رفع درد پشت زانو با داروهای خانگی

1397/03/01
90 1,011 0

از شایع ترین نوع دردها، درد پشت زانو است. زانو از بزرگترین و پیچیده ترین مفصل‌ها در بدن انسان است. ساختار زانو شامل استخوان‌ها استخوان درشت نی یا استخوان قلم پا، استخوان نازک نی به عنوان کوچکترین استخوان که در امتداد درشت نی قرار دارد، استخوان ران، استخوان کشکک یا کاسه زانو، تاندون‌ها، ماهیچه‌ها، غضروف، و رباط‌ها می گردد. چنانچه این نواحی به دلیل جراحت مستقیم یا با گذشت زمان آسیب ببینند، با بروز ورم پشت زانو در هنگام آسیب دیدن فرد دچار درد پشت زانو می‌گردد. با بخش طب سنتی سایت آکسان پلاس همراه باشید.

 

رفع درد پشت زانو با داروهای خانگی

هر آسیب یا ضربه ای به پشت پا، که بر اثر زمین خوردن یا هر حادثه‌ای دیگری ایجاد شود، می‌تواند موجب درد زیادی در ناحیه پشت زانو شود. پیچ خوردن پا و کشیدگی رباط ها باعث درد شدیدی می‌شود که با قرمزی و تورم همراه است. کیست حفره‌ی پشت زانو یکی از متداول ترین علل درد پشت زانو است.

 

درد پشت زانو به دلیل «کیست بیکر»

کیست بیکر به علت ورم زانو رخ می‌دهد. ورم در اثر افزایش مایع مفصلی زانو به وجود می‌آید. این ‌یکی از شایع‌ترین علت های درد پشت زانو است. علایم کیست بیکر عبارتند از: ایجاد ورمی به اندازه یک بادکنک کوچک، سفت شدن و درد پشت زانو. خم و صاف کردن زانو، پیاده‌روی، زانو زدن باعث تشدید کیست بیکر می شود. این کیست گاه در پی وارد شدن یک ضربه به پشت زانو ایجاد می شود. اغلب با آرتروزارتباط دارد. راههای درمان کیست بیکر عبارتند از: استفاده از کمپرس یخ، ورزش‌های کششی پا ، درست نفس کشیدن، ، فیزیوتراپی با ضربه الکتریکی و در مواردی نیز عمل جراحی.

 

درد پشت زانو به دلیل «پارگی منیسک»

پارگی منیسک در پشت غضروف که مفصل را پوشش می‌دهد رخ می دهد. علایم پارگی منیسک عبارتند از: درد پشت زانو، تورم، قفل‌کردن، بی‌ثباتی، مشکل در صاف کردن زانو. پیاده‌ روی، دویدن، چمباتمه زدن، استفاده از پله به ‌ویژه بالا رفتن باعث تشدید پارگی منیسک می شود. پارگی منیسک به‌طور ناگهانی به دلیل فشار به ‌زانو ، پیچ خوردگی ناگهانی زانو یا به‌ تدریج به دلیل سایش زانو رخ می‌دهد. راههای درمان پارگی منیسک محافظت، استراحت، استفاده از کمپرس یخ، بالا قرار دادن پاها ، ورزش، استفاده از باندهای ورزشی، زانوبند و در برخی موارد عمل جراحی.بهبودی گاه ماه‌ها طول می کشد زیرا منیسک جریان خون ضعیف دارد که روند بهبود را کند می‌کند.

 

درد پشت زانو به دلیل «آرتروز»

معمولاً به دلیل ساییدگی و پارگی «آرتروز» تغییرات در استخوان ایجاد می‌شود و گاهی اوقات به دلیل التهاب (آرتریت روماتوئید) رخ می دهد. علایم آرتروز عبارتند از: خشکی (در صبح)، درد، تورم، صدا دادن و کاهش حرکات پا. پس از استراحت طولانی‌مدت، بدتر می‌شود، فعالیت، آب ‌وهوای سرد.علایم به‌ تدریج و در طول زمان به وجود می‌آیدودرسنین بالای ۵۰ سال شایع است. راههای درمان آرتروز عبارتند از: ورزش، استفاده از زانوبند، کمپرس گرم و یخ، طب سوزنی، کاهش وزن، استفاده از عصاِ برای راه رفتن، زانوبند ژله‌ای ، کفش با کفی، دارو و تزریق.تغییرات استخوان براثر ورم مفاصل جبران پذیر نیست، اما با درمان می‌توان درد را کاهش داد.

 

درد پشت زانو به دلیل «آسیب دیدگی همسترینگ»

ممکن است درد پشت زانو به دلیل پارگی دریکی از عضلات همسترینگ در پشت ران باشد. علایم آسیب دیدگی همسترینگ عبارتند از: درد عمومی در پشت زانو که در آن تاندون همسترینگ متصل به استخوان است. درد شدید در پشت زانو با حرکت ناگهانی. خم شدن پا، شتاب یا کاهش سرعت ناگهانی هنگام حرکت کردن. شروع ناگهانی با یک آسیب‌دیدگی باعث تشدید آسیب دیدگی همسترینگ می شود. راههای درمان آسیب دیدگی همسترینگ عبارتند از: محافظت، استراحت، استفاده از کمپرس یخ، بالا قرار دادن پاها ورزش و ماساژ . بهبود کامل آن معمولاً 6تا12 هفته طول می‌کشد.

 

درد پشت زانو به دلیل «پیچ‌خوردگی زانو»

ممکن است درد پشت زانو به دلیل کشیدگی بیش‌ازحد یا پاره شدن یکی از رباط ها در زانو باشد. علایم پیچ‌خوردگی زانو عبارتند از: درد کلی، تورم، کبودی، گاهی عدم تحمل وزن یا کاهش حرکت. تشدید پیچ‌حوردگی زانو بستگی به‌شدت فعالیت دارد، اما می‌تواند هرگونه فعالیت فیزیکی یا حرکت زانو باشد.چرخاندن ناگهانی یا وارد شدن فشار روی زانو . راههای درمان پیچ‌خوردگی زانو عبارتند از: محافظت،استراحت، استفاده از کمپرس یخ، بالا قرار دادن پاها ورزش، استفاده از زانوبند وباندهای کشی. بسته به آسیبی که واردشده است بهبود کامل آن ۲ هفته تا ۳ ماه طول می‌کشد.

 

درمان درد پشت زانو با داروهای خانگی

از هویج برای درمان درد مفصل در طب چینی استفاده می‌شود. به ۲ عدد هویج رنده شده، کمی آب و لیموی تازه اضافه و میل کنید. هویج برای سلامت رباط ها مفید و تسکین دهنده درد است. یکی از آسان ترین درمان و سریع ترین راه تسکین زانودرد، مصرف تخم شنبلیله است. کمی تخم شنبلیله را که از شب قبل خیس کرده‌اید، به صورت ناشتا میل کنید. این گیاه درد مفصل را به سرعت بهبود می‌بخشد. آب مایع حیات است و می‌تواند درد زانو را کاهش دهد. میزان کافی آب در بدن، غضروف‌ها را نرم می‌کند و این امر در حفظ گردش خون و رسیدن مواد مغذی به مفصل‌ها کمک می‌کند. علاوه بر آن با دفع سموم از مفصل‌های زانو، درد زانو را تسکین می‌دهد.

 

به طور طبیعی پیاز خاصیت ضد التهابی دارد و سیستم ایمنی بدن را تحریک می‌کند. ترکیب سولفور پیاز، هر نوع دردی را کاهش می‌دهد. ماساژ دادن آرام زانو با روغن ولرم، التهاب را کاهش می‌دهد و گردش خون را تقویت می‌کند. ۲ قاشق مرباخوری روغن خردل را با ۵ سیر رنده شده کمی گرم کنید و به زانوها بمالید. ماساژ با روغن ولرم نارگیل، تسکین دهنده درد است و گردش خون را بهبود می‌بخشد.

 

جالب است بدانید که روغن زیتون، مفصل‌ها را نرم و منعطف می‌کند و درد زانو را تسکین می‌دهد. این روغن حاوی ماده‌ای به نام «الیوکانتل» است که درد در قسمت موثر را کاهش می‌دهد. مخلوطی از کمی زردچوبه را در یک لیوان آب ولرم حل و میل کنید تا درد زانوی شما کاهش یابد. دمنوش زنجبیل و زردچوبه با کمی عسل نیز به تسکین درد زانو کمک می‌کند. این دو گیاه خاصیت ضد التهابی دارد و درد مربوط به آرتریت روماتوئید را کاهش می‌دهد. مصرف این دمنوش، روزی ۲ بار می‌تواند موثر واقع شود. نمک اپسوم حاوی منیزیم سولفات است که درد مزمن زانو را کاهش می‌دهد. در یک تشت بزرگ حاوی آب ولرم، یک پیمانه نمک اپسوم اضافه کنید و برای مدتی پاها را در آن قرار دهید. منیزیم، باعث آرامش عضلات و اعصاب می‌شود، سفتی مفصل‌ها را برطرف می‌کند و درد را کاهش می‌دهد. برای تقویت تراکم استخوان، مصرف منیزیم را که در برگ‌های سبز، مغز میوه با لوبیا و... وجود دارد، افزایش دهید. روغن آن را نیز می‌توانید روی زانو بمالید تا درد کاهش یابد. برگ‌های قاصدک، حاوی ویتامین‌های A و C است که در بازسازی بافت‌های آسیب دیده موثر است. این ۲ نوع ویتامین با دفع سموم، کبد را تصفیه می‌کند. برگ‌های آن خاصیت ضدالتهابی دارد و پروستا گلاندین تولید می‌کند که برای ایجاد واکنش ایمنی خوب و کاهش التهاب موثر است.

 

سایر مطالب مرتبط با طب سنتی را در سایت آکسان پلاس مطالعه کنید.

نظر کاربران
شما عزیزان می‌توانید در این قسمت نظرات خود را ثبت کنید. (ثبت نظر)
پسندیدم
اشتراک‌گذاری:
مطالب مرتبط
دلیل شکاک بودن افراد چیست؟!

دلیل شکاک بودن افراد چیست؟!

درمان گیاهی سرفه

درمان گیاهی سرفه

اورس، یک گیاه اشتهاآور

اورس، یک گیاه اشتهاآور

میوه آرامش‌بخش مغز و تنظیم کننده قند بدن

میوه آرامش‌بخش مغز و تنظیم کنن...

تقویت موی سر با طب سنتی

تقویت موی سر با طب سنتی

خواص چای سفید!

خواص چای سفید!

چای زردچوبه چه خواصی دارد؟!

چای زردچوبه چه خواصی دارد؟!

درمان گیاهی جوش صورت و بدن

درمان گیاهی جوش صورت و بدن

تاثیر رزماری روی گردش خون

تاثیر رزماری روی گردش خون

چای ریحان دارای چه خواصی است؟!

چای ریحان دارای چه خواصی است؟!

آشنایی با گیاهان دارویی

آشنایی با گیاهان دارویی

ادویه‌ها چه خواصی دارند؟!

ادویه‌ها چه خواصی دارند؟!

خواص بی‌‌‌‌‌شمار برگ مو

خواص بی‌‌‌‌‌شمار برگ مو

فواید جوز هندی

فواید جوز هندی

درمان دردهای عصبی

درمان دردهای عصبی

بیشتر بخوانید
50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

50 جمله معروف از بزرگان عکاسی

1396/09/02
امروز در این مقاله برای علاقه مندان به حرفه عکاسی،  50 جمله معروف و الهام بخش را از عکاسان بزرگ دنیا گذاشتیم تا منبع انگیزه ای گردد برا...
خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

خواص درمانی ترنجبین برای کبد چرب

1396/12/27
فواید کندور با عسل چیست؟

فواید کندور با عسل چیست؟

1397/01/01
اسکالپشور چیست؟

اسکالپشور چیست؟

1396/07/27
محبوبترین‌ها
آشنایی با ماشین ظرفشویی

آشنایی با ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ

1396/11/04
محصول جدید شرکت سامسونگ یعنی ماشین ظرفشویی "D164" سامسونگ با ظرفیت 14 نفره و بازوی شستشوی خطی به یک دستیار تمام عیار برای شستشوی ظ...
اردک رباتیک افلک

اردک رباتیک افلک "Aflac"

1396/11/26
در نمایشگاه "CES 2018"، «اردک رباتیک افلک "Aflac"» که محصولی از یک شرکت به همین نام بوده، معرفی شد؛ این گجت ...
کامنت کاربر
نظر شما
1401/04/15 , 13:54
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
مشاهده