درمان عدم تمرکز

1397/02/31
40 614 0

روا‌‌ن‌شناسان ترفندهایی برای مدیریت عدم تمرکزی که عامل آن رسانه های اجتماعی است، دارند. در ادامه به برخی عوامل که موجب عدم تمرکز افراد می شوند، میپردازیم. با بخش سلامت روان سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

درمان عدم تمرکز

عدم تمرکز با تلفن همراه

اغلب ما قادر به چشم پوشی از زنگ تلفن همراه نیستیم. نه تنها وقت شما را می گیرد بلکه ممکن است حواس شما را کاملا پرت کند. زمان کار کردن آن را روی پیغام گیر قرار دهید یا زنگ آن را روی بی صدا یا سایلنت قرار دهید. گوش کردن به تمام پیغام هایی که برای شما گذاشته شده است کمتر حواس شما را پرت می کند تا اینکه بخواهید به تک تک آن ها جواب دهید.

 

عدم تمرکز با شبکه های اجتماعی

گاهی یک ساعت ارتباط با دوستان و قطع کردن کار، بسیار آسان می شود. زمانی که کار می کنید به هیچ وجه صفحه شبکه ی اجتماعی خود را باز نکنید. اگر زود به زود چک می کنید، سعی کنید این کار را به فواصل زیاد انجام دهید. لپ تاب خود را جایی قرار دهید که برای مدتی دسترسی به اینترنت نداشته باشید.

 

عدم تمرکز به دلیل کسالت و خستگی

در واقع انجام برخی کارها برایمان جذاب تر از انجام کارهای دیگر هستند. انجام کار کسل کننده شما را در مقابل عدم تمرکز بسیار آسیب پذیر می کند و به راحتی تمرکز خود را از دست می دهید.زمانی که شما کسل هستید، تلفن، اینترنت و ... بسیار وسوسه کننده هستند. قراری با خودتان بگذارید که اگر کار را انجام دهید چند دقیقه به استراحت بپردازید و مثلا قهوه ای بنوشید یا چیزی را که دوست دارید بخورید. این قرار می تواند به شما در انجام کار و جلوگیری از عدم تمرکز بسیار کمک کند.

 

عدم تمرکز با غر زدن

برای مثال ممکن است که مکالمه ای دیروز داشته اید و مدام آن را در ذهن خود تکرار می کنید و یا با خودتان غر می زنید به تمرکز خود به شدت آسیب می زنید. یک راه دوری از این افکار نوشتن آن ها در کاغذی است. وقتی که روی کاغذ هستند می توانید آن ها را برای مدتی از ذهن خود دور کنید.

 

عدم تمرکز به دلیل استرس

به طور کلی استرس به شدت روی تمرکز افراد تاثیر می گذارد. مطالعات نشان داده اند که افرادی که به مدیتیشن به مدت یک هفته پرداخته اند وضعیت تمرکز آن ها بسیار بهبود یافته است. راه های مدیریت استرس از جمله مدیتیشن را بیاموزید تا تمرکزتان بهبود یابد.

 

عدم تمرکز به دلیل خستگی زیاد

یکی از عوامل عدم تمرکز، خستگی زیاد است. اگر کمی چرت بزنید تمرکز شما بهبود می یابد.تمام افراد بزرگسال به هفت الی نه ساعت خواب شبانه نیازمندند بنابراین طوری برنامه ریزی کنید که شب خوب بخوابید.

 

عدم تمرکز به دلیل گرسنگی

همانطور که می دانید ذهن برای تمرکز نیاز به سوخت دارد. بنابراین خوردن غذای خوب به ویژه صبحانه برای تمرکز بسیار ضروری است. حافظه ی کوتاه مدت زمانی که شما گرسنه باشید در رنج می باشد و شما نمی توانید تمرکز کنید. همیشه صبحانه بخورید. غذاهای حاوی پروتئین بخورید.

 

عدم تمرکز به دلیل افسردگی

در صورتی که از عدم تمرکز شدید رنج می برید ممکن است که افسردگی را تجربه کنید. برخی غمگین بودن را نشانه ی افسردگی می دانند در حالی که عدم تمرکز هم می تواند نشانه ی افسردگی باشد. بنابراین با پزشک یا مشاور صحبت کنید تا افسردگی شما را درمان کند.

 

عدم تمرکز با مصرف داروها

لازم به ذکر است که متاسفانه برخی داروهای ضد افسردگی، تمرکز را کم می کنند. اگر به این داروها برای عدم تمرکز خود مشکوک هستید به پزشک خود بگویید که آن ها را تغییردهد یا در دوز آن ها تغییر ایجاد کند.

 

سایر مطالب مرتبط با سلامت روان را در سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
دلیل تماشای فیلم ترسناک

دلیل تماشای فیلم ترسناک

رنگ های شادی بخش

رنگ های شادی بخش

آدم های نفهم

آدم های نفهم

ازدواج ناموفق چه اثراتی روی جسم دارد؟!

ازدواج ناموفق چه اثراتی روی جس...

افسردگی حاصل از شبکه های اجتماعی

افسردگی حاصل از شبکه های اجتما...

خنده چه فوایدی دارد؟!

خنده چه فوایدی دارد؟!

راه دور کردن افکار منفی

راه دور کردن افکار منفی

چگونه با کودک درون ارتباط برقرار کنیم؟!

چگونه با کودک درون ارتباط برقر...

ضررهای گریه نکردن

ضررهای گریه نکردن

زندگی شخصی را شخصی نگهدارید

زندگی شخصی را شخصی نگهدارید

چه کارهایی باعث افزایش استرس می‌شود؟!

چه کارهایی باعث افزایش استرس م...

روش از بین بردن دلشوره

روش از بین بردن دلشوره

افسردگی مانیک

افسردگی مانیک

تجربه خواب راحت شبانه

تجربه خواب راحت شبانه

نحوه رفتار با همسر افسرده

نحوه رفتار با همسر افسرده

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
اردک رباتیک افلک

اردک رباتیک افلک "Aflac"

1396/11/26
در نمایشگاه "CES 2018"، «اردک رباتیک افلک "Aflac"» که محصولی از یک شرکت به همین نام بوده، معرفی شد؛ این گجت ...
کامنت کاربر
نظر شما
1400/01/25 , 12:42
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده