنیم فاصله زمانی 3 سال برای بارداری دوم را دست کم نگیرند.

 

در خطر بودن کودک اول

بارداری های متوالی حتی سلامت کودک اول را هم به خطر می اندازند. طبق توصیه تمام پزشکان، نوزاد باید 6 ماه اول زندگی انحصارا با شیر مادر تغذیه کند و معمولا توصیه می شود این شیردهی تا پایان 24 ماهگی نوزاد در کنار غذای کمکی ادامه داشته باشد. اما زمانی که فاصله بین دو بارداری متوالی 2 سال شود یعنی مادر درست در زمان شیردهی نوزاد اول، نوزاد دومش را باردار است، طبیعی است که این بارداری در شیردهی نوزاد اول اختلال ایجاد می کند و مادر ناگزیر به قطع شیردهی می شود.

 

نیاز به زمان برای تامین ذخایر بدن مادر

تغذیه جنین در دوران بارداری از طریق خون مادر انجام می گیرد. طبیعتا وقتی مادری مبتلا به کم خونی باشد، اکسیژن رسانی و تغذیه جنین نیز مختل می شود و این اختلال بر سلامت جنین اثر می گذارد. ازطرفی، جنین برای رشد و تکامل، مواد مورد نیازش را از بدن مادر تامین می کند اما مادر نمیتواند تمام نیازهای جنین را با دریافت روزمره مواد غذایی در اختیار جنین قرار دهد بلکه بخش قابل توجهی از این مواد مغذی را از ذخایر بدن خودش تامین می کند؛ موادی مثل کلسیم و ریزمغذی ها و .... حال سوال اینجاست که بدن برای جبران و جایگزینی این ذخایر به چقدر زمان نیاز دارد؟ به طور کلی این زمان با تغذیه مادر و میزان استرسی که در دوران بارداری و به خصوص بعد از زایمان بر او وارد می شود در ارتباط است اما به طور میانگین بدن خانم ها به 3 سال زمان نیاز دارد تا این ذخایر را دوباره جایگزین کنند. به خصوص این که وزن، توده بدنی و انرژی مادر هم بعد از هر بار بارداری تحت تاثیر قرار می گیرد و برای جبران به زمان نیاز دارد.

 

نکته ای برای مادران 35 ساله

رعایت فاصله زمانی بین دو بارداری مادرانی را که در سن بالا ازدواج می کنند یا دیر بچه دار می شوند نسبت به دیگران بیشتر دچار مشکل می کند. این مادران معمولا از دو طرف تحت فشار هستند چون هم با خطرات بارداری در سن بالا مواجهند هم فاصله کم بین دو بارداری. خانمیکه در سی و چند سالگی ازدواج می کند اگر بخواهد فاصله طبیعی بین دو بارداری را رعایت کند بارداری دوم او از 35 سالگی که مرز بارداری درخانم هاست می گذرد. در این شرایط تصمیم نهایی به عهده خود مادر و البته همسر او است. با این حال تصمیم آن ها هرچه که باشد این مادران باید تمام مقدمات و بهداشت دوران بارداری را تحت نظر پزشک خود با بالاترین کیفیت رعایت کنند تا به این ترتیب تا حد امکان از عوارض بارداری در سن بالا و احیانا بدون در نظر گرفتن فاصله بین دو بارداری مصون بمانند.

 

فاصله بیشتر از 5 سال

فاصله بیش از اندازه بین 2 زایمان هم گاهی می تواند همانقدر دردسرساز شود که زمان کم بین 2 بارداری دردسرساز است. اگر فاصله بین 2 بارداری بیشتر از 5 سال شود عوارض بین 2 بارداری و متعاقب آن زایمان هم بیشتر می شود. اغلب مادرانی که فاصله بارداری آن ها به 69 ماه یعنی 5 سال و نیم می رسد، نسبت به مادرانی که فاصله بارداری آن ها کمتر از 5 سال است با مشکلات بیشتری مواجه می شوند. یکی از شایع ترین این مشکلات مسمومیت دوران بارداری است. افزایش فشارخون در دوران بارداری، دفع پروتئین از طریق ادرار و تورم بیش از حد دست ها و حتی پاها از نشانه های مسمومیت در دوران بارداری هستند که احتمال بروز آن ها در خانم هایی که فاصله بین دو بارداری آن ها بیشتر از 5 سال است، بیشتر از دیگران وجود دارند.

 

 

سایر مطالب مرتبط با دانستنی‌های کودک را در بخش کودک سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
کوتاهی قد کودک با خواب نامنظم

کوتاهی قد کودک با خواب نامنظم

گرفتن کودک از پوشک

گرفتن کودک از پوشک

فواید و معایب پستانک

فواید و معایب پستانک

اسباب‌بازی سالم برای کودک

اسباب‌بازی سالم برای کودک

فشار خون

فشار خون

روش مناسب برای حمام بردن کودک

روش مناسب برای حمام بردن کودک

دلیل زود دندان درآوردن نوزادان

دلیل زود دندان درآوردن نوزادان

بدترین روش سرگرم کردن کودکان

بدترین روش سرگرم کردن کودکان

عوامل موثر در رشد قدی کودک

عوامل موثر در رشد قدی کودک

سه مشکل شبکه های اجتماعی برای کودکان

سه مشکل شبکه های اجتماعی برای ...

ضررهای جویدن ناخن

ضررهای جویدن ناخن

شب ادراری و دلیل آن

شب ادراری و دلیل آن

کاهش ترس کودک از دندانپزشکی

کاهش ترس کودک از دندانپزشکی

سوراخ کردن گوش و نکات مهم آن

سوراخ کردن گوش و نکات مهم آن

چه روشی برای مشق نوشتن کودکان مناسب است!؟

چه روشی برای مشق نوشتن کودکان ...

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
میدان نقش جهان اصفهان

میدان نقش جهان اصفهان

1396/10/29
میدان مرکزی شهر اصفهان که در قلب مجموعه تاریخی نقش جهان قرار دارد. میدان «نقش جهان» با نام تاریخی «میدان شاه» است که...
کامنت کاربر
نظر شما
1400/08/03 , 20:54
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده